Zábrany ke krbu

Krb je velmi praktickým a zároveň stylovým řešením vytápění domácnosti. Pohled do plamenů ohně je uklidňující a dokáže navodit velmi příjemnou atmosféru. Horká krbová dvířka však mohou být velmi nebezpečná pro malé děti, ale i zvědavé domácí mazlíčky.

V tomto případě je dobré popřemýšlet, jakým způsobem lze případným úrazům zabránit. Okolí krbu můžete chránit více způsoby, pokud však chcete, aby bylo toto řešení nejen bezpečné, ale i stylové a na pohled příjemné, bude pro vás tím pravým řešením speciální zábrana ke krbu. Zábrany zabezpečí okolí krbu velmi dobře a zároveň budou působit jako stylový doplněk.

Vybrat tu správnou zábranu není až tak složité, výběr na trhu je poměrně velký a někteří výrobci navíc slibují, že jsou vám schopni vyrobit zábranu přesně dle vašich potřeb. Jediné, co kromě správné velikosti musíte zvážit je potřebný tvar, výrobní materiál a způsob instalace.

Porovnat ceny zábran

Materiál

Na výrobu krbových zábran se používají 2 různé materiály. Populárnější jsou zábrany vyrobené z kovu, stylovější se mohou některým jevit zábrany dřevěné. Ať už zvolíte jakýkoliv materiál, myslete na to, že zábrana musí být konstrukčně pevná a masivní a mělo by jít být možné pevně uchytit, aby nemohlo dojít k jejímu případnému převrhnutí. Starší děti by neměly být schopny zábranu odtáhnout.

Kov

Kovové zábrany jsou oblíbené pro stoji jednoduchost, praktičnost i účinnost. Na trhu jsou kovové zábrany zastoupeny ve větším počtu a nabízí více dalších možnosti. Zábranu můžete například dle potřeby rozšiřovat. Kov je materiál nenáročný na údržbu a zábranu tak můžete bez obav používat na různých místech v interiéru nebo exteriéru.

Díky tomu, že se jedná o nehořlavý materiál, může být zábrana umístěna v menší vzdálenosti od krbu. To bude vyhovovat především všem, které mají menší prostorové možnosti. Na druhou stranu je třeba zkontrolovat, jaká vzdálenost bude skutečně bezpečná. V případě, kdy bude zábrana z kovu v těsné blízkosti krbu, bude se nebezpečně ohřívat.

Dřevo

Oblíbeným přírodním materiálem je dřevo. Na výrobu zábran se používá tvrdé, nejčastěji bukové dřevo. Tato dřevina se může pyšnit dostatečnou pevností i tuhostí. Dřevo je hořlavý materiál a zábrana tak musí být umístěna v dostatečné vzdálenosti od krbu. Dřevěné zábrany jsou na trhu zastoupeny výrazně menším počtem, avšak v jejich případě máte možnost, nechat ji vyrobit přesně na míru.

Způsob uchycení

Dle typu montáže se zábrany ke krbu dělí do dvou skupin. Prvním typem jsou zábrany s vrtáním, tím druhý ji namontujete i bez vrtání. Každý ze způsobů má své pro a proti.

  • S vrtáním – tyto zábrany můžete pomocí hmoždinek a šroubů na pevno přichytit ke zdi. Instalace je o něco složitější, avšak zábrany jsou výrazně bezpečnější. Veškeré montážní prvky by měly být součástí balení.
  • Bez vrtání – v tomto případě se ani tak nejedná o bezpečnostní zábranu, ale spíše designovou zástěnu. Zástěny se zpravidla vyrábí z kovu, výplet bývá vyroben z jemné sítě. Zástěny jsou tedy tvořeny jednou nebo více pevnými stěnami. Ty mají bránit případnému odlétávání jisker z otevřených krbů.

Zavírání

Výhodou speciální krbové zábrany je, že vám umožní velmi snadný přístup ke krbu. Součástí zábran je branka, kterou jednoduše otevřete, přiložíte a poté ji opět zabezpečíte. Zavírání zábrany by však mělo být praktické pro dospělého, dítě by si pak naopak se systémem zavírání poradit nemělo. Proto se při výběru konkrétní zábrany zaměřte i na tento, na první pohled nedůležitý prvek, zaměřte.

Možnosti

I zdánlivě jednoduché krbové zábrany mají co nabídnout. Velké množství zábran můžete například prodloužit libovolným počtem prodloužení. To bývá dostupné v několika rozměrech. Pokud budete mít o tuto možnost zájem, zkontrolujte si parametry zábrany dopředu. Ne každý výrobce tuto variantu nabízí.

Výhodou je, pokud budete moci zvolit způsob otevírání. Zábrany se mohou otevírat jedním nebo dvěma směry.

Vybrat si můžete i barevné provedení.

Součástí balení zábran s vrtáním bývají velmi často nástěnné lišty. K těm budete moci zábranu připevnit.

Narazit můžete i na termín Clip-off. Tento systém umožňuje stěnové kování jednoduše nasadit i odmontovat. Zábranu tak můžete podle potřeby snadno umístit na různá místa.

Značka

Krbové zábrany jsou k dostání ve specializovaných prodejnách, koupit je můžete i prostřednictvím internetových obchodů. Zde byste měli najít pouze kvalitní výrobky splňující veškeré normy EU. Vysoce kvalitní a bezpečné jsou zábrany značek Kaminer, Lienbacher, xidaXL, M.A.T. Group, Tectake, BabyDan či Badadulle.

Cena

Pořizovací cena souvisí především z velikostí zábrany. Obvyklá výška zábran bývá okolo 90 cm, šířku si pak můžete zvolit podle vašich potřeb. V závislosti na velikosti se cena zábran pohybuje v rozmezí 1 000 – 3 500 Kč.

Porovnat ceny zábran

Otázky a odpovědi

Je nutné používat zábranu celoročně?

Mnohým se může zdát zábrana potřebná pouze během topné sezóny. Okolí krbu však může být pro malé děti nebezpečným po celý rok. Obezdívka krbu je tvrdá a může být zdrojem mnoha úrazů. Díky zábraně se kojenec nebo batole ke krbu nedostane a nemusíte tak řešit nebezpečné a bolestivé zranění způsobené pádem. V období topné sezóny pak zábrana dítě ochrání i před popálením.

Na co při instalaci zábrany myslet?

Při umísťování zábrany je třeba myslet na celkovou bezpečnost. Dodržovat byste měli potřebnou vzdálenost, ve které bude zábrana umístěná. Výrobci doporučují umístit zábranu cca 50 – 80 cm od krbu. Vše se odvíjí od typu topeniště.

Lze zábranu používat i jiným způsobem?

Krbové zábrany lze považovat za multifunkční. Instalovat je můžete na různých místech, ke kterým by nemělo mít dítě nebo zvíře přístup. Krbové zábrany povětšinou do kategorie prostorových zábran a mohou dobře fungovat i jako dětská ohrádka. Kromě krbových pak můžete svoji domácnost vybavit dveřní nebo schodišťovou zábranou.

Závěr

Zábrana ke krbu je praktický prvek, který je schopen velmi dobře ochránit malé děti, ale i domácí mazlíčky před bolestivým spálením nebo nebezpečným pádem. Každý majitel krbu nebo krbových kamen by si měl na bezpeční svých nejbližších zakládat a vymyslet, jakým způsobem lze přístupu ke krbu zabránit.

Pokud chcete bezpečnou zábranu, preferujte při výběru produkty předních výrobců. V jejich případě máte jistotu, že kupujete stabilní zábranu. Tu vám jsou navíc někteří výrobci schopni vyrobit přesně na míru.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo