Kolageny

Kolagen se přirozeně vyskytuje v těle, během 20. roku jeho produkce ale začíná upadat a ve 40 letech se netvoří téměř vůbec. Je proto třeba ho začít doplňovat, protože zodpovídá za pevnost a pružnost pleti, zdraví kostí i zubů. Jak si můžete sami odvodit, tato látka je pro tělo skutečně důležitá a není radno ji podceňovat. Především sportovci by se měli ujistit, že mají kolagenu dostatek, aby dosáhli těch nejlepších výsledků a zároveň se chránili před zraněním.

Porovnat ceny kolagenů

Nejlepší kolageny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Marine Collagen mořský kolagen Wild Caught 221 g 100 % 766 Kč Zobrazit Pilulka.cz
2. Collamedic kolagenový prášek 5000 mg 30 sáčků 96 % 695 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Yolab Kolagen Verisol pomeranč měsíční kůra 30 dávek 95 % 672 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Apotex Colafit 150 kostiček 94 % 716 Kč Zobrazit Benu.cz
5. Biomedica 4KERAHAIR kolagen drink 30 sáčků 93 % 665 Kč Zobrazit Pilulka.cz
6. Priessnitz Forte s Kolagenem 270 tablet 91 % 715 Kč Zobrazit Alza.cz
7. Inca Collagen mořský kolagen 30 sáčků 89 % 1 179 Kč Zobrazit Benu.cz

Typy

Kolagen má sám o sobě více než 30 typů, které se od sebe liší účinky i místem působení. Nejdůležitější jsou však typy I, II, III a V.

  • kolagen typu I – nejrozšířenější typ, kterého máme v těle asi 90 %, doplňky s ním se používají jako kolagen na pleť, je obsažen v kostech (kloubech), zubech, šlachách a kůži, podporuje regeneraci pokožky,
  • kolagen typu II – lze označit jako kloubní kolagen, tvoří až 70 % kloubních chrupavek, vyskytuje se v kloubech, napomáhá regeneraci kloubů, chrupavek a kostí, vlákna jsou delší než u typu I, jako kolagen na klouby se často užívá kolagen typu II v kombinaci s kolagenem typu I,
  • kolagen typu III – součást svalů, tepen, orgánů, podporuje obnovu svalů, vaziva a šlach, velký význam při hojení ran, velmi tenká vlákna, tvoří oporu orgánům z hladké svaloviny (střeva, žaludek, oko a další),
  • kolagen typu V – součástí hladké svaloviny a krevních cév, zajišťuje jejich pružnost,
  • další typy kolagenu – jejich funkce je poněkud složitější na pochopení, v chrupavce se spolu s kolagenem druhého typu nachází ještě IX. a XI., v suplementech je ale nenajdete.

Zdroj kolagenu

Protože se kolagen nachází v těle člověka, asi vás nepřekvapí, že ho automaticky tvoří také těla zvířat. Kvůli tomu se dá kolagen získat jedině z kostí, kůže a kloubů, což je pro vegetariány a vegany velkým omezením. Naštěstí ale existuje i varianta pro ně. Pojďme si jednotlivé zdroje kolagenu představit blíže.

Hovězí kolagen

Obvykle obsahuje kolagen typu I a III nebo kolagen typu II v závislosti na tom, ze které části dobytka je vyroben – kůže, klouby nebo kosti. Z hlediska kvality je lepší vybírat doplňky z paseného dobytka, které nebylo dopováno léky, jak tomu může být u jiného chovu.

Vepřový kolagen

Vepřový kolagen je na tom podobně jako hovězí, nejčastěji se získává z kůže. Na klouby je oproti rybímu lepší, protože obsahuje velké množství aminokyseliny zvané prolin, která stimuluje tvorbu vlastního kolagenu v těle.

Rybí kolagen

Uplatňuje se hlavně v kosmetickém průmyslu díky svým pozitivním účinkům na stárnutí pleti. Je mnohem vstřebatelnější a využitelnější tělem než kolagen vepřový či hovězí, obsahuje převážně kolagen typu I. Vyrábí se z kůže a šupin ryb a měkkýšů, důležitý je hlavně původ. Jestliže usilujete o zdraví vlasů, kůže a nehtů, rybí kolagen je nejlepší volbou.

Vegan kolagen

Ačkoliv nelze získávat kolagen vegetariánským či veganským způsobem, lze namíchat koktejl vitamínů a aminokyselin, které automatickou tvorbu kolagenu podporují. Jde například o vitamin C, A, E, chlorofyl, spirulinu, omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Přírodní doplňky stravy jsou ovšem o něco dražší, jak už tomu u alternativ bývá.

Způsob zpracování

Kolagen se zpracovává dvěma způsoby, a to buďto nativním nebo hydrolyzovaným. Každý z nich má své výhody i nevýhody.

Nativní kolagen

Nativní, jinak také nezměněný a neupravený kolagen, je pro nás v takové formě těžko vstřebatelný. V přírodě nachází až 28 typů nativního kolagenu, z čehož v lidském těle to je asi 11 typů kolagenu. Dosud nebylo prokázáno, že by nativní kolagen jakéhokoliv typu vyživoval chrupavky, vazy, šlachy, kloubní pouzdro, kosti a další pojivové tkáně. Nemůže tak být považován za složku napomáhající výživě kloubů.

Hydrolyzovaný kolagen (kolagenní peptidy)

Tento typ kolagenu se získává speciální patentovanou technologií, tzv. hydrolýzou. Díky tomuto procesu se zachovají veškeré aminokyseliny, a konečný produkt je tak pro tělo vstřebatelnější a efektivnější.

Forma kolagenu

Forma, kterou budete kolagen užívat, je čistě na vás. Může jít buďto o prášek rozpustný ve vodě, nebo tobolky, které zapijete. Pokud jste častěji na cestách, využijete spíše tobolky, pro “vychutnání zážitku” naopak prášek. Prodávají se i ochucené verze, aby se vám doplněk lépe užíval a vyhli jste se chuti, která nemusí být každému příjemná.

Důležité je si při nákupu vypočítat, na jak dlouho vám balení vydrží – sice může být velké, je ale například nutné brát vyšší dávku, a tak nakonec nevyjde tak levně, jak se na první pohled může zdát. Co se týče účinnosti, zde žádný rozdíl nepocítíte.

Složení kolagenu

Molekula kolagenu je tvořena hlavně aminokyselinami glycinem, prolinem, hydroxyprolinem a hydroxylysinem. K dosažení těch nejlepších výsledků je doporučeno denně užívat 5000 až 6000 mg hydrolyzovaného kolagenu.

Dejte pozor, pokud se někde dočtete, že doplněk stravy obsahuje větší množství kolagenu – vzhledem k tomu, že není zákonem stanovená hranice, výrobci toho mohou zneužívat a lákat vás na “čím víc, tím líp”. Pravdou ale je, že velké množství kolagenu může tělu spíše škodit, proto se dobře informujte, než si doplněk pořídíte.

Kde najít kolagen v jídle?

Kromě doplňků stravy se kolagen nachází i v jídle, a tak ho lze doplňovat při snídani, obědě i večeři. Obecně byste se měli stravovat pestře, aby vaše tělo dostávalo veškeré nutné živiny, které ho udržují zdravé. Na jaké potraviny byste se měli zaměřit?

  • maso (hovězí, vepřové, drůbež, ryby)
  • kostní vývary
  • ryby (sardinky, losos, tuňák)
  • červená paprika, brokolice, špenát, sladké brambory
  • borůvky, maliny, jahody, kiwi
  • vaječné bílky
  • sója
  • olivy
  • avokádo, zelí, fazole
  • ořechy a semena

Jak se projevuje nedostatek kolagenu?

Nedostatek kolagenu se projevuje nejen viditelně, ale také pocitově. Kůže začne být vrásčitá, ztrácí se její elasticita, objevují se vrásky a pigmentové skvrny. Součástí je i snížená hybnost kloubů, kterou může provázet bolest. Zhorší se také kvalita vlasů a nehtů. Na dostatečný příjem kolagenu hleďte hlavně v období růstu dětí, u sportovců a těžce pracujících lidí.

Protože přirozená tvorba kolagenu po 30. roku významně klesá, je důležité v tomto období nezapomínat na doplňování. Speciálně jsou ohroženy ženy po menopauze, kde v důsledku hormonálních změn a poklesu hladin estrogenů dochází ke změnám v uspořádání kolagenu a jeho fragmentaci. Poté sem samozřejmě patří i vegetariáni a vegani, kteří musí podporovat produkci rostlinnou stravou.

Pozor by si měly dát ženy vegetariánky, které jsou těhotné, aby bylo miminko v pořádku a jeho vývoj nebyl ohrožen. Obecně se vyhněte kouření, nadměrnému slunění bez ochranného krému a stresu – ten je zabiják všeho.

Funkce

Funkcí kolagenu je zpevňovat kosti, klouby a podporovat elasticitu kůže. Díky tomu budete i v pokročilém věku vypadat mladší, vaše tělo bude zdravější a zvládnete namáhavější aktivity. Kolagen je důležitou součástí, nepodceňujte jeho doplňování, a to jak ve stravě, tak ve formě doplňků.

Značka

Na trhu existuje spoustu značek, které vyrábějí kolagen ve formě prášku nebo pilulek. Mezi ty nejlepší se řadí Planet paleo, KolagenDrink, Luvené nebo KK kolagen. Kromě formy se mezi sebou různí velikostí balení, příchutěmi i účelem použití. Tělo sice nedělá rozdíly mezi kolagenem na klouby a kolagenem na vlasy, přesto u některých výrobců naleznete konkretizované užívání. Na pleť se doporučuje rybí původ, na klouby hovězí. Ať už ale berete jakýkoliv druh kolagenu, důležité je, že nějaký berete – dbejte na pravidelnost užívání.

Cena

Kolagen živočišného původu s dávkováním na měsíc pořídíte do 300 Kč. V drtivé většině případů je součástí doplňku také jiný vitamin, například C nebo B3. Od 300 do 500 Kč vám kolagen vydrží na 90 – 110 dní, záleží na výrobci. Cokoliv nad 500 Kč je buďto čistý kolagen, více dávek v jednom balení nebo platba za značku.

Je důležité, abyste si vypočítali, jestli se vám produkt opravdu vyplatí (na kolik dní vystačí) podle obsahu balení a doporučené denní dávky. Někdy zjistíte, že levnější produkt vám vydrží déle, než ten dražší, aniž by byl méně kvalitní. Čtěte recenze nebo se podívejte na složení – připlácet můžete také za prospěšné látky navíc.

Porovnat ceny kolagenů

Otázky a odpovědi

Jaký druh kolagenu vybrat?

Kolagen se získává buďto z vepřového, hovězího nebo rybího zdroje. Zatímco první dva typy se doporučují na kosti a klouby, rybí kolagen je skvělý na pleť, proto se hojně využívá v krémech proti stárnutí.

Tělo ale rozdíl moc nepozná, jakýkoliv druh kolagenu je pro něj vhodný, důležité je, že ho užíváte pravidelně. Pokud jste vegan či vegetarián, pořiďte si doplňky, které podporují tvorbu kolagenu – jedině tak se vyhnete živočišnému původu. Zároveň kolagen podpořte vyváženou stravou.

Jak mohu podpořit tvorbu kolagenu?

Kromě doplňků stravy, které buďto pijete ve formě prášku nebo je polykáte ve formě pilulek, můžete podpořit tvorbu kolagenu pomocí vyvážené stravy.

Soustřeďte se hlavně na maso (hovězí, vepřové, drůbež, ryby), kostní vývary, ryby (sardinky, losos, tuňák), červenou papriku, brokolici, špenát, sladké brambory, borůvky, maliny, jahody, kiwi, vaječné bílky, sóju, olivy, avokádo, zelí, fazole, ořechy a semena.

Jak dlouho je třeba užívat kolagen?

Markantní účinky kolagenu na pohybové ústrojí, kůži, vlasy či nehty jsou pozorovatelné již od 4 do 8 týdnů od začátku užívání. Doporučuje se zahájit 3 měsíční kůru, ve které budete užívat kolagen každý den, a poté ho brát jen dvakrát až třikrát týdně.

Závěr

Kolagen má v našem těle důležitou úlohu, kterou si uvědomíme s přibývajícím věkem. Ve stáří se vám silnější kosti a zdravější klouby budou jistě hodit, tak nezanevřete na prevenci a začněte užívat kolagen pravidelně už v mládí – první pokles lze sledovat kolem 20. roku. Vyberte si z praktického balení tobolek nebo si denně míchejte drinky, které vás osvěží, ale zároveň dodají tělu přesně to, co potřebuje.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.fitness007.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (91 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. U mě se nejlépe osvědčil KolagenDrink, který kupuji už delší dobu. Za sebe ho mohu doporučit a rozhodně vás nebude stát nějaké horentní sumy.

Přidat komentář

Recenzer
Logo