Nejlepším přítelem každého horolezce je bezesporu horolezecké lano. Lana vhodná pro horolezce patří do kategorie dynamických lan a k dostání jsou v několika různých podobách.

Dále se liší svým průměrem, délkou a technologickými vlastnostmi. Výběr správného lana tak není úplně jednoduchý a budete tedy potřebovat znát alespoň několik základních informací.

Poté, co si ujasníte, co vše můžete od horolezeckého lana očekávat, můžete přejít k samotnému výběru lana a dalšího příslušenství, bez kterého se na umělé stěně ani přírodní skále neobejdete.

Porovnat ceny lan

Základní dělení

Lana, která lze na trhu koupit se dělí do dvou základních skupin. V té první najdete lana statická a druhou tvoří lana dynamická.

Dynamické lano

Dynamická lana zahrnují všechny typy horolezeckých lan. Tato lana mívají tři popřípadě čtyři barvy, které jsou ve stejném poměru. Dynamické lano více pruží, pokud je zatíženo, dochází k jeho protahování a pohlcování pádové energie.

Statické lano

Je lano, které používají všichni, kdo musí pracovat ve výškách. Statická lana se vyznačují nižší pružností a známá jsou i jako nízkoprůtažná lana. Lana se používají při speleologii, v záchranářství atd. Tato lana nejsou určena k zachycování pádů, ale umožňují pohyb po laně.

Na rozdíl od dynamických lan jsou tato lana dvoubarevná, jedna barva je zastoupena ve větší míře, druhá je spíše doplňková. Statická lana mají značení dle ČSN EN 1891 a dělí se na dva typy.

  • Typ A – minimální požadovaná pevnost je 22 kN a používá se při pracích ve výškách, při záchranářství, speleologii atd.
  • Typ B – minimální požadovaná pevnost je 18 kN. Tato lana mají menší průměry a používají se zejména při expedičních činnostech.

Typy dynamických lan

Horolezectví nebo obecně lezení je velmi široký pojem. Lezeckých disciplín je více typů, každá z nich pak potřebuje specifické horolezecké lano. Horolezecká dynamická lana lze díky tomu rozdělit na několik různých typů. Rozlišujeme lana jednoduchá, dvojitá a poloviční.

  • Jednoduchá lana – jsou hlavní a nejvíce zastoupenou kategorií na trhu. Jednoduchá horolezecká lana se používají v jednom prameni. Nejčastěji se používají při sportovním lezení na umělých stěnách i skálách.
  • Dvojitá lana – běžně se označují jako dvojče a používají se ve dvou pramenech a vhodná jsou při lezení v horách. Díky dvěma pramenům jsou lana bezpečnější, ale dva prameny mají svůj význam i při slaňování.
  • Poloviční lana – také tyto lana se používají ve dvou pramenech, avšak na rozdíl od dvojitých lan se lana cvakají do jištění odděleně. Důvodem, proč tomu tak je, bývá především vyšší bezpečnost. Druhým důvodem je komfortnější vedení lana a snížení tření při výstupu. Třetím důvodem je co nejmenší zatížení postupového jištění v případě pádu. Tato lana se používají v horách nebo na ledopádech.

Průměr

U horolezeckých lan je důležitý průměr. Každý z typů má různé průměry a každý je vhodný pro trochu jiný typ lezení.

Jednoduchá dynamická horolezecká lana mívají průměr v rozmezí 8 – 11 mm. Při výběru průměru věnujte pozornost i jištění. Každé jištění je kompatibilní s jiným průměrem lana. Na každém jištění by měl být průměr lana uveden.

  • 8 – 8,6 mm – lana s nejmenším průměrem jsou ideální pro sportovní lezce, kteří si troufnou na těžké cesty. Důvodem je především nižší hmotnost lana. Dvojitá lana se vyrábí s průměrem od 7 – 8,5 mm, jejich délka bývá 50 – 80 metrů.
  • 9 – 10 mm – lano vhodné pro zkušenější lezce, vhodné pro lezení na přírodních skalách, kde by mohlo dojít k rychlejšímu opotřebení. Výhodou je delší životnost lana.
  • 10 a více mm – vhodné při lezení na hrubých skalách, kde oceníte dlouhou životnost a nejvyšší odolnost lana.

Délka lana

To, jak dlouhé lano budete potřebovat, závisí na tom, kde lezete nejčastěji. Za universální jsou považována lana s délkou 60 metrů. Při lezení na umělé stěně si však vystačíte s kratším lanem, jehož délka může být okolo 40 metrů. Na větší výstupy budete naopak potřebovat lano s délkou okolo 80 metrů. Nedoporučuje se však kupovat příliš dlouhé lano, které bývá těžší, což není nijak praktické.

  • Umělá stěna – potřebná délka lana bývá od 30 – 50 metrů. Vždy je třeba, aby bylo lano dlouhé jako dvojnásobek cesty.
  • Sportovní lezení – při lezení na skály se nejčastěji používají lana s délkou 50 – 60 metrů. Stejnou délku budete potřebovat i při horském lezení.
  • Pískovcové lezení – při lezení na pískovcové věže jsou ideální lana s délkou 60 – 80 metrů.

Rázová síla

Je parametr, který se udává v kilonewtonech. Čím je rázová síla menší, tím jsou pády do lana měkčí a příjemnější. Za dostatečně kvalitní jsou považována lana s rázovou sílou okolo 8 kN. Lana s rázovou sílou nižší než 8 kN nabízí velmi měkké pády do lana, lana s rázovou sílou vyšší než 8 kN nabízí tvrdší pády, ale zároveň i vyšší odolnost.

Počet pádů

Další číslo, které horolezecké lano charakterizuje je počet pádů. Každé lano, které je opatřeno certifikací z výroby, musí projít alespoň 5 normovanými pády. Pod pojmem normovaný pád se ukrývá opravdu nebezpečný pád, který drtivá většina lezců na svých výstupech nezažije. I zde platí pravidlo, že čím více pádů horolezecké lano nabízí, tím je odolnější a kvalitnější.

Uzlovatelnost

Je poslední číselný údaj, který bývá u horolezeckých lan uveden. Tento parametr označuje, jak moc je lezecké lano ohebné a měkké. Ohebnost lana však nejlépe zjistíte při klasickém doteku.

Další možnosti

U horolezeckých lan narazíte i na další parametry, které souvisí s technologií výroby.

  • Impregnace – ochrání lano před vlhkostí, nečistotami, drobným písečkem a podobně. Impregnace zajistí lanu delší životnost. Impregnované může být celé lano nebo pouze oplet. Zcela impregnované lano by měli preferovat ti, kteří podnikají výstupy v horách, nebo na ledovcích Právě zde je může překvapit déšť a dostanou se do kontaktu s drobnými nečistotami.
  • Certifikace – kromě Evropské certifikace splňují nejkvalitnější lana certifikaci UIAA, která je ještě přísnější. Tato certifikace zahrnuje kromě jiného odolnost lana proti vlhkosti.
  • Technologie SBS – zkratka jednoduchého pletení a znamená, že je příze vplétána v jednom vlákně, nikoli ve dvou. Výsledkem je utaženější oplet, který nepropustí prakticky žádné nečistoty. Oplet je zároveň hladší, tření je díky tomu nižší a opotřebení nižší.
  • Technologie TEFIX – řeší problém posunu jádra lana vůči opletu. Tato technologie se postará o permanentní spojení obou vrstev a lano tak získá vysokou odolnost vůči oděru a dlouhou životnost.
  • Označení poloviny lana – praktická pomůcka, kterou využijete především při slaňování. Toto označení může být barevné, nebo ho poznáte podle odlišnému pletení.

Značka

Mezi nejznámější výrobce patří lana značek Beal, která jsou vyrobena technologií Golden Dry. Druhým předním výrobcem je Tendon, zde se při výrobě používá technologie Complete Shield. Oba tito výrobci splňují Evropsou normu i normu UIAA. Levnější jsou lana Singing Rock.

Cena

Cenu lana určuje výrobce, typ, délka a průměr. Za nejlevnější lano zaplatíte okolo 2 500 Kč. První vysoce kvalitní lana od předních výrobců koupíte za cca 3 000 Kč. Za lano s délkou 80 metrů zaplatíte okolo 6 000 Kč.

Porovnat ceny lan

Údržba

Horolezecké lano vyžaduje pravidelnou údržbu. Díky správné péči prodloužíte životnost lana. Špinavé lano lze prát ve vodě teplé maximálně 30 °C. Možné je ruční praní, nebo ho můžete prát v pračce pomocí šetrného programu bez odstřeďování.

Použít můžete pouze šetrné prací prostředky. Po vyprání je nutné nechat lano řádně vysušit. Skladovat ho musíte na tmavém a suchém místě. Před poškozením lano ochrání obal nebo plachta na lano. Ty se doporučuje používat i venku, kdy lano zrovna nepoužíváte. Zavěsit ho lze pouze na smyčku nebo popruh.

Otázky a odpovědi

Co je universální horolezecké lano?

Jedná se o speciální lano, které je možné použít jako jednoduché, dvojité i poloviční. Universální lano musí být opatřeno certifikací a použít ho můžete při méně náročném lezení v horách. Kromě těchto se prodávají lana s certifikací dvojitého a polovičního lana. Tato lana můžete použít oběma způsoby. Výhodou těchto lan je nižší hmotnost, lana mívají menší průměry a kratší životnost.

Jak důležité je jistítko?

Různá jistítka jsou vhodná pro lano s jiným průměrem. Průměr lana je velmi důležitý zejména při jištění poloautomatických jistítek. Zde průměr lana přímo ovlivňuje funkčnost jistícího mechanismu.

Jakou roli hraje barva lana?

Horolezecká lana jsou k dostání v mnoha barevných variacích. Samotná barva neoznačuje žádnou specifikaci a nemá vliv ani na funkčnost, přesto se doporučuje vybírat lano takové barvy, která vám bude pocitově co nejvíce příjemná. Horolezecké lano budete mít celou dobu před očima a je příjemné dívat se na barvu, který se vám bude opravdu líbit.

Závěr

Horolezecké lano vybírejte podle disciplíny, které se hodláte věnovat. Pro sportovní lezení budete potřebovat jednoduché dynamické lano. Při lezení v horách je vhodnější bezpečnější dvojité lano nebo kupte lano, které je certifikované jako dvojité a poloviční zároveň.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hanibal.cz, www.hudy.cz, www.lezec-shop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Objednávala jsem jako dárek pro bratra Simond Rappel o délce 60 metrů a spokojenost byla na obou stranách. Bratr si toto lano velmi chválí, že je kvalitní a velmi pevné.

  2. Robert
    Aktuálně jsem koupil Tendom Ambition 9,8 mm a je docela slušné. Musím uznat, že má dobrou kvalitu a přijatelná byla i pořizovací cena.

  3. Lezeme s kamarády jen tak pro zábavu a bez kvalitního lana se člověk neobejde. Momentálně zkoušíme Beal Karma 9,8 mm a je fakt špičkové.

Přidat komentář

Recenzer
Logo