Cepín patří mezi základní výbavu každého horolezce, který se pohybuje po skalním terénu, ledu, sněhových polích atd. Cepín využijete jako svoji oporu, ale tento univerzální nástroj poslouží i při vysekávání stupů či chytů. Kvalitní cepín dokáže zbrzdit případný pád, či zachytit padající osobu nebo výbavu. Bez cepínu se jednoduše neobejde žádná lezecká výprava.
Cepín je na první podhled jednouchý kovový nástroj, který se skládá z několika částí. Nejdelší částí je topůrko. Hlavici cepínu tvoří na jedné straně zobák a na druhé lopatka nebo tlouk. Na spodní části je umístěn bodec. Při výběru je třeba zaměřit se na každou z těchto částí, které se v závislosti na typu liší svým tvarem, přičemž každý tvar je vhodný pro něco trochu jiného. Samotné cepíny jsou rozděleny do dvou hlavních kategorií, což vám výběr vhodného cepínu přece jenom trochu usnadní.
Nejlepší cepíny
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Climbing Technology Alpin Tour | ⭐ 100 % | 1 719 Kč | Zobrazit | Muziker.cz |
2. | Rock Empire Chackan Ski | ⭐ 93 % | 2 099 Kč | Zobrazit | Hudy.cz |
3. | PETZL Quark | ⭐ 92 % | 5 403 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
4. | SINGING ROCK Wizard | ⭐ 87 % | 1 674 Kč | Zobrazit | Muziker.cz |
5. | CAMP Neve | ⭐ 67 % | 1 499 Kč | Zobrazit | 4camping.cz |
Typy
Cepíny se dělí na turistické a lezecké. Na základě typu se liší prohnutí cepínu, ale také pevnost hrotu a hlavy.
Turistický cepín
Turistický cepín má delší topůrku, o cepín se tak budete moci také opřít. Hlava cepínu je tvořena na jedné straně zobákem a na straně druhé se pak nachází lopatka. Turistické cepíny jsou vyrobeny z jednoho kusu a po opotřebení zobáku je nutné celý cepín vyměnit.
- Skialpinistický cepín – mezi turistické cepíny patří i skialpinistický cepín, který je nejkratší a vyznačuje se i nízkou hmotností. Tyto cepíny se na skialpových túrách používají spíše sporadicky, ale často patří mezi povinnou výbavu při skialpinistických závodech. Díky své malé délce je cepín skladný a nosit ho můžete v batohu, kde nebude ohrožovat ostatní společníky, což se hodí zejména při jízdě lanovkou.
Lezecký cepín
Lezecký cepín budou potřebovat ti, kdo se běžně pohybují v technickém terénu, tedy v ledopádech, hodí se při mixovém lezení. Lezecké cepíny mají kratší topůrko a vyznačují se i větší hmotností. Ta je dána mnohem větší odolností cepínu. Topůrko je výrazně prohnuté a cepín se vám tak bude mnohem snáze zasekávat do ledu. Hmotnost cepínu je více soustředěna do hlavy cepínu, což napomáhá ke snadnému zasekávání cepínu. Na rozdíl od turistických cepínů nabízí cepíny lezecké možnost měnit hroty.
Lezecké cepíny mají na jedné straně hlavu, na druhé najděte tlouk nebo lopatku.
- Cepín s tloukem – tento cepín je vhodný pro zasekávání skob do skály.
- Cepín s lopatkou – i v tomto případě slouží lopatka k vykopávání sněhové kotvi, využít ji můžete k pročištění lezeckého terénu nebo při budování bivaku.
- Cepín s odsazeným úchopem – specifický je cepín s dvojitým madlem a odsazeným úchopem. Tento typ využijete při lezení v extrémně náročném terénu. Dvojité madlo vám umožní jednoduché přechytávání i zasekávání do kolmého ledu. Tyto cepíny již nebývají vybaveny tloukem ani lopatkou, ale v případě potřeby je lze dokoupit samostatně.
Zobák
Zobák nebo také hrot je nedílnou součástí každého cepínu. Hroty cepínů se liší svým tvarem, na výběr máte 3 podoby.
- Obloukový – tento tvar najdete zejména u klasických turistických cepínů.
- Inverzní – hrot je prohnutý dolů a cepín se bude lépe vytahovat z ledu. Tento tvar tak najdete u speciálních cepínů vhodných při lezení po náročném ledovém svislém terénu. Inverzním zobákem jsou vybaveny i některé krátké turistické cepíny.
- Rovný – na cepíny s rovným hrotem dnes narazíte spíše výjimečně. K vidění bývá spíše na méně kvalitních levných a jednoduchých cepínech.
Zakončení hrotu
Cepíny mají 3 různá zakončení hrotu:
- Neutrální 0 – je považován za universální. Cepín s universálním hrotem můžete využívat k celoročnímu lezení v méně náročném terénu.
- Pozitivní + – pozitivní hrot končí ostrou špičkou. Zobák s tímto hrotem využijete při zasekávání do ledu nebo zledovatělého sněhu. Pozitivní zakončení však není vhodné při zasekávání do skály, v tomto případě hrot velmi rychle ztupíte.
- Negativní – – tupý hrot ideální pro letní vysokohorskou turistiku. Cepín s negativním hrotem využijete při klasickém lezení po skalách, poradíte si s ním při vykopávání trsů trávy, ale užitečný bude i na menších sněhových polích. Tento tvar však není určen pro lezení na ledovém povrchu.
Velikost
Cepíny jsou k dostání v délkách od 50 – 75 cm. Délku určuje již typ cepínu. Delší jsou cepíny turistické, kratší pak cepíny lezecké. Avšak v každé skupině najdete cepíny různé délky. Správnou délku budete vybírat na základě výšky postavy.
Správnou délku zjistíte jednoduše. Stačí cepín uchopit za hlavici, přičemž ruku spustíte rovně směrem dolů. V této pozici je nutné, aby se turistický cepín opíral o hrot. V případě lezeckého cepínu má hrot sahat ke kotníku.
Dle tabulek je délka uvedena následovně:
- Osoby s výškou do 172 cm, budou potřebovat cepín dlouhý 50 – 60 cm.
- Pro osoby s výškou od 172 – 180 cm, jsou určeny cepíny s délkou 60 – 70 cm.
- Osoby s výšku nad 180 cm potřebují cepín s délkou 60 – 75 cm.
Materiál
Cepíny jsou vyrobeny z různě kvalitních kovů. I zde materiál z velké části určuje typ cepínu. Lehké cepíny se vyrábí ze slitin hliníku. Turistické cepíny s nižší hmotností mohou být vyrobeny i z titanu.
Kvalitnější turistické a horolezecké cepíny se vyrábí z vysoce kvalitní nerezové oceli. U tohoto materiálu se můžete spolehnout na vysokou pevnost a odolnost. Nevýhodou je však vyšší hmotnost.
- Rukojeť – snadnější úchop vám umožní pogumovaná rukojeť. Cepín s touto rukojetí budete snadno držet v ruce a při zimním používání vás nebude cepín studit v ruce. U lezeckých cepínů není pogumovaná rukojeť standardem. Z tohoto důvodu se často topůrko ve spodní částí omotává speciální textilií.
Značka
Cepín je nástroj, na který se musíte spolehnout v každé situaci. Vybrat kvalitní značkový cepín by mělo být naprostou samozřejmostí. Cepín vyrábí několik výrobců, mezi kvalitní patří cepíny značky Black Diamond, Grivel, Camp, Mannut, Rock Empire, Singing Rock, Blue Ice, Petzl nebo Climbing technology.
Cena
Cenové rozpětí cepínů je poměrně velké. Obecně levnější jsou turistické cepíny, které lze koupit od 1 500 – 3 000 Kč. Na výrobu dražších cepínů se používají kvalitnější materiály. Horolezecké cepíny koupíte od 3 – 7 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Co znamená písmenkové značení cepínů?
Na značkových cepínech zpravidla naleznete označení B nebo T. Tato písmena označují kategorii cepínů, podle kterého hned poznáte, zda se jedná o turistický nebo lezecký cepín. Písmeno B označuje cepíny vhodné pro klasické vysokohorské výstupy nebo ledovcovou turistiku. Pevnost topůrka Basic cepínu vydrží zátěž 2.5 kN. Písmeno T označuje cepíny vhodné pro hrubé horolezecké užívání. Topůrko cepínu ustojí zatížení 3.5 kN.
Lze k cepínu přikoupit nějaké příslušenství?
Cepín je nástroj, který vám usnadní lezení a pohyb po sněhu a ledu. Aby byl cepín v praxi opravdu užitečný, je nutné starat se o jeho hrot. Ten můžete chránit pomocí speciální plastové ochrany hrotu, kterou lze k cepínům dokoupit.
Plastové pouzdro však zabrání možnému poškození výbavy a zabrání i možnému úrazu. K cepínu lze pořídit i praktické poutko, za které můžete cepín pověsit na batoh, ale při výstupu si můžete poutko omotat okolo ruky a budete mít větší jistotu, že ho cestou nikde neztratíte. Při lezení v náročném terénu se však doporučuje připevnit cepín pomocí karabiny k lezeckému sedáku. Při výstupu nebudete muset cepín upevněný na poutku složitě přendávat z ruky do ruky.
Vyžaduje cepín nějakou péči?
Pravidelnou péči vyžaduje především hrot cepínu, který přijde do kontaktu se skálou, hlínou, ledem atd. Zejména při kontaktu cepínu se skálou, dojde k otupení hrotu. Hrot tak budete muset pravidelně ostřit. K tomuto účelu vám poslouží i klasický pilník na železo.
Závěr
Cepín je universální lezecký nástroj, který budete potřebovat při pohybu v každém terénu. Méně nároční horolezci si vystačí s turistickým cepínem, náročnější uživatelé budou potřebovat horolezecký cepín. Podle toho, v jakém terénu se budete pohybovat, je třeba vybírat zakončení zobáku. Jednoduché držení zajistí pogumovaná rukojeť. Životnost cepínu prodloužíte správnou péčí.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Lezečky
- Via ferrata
- Jak vybrat lano?
- Nejlepší sedáky
- Horolezecké přilby
- Jak vybrat kladku?
- Jak vybrat šrouby do ledu?
- Jak vybrat horolezecké rukavice?
Zdroje: www.hudy.cz, www.hanibal.cz, www.ecstore.cz, www.lezec-shop.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Osobně mám velmi dobrou zkušenost s Camp Corsa Nanotech, na který je opravdu maximální spolehnutí. Vynikající kvalita, příznivá cena a do ruky padne jako ulitý. Za mě si těch 100 % rozhodně zaslouží.