Lezečky

Lezečky jsou speciální obuv pro všechny, kdo propadli kouzlu lezení po skalách. Díky kvalitním lezečkám se budete moci v lezení zdokonalovat a zdolávat stále složitější cesty. Lezecké boty jsou dokonce tím nejdůležitějším vybavením, které budete pro účely lezení pořizovat, jsou důležitější než lana, úvazky či cokoliv dalšího.

Lezecká bota je tvořena několika hlavními částmi. Tím nejdůležitějším, co ovlivňuje tvar boty je kopyto. Velmi důležitou roli hraje podešev, které se říká lepička. Lepička se stará o stabilitu a přilnavost, kterou při lezení potřebujete.

Svrchní část boty je vyráběna z různých materiálů, které mají vliv na tvar a životnost obuvi. Tvrdost obuvi udává mezipodešev což je část, která se nachází mezi svrchní částí a lepičkou. A nakonec by vás měl zajímat i způsob zapínání. Volit budete mezi tkaničkami, suchým zipem, nazouvacím zapínáním nebo zapínáním kombinovaným.

Výběr správných lezeček je pro začátečníka poměrně složitý a v žádném případě se ho nevyplatí podcenit, nebo lezecké boty nakupovat pouze podle pořizovací ceny. Lezečky budete vybírat hlavně podle toho, jaká je vaše lezecká úroveň. Tím nejdůležitějším je materiál, ze kterého jsou boty vyrobeny, důležitá je tvrdost mezipodešve i způsob zapínání.

Porovnat ceny lezeček

Nejlepší lezečky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ocún Crest QC 99 % 1 172 Kč Zobrazit Mastersport.cz
2. La Sportiva Miura 98 % 2 390 Kč Zobrazit 4camping.cz
3. Ocún Strike QC 95 % 1 539 Kč Zobrazit Mall.cz
4. La Sportiva Tarantula 90 % 1 509 Kč Zobrazit Hudy.cz
5. La Sportiva Solution 89 % 2 630 Kč Zobrazit 4camping.cz

Typy

Lezecké boty lze rozdělit do několika skupin, podle toho, jak zdatní jste lezci. Jinou botu budou potřebovat začátečníci, jinou pokročilý lezci nebo profesionálové.

Neutrální

Lezečky vhodné pro začátečníky poznáte podle rovné nebo mírně prohnuté podrážky. Tyto boty jsou po nazutí nejvíce pohodlné, protože umožní prstům na noze zůstat v přirozené poloze. Neutrální obuv je obecně vhodná pro dlouhodobé lezení, což ocení i pokročilejší lezci. Neutrální lezečky mají tvrdší gumu, která se podílí na menší citlivosti. Lezečky tak není možné používat na převisy nebo malé stupy.

Mírné

Lezečky pro pokročilejší lezce jsou již mírně prohnuté. Při lezení to poznáte na větší citlivosti, boty umožňují využívat i malé stupy. Přesto jsou boty ještě poměrně pohodlné a využívat je můžete při lezení na umělých stěnách, při boulderingu, ale i dálkovém lezení. Na rozdíl od předchozího typu jsou však boty méně pohodlné a přilnavá lepička se rychleji opotřebovává.

Agresivní

Boty pro profesionály jsou velmi zahnuté, část špičky a paty je velmi úzká, díky čemuž je zajištěna maximální citlivost a přilnavost. Využít je můžete na převisu a jsou bezpečné i na opravdu malých stupech. Nevýhodou je velmi nepohodlné nošení, boty tak nevyužijete pro dálkové lezení. Počítat musíte i s rychlým opotřebením podrážky.

Materiál

Nejdůležitějším parametrem je výrobní materiál lezeckých bot. Na výběr máte ze 3 různých variant. Na výběr máte boty vyrobené z přírodní kůže, syntetické usně, nebo jsou lezečky vyrobené z kombinace různých materiálů.

 • Přírodní kůže – výhodou tohoto materiálu je dobré odvětrávání, jedná se o přírodní materiál, který dobře dýchá. Lezečky tak méně zapáchají a jsou vhodné zejména pro dlouhodobější nošení. Nevýhodou je menší tvarová stálost, po zapocení nohou se lezečky poměrně snadno roztáhnou.
 • Syntetická useň – výhodou tohoto materiálu je tvarová stálost. Po zapocení nohy se bota sice trochu vytáhne, poté se ale zase vrátí do původního stavu. Udávána stálost je dokonce v rozmezí 95 – 97 %. Nevýhodou je pak horší prodyšnost, boty budou více zapáchat a budete je muset více větrat.
 • Kombinace – lezečky jsou vyrobené z různých tkaných materiálů, jako třeba syntetiky nebo nylonu a mikrovlákna.

Lepička

Lepička je název pro podešev lezečky a je druhým velmi důležitým parametrem, kterému je třeba věnovat patřičnou pozornost. U lepičky je důležitá přilnavost, díky které se snáze udržíte na skále. U podešve budete rozlišovat 2 vlatnosti – životnost a přilnavost.

Lepičku byste měli vybírat podle terénu, na kterém se budete pohybovat. Lezečka vhodná pro výkonnostní lezení musí mít lepičku, co možná nejvíce přilnavou. Nevýhodou vysoké přilnavosti je však nižší životnost lezecké obuvi.

Ti, kdo preferují méně zátěžové lezení, si vystačí tvrdší a méně přilnavou lepičku. Tato lepička se naopak může pyšnit mnohem delší životností.

Mezipodešev

Je další částí, ze které je lezecká bota složena. Jedná se o jakousi výztuhu, která nemusí být na první pohled patrná, je však součástí každé kvalitní lezečky. Mezipodešev určuje tvrdost boty.

 • Měkká – extrémně měkké lezečky jsou vhodné pro lezení na lezeckých stěnách, nebo při boulder lezení.
 • Středně tvrdá – je povařována za univerzální
 • Tvrdá – umožní vám stání na velmi malých stupech
 • Pata – dalším důležitým prvkem je provedení paty. Lezečky mají různě hlubokou patu a odlišný je i její tvar. Při zkoušení se lezečka nesmí vyzouvat.

Zapínání

Poslední, čeho si budete u lezecké obuvi všímat, je způsob zapínání. Na výběr máte několik možností:

 • Tkaničky – klasikou je stále zavazování pomocí tkaniček. Lezečky doplněné o tkaničky najdete u každého výrobce.
 • Suchý zip – opět se jedná o klasiku. Pomocí suchého zipu zapnete lezečku velmi rychle. Nevýhodou je rychlejší opotřebení. Suchý zip vám ani nezaručí, že bota bude držet opravdu pevně.
 • Nazouvací – moderní lezečky nemusí mít klasické zapínání. Při obouvání do boty jednoduše vklouznete a stejně rychle z ní i vyklouznete. Pokud zvolíte tento typ, měla by vám bota ideálně padnout, aby bylo její používání opravdu bezpečné.
 • Kombinace – a pochopitelně narazíte na lezačku, která kombinuje několik způsobů zapínání. Může to být nazouvací lezečka, která je doplněná o jeden pásek, který zapnete pomocí suchého zipu.

Značka

Kvalitní výrobce je u lezeckých bot zcela zásadní. Ačkoliv jsme několikrát zmínili, že lezecké boty se mohou poměrně rychle opotřebovávat, není rozumné volit levnou obuv na úkor vašeho bezpečí. K předním výrobcům patří La Sportiva, Ocún, Triop, Saltic, Boreal, Red Chilli, Black Diamond a některé další.

Cena

K nejlevnějším patří universální a dětské lezečky. Výrobky předních výrobců je možné koupit již za cenu cca 1 100 Kč. Více prohnuté boty, které jsou vhodné pro pokročilejší lezce, koupíte zpravidla od 1 500 Kč, profesionálové za kvalitní obuv zaplatí 2 000 a více Kč.

Porovnat ceny lezeček

Otázky a odpovědi

Jakou lezečku pro začátečníky?

Začátečníci by měli volit lezečku, která nemá nijak specifický tvar. Bota by měla být raději symetrická s rovným kopytem.

Pokročilý lezci budou raději volit asymetrické a trochu prohnuté lezecké boty. Tyto boty mnohem lépe přenáší sílu na palec nohy. Právě palec je tím místem, kterým se udržíte na malých stupech. Tyto tvarované boty jsou sice méně pohodlné, ale pro lezení mnohem vhodnější.

Jak vybrat velikost lezečky?

Lezecké boty by měly být vždy o něco menší, proto vás budou při nošení mírně tlačit. Nicméně ti, kdo s lezením teprve začínají, by měli volit spíše pohodlnější boty, které je od tohoto sportu neodradí hned v začátcích.

Důvodem, proč by měla být bota menší, než je vaše ideální velikost je ten, že vám umožní ustát i velmi malé stupy. Profesionálové si vybírají boty až o 2 čísla menší, než je jejich běžná velikost. Pokud však vybíráte lezečky pro děti, je vhodné koupit jim přesně padnoucí nebo o něco větší botu, která nebude nijak deformovat vyvíjející se nohu.

Jak vybrat lezečky podle způsobu použití?

Při výběru dobře zvažte, kde budete lezení provozovat. Každá činnost nebo terén vyžadují trochu jinou obuv. Pokud se budete pohybovat na kolmých nebo převislých skálách, měli byste volit spíše tvrdé lezečky, které se nebudou příliš prohýbat. Ty využijete i na malých stupech.

Měkkou obuv lze používat na písek a do střech. Při výsstupu na velkou stěnu nebo dlouhou cestu budete potřebovat pohodlné lezecké boty. Vhodné jsou vyšší kotníkové boty s tvrdší podrážkou. Pro bouldering je třeba, aby měla bota těsnou patu a přesnou špičku. Podrážka by měla být prohnutá.

Závěr

Lezečky jsou speciální boty vhodné pouze na lezení. Při běžném nošení je bota nepříjemná a po nějaké době vás bude více tlačit. Dobře zvolená lezečka by vás měla tlačit stejně po celé ploše chodidla.

Bota naopak nesmí tlačit na některém více příliš, pokud na takovou botu při zkoušení narazíte, není to velikost vhodná pro vás. Lezečky by se měly ideálně zkoušet bez ponožky, což vám pravděpodobně v obchodě neumožní. Pro tyto účely tedy použijte pouze tenké silonové ponožky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hanibal.cz, www.rockpoint.cz, www.hudy.cz, www.smichoffer.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Bez správných lezeček na skálu nelez říká můj kamarád a má pravdu. Já vsadil na La Sportiva Tarantulace a zatím dobrý.

 2. Vybrat si vhodné lezečky nebylo jednoduché, ale díky vašemu článku jsem to nakonec zvládl na výbornou. Mám teď La Sportiva Miura a sedí na noze skvěle.

 3. Super článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo