Závěsná křesla

Závěsná křesla jsou velmi oblíbeným místem k lenošení. Častěji bývají k vidění na zahradě nebo na terase, ale závěsné křeslo můžete umístit i do interiéru. Do závěsného křesla mohou usednout dospělí i děti, pro ty nejmenší se vyrábí speciální jednoduchá křesla.

Závěsná houpací křesla budete vybírat zejména podle toho, jakým způsobem je budete chtít zavěsit. K pověšení můžete využít trámy nebo koupit i křeslo, jehož součástí je i robustní stojan. Kromě způsobu zavěšení se zaměřte na výrobní materiál, a to zejména v případě, kdy bude křeslo zavěšeno na zahradě. Velmi důležitá je také nosnost, u které je vhodné počítat i s určitou rezervou. Teprve poté, co zvážíte všechny zásadní parametry, se budete moci zaměřit na cenu a vzhled.

Porovnat ceny závěsných křesel

Nejlepší závěsná křesla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. DIMENZA DALIAN modrá s pruhy 96 % 849 Kč Zobrazit Atan.cz
2. Aga závěsné houpací křeslo 92 % 599 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Kondela Kalea 2 New hnědá/krémová 90 % 5 150 Kč Zobrazit Eoshop.cz
4. IWHome IBIZA antracit IWH-10190001 84 % 6 990 Kč Zobrazit Peddy.cz
5. Aga Orta Black/Red 65 % 4 199 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Závěsná křesla lze rozdělit do dvou typů podle toho, kde je budete používat. Z odolnějších materiálů by měla být vyrobena křesla, která budete používat venku, méně náročná jsou křesla interiérová.

Na zahradu

U křesel na zahradu se více zaměřte na kvalitu materiálu. Dvojnásob to platí u křesla, které nebude ukryté před povětrnostními vlivy. Zde byste měli uvažovat spíše o kovové robustní konstrukci, které nevadí déšť ani silný vítr. Pod střechou pak můžete používat i ratanové nebo dřevěné. Venkovní křesla bývají prostorná a pohodlná, protože na zahradě nebude tolik omezeni prostorem.

Do bytu

Do bytu se spíše pořizují menší textilní křesla, která jsou určena dětem i dospělým. Do velkých místností však můžete pochopitelně pořídit i velké zahradní křeslo.

Velikost

Závěsná křesla jsou dostatečně prostorná, aby poskytla pohodlí i robustnějším postavám, velké množství výrobků je naopak určeno výhradně dětem. Největší křesla mohou využívat i 2 osoby. U křesla se nikdy nezaměřujte jenom na velikost, velmi důležitá je také nosnost.

Nosnost

U velkých křesel se nosnost pohybuje okolo 100 kg. Standardně to bývá rozmezí 90 – 130 kg. Robustní křesla mají nosnost i 150 kg. Menší křesla mají nosnost od 80 – 90 kg. U křesel se doporučuje počítat s určitou rezervou, která by měla být ideálně okolo 20 kg.

Uchycení

Způsob uchycení je při výběru křesla zcela zásadní. Ti, kteří nemají možnost křeslo pověsit na nějakou konstrukci, budete muset zvolit křeslo se stojanem.

Křeslo na kotevní bod

Křeslo lze zavěsit na trám, větev stromu nebo na jakýkoliv jiný vhodný a velmi stabilní kotevní bod. Textilní křesla je možné zavěsit i pomocí chemické kotvy nebo hmoždinky. Vždy se však ujasněte, že vámi vybraný kotevní bod je opravdu stabilní.

Se stojanem

Křesla, jejichž součástí je stojan jsou dražší, jistotu však máte v jejich stabilitě a budete je moci podle potřeb přemisťovat. Nevýhodou je i vyšší hmotnost. Křesla se stojanem je možné pořídit také dětem. Stojan by měl vždy stát na rovném a pevném místě, aby bylo posezení v křesle opravdu bezpečné.

Materiál

Závěsná křesla se vyrábí v kombinaci různých materiálů. V současné době jsou velmi oblíbená křesla z ratanovým výpletem nebo křesla textilní. Výběr na trhu je velký a vybrat tak budete moci křeslo podle svého vkusu i možností.

Mezi nejoblíbenější v současné době patří:

Látková křesla

Na jejich výrobu se používají přírodní i umělé materiály. Mezi oblíbený přírodní materiál patří bezesporu bavlna, která je příjemná na dotek ale náročnější na údržbu. U syntetických materiálů je to přesně naopak, na dotek křesla tolik příjemná nejsou, ale jejich údržba je jednoduchá.

Ratanová křesla

Tento materiál je oblíbený u venkovních i vnitřních křesel. Ratan je velmi odolný materiál, kterému nevadí ani náročnější povětrnostní podmínky. Jeho předností je i nižší hmotnost, křeslo budete moci snadněji přesouvat.

U závěsných křesel se zajímejte o výrobní materiál konstrukce, odpočívací plochy i polstrování.

Konstrukce

Tato část bývá kovová i dřevěná. Oba materiály jsou velmi kvalitní, dřevěná křesla by však neměla zbytečně zůstávat ve vlhku. Mezi odolnější dřeviny se řadí buk, dub a oblíbená jsou i ratanová křesla. Kovová konstrukce zvládne jakékoliv počasí a nevyžaduje žádnou údržbu.

Sedací část

Plocha určená k sezení tvoří velmi často ratanový výplet nebo odolná textilie. Méně kvalitní křesla mají sedací část plastovou.

Polstrování

Polstrování vybírejte opět z ohledem na to, zda budete křeslo používat v interiéru nebo exteriéru. Polstrování se vyrábí ze syntetických i přírodních materiálů.

Typickým syntetickým materiálem je polyester, jehož největší předností je jednoduchá údržba a vyšší odolnost. Přírodním materiálům dominuje bavlna nebo bio-bavlna. Oba materiály jsou velmi příjemné na dotek. Přírodní materiály se doporučují používat především u interiérových křesel.

Značka

Výrobců těchto křesel je velké množství. Známý výrobce je známkou kvality i bezpečí. Mezi ty oblíbené patří křesla značky Kondola, La Siesta, Sportago, TTM, Tomido a další.

Cena

Nejlevnější jsou křesla látková. Ta je možné koupit za méně než 1 000 Kč. Zastoupena jsou křesla s výpletem i kvalitním polstrováním. Od 2 000 Kč je možné koupit textilní křesla se stojanem a stále můžete vybírat mezi textilními a výpletovými křesly. Cena ratanových křesel se stojanem začíná na cca 4 000 Kč. Opravdu luxusní křesla mohou stát i 10 000 Kč, ještě dražší jsou pak křesla pro dva.

Porovnat ceny závěsných křesel

Údržba

Závěsné křeslo vyžaduje pravidelnou údržbu. Do křesla budete často usedat s něčím dobrým k jídlu nebo pití a nevyhnete se možnému ušpinění. Dvojnásobně to platí u křesel určeným dětem.

Největší péči vyžaduje polstrování nebo textilní křesla. Ideální je, pokud budete moci textilii z konstrukce sundat a vyprat v pračce. Samotnou konstrukci budete pouze čistit za pomoci vlhkého hadříku. Dřevěnou konstrukci je nutné pravidelně ošetřovat ochrannými nátěry. Případnou korozi, která se může objevit na kovové konstrukci, odstraníte pomocí běžně dostupných přípravků.

Otázky a odpovědi

Na co se zaměřit u polstrování?

Větší uživatelský komfort budete mít u křesel, která mají polstrování připevněné pomocí suchých zipů, provázků nebo různých spon. Zkontrolujte si i výšku použitých polstrů. Ačkoliv vyšší polstry jsou dražší, jsou i mnohem pohodlnější. Polstry používané u venkovních křesel by měly být vyrobeny z nepromokavého materiálu.

Jaké barvy patří k nejoblíbenějším?

Závěsná křesla jsou k dostání v mnoha barevných kombinacích. Mezi nejoblíbenější barvy patří dlouhodobě černá, šedá nebo hnědá barva. Velmi oblíbené jsou však i křesla v přírodních barvách. Větší výběr nabízí barva polštářů. Oblíbené jsou krémové, černé, šedé nebo zelené.

Jaké doplňky je možné přikoupit?

Doplňků, které můžete ke křeslu pořídit je velké množství. Nejčastěji se pořizuje náhradní polstrování. Koupit budete moci i stojan, který můžete použít u vnitřních i venkovních křesel. Mezi další doplňky patří slunečník nebo stříška, která vás ochrání před sluncem.

Před dotěrným hmyzem vás ochrání moskytiéra, nohy můžete podložit podnožkou. Praktická může být také závěsná kapsa nebo malý odkládací stolek. Před deštěm vaše křeslo spolehlivě ochrání nepromokavý obal.

Závěr

Závěsná křesla jsou velmi oblíbená zejména díky pohodlí, které vám poskytne. Houpání v křesle uklidní i uvolní malé i velké uživatele. Koupit můžete jednoduchá textilní křesla, nebo můžete zvolit luxusní ratanovou podobu. Tyto křesla vás nadchnou svým krásným vzhledem a oceníte je na jakékoliv terase nebo zahradě.

Závěsná křesla můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.lenosime.cz, www.prehozynapostel.cz, www.lasiesta.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (37 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Koupila jsem si závěsné křeslo původně do obýváku, ale tam se nakonec nehodilo, tak ho mám na balkoně. Musím uznat, že je to super vychytávka, v které se parádně odpočívá. Čtete knihu a najednou visíte z křesla, protože spíte jak dudek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo