Jak vybrat kloubní výživu pro psa?

Pro majitele psů je velmi důležité, umožnit svému miláčkovy prožít co nejkvalitnější život. K tomu neodmyslitelně patří dostatek pohybu bez bolesti. Stejně jako u lidí, jsou i u psů klouby velmi namáhané. Potíže s klouby mohou mít psi všech plemen, více však na bolest kloubů trpí větší psi. S přibývajícím věkem si můžete u svého psa všimnout kulhání či ztráty chuti k pohybu. Vše je způsobeno právě bolestí kloubů. Abyste těmto potížím předešli, nebo je alespoň zmírnili, měli byste svému psovi podávat kvalitní kloubní výživu.

Kloubní výživu najdete na trhu v poměrně velkém zastoupení. Správný přípravek na klouby byste měli vybírat s ohledem na potřeby a stáří vašeho psa. Při výběru jakéhokoliv preparátu se vyplatí vždy pozorně číst složení. Pouze tak zjistíte, zda obsahuje veškeré potřebné látky. Základem je hydrolyzovaný kolagen, kurkumin, chondroitin a jiné. Zvážit můžete i v jaké formě hodláte kloubní výživu podávat.

Prohlédnout kloubní výživu

Složení

Na trhu je v současnosti poměrně velké množství kloubních výživ. Ne každý doplněk stravy je však možné považovat za kvalitní. Kvalitu přípravku určuje složení. Kvalitní kloubní výživa by měla obsahovat hydrolyzovaný kolagen, chondroitin sulfát a další složky.

Složení přípravku souvisí i se stářím psa, štěňata mají jednoduše na kloubní přípravky jiné potřeby než starší psi. Psi senioři jsou náchylnější ke kloubnímu onemocnění a budou tak potřebovat výživu s vyšším obsahem kolagenu. Štěňata naopak potřebují preparáty s větším podílem chondroitinu a kyseliny hyaluronové.

Hydrolyzovaný kolagen

Kolagen je základní stavební složkou chrupavek, vazů i šlach. S postupujícím věkem však produkce kolagenu v těle klesá, proto je vhodné kolagen do těla dodávat v podobě různých doplňků stravy. V případě psů se kolagen stará o pevné šlachy a celkovou pevnost pohybového aparátu. Kolagen dále zlepšuje mobilitu, zpevňuje kosti, podporuje regeneraci chrupavek, vazů i šlach. Kolagen rovněž pomůže snížit příznaky různých kloubních onemocnění jako je artritida, dysplazie či osteoartritida.

Chondroitin sulfát

Je látka, která se vyskytuje v kloubních chrupavkách, pojivové tkání i kůži. Chondroitin pomáhá zachovat odolnost, pružnost a pevnost chrupavek tím, že zadržuje živiny a vodu, kterou chrupavky potřebují pro svoji hydrataci. Chondroitin sulfát se tak běžně používá pro posilování kloubů i při léčbě kloubních onemocněních. Chondroitin sulfát dokáže zlepšit pohyblivost kloubů a snižuje bolest.

Kyselina hyaluronová

Tato látka se vyskytuje nejen v kloubech, ale i tkáních nebo tekutinách. Kyselina hyaluronová zabraňuje přirozenému tření chrupavek a je hlavní složkou kloubního mazu. Tato složka má viskoelastické vlastnosti, díky tomu funguje při pohybu jako tlumič nárazů.

Metylsulfonylmetan

Organická síra MSM ovlivňuje tvorbu kolagenu a jeho další vstřebávání, zároveň má vliv na tvorbu chrupavek. Tato složka rovněž poskytne podporu přirozenému procesu hojení, protože dokáže snížit zánět a bolest, která souvisí s artritidou i dalšími kloubními problémy.

Kukumin

Je antioxidační látka s protizánětlivými účinky. Kurkumin se používá rovněž jako koření a pro svoje pozitivní vlastnosti se využívá při léčbě různých kloubních onemocněních.

Omega – 3 mastné kyseliny

Omega -3 mastné kyseliny přispívají k redukci zánětu, podporují tvorbu kloubního mazu a tím zajistí nižší opotřebení i tření. Omega -3 mastné kyseliny jsou rovněž složka, která podpoří zdravou kůži a lesklou srst.

Vitamíny a minerály

Pro zdraví kloubů je důležitý i vitamín E, C, zinek nebo mangan.

CBD

CBD je zkratka pro nepsychoaktivní složku z konopí, která působí proti bolesti i zánětu. VBD navíc podporuje vitalitu starších psů.

Forma

Kloubní výživu můžete svému psovi podávat v různých formách. Vyzkoušet můžete kloubní výživu obsaženou v pamlsku, oblíbené jsou kapsle nebo prášek, který přimícháte do jídla. Vybrat byste měli formu, která bude vyhovovat psovi i majiteli.

  • Tablety – výhodou je snadné dávkování a dlouhá životnost. Tablety většinou nevadí ani psům s citlivým zažíváním či alergiemi.
  • Prášky – práškové přípravky je třeba smíchat s potravou. V jejich případě je nutné vybrat potravu, kterou pes s chutí sní, velmi často se práše přimíchává do konzervy nebo kapsičky pro psy. Prášková výživa je snadno poživatelná a bude vyhovovat i psům, kteří mají potíže s polykáním tablet.
  • Tekutá forma – stejně jako prášek budete moci do krmení přimíchat tekutou nebo gelovou formu kloubní výživy.
  • Pamlsky – kloubní výživu můžete podávat i v podobě pamlsků. Oblíbené jsou především žvýkací pamlsky.

Dávkování

Kloubní výživu bysta měli podávat pravidelně a dodržovat výrobcem doporučené dávkování. Dávkování se liší v závislosti na velikosti, hmotnosti i konkrétním zdravotním potížím. Obecně nižší dávku kloubní výživy budete podávat preventivně, naopak vyšší dávka bude třeba při řešení konkrétních zdravotních potíží.

Doporučené dávkování byste neměli překračovat. Pakliže si nebudete s podáváním kloubního přípravku jistí, měli byste se raději poradit s veterinářem.

Značka

Nejznámější a nejoblíbenější je kloubní výživa Alavis. Tato kanadská firma vyrábí kloubní preparáty nejen pro psy, ale i pro lidi nebo koně. Kloubní výživa Alavis je k dostání především ve formě tablet nebo prášku.

Český trh zastupuj kloubní preparáty Vitar Veterine. Kloubní výživu můžete podávat v tekuté i práškové podobě. Další kloubní preparáty nabízí Canvit, Canina Pharma, Roboran, Orion Pharma a další.

Cena

Porovnat pořizovací náklady kloubní výživy není úplně jednoduché. Cena se odvíjí od množství, formy i dávkování. Při výběru kloubní výživy pro psy by však neměla být cena prvořadá, mnohem důležitější je zaměřit se na kvalitu složení.

Pakliže vyberete několik kvalitních přípravků, můžete najít ten nejlevnější tak, že si zjistíte potřebnou denní dávku a vydělíte ji počtem celkového množství přípravku. Takto zjistíte, jak dlouhou vám balení vydrží a na kolik vás vyjde jedna dávka. Kloubní výživu pro psy koupíte v rozmezí 200 – 1 000 Kč.

Prohlédnout kloubní výživu

Otázky a odpovědi

Kdy je vhodné začít psovi kloubní výživu podávat?

Kloubní výživu je vhodné preventivně podávat již v poměrně nízkém věku. Bolesti kloubů, artróza, artritida nebo záněty se může u psů každé rasy objevit již kolem 5 roku života. Mnoho chovatelů však začíná kloubní výživu podávat, až ve chvíli, kdy zpozorují první náznaky bolesti nebo kulhání. Léčka kloubních onemocnění je však velmi náročná a šance na úplné uzdravení bývá spíše malá.

Jaké vlastnosti může nabídnout žraločí chrupavka?

Žraločí chrupavka obsahuje kolagen typu II a dále pak chondroitin sulfát. Jedná se o hlavní složky, které podporují zdraví kloubů. Konzumace žraločí chrupavky pomůže udržet zdraví kloubů, kostí, šlach, ale i zubů. Výhodou je, že tato složka podpoří také činnost svalů i nervový systém.

Je nutné podávat kloubní výživu štěňatům?

Kloubní výživu můžete podávat i štěňatům. I pro ně je důležitá pro správný vývoj kloubních chrupavek. To se týká obzvlášť velkých plemen, které své klouby zatěžují mnohem víc. Při nesprávné výživě může během růstu dojít k celé řadě potíží. Podávání kloubní výživy může rozvoj vývojových i genetických vad výrazně tlumit.

Závěr

Kloubní výživu je vhodné podávat v každém věku každé psí rase. Preventivní podávání kloubní výživy zajistí psovi i ve vyšším věku radost z pohybu. Zvláštní pozornost si v tomto ohledu zaslouží velká plemena, ale i velmi aktivní psi, kteří svůj pohybový aparát zatěžuji opravdu extrémně.

Nadměrný tlak na klouby vyvíjí i psi trpící obezitou a větší příjem kloubní výživy potřebují i pejsci po operacích či úrazech. Abyste vybrali doplněk stravy správně, měli byste zohlednit věk, velikost a rasu psa. Sklon k potížím kloubů mají především obří plemena psů a náchylnější jsou pochopitelně psi ve starším věku. Na výskyt kloubního onemocnění má svůj vliv i fyzická aktivita či genetika.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (140 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo