Vodní vysavače

Vodní vysavače se od ostatních liší způsobem filtrace. Veškeré vysáté nečistoty prochází přes nádobu s vodou, efektivita čištění je tak na vysoké úrovni. Není proto divu, že vysavače s vodní filtrací patří k těm vůbec nejkvalitnějším. Vysavače na vodu mají mnoho výhod, ale i několik nevýhod.

Největší výhodou je stálý výkon vysavače. Odpadá vám i nutnost pořizovat nové sáčky. Vodní vysavače jsou bezpečné pro alergiky i malé děti a použít je můžete i při mokrém vysávání. Vodní vysavače jsou velmi odolné a nepoškodí je ani vysátí ostrého nebo tvrdého předmětu. Nevýhodou těchto vysavačů je vyšší hmotnost, větší hlučnost a navíc budete muset po každém vysátí vylévat špinavou vodu.

Při výběru vodního vysavače musíte nejprve zvolit správnou variantu. Poté věnujte pozornost technickým parametrům, mezi které patří příkon, typ filtru i velikost nádoby na vodu. U některých vysavačů můžete využívat i různé nástavce.

Porovnat ceny vysavačů

Nejlepší vodní vysavače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Bissell 1558N SpotClean Professional 99 % 5 140 Kč Zobrazit 4home.cz
2. Einhell TC-VC 1930 SA 95 % 2 657 Kč Zobrazit Dek.cz
3. Bosch BWD421PET 90 % 6 140 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Kärcher Puzzi 8/1 C 1.100-225.0 87 % 12 704 Kč Zobrazit Mironet.cz
5. Kärcher SE 4001 1.081-130.0 85 % 4 341 Kč Zobrazit Karcher.cz

Typy

Vodní vysavače mají několik podob. Nejčastěji se v domácnostech objevují klasické víceúčelové vysavače, ale koupit ho můžete i v tyčovém nebo robotickém provedení. Každý z typů se liší způsobem používání.

Víceúčelový vodní vysavač

Je universálním a nejčastěji používáním typem. Koupit ho můžete jako klasický vysavač do domácnosti, i jako velký profesionální stroj. U víceúčelového vysavače můžete využít suché i mokré vysávání. U tohoto modelu je možné používat různé nástavce, díky kterým vysajete každý kout.

Tyčový vodní vysavač

Tyčový vysavač je modernější verzí. Jeho největší předností je vysoká skladnost, což bude více vyhovovat majitelům menších domácností. Tyčové vysavače jsou k dostání v síťové i akumulátorové variantě, přičemž převyšuje počet akumulátorových modelů. Koupit ho můžete i v provedení 2v1, kdy lze tyčový vysavač změnit na malý ruční vysavač. Ten vám poslouží při vysávání auta, čalounění a dalším menších prostor.

Robotický vodní vysavač

Nejmodernější verzí je robotický vysavač s vodním filtrem. Tento vysavač zvládne úklid domácnosti bez vaší asistence. K ovládání můžete využít dálkové ovládání i mobilní aplikaci. Robotické vysavače zvládnout vysát pouze rovné plochy a i v jeho případě můžete využívat suchá a mokré vysávání.

Příkon

Příkon je parametr udávající spotřebu energie a liší se s typem vysavače. Nejvýkonnější jsou klasické vysavače na vodu. Výkon se v jejich případě pohybuje okolo 1 500 W. Výkon tyčových vysavačů je o trochu nižší, jeho hodnota bývá v rozmezí 500 – 1 000 W.

Sací výkon – důležitým parametrem je sací výkon, který však není běžně uváděn. Při určování sacího výkonu můžete vycházet z následujícího – sací výkon je v rozmezí 20 až 35 % celkového příkonu.

Filtrace

Velmi důležité je zvolit dostatečně kvalitní filtraci. Vodní vysavače nabízí několik variant filtrů. Kvalita filtru se odvíjí i od pořizovací ceny.

 • Mikrofiltr – je schopen zachytit i drobné částice, přesto však patří k těm nejméně účinným.
 • HEPA filtr – patří k těm nejúčinnějším. Dokáže zachytit i velmi jemné částice, jejichž vdechování může způsobit alergie.
 • Vodní filtr – i tento typ filtru je velmi účinný a je schopen zachytit 99% nečistot.
 • Omyvatelný filtr – výhodou omyvatelného filtru je velmi jednoduché čištění. V tomto případě nebudete muset řešit nákup nových filtrů. Vysavače s omyvatelnými filtry jsou navíc velmi účinné a používat je mohou i alergici.

Objem nádoby

Objem nádoby na vodu je nutné vybírat v závislosti na velikosti vysávané plochy.

 • Do 100 m2 – tuto plochu vysajete s vysavačem s nádobou o objemu do 3 litrů. Většina modelů na trhu disponuje právě takto velkou sběrnou nádobou.
 • Nad 100 m2 – více vám bude vyhovovat vysavač s nádobou o objemu v rozmezí 4 – 6 litrů.

Funkce

U vodních vysavačů můžete využívat stejné funkce, které nabízí i ostatní typy vysavačů. Ani těmto vysavačům nechybí indikátory, které vás informují o stavu filtrů nebo kapacitě baterie. Životnost motoru prodlouží funkce SoftStart. Ta zajistí jeho postupné spouštění. Z praktického hlediska se bude hodit automatické navíjení kabelu. A výhodou jsou také měkčená kolečka.

Příslušenství

U vodních vysavačů můžete používat různé nástavce. Ty lze využívat k vysávání různých typů podlah.

 • Universální – tato hubice je základním typem a použít ji můžete při vysávání koberců.
 • Podlahová – využijete ji k vysávání tvrdých podlah.
 • Parketová – tato hubice se používá k vysávání citlivých povrchů. Díky parketovému nástavci nebudete mít kvůli vysávání poškrábanou podlahu.
 • Šamponovací – využít ji můžete k namočení přilepených nečistot a vhodná je i k čištění koberců. U vodních vysavačů můžete využívat šamponovací hubice různých šířek.
 • Polštářová – hubice k čištění čalounění a různých měkkých povrchů.
 • Na nábytek – šetrná hubice odstraní prach z jakéhokoliv nábytku.

Značka

Vodní vysavače nejsou na trhu zastoupeny v takovém počtu jako jiné typy. Přesto je však z čeho vybírat. Na trhu jsou tyto vysavače k dostání od značky Kärcher, Bosch, Bissell, Einhell, Proteco, Sprintus, LIV nebo MPM.

Cena

Nevýhodou vodních vysavačů je vyšší pořizovací cena. Do 1 000 Kč můžete koupit tento typ pouze v ručním provedení. První menší klasické vysavače lze koupit za cenu okolo 3 000 Kč. Větší výběr nabízí cena okolo 5 000 Kč. Za tuto cenu jsou k dostání i tyčové vysavače. Za výkonnější vysavače můžete zaplatit více než 7 000 Kč a ještě dražší jsou profesionální stroje.

Porovnat ceny vysavačů

Otázky a odpovědi

Jak hlučné jsou vodní vysavače?

Nevýhodou vysavačů na vodu je právě vyšší hlučnost, díky ní patří k těm vůbec nejhlučnějším. Hlasitost vysavačů bývá běžně v rozmezí 70 – 80 dB, což lze přirovnat k hluku rušné ulice.

Co je vodní vysavač s klepačem?

Tento vysavač si velmi snadno poradí s velmi odolnými nečistotami. Součástí vysavače je vibrační klepač, který dokáže odstranit zažranou špínu z koberce. Při vysávání navíc koberec načechrá. Vodní vysavač s klepačem je ideální při vysávání matrací a čalouněný. Z těchto povrchů dokáže odstranit bakterie a roztoče.

Jaké je největší výhoda vodních vysavačů?

Největší rozdíl je v uchovávání nečistot. Sáčkové vysavače ukládají nečistoty do sáčků, které je nutné pravidelně dokupovat a měnit. Výhodou sáčků je, že po jeho naplnění vyhodíte celý sáček a nepřijdete tak do přímého kontaktu s nečistotami.

Bezsáčkové vysavače sbírají nečistoty do nádoby, kterou je nutné pravidelně vyklepávat. To není dobrý způsob čištění zejména u alergiků. Vodní vysavač naváže nečistoty na vodu a vy se tak nedostanete do přímého kontaktu. Díky tomu, že je nutné vodu vylévat po každém používání, nedochází k množení roztočů a bakterií, jak tomu bývá u sáčkových vysavačů.

Závěr

Při výběru vodního vysavače nejprve zvažte, jaký typ vysavače je pro vás tím nejvhodnějším. Největší výběr nabízí klasické vysavače, ale vodní vysavač lze koupit i v tyčové, ruční nebo robotické podobě. Poté se zaměřte na výkon a typ filtrace. Důležitá je i správná velikost sběrné nádoby. Zvážit můžete i některé funkce a možnosti, které jednotlivé vysavače nabízí. Velmi důležité je i doplňkové příslušenství, které budete moci při úklidu používat.

Vodní vysavače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org, www.karcher.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo