Sedáky

Lezení je stále více oblíbená aktivita, kterou můžete praktikovat venku i na umělých vnitřních stěnách. Tento sport však nelze provádět bez potřebného vybavení. K tomu hlavnímu, bez kterého se na skále nikdo neobejde je správně padnoucí lezecký úvazek nebo též sedák na lezení.

Sedáků je na trhu opravdu velké množství a správně se zorientovat tak není zrovna jednoduché. Každý úvazek by měl být pokud možno lehký a pohodlný. Při některých aktivitách se doporučuje sedací úvaz používat v kombinaci s prsním úvazem, celotělové úvazy jsou pak určeny dětem a speciální sedáky mají také ženy. Před tím, než se vydáte na nákup sedáku si tak ujasněte pro koho je sedák určen a k jakému účelu ho budete používat.

Porovnat ceny sedáků

Nejlepší sedáky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. MAMMUT Ophir 3 100 % 1 432 Kč Zobrazit Muziker.cz
2. Singing Rock Pearl 100 % 1 330 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. Petzl Corax 97 % 1 389 Kč Zobrazit Decathlon.cz
4. Ocún Webee Kid 96 % 1 161 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Ocún Mojo 95 % 928 Kč Zobrazit Mall.cz

Konstrukce

Každý sedák je složen z několika částí. V následujícím textu tak narazíte na slovní spojení, které toho laikovi příliš neřeknout. Proto je vhodné na začátek sedák přestavit a na jeho jednotlivé části se více zaměřit.

 • Bederní pás – největší část sedáku, která se liší šířkou i polstrováním. Bederní pás se postará, aby bylo zavěšení do sedáku pohodlné. Při výběru se ujistěte, že se polstrované části sedáku při zapnutí překrývají. Tuto část pak dotáhnete pomocí stahovací spony nebo přezky.
 • Nohavička – menší popruhy umístěné na stehnech. Nohavičky mohou být opatřeny přezkou, kterou upravíte velikost. Lze však koupit i sedáky bez přezky, které zpravidla mívají pružné části.
 • Stahovací spona – používá se k utažení bederního pásu. Některé bederní pásy mají jednu, jiné pak dvě spony. Pomocí 2 stahovacích spon budete moci lépe vycentrovat navazovací oko.
 • Jistící oko – jedná se o nejpevnější část. Jistící oko spojuje navazovací oka nohaviček a
  bederního pásu. Často je tato část barevně odlišná.
 • Oko na výbavu – některé sedáky mají speciální oko, na které můžete zavěsit potřebnou výbavu, tedy skoby, přesky nebo friendy
 • Tahací poutko – nachází se na zadní straně bederního popruhu. Používá se k připojení tažného lana a není tedy určena k jištění lezce.
 • Navazovací oko – bederní pásy mají 2 – 4 oka. Těmito oky by mělo procházet lano.
 • Pružný popruh – tato část spojuje bederní část s nohavičkami.

Typy

Na trhu najdete několik odlišných sedáku. Před tím, než se vrhnete na výběr konkrétního typu, si ujasněte, jaký typ lezení budete provozovat. Jiný sedák budete potřebovat při lezení na umělých stěnách a s jinými se pak budete moci vydat i na bezpečnou horolezeckou výpravu.

Sportovní lezení

Pokud sháníte sedák určený ke sportovnímu lezení nebo lezení po umělé stěně, vystačíte si i s obyčejnějším jedno přezkovým, méně polstrovaným úvazkem. Při těchto aktivitách v lezeckém úvazku sedíte pouze při spouštění.

Celý lezecký úvazek si zapnete pouze pomocí jedné přezky umístěné v pase. Na nohavičkách se u těchto sedáků přezky spíše nevyskytují, avšak některé sedáky mohou mít gumové vsadky nebo jiný způsob, kterým můžete šířku nohavičky upravit. V okolí pasu jsou pak umístěna 2 – 4 poutka, na která lze nacvaknou expresky.

Tradiční lezení

Zkušenější lezci, kteří již lezou na větších skalách, budou potřebovat kvalitnější a robustnější 3 přezkový sedák. Na rozdíl od předchozího typu, je možné horolezecký sedák lépe nastavit, na svých výpravách se tak budete moci například více obléknout.

Tyto universální sedáky jsou obecně více polstrované, což zvyšuje pohodlí. Na druhou stranu se jedná o něco těžší variantu. Zde jsou již standardní výbavou nastavitelné nohavičky a 4 materiálová poutka. Na zadní straně se pak nachází dostatečně velké tahací oko a na bederním pásu byste měli najít i kapsu, který poslouží při navléknutí speciální plastové karabiny. Na ni pak můžete navěsit další potřebné vybavení.

Technické lezení

Tyto speciální 4 přezkové sedáky se používají při zimním lezení. Sedáky se také běžně používají při lezení na vysoké stěny, které bývají pojmenovány jako Big Wall. Tyto sedáky patří k těm nejvíce polstrovaným a tedy i nejvíce pohodlným.

Nastavit můžete oblast pasu, v tomto případě k tomu můžete využít hned 2 přezky. Nastavit je možné i nohavičky a to pomocí jedné přezky. 2 přezky v pase využijete zejména pro dokonalé vycentrování centrálního oka. To můžete vždy umístit do středu, bez ohledu na to, jak moc je sedák v pase utažen.

Vysokohorská a ledovcová turistika

Pro tyto účely budete potřebovat extrémně lehký a skladný úvazek. Sedák obvykle neváží víc než 100 gramů. Sedáky je možné zcela rozložit a obléknout je můžete i v případě, kdy máte na nohou lyže nebo mačky. Tento sedák v kombinaci s prsním úvazem můžete použít i při zdolávaní ferrat.

Určení

Úvazky se prodávají v několika velikostech. Muži mohou koupit prakticky jakýkoliv větší sedák, ženy a děti pak mají svoje speciální sedáky, které by měli při výběru upřednostnit.

Dámský úvazek

Sedáky pro ženy se od těch mužských liší ve 3 bodech. Sedáky pro ženy mají delší navazovací oko, poměr vzdálenosti mezi nohavičkou a pasem je u žen větší. Rozdíl je i bederním pásu, který je naopak kratší, jelikož ženy mají zpravidla útlejší pas a menší je i obvod stehen. Posledním rozdílej je větší a širší polstrování v pase i v oblasti nohou. Díky tomu jsou dámské sedáky opravdu pohodlné.

Dětský sedák

Děti mohou používat klasický bederní sedák v kombinaci s prsním sedákem. Speciálně pro děti jsou pak k dostání celotělové úvazky. Tyto úvazky mají vázací místo ve vyšší poloze, blíže k těžišti těla. Díky tomu jsou celotělové úvazky pro děti mnohem pohodlnější a zároveň bezpečnější.

Příslušenství

Každý bederní pás má 2 – 4 materiálová poutka. Na poutka můžete umístit další výbavu jako expresky, jistítka, karabiny, friendy atd. Některé sedáky mají k tomuto účelu ještě speciální kapsu.

 • Friendy – jsou jistící a kotvící pomůcky, na které se můžete při stoupání na vrchol spolehnout. Friendy mají ovládací páčku, kterou můžete friendy zúžit, vložit do štěrbiny ve skále a poté je opět roztáhnout.
 • Jistítka – speciální jistící příslušenství je na trhu zastoupeno hned několika různými typy. I jistítka je nutné vybírat podle toho, zda se chystáte na umělou nebo přírodní stěnu. Při výběru hraje roli i to, zda patříte mezi začátečníky nebo profesionály.
 • Expreska – je základní vybavení každého horolezce. Jedná se o popruh, na jehož koncích jsou umístěny karabiny. Tento jednoduchý prvek poskytne lanu více pohybu, postará se o menší tření.

Mezi další příslušenství patří také vklíněnce, horolezecké nýty a skoby nebo šrouby do ledu. Základem je pochopitelně dostatečně kvalitní horolezecké lano. Na skále se udržíte díky speciální lezecké obuvi tzv. lezečkám a na hlavu byste měli nasadit horolezeckou helmu.

Značka

Sedáky se doporučuje před nákupem vyzkoušet. Vybírat byste je tak měli vždy ve speciálních obchodech zaměřených na sportovní zboží. Zde najdete mimo jiné sedáky značek Mammut, Rock Empire, Petzl, Black Diamont, Camp, Blue Ice nebo Singing Rock.

Cena

Cena sedáků začíná na necelých 1 000 Kč. V této kategorii jsou zastoupeny dětské celotělové úvazky, hrudní úvazky nebo sedáky vhodné při lezení na umělých stěnách. Od 1 – 2 000 Kč koupíte sedáky vyrobené z kvalitnějších materiálů, u kterých oceníte extrémní prodyšnost, nízkou hmotnost a polstrování z 3D pěny.

K dostání jsou pánské, dámské i dětské sedáky a výhodně můžete pořídit celou sadu, která obsahuje i základní lezecké vybavení. Špičkové sedáky lze koupit od 3 – 4 000 Kč. Zde již najdete sedáky pro skutečné profesionály, kteří se nebojí ani náročných podmínek.

Porovnat ceny sedáků

Otázky a odpovědi

Co je prsní úvazek?

Prsní úvazek je úvazek na horní polovinu těla, vždy se používá v kombinaci se sedákem. Díky tomu, že použijete oba sedáky, bude bod úvazu výš, o něco blíže k těžišti těla. Dojde-li během lezení k pádu, zachytí vás kombinovaný sedák mnohem bezpečněji. Použít byste ho měli vždy, když se vydáte na ferraty, běžně se používá v horách, při zdolávání vyšších skal.

Jak koupit sedák?

Sedák byste měli před nákupem vždy vyzkoušet. Kupovat byste ho měli vždy přímo v prodejně, kde si budete moci vyzkoušet více různých typů. Ideální je, pokud se budete moci na sedák zavěsit a vyzkoušet si, zda je sedák dostatečně pohodlný a nikde netlačí. Při zkoušení musí být bederní pás umístěn nad kalhoty, sedák by vám měl umožnit zaujmout stejný posed, jako při sezení na židli.

Jak vybrat správnou velikost?

Sedáky jsou k dostání v několika velikostech. Obecně se doporučuje vybírat o něco větší sedák, který vám umožní potřebné přiobléknutí se. Po dotažení bederního pásu i nohaviček byste měli být schopni zastrčit pod pás 2 prsty.

Závěr

Před tím, než sedák koupíte, ujistěte si, na jaký typ lezení úvazek potřebujete. Při sportovním lezení nebo lezení na umělou stěnu si vystačíte s lehkým jedno přezkovým sedákem.

Tří přezkový sedák, který je považován za universální můžete použít v horách při méně náročném lezení. Čtyř přezkový sedák s větším polstrováním je určen pro zkušené horolezce a oceníte ho při zimním lezení. Skialpinismus, lezení na ledovec nebo zdolávání ferrat můžete provozovat s ultralehkým sedákem.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hanibal.cz, www.4camping.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (51 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Sedáky jsem kupovala pro celou rodinu, protože lezení je náš společný rodinný koníček. Není to nijak vysoká investice a rozhodně se vyplatí.

 2. S bratrem lezeme pravidelně a momentálně používáme Black diamond solution. Jsou perfektní a pěkně sedí. Člověk se v nich cítí dobře.

 3. Neměla jsem tušení, jaké sedáky vůbec vybrat, ale při googlování jsem narazila na váš článek a nakonec objednala Black Diamond Momentum.

 4. Chodíme s přítelem lézt na stěnu a koupili jsme kvůli tomu nové úvazky, protože ty staré už toho pamatují opravdu až moc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo