Houpací křesla

Houpací křeslo není pouze starodávným kusem nábytku, který najdete odložený na půdě. Pod pojmem houpací křeslo najdete také závěsná zahradní nebo interiérová křesla. Avšak i klasická houpací křesla mají stále více příznivců a své místo najdou nejen v místnostech, ale i na terase nebo balkonu.

Zde všude můžete při mírném pohupování relaxovat při hudbě nebo třeba četbě knihy. Houpací křesla potěší osoby všech věkových generací. Každý však bude pravděpodobně preferovat trochu odlišnou podobu. A výběr je opravdu velký.

Houpací křesla mají mnoho podob a na jejich výrobu se používají různé materiály. Vzhled však není to jediné, co vás bude při výběru zajímat. Velmi důležitá je především bezpečnost, kterou ovlivňuje kvalita a provedení konstrukce. Bytelná by měla být nejen konstrukce křesla, ale také houpací část křesla.

Houpací křeslo byste měli vybírat především podle toho, kam hodláte křeslo umístit. Důležité je i to, kdo bude křeslo nejčastěji používat nebo jakou podobu křesla upřednostňujete.

Porovnat ceny houpacích křesel

Typy

Pokud se řekne houpací křeslo, představí si většina klasické starodávné bytelné houpací křeslo, které bývá k vidění ve starých filmech, muzeích, na chatách či v domácnostech starších osob. Tato řekněme retro podoba v moderním pojetím je na trhu k dostání ve velkém počtu dodnes. Mezi houpací křesla se však řadí i oblíbená závěsná křesla s konstrukcí i bez konstrukce.

Klasické houpací křeslo

Tradiční podoba houpacích křesel má pevnou nejčastěji dřevěnou konstrukci. Moderní křesla se však vyrábí i z různých přírodních materiálů, nejčastěji je to ratan, rákos a proutí, ale narazit můžete i na křeslo s kovovou nebo plastovou konstrukcí.

Závěsné houpací křeslo

Závěsné křeslo je nutné zavěsit do stropu, na trámy nebo jinou pevnou konstrukci. Oblíbená jsou především levná textilní křesla, která lze používat v interiéru i exteriéru. Také závěsné křeslo má mnoho podob a pořídit ho můžete dětem i dospělým.

Závěsné křeslo s konstrukcí

Moderní a velmi oblíbená jsou křesla, jejichž součástí je i bytelná konstrukce. Díky ní nemusíte řešit způsob uchycení křesla. Závěsná křesla s konstrukcí se vyrábí z ratanu, bambusu a dalších materiálů. Nevýhodou je jejich vysoká pořizovací cena a náročnost na prostor. Křesla s konstrukcí se používají spíše na zahradě, majitelé velkých bytových prostor nebo zimních zahrad je mohou mít i doma.

Umístění

Houpací křeslo je možné postavit nebo zavěsit do interiéru i exteriéru. To, kde bude křeslo stát má však zásadní vliv na výrobní materiál. V místnostech se bude vyjímat klasické dřevěné křeslo, do venkovních prostor však raději pořiďte křeslo vyrobené z umělého ratanu, bambusu nebo kovu.

Materiál

Na výrobu houpacích křesel se používají různé materiály. Houpacím křeslům vévodí tradiční dřevo, ale na výrobu moderních křesel se používá také umělý ratan, bambus, kov nebo textil. Dětská křesla mohou být vyrobena také z plastu.

 • Dřevo – křesla vyrobená ze dřeva se hodí spíše do interiéru. Dřevo je poměrně náročný materiál, kterému nedělá dobře vlhkost. V případě, kdy postavíte dřevěné křeslo na terasu nebo zahradu, budete o křeslo muset pravidelně pečovat. Pokud však bude dřevěné křeslo stát v interiéru, bude jeho údržba minimální. U dřevěných křesel navíc potěší i velká stabilita a dlouhá životnost. Dřevěná křesla patří k cenově náročnějším, avšak do bytu si pořídíte opravdu krásný a originální kus nábytku.
 • Bambus – je v současné době jedním z nejoblíbenějších materiálů. Bambusová křesla jsou stylová, velmi odolná a pevná. Tento materiál je oblíbený i pro svou nenáročnou údržbu.
 • Ratan – ratanová křesla jsou vhodná především na terasu nebo zahradu. Ratan je velmi odolný materiál, kterému nevadí vlhkost, vysoké nebo nízké křeslo. Ratanové křeslo tak můžete bez obav umístit i do volného prostoru. Jednoduchá je i údržba křesla a oceníte i jeho nízkou hmotnost.
 • Proutí – proutěná křesla mají tradiční podobu, jsou cenově dostupná a mají nízkou hmotnost. Proutěné křeslo můžete velmi jednoduše přemísťovat, materiál je vhodný pro vnitřní i venkovní použití. Proutí je však materiál, který má svoje specifika. Houpací křesla z proutí okouzlí svým vzhledem, jsou mimořádně pevná, pružná a odolná vůči škůdcům.
 • Textil – látková křesla jsou lehká, levná a vhodná do bytu i na zahradu. Tato křesla patří do skupiny závěsných a prodávají se běžně bez konstrukce. U látkových křesel si ověřte způsob údržby a odolnost látky.
 • Kov – kovová křesla patří mezi moderní, na výrobu se používá lehký hliník nebo vysoce odolná nerezová ocel. Kovová konstrukce je doplněna o plastovou sedací část, které zpravidla nechybí ani měkké polstrování.
 • Plast – méně kvalitní plastová křesla jsou určena dětem. Pokud však koupíte plastové křeslo od známého výrobce pro dospělé, můžete si být jistí velkou odolností i vysokou kvalitou výrobku. Z plastu je vyrobena především sedací část, ta je pak doplněna kovovou konstrukcí. Tato kombinace materiálů patří v současné době k tomu nejmodernějšímu.

Určení

Houpací křesla mohou sloužit malým dětem i dospělým. Z hlediska určení je nutné věnovat pozornost nosnosti a stabilitě výrobku. Křeslo pro dospělé by mělo mít nosnost alespoň 100 kg. Na křesle s vyšší nosností se mohou dospělí houpat společně s dětmi. Dobré je tam mít několikakilogramovou rezervu. Kromě tradiční velikosti lze zakoupit i velká XXL křesla. Tato křesla může najednou využívat více osob.

 • Osoby s výškou do 1,70 metrů mohou pohodlně relaxovat v křesle s opěradlem vysokým 40 cm.
 • Lidé s výškou od 1,70 – 1,80 metrů budou potřebovat křeslo s opěrkou vysokou cca 43 cm.
 • Ti, jejichž výška je více než 1,80 metrů by měli kupovat křeslo s opěrkou vysokou cca 45 cm.

Značka

Vyjmenovat všechny výrobce houpacích křesel není možné. Tento nábytek je díky své oblibě na trhu zastoupen v opravdu velkém počtu. Mezi výrobce klasických křesel patří například Halmar, Tectake, Blumfeldt, Kave Home, Autronic, Kondela a další. Závěsné křeslo pak koupíte od Rojaplast, Divio, La Siesta, IWHome, Sedco, Aga, Dimenza, Drewmax a mnoha dalších.

Cena

Mezi nejlevnější patří textilní závěsná křesla s cenou v rozmezí 500 – 2 000 Kč. Závěsná křesla se stojanem lze koupit od 2 500 Kč. Nejoblíbenější závěsná křesla vyjdou na cca 4 – 10 000 Kč. Cena klasických křesel začíná na zhruba 2 000 Kč. Nejoblíbenější je pak cenové rozpětí 2 – 6 000 Kč. Luxusní a velmi pohodlný nábytek pak vyjde na cca 6 000 Kč.

Porovnat ceny houpacích křesel

Otázky a odpovědi

Proč je houpací křeslo tak oblíbené?

Houpání má na lidský organismus uklidňující účinky. Houpáním utěšíte novorozence i starší děti, avšak stejný blahodárný dopad má lehké houpání na každého. V houpacím křesle se dokonale odreagujete, zrelaxujete a ergonomické provedení vám pomůže i od bolavých zad. Houpací křesla jsou velmi flexibilní a umístit je můžete prakticky kamkoliv. Moderní křesla mají i řadu praktických funkcí, například zabudovaný systém pro přehrávání hudby či nabíjecí stanici. Novopečení rodiče mohou v křesle uspávat svoje děti.

Jak se starat o houpací křeslo z proutí?

Proutí je přírodní materiál, který nevyžaduje žádnou speciální či náročnou péči. Přesto má však tento materiál svá specifika a vědět byste měli alespoň to základní. Proutěné křeslo není vhodné umístit na přímé slunce, ale stát by nemělo ani v bezprostřední blízkosti topení.

Hrozí totiž jeho přeschnutí. Jestliže umístíte proutěné křeslo ven, není vhodné vystavovat ho dešti, stejně jako dřevu, ani proutí příliš nesvědčí vlhkost. K čištění křesla proto používejte pouze vlhčený hadřík nebo suchý kartáč. Křeslo byste neměli čistit žádnými agresivními čističi, vhodné je však použití leštěnky, která oživí barvu a strukturu proutí. Proutěný nábytek se doporučuje přetřít bezbarvým lakem, který proutí zajistí barevnou stálost.

Co je pohupovací křeslo?

Pohupovací křesla se liší svým vzhledem, tato moderní křesla nemají klasické prohnuté ližiny, ale speciálně prohnutou pružnou konstrukci, která umožňuje mírné pohupování. Pohupovací křeslo je vhodné spíše do interiéru, stát může v obývacím pokoji, ale plnit může také funkci kancelářské židle.

Závěr

Houpací křesla se objevila v Americe již v roce 1620, v té době se jednalo o klasickou židli, která byla doplněna o dřevěné podlážky. Obliba tohoto nábytku přetrvala do dnes a houpací křeslo se používá po celém světě. V dnešní době pak máte na výběr mnoho různých podob od oblíbené klasiky po velmi pohodlná houpací křesla moderního vzhledu.

Houpací křeslo najde svoje místo v obývacím pokoji, ložnici, dětském pokoji i na zahradě. Při výběru stačí zvolit pouze preferovanou podobu, materiál, který ovlivňuje umístění křesla a z hlediska bezpečnosti se zaměřte i na nosnost. Jakmile budete mít křeslo doma, můžete si užívat zasloužený relax a pohodu.

Houpací křesla můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.biano.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Koupila jsem manželovi houpací křeslo k televizi a je z něj nadšený, protože se mu v něm prý moc dobře sedí. Jen tedy nesmíte usnout moc tvrdě, aby se s vámi to křeslo nepřevrátilo, což už také máme za sebou, jinak je super. Máme Tavira buk s ořechovým mořením a hnědou látkou, vypadá velmi elegantně.

 2. Dobrá rada, když si koupíte houpací křeslo, snažte se usnout tak, ať se nepřeklopíte. Jinak je to super. Koupil jsem si Halmar Ben 2 a je to obrovská pecka.

 3. Houpací křeslo jsem si zamilovala, to je takový relax, když si do něj v klidu sednete a na nic nemyslíte. Bomba fakt. Kupovala jsem Halmar kolem 4 tisíc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo