Křesla

Nejoblíbenější typy křesel

Křeslo je místo určené k relaxaci. Poté, co zazní slovo křeslo, si většina jako první představí kus nábytku, který je součástí sedací soustavy a stojí v obývacím pokoji. U babiček pak může stát křeslo ušák nebo houpací křeslo. V moderních rodinách nechybí závěsné nebo masážní křeslo. Všechny tyto typy pak můžeme označit jako relaxační křesla.

Křeslo by mělo být především pohodlné a nenáročné na údržbu. V závislosti na typu se pak některé parametry mění. Vždy byste se však měli zajímat o nosnost a kvalitu konstrukce.

Porovnat ceny křesel

Typy

Křesel je mnoho různých typů, tímto nábytkem tak budete moci vybavit prakticky jakýkoliv pokoj a relaxaci v křesle si můžete užít i na zahradě nebo terase.

 • Polohovací křeslo – velmi praktické a pohodlné křeslo, které budete moci nastavit do různých poloh. Nastavíte potřebný sklon zádové i ručních opěrek. Nohy můžete pohodlně položit na vysouvací opěrku.
 • Rozkládací křeslo – posloužit může i jako občasné lůžko pro přespávání návštěv. U tohoto typu se zaměřte na rozkládací mechanismus i kvalitu polstrování.
 • Křeslo ušák – tradiční podoba, kterou můžete znát z obývacích pokojů prarodičů. Ušáky se znovu dostávají do módy zejména díky pohodlí, které vám toto křeslo poskytne. Ušák lze považovat za multifunkční nábytek, posloužit může i jako kancelářská nebo herní židle. Ušák má vysokou zádovou opěrku a boční opěrky hlavy, které nemusí být vždy praktické, z křesla se nebude moci dívat do všech úhlů.
 • Křeslo ušák má silné polstrování, některé modely mají i odnímatelný podsedák. Běžnou součástí jsou i různě vysoké nohy, ve výjimečných případech nohy u křesla nenajdete, k dispozici můžete mít také kolečka. Dražší křeslo je možné polohovat nebo otáčet.
 • Relaxační křeslo – toto křeslo je určené opravdu pouze k relaxaci. V křesle budete více ležet než sedět a své místo najde v ložnici nebo na terase.
 • Houpací křeslo – velmi oblíbená jsou i houpací křesla. Tyto křesla jsou vhodné do interiéru i exteriéru, velmi často je najdete na chatě a chalupě. Houpací křeslo však nepatří pouze mezi retro nábytek. Moderním křeslům nechybí zabudovaný systém, který vám umožní přehrávat hudbu. Díky dokovací stanici pak budete moci nabíjet mobilní telefon.
 • Závěsné křeslo – u závěsného křesla hraje důležitou roli velikost i materiál. Tyto parametry určují, zda je křeslo vhodné spíše do interiéru nebo exteriéru. Na zahradu můžete koupit libovolně velké křeslo s robustní ocelovou konstrukcí, v bytech se budou dobře vyjímat textilní křesla. Závěsná křesla můžete koupit dětem i dospělým.
 • Masážní – na pořízení jsou nejdražší masážní křesla. U těchto výrobků máte k dispozici různé množství funkcí, s jejich počtem roste přímo úměrně i pořizovací cena křesla. Čím více funkcí křeslo má, tím větší je i jeho rozměr. Z masážního křesla si ujasněte, jaké funkce opravdu využijete.
 • Dětské křeslo – svoje křesílka mají i nejmenší. Opravdu malým dětem budete moci koupit molitanové křesílko, starším dětem pak menší variantu závěsného nebo houpacího křesla.

Nosnost

Je zcela zásadní parametr, který určuje, kdo bude moci křeslo používat. Ve většině případů mají křesla nosnost okolo 100 kg, mohutnější křesla mají nosnost více než 150 kg. V případě závěsných křesel je nosnost v rozmezí 90 – 130 kg. V případě dětských křesel je nosnost pochopitelně nižší.

 • Hmotnost – v souvislostí s nosností lze zmínit i hmotnost. Méně robustná křesla mohou vážit okolo 10 kg, robustnější křesla mají hmotnost v rozmezí 150 – 30 kg. Masážní křesla však mohou vážit i více než 50 kg, ty nejmohutnější mají hmotnost od 70 – 100 kg.

Materiál

V souvislosti s materiálem se budete zajímat o konstrukci i potah.

Konstrukce

Ve většině případů je konstrukce vyrobená ze dřeva nebo kovu. Mezi dřeviny, které se na výrobu křesel používají, patří borovice, smrk, buk, dub, akácie a jiné. Mezi méně odolné materiály patří dřevotříska nebo překližka. U těchto materiálů musíte počítat s nižší nosností.

Potah

Také na výrobu potahu se používají různé materiály. Potah ovlivňuje pořizovací cenu a má vliv i na údržbu.

 • Kůže – drahý a luxusní materiál, který se vyznačuje dlouhou životností, jedná se o hypoalergenní materiál. Kůže má však specifické požadavky na údržbu, doporučuje se ji alespoň 2x ročně impregnovat. Kožené křeslo by nemělo stát na přímém slunci ani v blízkosti topení. Vlivem tepla totiž může praskat.
 • Eko kůže – levnější alternativa kůže, která nedisponuje takovou životností. Tomuto materiálu nevadí sluneční paprsky ani teplo z topení. Údržba je opět jednoduchá.
 • Koženka – je levná, ale nijak odolná. Koženka je materiál, u kterého jsou běžné různé prasklinky, nesvědčí ji ani pot.
 • Textil – používají se různé materiály, například mikrovlákno, carabu, alcantara, bavlna, mikroplyš. U textilu se zaměřte na odolnost vůči oděru, odolnost je označena názvem Martindale. Čím je hodnota Martindale vyšší, tím je materiál odolnější.

Polstrování

Mezi neoblíbenější polstrování patří PUR pěna. Tento materiál je velmi kvalitní, pohodlný a cenově dostupný. Nekvalitní křesla mohou mít polstrování z molitanu nebo textilní drtě. Těmto materiálům se raději vyhněte. Molitan je materiál, který se velmi rychle prosedí a podobné vlastnosti můžete očekávat i od textilní drti.

Značka

Dnešní trh nabízí velké množství výrobků, a nejinak je tomu i v případě křesel. Krásná křesla nabízí Halmar, Doppler, IWHOME, Autronic, Malatec, VeGA, Tempo nebo Rojaplast. Výrobců je však pochopitelně mnohem více.

Cena

Křeslo můžete koupit za 2 – 50 000 Kč. Mezi levné patří jednoduché houpací nebo závěsná křesla. Nejdražší jsou pak křesla masážní, jejich cena může být vyšší než 50 000 Kč. Pokud nemáte na křeslo žádné přehnané nároky, vystačíte si s výrobky, jejichž cena je v rozmezí 5 – 10 000 Kč.

Porovnat ceny křesel

Otázky a odpovědi

Jaký textilní potah patří k nejlepším?

Vyzdvihují se zejména přednosti mikrovlákna. Mezi přednosti mikrovlákna patří prodyšnost, hypoalergenní vlastnosti, poměrně snadná údržba. Samotný materiál je velmi jemný a příjemný na dotek.

Jakým způsobem uchytit závěsné křeslo?

Závěsné křeslo můžete pověsit na trám, nebo do stropu. Vždy se však musí jednat o opravdu pevný kotvící bod. Pokud vás koupě závěsného křesla láká a nemáte žádnou možnost, kam křeslo pověsit, můžete zakoupit závěsné křeslo s konstrukcí, nebo konstrukci přikoupit dodatečně.

Jaké funkce mohou mít křesla?

Většina křesel je považována za relaxační, nejčastější funkce je tedy relaxační. Oblíbenou funkcí je houpání nebo pohupování. K tomuto účelu slouží houpací křeslo. Ušák může nabídnout i otočnou funkci, křeslo budete moci natáčet stejně jako kancelářskou židli.

Do menších bytů můžete koupit rozkládací křeslo, které využijete i při občasném přespávání, polohovatelná křesla můžete nastavit do několika poloh. Nejvíce funkcí využijete u masážních křesel. K dispozici máte několik různých masáží, ztuhlé svaly můžete také prohřát.

Závěr

Každé křeslo je jiné a nemusí všem zcela vyhovovat. Před nákupem byste měli křeslo vyzkoušet. Vstávání i usedání do křesla musí být pohodlné, vyhovovat by vám měla jeho velikost a na vlastní oči uvidíte barvu a osaháte materiál.

Za nejuniversálnější je považováno křeslo ušák, které zapadne do jakéhokoliv interiéru. Křeslo byste měli vybírat i s ohledem na údržbu. Odolné a snadno čistitelné materiály ocení zejména rodiče dětí nebo majitelé chlupatých mazlíčků. Velmi důležitým parametrem je nosnost, většina křesel mívá nosnost od 100 – 130 kg.

Křesla můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.nejlepsi-nabytek.cz, www.alza.cz, www.cessari.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (32 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Objednala jsem pro přítele masážní křeslo a měl velkou radost. Opravdu si sezení v něm moc užívá, takže to rozhodně byla dobrá koupě.

 2. Nejkvalitnější křesla jsou od firmy/značky Intex. Mám s nimi velkou a dobrou zkušenost.

Přidat komentář

Recenzer
Logo