Akumulační nádrže

Akumulační nádrž můžete nainstalovat do topného okruhu, poté se nádrž stane úložištěm teplé užitkové vody, kterou můžete využít při následném vytápění. Teplou vodu však můžete využívat při koupání i sprchování a téct vám může i v umyvadle.

Akumulační nádrže mohou teplo získávat z jednoho, ale i více tepelných zdrojů. Poté ho bude dodávat do vámi určených míst a vy je budete moci využívat vždy, když nebude zdroj tepla v provozu. Provoz akumulační nádrže je ekonomičtější, což v rodině jistě oceníte.

Akumulační nádrže jsou na trhu zastoupeny velkým množstvím modelů, které se liší velikostí. Nádrž můžete připojit ke kotlům a krbům na tuhá paliva. Využívat mohou i solární energie nebo energii získanou z tepelného čerpadla. Akumulační nádrž byste měli vybírat právě s ohledem na způsob vytápění a zdroj tepla.

Porovnat ceny nádrží

Typy

Akumulační nádrže se rozdělují podle zdroje tepla, který bude zajišťovat ohřev vody. Některé nádrže bude možné zapojit jen k jednomu zdroji. Další pak umožňují kombinovat více různých zdrojů.

 • Nádrže bez přípravy teplé vody – mohou ukládat přebytkové teplo ze zdroje tepla. Užitkovou vodu však nemohou ohřívat.
 • Nádrže s přípravou teplé vody – nádrž můžete propojit s různými zdroji tepla. Ve spojení s kotlem na tuhá paliva lze akumulační nádrž využívat k ohřevu užitkové vody na vámi zvolenou teplotu. Pokud nádrž propojíte se solárnímu panelu nebo tepelnému čerpadlu, může posloužit pro předehřev vody. Aby byla možné vodu ohřát na vyšší teplotu, budete muset využít ještě jiný, nejčastěji elektrický ohřívač vody.
 • Akumulační nádrže s vnořeným zásobníkem – speciální typ nádrže, který umožňuje topné vodě ohřívat vodu užitkovou. Do nádrže můžete namontovat elektrickou topnou jednotku, která může vodu dohřívat.

Velikost

Důležité je pořídit akumulační nádrž s potřebným objemem. Potřebný objem zjistíte podle následujícího doporučení. Na 1 kW výkonu hlavního zdroje tepla budete potřebovat nádrž s objemem 50 litrů. Jestliže využíváte podlahové vytápění, je třeba na 1 kW výkonu nádrž o objemu 80 litrů. Na trhu jsou akumulační nádrže nejčastěji k dostání v objemech od 50 – 2 000 litrů.

Objem nádrže můžete rovněž spočítat pomocí vzorce Q = m · c · (t2 – t1) = ρ · V · c · (t2 – t1)

 • Q – jedná se o teplo, které můžete do nádrže uložit
 • m – označuje hmotnost vody v nádrži
 • c – je měrná tepelná kapacita vody
 • t2 – vyjadřuje koncovou teplotu vody
 • t1 – vyjadřuje počáteční teplotu vody
 • p – zkratka pro hustotu vody
 • V – jedná se o objem nádrže

Typy nádrží podle zdrojů tepla

Akumulační nádrž můžete propojit s kotlem a krbem na tuhá paliva, tepelným čerpadlem, solárními systémy i fotovoltaickou elektrárnou.

 • Kotle a krby – je nejvýhodnější zdroj tepla. V topeništích není potřeba snižovat výkon a spalování je tak optimální.
 • Tepelná čerpadlo – nádrž vyrovnává reálný výkon čerpadla a zabraňuje častému spínání kompresoru.
 • Fotovoltaická elektrárna – akumulační nádrž vytvoří zásoby po dobu, kdy nebude svítit slunce. Přebytky energie tak nemusíte posílat do veřejné sítě.

Materiál

Akumulační nádrže jsou vyrobeny z odolných materiálů. Nejčastěji se jedná o ocel, méně často pak o nerezovou ocel. Nerezové nádrže jsou velmi odolné vůči důlkové, chemické či galvanické korozi, nevýhodou materiálu je však vysoká pořizovací cena.

Kvalitu a životnost nádrže určuje především tloušťka stěn. Čím je plášť silnější, tím je nádrž odolnější a tím delší životnost můžete očekávat. Nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena. Tloušťka stěn se pohybuje nejčastěji v rozmezí 2,5 – 6 mm.

Umístění

Akumulační nádrže se doporučuje umístit co nejblíž zdroji tepla. Díky bezprostřední vzdálenosti nebude docházet ke zbytečným ztrátám tepla. Zároveň je dobré, pokud bude prostor, ve kterém nádrž bude, vytápěn. Snížíte tím rozdíl mezi teplotou okolí a teplotou vody v nádrži. I to zabrání zbytečně velkým tepelným ztrátám.

Značka

Akumulační nádrž představuje investici na několik let. Proto byste při jejím výběru neměli zbytečně šetřit, ale raději si připlatit za kvalitní značku. Tu poznáte i podle záruční doby, která může být až 5 let. Mezi jednu z nejoblíbenějších patří nádrže značky Dražice a Regulus. Kvalitní jsou i nádrže Rolf, Attack nebo Reflex. Výrobce vybírejte i s ohledem na možný servis a montáž.

Cena

Cenu nádrže nejvíce ovlivňuje objem a materiál. Levnější nádrže jsou vyrobeny z ocele, ty dražší jsou pak nerezové. Vliv na cenu má i počet výměníků nebo typ izolace. Například za ocelovou nádrž s objemem 1 000 litrů bez izolace zaplatíte okolo 20 000 Kč. Za nádrž stejné velikosti s izolací však můžete zaplatit 30 – 100 000 Kč. Záleží pouze na tom, jak velkou investici si můžete dovolit.

Porovnat ceny nádrží

Údržba

Akumulační nádrž není levná záležitost, proto od ní budete jistě očekávat dlouhou životnost. Aby mohla nádrž dlouho a dobře sloužit, je nutné o ni patřičně pečovat. Před zapojením je nutné vědět, že bude nádrž umístěna na vhodném a především suchém místě. Před spuštěním nádrže do topného okruhu je nutné nejprve vyčistit filtr, který může být zanesen nečistotami z trubek. Životnost prodlouží i dostatečně odvzdušněná voda.

Otázky a odpovědi

Jak akumulační nádrž zapojit?

Zapojení nádrže byste měli nejprve konzultovat s projektantem nebo topenářem. Ti zkontrolují, zda máte pro nádrž v domě vhodné podmínky. Akumulační nádrž by měla stát na suchém a ne příliš vlhkém místě s teplotou v rozmezí 5 – 45°C. Vhodným místem pro nádrž tak není koupelna ani různé rekreační objekty, které nejsou obývány během zimy. Samotné zapojení pak již obvykle nebývá tak složité, ale zpravidla vyžaduje součinnost 2 osob. Pokud chcete mít jistotu, že nádrž zapojíte správně, doporučuje se montáž nádrže přenechat odborníkům. Odborný pracovník vám navíc zapojení potvrdí v záručním listě, což se bude vždy hodit.

Jak akumulační nádrž funguje?

Nejvíce akumulační nádrž využijete s kotlem na tuhá paliva. Teplo z kotle přechází do akumulační nádrže, z nádrže pak vychází topná voda, která může přecházet do podlahového topení, radiátorů i do bojleru.

Jak zajistit efektivitu topení?

Akumulační nádrže mají válcový tvar a jsou postaveny na výšku. To umožňuje rozložit tlak vody do půdorysu tvaru kruhu. Zároveň však není nádrž tolik náročná na prostor a v místě, kde bude stát, nebude zabírat příliš mnoho místa. Efektivita topného systému a akumulační nádrže je tedy závislá nejen ne externím zdroji tepla, ale i na tepelné izolaci. Tepelným ztrátám vám pomůže předejít polyuretanová pěna, minerální vata, kaučuk či jiné izolační materiály.

Závěr

Akumulační nádrž vybírejte s ohledem na používaný hlavní zdroj tepla. Důležité je zvolit správnou velikost nádrže a tepelnou izolaci. Při výběru nádrže je nutné zohlednit i mnoho dalších technických parametrů, jako například tloušťka nádrže, způsob uchycení, způsob umístění atd. Proto se doporučuje výběr nádrže konzultovat s topenářem, který vám vypočítá nejen objem, ale i poradí se vším ostatním. Na vás pak bude vybrat nádrž kvalitního výrobce a zajímat vás bude i její konečná cena.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.kotelrychle.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

1 komentář
 1. Když už akumulační nádrž, tak jedině od značky Dražice. Jsme s ní velmi spokojení, protože za ta léta už je to osvědčená a prověřená značka.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo