Pohovky

Nejoblíbenější typy pohovek

Pohovka, gauč nebo sedačka je nábytek, který najdete v obývacím pokoji, pokoji pro hosty nebo dětském pokoji. Klasická pohovka má nejčastěji obdélníkový tvar a velmi často jsou její součástí nožky. Díky tomu budete moci pod pohovkou vytřít i vysát. Tyto retro pohovky jsou ideální pro méně náročné uživatele. Jestliže má vaše rodina více členů, nebo chcete vlastnit sedačku modernějšího vzhledu, můžete koupit model s tvarem písmene L nebo U.

Před výběrem si dobře ujasněte, k jakému účelu budete pohovku využívat. Zejména v případě, kdy bude pohovka plnit funkci lůžka, není rozumné šetřit na výrobním materiálu nebo potahu. Vždy se ujistěte, že je možné vrchní potah jednoduše vyčistit. U rozkládatelné pohovky by měl být také jednoduchý, ale kvalitní rozkládací mechanismus. Pohodlné spaní zajistí dostatečně velká spací plocha. Pro ukládání přikrývek oceníte i úložný prostor.

Porovnat ceny pohovek

Typy

Do obývacího pokoje můžete koupit klasickou sedací soupravu, pohovku nebo gauč. Sedací souprava je ze všech největší, je vhodná do velkých prostorů a používat ji může 6 a více osob. Moderní sedací soupravy se vyrábí do tvaru písmene L nebo U.

Pohovka je menší, nejčastěji ji mohou používat 2 – 3 osoby. Pohovka má obdélníkový tvar, velmi často ji lze rozkládat a používat i na spaní. Pořizuje se do menších obývacích pokojů, které mohou zároveň sloužit jako ložnice. Své místo najde ve studentském i dětském pokoji.

 • Klasická – nejjednodušší varianta nabízí 2 – 3 místa k sezení. Tyto pohovky jsou vhodné k sezení, nedají se rozkládat a nejsou tedy ideální pro přespávání.
 • Rozkládací – jednodušší rozkládací sedačky a gauče můžete rozkládat, přesto však nejsou určeny ke každodennímu přespávání. Sloužit může je postel pro hosty.
 • Pohovka pro každodenní spaní – dražší a kvalitnější pohovky jsou rozložitelné, vyrobené z kvalitních materiálů a disponují dostatečnou spací plochou. Tyto pohovky jsou doplněny o kvalitnější matraci. Jedna osoba by měla mít ideálně k dispozici spací prostor o velikosti cca 200 × 80 cm.
 • S úložným prostorem – pohovka, u které můžete kromě úložného prostoru využívat i možnost rozložení. Tyto pohovky jsou velmi vhodné do menších bytů, ale poslouží i jako praktická postel pro hosty.
 • Rohová pohovka – velmi oblíbené jsou i rohové pohovky a gauče. Koupit můžete jednoduchou pohovku určenou k sezení i pohovku doplněnou o rozkládací mechanismus i úložný prostor.
 • Dětská – trochu jinou podobu mají dětské pohovky, pro které je typický menší rozměr. Pohovky pro nejmenší děti mají délku pouze okolo 1 metru, větší pohovky je možné v některých případech rozkládat.

Velikost

Pohovku byste měli vybírat podle místa, které máte k dispozici a také podle počtu osob, které budou pohovku běžně používat. V největším počtu jsou zastoupeny pohovky určené 2 – 5 osobám, avšak narazit můžete i na větší modely. U rozkládacích pohovek se ujistěte, že máte dostatečný prostor, který vám umožní pohovku rozložit.

Materiál

Výrobní materiál má velký vliv na vzhled, životnost i způsob čištění pohovku. Tento parametr je při výběru velmi důležitý, a ačkoliv má právě materiál nemalý podíl na pořizovací ceně, měli byste ho před ní upřednostnit.

O bytelnost pohovky se stará kostra. Přednost byste měli dát pohovkám, jejichž kostra je vyrobena z kovu nebo masivu. Tyto kvalitní a dražší pohovky jsou ideální zejména v případě rozkládacích pohovek. Naopak mnohem méně odolné jsou pohovky s plastovou nebo dřevotřískovou kostrou. Levnější pohovka vám však bude stačit v případě občasného používání a může plnit také funkci dětské pohovky. Na dětské pohovky nebývají obvykle kladeny takové nároky.

Čalounění

Povrchová úprava ovlivňuje vzhled. Potah pohovky by měl být kvalitní, odolný vůči skvrnám i oděru. V případě, kdy se potah ušpiní, měl by jít pokud možno vyčistit. Na výrobu potahů se používají různé materiály, které se liší svými vlastnosti a mají pochopitelně vliv i na pořizovací cenu.

Kůže

Luxusní a velmi odolný materiál, jehož největší předností je opravdu dlouhá životnost. Nevýhodou kůže je, že tento materiál může působit chladivým dojmem. Aby vám kožená pohovka vydržela v perfektním stavu, bude ji nutné cca 2 x ročně impregnovat. Kožená pohovka by neměla stát v blízkosti topení ani jiného zdroje tepla, protože tento materiál je na teplo více citlivý. Chránit byste ji měli i před přímým sluncem.

Eko kůže

Vzhledem ji lze přirovnat k pravé kůži, je ale levnější a má i kratší životnost. Pohovku s potahem z eko kůže poměrně snadno vyčistíte, i tento materiál dobře odolává skvrnám. Gauč z eko kůže je možné umístit k radiátoru a vystavit ji můžete slunečnímu záření.

Koženka

Materiál je levnější, v tomto případě je vrstva PU nebo PVC nanesena na podklad. U tohoto materiálu nepotěší nízká odolnost. U potahu z koženky jsou běžné různé prasklinky, které mohou vzniknout při kontaktu s potem. Výhodou je velký výběr povrchových úprav, k dostání je v matném, lesklém i různě barevném provedení.

Mikroplyš

Mikroplyš je velmi oblíbený materiál, jehož velkou předností je odolnost vůči oděru či jinému poškození. Také tento materiál se může pyšnit odolností vůči nečistotám. Na dotek je mikroplyš velmi příjemný.

Bavlna

Bavlna je přírodní materiál, který je na dotek příjemný, avšak nepotěší jeho krátká životnost a nestálost barev. Bavlna je náročná na údržbu, pokud postavíte pohovku s bavlněným potahem na přímé slunce, riskujete vyblednutí barev.

Vlna

Potah z vlny je odolný vůči zašpinění, a výhodou je i jeho vyšší odolnost. Tyto pohovky patří mezi ty dražší.

Mikrovlákno

Také potah z mikrovlákna poměrně snadno vyčistíte. Na dotek je materiál velmi příjemný a jemný.

Samet/hedvábí

Pohovky jsou dražší a materiály nejsou vhodné pro dennodenní použití.

Carab

Carab je další materiál, který se používá na výrobu luxusních pohovek. Jedná se o antialergenní, prodyšný, pevný i odolný materiál.

Alcantara

Materiál známý jako velur je odolný, a snadno se udržuje.

Výplň

Podcenit byste neměli ani provedení výplně. Nejméně kvalitní pohovky jsou vyplněny molitanem v kombinaci s pružinami. Nevýhodu molitanu je nízká životnost, poměrně rychle slehne a posezení na pohovce nebude díky pružinám nijak komfortní.

Větší pohodlí a delší životnost vám nabídnou pohovky, které jsou vyplněny paměťovou pěnou nebo latexem. Tuto náplň najdete u dražších pohovek.

 • Pěna – nejpoužívanější výplň, která vám poskytne potřebné pohodlí, přitom však velmi dobře drží tvar.
 • Drcený textil – velmi levné pohovky mohou být plněny drceným textilem. Po dosednutí se do pohovky zaboříte, a velmi rychle tak dojde k jejímu prosednutí. Podobné vlastnosti má náplň z líné pěny nebo peří.

Nosnost

Důležitým parametrem je i nosnost. Kvalitní pohovka by měla mít na jednu osobu nosnost v rozmezí 90 – 130 kg. Dvoumístné pohovky by tak měly mít nosnost okolo 250 kg. Třímístné mívají nosnost 350 kg, čtyřmístné mají nosnost okolo 400 kg a pohovky pro 5 lidí mají nosnost až 450 kg. Zatímco u dvoumístných pohovek se počítá s nosností okolo 125 kg na osobu, v případě 5 místních je to jen okolo 90 kg na osobu.

 • Hmotnost – při stěhování pohovky vás bude zajímat hmotnost. Malé pohovky váží okolo 20 kg, ty velké mají hmotnost okolo 100 kg.

Funkce

Jednotlivé pohovky mohou poskytovat několik funkcí. Kromě již zmíněného úložného prostoru nebo možnosti polohování, můžete používat i další vymoženosti.

 • Polohovací opěrky – u dražších pohovek máte k dispozici polohovací opěrky, kterou si jednoduše nastavíte dle svých potřeb.
 • USB vstup a zásuvka – také tyto prvky najdete pouze u dražších pohovek.
 • Kapsa – některé pohovky bývají doplněny o kapsu, do které budete moci vložit dálkové ovládání, mobilní telefon atd.
 • Stolek – součástí sedačky může být dokonce i vestavěný stolek.

Značka

Výrobců sedaček je velké množství. Kvalitu sedaček zaručuje spolehlivý výrobce, avšak u tohoto nábytku se doporučuje navštívit specializovanou prodejnu, kde si budete moci sedačku vyzkoušet. Na první pohled tak uvidíte i přesnou barvu, která je na fotografiích většinou méně či více zkreslená. Pro úplnost můžeme uvést pohovky Bradop, Casarredo, Arkos, Falco, Karup, Kapol.

Cena

Cenové rozpětí je poměrně velké, levné sedačky je možné koupit již za cca 5 000 Kč. Pro občasné použití si vystačíte s gaučem, jehož cena nepřesáhne 10 000 Kč. Pro tyto výrobky jsou typické méně kvalitní konstrukce i potah.

Za zlatou střední cestu lze označit pohovky s cenou od 10 – 20 000 Kč. Zde již najdete výrobky vhodné pro každodenní používání. Nejdražší pohovky vyjdou na 30 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny pohovek

Údržba

Ať už bude pohovka doplněna o jakýkoliv potah, nevyhnete se čas od času jejímu čištění. To, jakým způsobem je možné pohovku udržovat, byste si měli zjistit u výrobce, často je způsob údržby uveden v manuále. Každý materiál vyžaduje trochu jiný způsob čištění a je vhodné rady výrobce respektovat. V opačném případě riskujete poškození.

K čištění potahu je nutné používat speciální přípravky určené k údržbě čalounění. Na trhu najdete mnoho přípravků, které lze používat pouze na určité materiály. Hrubé nečistoty, chlupy nebo vlasy odstraníte pomocí vysavače. Pro čistění čalounění je vhodný zejména vysavač na mokré vysávání. S jeho pomocí můžete aplikovat čistící přípravek a poté vše dokonale vysát.

Velkou pomocí je i impregnace pohovky. Dražší výrobky jsou takto ošetřeny již z výroby, u levnějších můžete provést impregnaci sami. Díky impregnaci ochráníte pohovku před znečištěním, i vylitou tekutinou.

Otázky a odpovědi

Jak prodloužit životnost pohovky?

Pohovka, kterou budete používat každý den má omezenou životnost. Výjimkou mohou být kožené pohovky, které však vyžadují pravidelnou péči. Životnost pohovky můžete zvýšit díky snímatelnému potahu, který je dostupný na výrobky různých tvarů a velikostí. O tomto příslušenství byste měli uvažovat zejména v případě, kdy se bude pohovka dostávat do kontaktu s dětmi nebo zvířecími mazlíčky.

Co je Chesterfield pohovka?

Chesterfield pohovky svým vzhledem připomínají nábytek typický pro britské kluby. Tyto zdobené pohovky je možné koupit do obývacího pokoje, ale mohou být i součástí kanceláří nebo jiných komerčních prostor.

Tyto pohovky jsou velmi luxusní a pohodlné. Výběr je velký a koupit můžete i velké, rohové nebo rozkládací pohovky. Potah je nejčastěji vyrobený z pravé i umělé kůže nebo sametu. Vybírat můžete z mnoha barev, mnoho výrobků má i metalickou úpravu.

Co prozradí ukazatel Martindale?

Tento parametr označuje, jak moc je potah pohovky odolný vůči mechanickému poškození. Méně odolné pohovky s martindale okolo 20 000 jsou vhodné pro občasné používání. Odolnější pohovky vhodné pro každodenní používání mají hodnotu Martindale až 50 000. Platí tedy jednoduché pravidla, čím je číselný údaj větší, tím je potah pohovky odolnější. Nejodolnější pohovky mají Martindale až 150 000.

Závěr

Pohovka patří k nábytku, který najdete v nějaké podobě v každé domácnosti. Výběr na trhu je obrovský, díky tomu můžete zvolit správný odstín i velikost. Vůbec nejoblíbenější jsou pohovky v černé, šedé, hnědé, červené nebo zelené barvě. Koupit však můžete prakticky jakoukoliv barvu.

Při volbě vzhledu hraje velkou roli vkus i ostatní vybavení pokoje. Ačkoliv si můžete pohovku koupit i prostřednictvím internetu, vždy preferujte návštěv specializovaných prodejen, kde si budete moci pohovku vyzkoušet. K dispozici budete mít i vzorník, díky kterému vyberete ten správný odstín.

Pohovky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.bonami.cz, www.stavebka.com, www.jysk.cz, www.expedo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (31 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Při vybírání pohovky do obývacího pokoje, jsem spíš řešila fakt, jestli je s úložným prostorem, který je dostatečně velký a není jen pro parádu, ale také samotný design. Značku moc neřeším, když se mi pohovka líbí, tak je jedno, kdo jí vyrábí, hlavně, když pasuje na své místo a hodí se vzhledově do interiéru.

 2. Reply
  Monika Hejdova 22.6.2023 v 11:07

  Koupila jsem sedačku od firmy Aksamite,jedná velká katastrofa,podsedáky se propadají, zevnitř leze neznámý nepořádek a paní majitelka nereaguje na reklamace,přitom za 83000 jsem předpokládala kvalitu a né šunt ,varují před touto firmou

 3. Pořídili jsme obří rohovou pohovku, která je přes půl obýváku, ale je moc pohodlná. Dá se na ní lenošit, pracovat i bez problémů spát. Je praktická, když přijede rodina na návštěvu, aspoň se mají kde vyspat.

 4. Koupila jsem rozkládací pohovku do obýváku, protože když pak přijela návštěva a náhodou chtěla zůstat přes noc, neměla jsem ji kam uložit.

 5. Krásně napsaný článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo