Kladky

Kladka je velmi jednoduchý stroj, o kterém se každý učil již na základní škole. Kladku tvoří pouze provaz, popřípadě řetěz a kolečko a jejím úkolem je zvedat předměty různých hmotností. Kladka se využívá na stavbách, zde je součástí jeřábů, na principu kladky pracují některé posilovací stroje a pomocí kladky funguje například výtah. Kladku však můžete najít i na jiných místech.

Principem kladky je usnadnit namáhavou práci při zvedání různých břemen. Bez kladky je nutné zvedat břemeno ze země směrem nahoru, díky kladce budete tahat za provaz směrem dolů. Tento způsob je jednodušší a dovoluje vám využít i váhu vlastního těla.

Před tím, než budete kladku pořizovat, si ujasněte, jakým způsobem ji budete používat. Při pořizování kladky hraje důležitou roli maximální povolené zatížení, průměr kolečka nebo třeba hmotnost.

Porovnat ceny kladek

Nejlepší kladky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. PETZL Tandem Speed 96 % 1 639 Kč Zobrazit Hudy.cz
2. Singing Rock kladka malá 94 % 349 Kč Zobrazit 4camping.cz
3. limbing Technology Orbiter T 93 % 1 772 Kč Zobrazit Mall.cz
4. PETZL Pro traxion 81 % 2 839 Kč Zobrazit Alpsport.cz
5. Ráčnová kladka 2t 79 % 520 Kč Zobrazit Akoupelnyatopeni.cz

Typy

Kladka se dělí podle způsobu, jakým je kolečko upevněno na volnou a pevnou kladku. Pokud spojíte volnou kladku s pevnou kladkou, vznikne stroj, který je nazýván kladkostroj. Kladkostroj můžete vyrobit i spojením více různých kladek.

Pevná kladka

Pevná kladka je tím nejjednodušším typem kladky. Kolečko je upevněné v ose, kolem které se točí. Provaz je přes kladku provlečený, na jeden konec provazu se zavěsí předmět, který je třeba zvednout. Za druhý konec můžete tahat vy nebo nějaký stroj. Aby byla kladka vyvážená, musí na obě strany provazu působit vždy stejná síla.

Volná kladka

V tomto případě je jeden konec provazu na pevno, samotná kladka upevněná není. Kolečko kladky se pohybuje po provaze. V ose kolečka je zavěšeno břemeno, které budete zvedat. Břemeno může být i v tomto případě zvedáno lidskou sílou, ke zvednutí můžete využít také stroj. Při zvedání budete muset zvedat celou kladku směrem vzhůru.

Kladkostroj

Spojení dvou kladek kombinuje výhody obou typu. Při zvedání břemen se nemusíte tolik namáhat, jako při zvedání pomocí pevné kladky a těleso budete zvedat vždy směrem dolů. Kladkostroj je možné sestavit tak, že práci velmi usnadní a při zvedání si vystačíte s mnohem menší silou.

Typy kladkostrojů:

Kladkostroje se využívají běžně v těžkém průmyslu. Podle toho zda je břemeno zvedáno pomocí lana nebo řetězu se kladkostroje rozdělují na řetězové a lanové.

  • Řetězový kladkostroj – tyto kladky jsou určené ke zvedání těžkých břemen, které mohou mít cca 30 tun. Pomocí těchto kladkostrojů je možné břemeno zvednout až do výšky 40 metrů.
  • Lanový kladkostroj – lanové kladkostroje umožňují zvedat ještě těžší předměty a to díky speciálním vyztuženým lanům. Tyto kladkostroje mají své uplatnění v továrnách, kde s jejich pomocí mohou zvednout břemena až o hmotnosti 100 tun.

Pracovní kladky

Kladka je základním vybavením horolezců. Toto příslušenství používají i ti, kdo pracují ve výškách. Tyto kladky se liší svým tvarem a lze je rozdělit do několika skupin:

Jednoduché

Jednoduché kladky se dále dělí na kladky s pevnými či odklopnými bočnicemi. Pro manipulaci s lanem jsou vhodnější odklopné bočnice.

  • Materiál – u jednoduchých kladek si zaměřte na materiál rolny. Levné kladky mají rolny vyrobené z nylonu. Dražší kladky mají rolny ze slitin hliníku nebo oceli. Ocelové rolny je možné použít v kombinaci s ocelovými lany. Bočnice jsou nejčastěji vyrobené z duralu. Díky tomu má kladka poměrně nízkou hmotnost.
  • Uložení – rolny na ose je buďto kluzné či valivé ložiskové. Valivé – ložiskové uložení je dražší, ale má vyšší účinnost.
  • Velikost – poslední parametr, který je nutné zohlednit je velikost rolny. Čím je rolna větší, tím je její účinnost vyšší a tím vyšší je i pořizovací cena. Do větší rolny lze pochopitelně vložit lano s větším průměrem. Rolny mohou mít průměr od cca 18 – 50 mm, narazit můžete i na jiné velikosti.

S blokanty

Tyto kladky využijete při vytahování různých břemen, jsou vhodné především do kladkostrojů. I zde závisí účinnost na způsobu upevnění rolny, ideální je valivé – ložiskové upevnění, které se oproti kluznému upevnění vyznačuje vyšší účinností. I zde platí pravidlo, čím je rolna větší, tím je účinnost vyšší.

Blokant na kladce by měl jít zaaretovat, což vám umožní používat kladku s blokantem i samostatně. Od velikosti se odvíjí i to, jak silné budete moci použít lano. Výrobním materiálem rolny je zpravidla slitina hliníku.

Prusíky

Prusík neboli samosvorný uzel má svoje využití v horolezectví. Prusíkův uzel získal svůj název podle Karlu Prusíkovi, který tento uzel aplikoval jako první v horolezectví. V současné době je prusíkových uzlů hned několik typů.

V arboristice je názvem prusík označeno lano, které má průměr nejčastěji v rozmezí 8 – 10 mm. Toto lano se používá právě k vázání uzlů u jištění. Toto lano může být vyrobeno z různých materiálů.

Značka

Kladka je příslušenství, na kterém může záviset zdraví i život uživatele. Proto tyto zdánlivě jednoduché výrobky pořizujte od kvalitních výrobců. Mezi ty kvalitní patří značka Petzl, Camp, Climbing Technology, Singing Rock, DMM nebo Kong.

Cena

Cenu určuje především typ kladky. Jednoduchou kladku koupíte za cenu v rozmezí 200 – 1 500 Kč. Kladka s blokantem vyjde na cca 1 500 – 6 000 Kč, ale koupit můžete i profesionální kladku s cenou okolo 15 000 Kč.

Cena prusíků se vyznačuje ještě větším cenovým rozpětím. Zde záleží na tom, zda kupujete samotné lano, lano s třecím zařízením či mechanický prusík. Zatímco lano můžete koupit za cenu od 200 Kč/metr, cena prusíků s dalších zařízením může přesáhnout 10 000 Kč.

Porovnat ceny kladek

Otázky a odpovědi

Co jsou slaňovací brzdy?

Slaňovací brzdy patří mezi blokanty, umožňují vám slaňovat dolů. Využít je můžete při slaňování či spouštění různých břemen, ale své opodstatnění mají i při kácení stromů. Zachytit do nich můžete polena či špalky. Nejkvalitnější slaňovací brzdy mají bezpečnostní funkci zvanou antipanik nebo brzdu, pomocí které můžete sestup kdykoliv zastavit.

Co je tandemová kladka?

Tyto kladky se používají v různých lanových centrech nebo drahách. Běžné jsou i při záchranných vyprošťovacích nebo jiných akcích. Využít je můžete i při přelanění. Pokud budete vybírat tandemovou kladku, volte kladku s ocelovou rolnou, kterou využijete i v kombinaci s ocelovým lanem. Vhodnější je kladka s kuličkovými ložisky, které lépe udrží rychlost, chybět by neměla ani integrace karabiny.

Kdy pořídit dvojitou kladku?

Tyto kladky využijete zejména při stavbě kladkostroje. Tyto kladky můžete využít v mnoha situacích. I tyto kladky mají zpravidla lehké duralové bočnice. Rolny jsou vyrobeny z oceli či hliníkové slitiny.

Závěr

Při výběru kladky hraje nejdůležitější roli její využití. Kladka je velmi specifické zařízení, které využijete mnoha různými způsoby. Využít ji můžete v dílně, na stavbě, i během různých sportovních aktivit. Důležité je nepodcenit ani volbu výrobce, vždy preferujte kvalitního výrobce, který vám zaručí bezpečné používání.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.insportline.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (49 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je cílem celého týmu Recenzer. Více o nás.

1 komentář
  1. Článek je stručný, přehledný a poučný, Líbí se mi.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo