Via ferrata je italské označení pro turistickou trasu, která kombinuje horskou turistiku i horolezectví. Na těchto výstupech se neobejdete bez jistících ocelových prvků, jako jsou ocelová lana, zábradlí, konzoly, žebříky, mosty, schůdky a jiné. Díky těmto záchytným bodům a správné výbavě budete moci nebezpečné úseky bezpečně překonat a z náročné cesty si místo závažných zranění odnesete pouze nezapomenutelné, adrenalinové zážitky.
Vybavení na ferraty je poměrně obsáhlé téma. Můžete vybírat mezi několika typy vybavení, které se liší výrobním materiálem, kvalitou i konečnou podobou. Svoji roli hraje značka i vaše zkušenosti, preference a finanční možnosti. Kromě jistících prvků budete potřebovat také vhodné oblečení a obuv. Ať už zvolíte jakýkoliv výrobek, myslete na to, že veškeré toto vybavení musí splňovat potřebné bezpečnostní normy.
Typ vybavení
Před tím, než na ferraty vyrazíte, byste si měli o terénu zjistit několik základních informací. Zajímat by vás obtížnost a délka ferraty, délka nástupu i sestupu. Zaměřit byste se měli i na možnost nouzového ústupu z ferraty.
Sedací úvazek
Základem vybavení je sedací úvazek. Sedák se skládá z bederního pásu a nohaviček. Obě části jsou propojené masivním jistícím okem. Do jistícího oka se následně umísťuje ferratový set. Součástí sedáku by měly být i poutka.
Úkolem sedáku je zajistit vám potřebnou volnost pohybu i pohodlí. Aby byl pohyb na ferratě bezpečný, je důležité spojit sedák s prsním úvazkem. Obě tyto části budete moci spojit pomocí ploché smyčky. Pakliže si chcete oblíkání postroje usnadnit, můžete koupit úvazek celotělový.
Hrudní úvazek
Hrudní nebo také prsní úvaz způsobí, že se v případě pádu neotočíte hlavou dolů. Pro bezpečný pohyb na ferratě je tak i toto vybavení zcela nezbytné. Prsní úvazek má podobu jednoduchého popruhového postroje, který obepíná hrudník.
Ferratový set
Ferratový set je známý i pod označením tlumič pádů, jedná se o základní vybavení, které vás bude spojovat s ocelovým lanem. Ferratový set je složen z párací brzdy, dvou karabin typu K, které mají automatickou pojistku zámku. Základem ferratového setu je tlumič, jehož úkolem je v případě pádu zachytit váhu lezce a zajistit mu tak bezpečný postup. Uvnitř každého ferratového setu by měl být v párací brzdě umístěn kontrolní štítek. Ten se doporučuje před nákupem zkontrolovat a to zejména v případě, kdy si vybavení na via ferraty půjčujete.
V případě, kdy najdete přetržený štítek, byla ferratová brzda použita a set tak není možné nadále používat. Obvyklá nosnost páracího tlumiče je 40 – 120 kg.
Odsedávací smyčka
Je jednoduché vybavení s podobě lana s karabinou doplněnou o šroubovací pojistku zámku. Odsedávací smyčka vám může být nápomocná v krizových situacích. Díky smyčce si navíc budete moci během náročné cesty odpočinout.
Používání odsedky je sporné, zatímco jedni ji zahrnují do povinné výbavy, jiní její používání spíše nedoporučují. Odsedávací smyčka se více používá v horolezectví a vyžaduje jisté zkušenosti. V případě začátečníků se doporučuje HMS karabiny zacvaknout do speciálního poutka, které najdete na sedacím úvazku.
Správné nasazení
Nasazení ferratové výbavy není nijak složité. Sedací i hrudní úvazky lze velikostně nastavit a kontrolovat budete pouze, zda nemáte jednotlivé popruhy a pásky nikde překroucené, a aby se nikde nekřížily.
Sedací a hrudní úvazek spojíte pomocí ploché smyčky, jejíž délka by měla být cca 2 metry. Nosnost smyčky by měla být alespoň 15 kN tedy 1 500 kg. Nakonec přijde na řadu ferratový set. Správné spojení obou částí je pro bezpečný výstup zcela zásadní a vyžaduje jistý cvik. Při provázání obou částí se tak doporučuje postupovat přesně podle návodů nebo se raději zakoupit celotělový úvazek.
Značka
Z hlediska vlastního bezpečí a bezpečí ostatních členů rodiny se doporučuje při výběru upřednostnit značkové a hlavně pak certifikované vybavení splňující normu EU EN 958 a UIAA, což je norma Mezinárodní horolezecké federace. Levné a necertifikované vybavení může být velmi nebezpečné nejen pro samotného ferátisky, ale i pro ostatní osoby, které se budou v jeho blízkosti pohybovat. Pakliže patříte spíše k občasné dobrodruhy, můžete si potřebné vybavení zapůjčit. Mezi osvědčené značky patří vybavení Mammut, Black Diamond, The North Face, Columbia, Grivel, Wind Country nebo třeba Climbing Technology.
Cena
Cena via ferrata vybavení není úplně zanedbatelná. V případě, kdy se na ferraty vypravujete spíše příležitostně, můžete využít možnost si potřebné vybavení vypůjčit. Pakliže chcete svoji vlastní výbavu, budete muset počítat s investicí v řádu několika tisíc korun. Cena sedacích úvazků se pohybuje od 2 – 3 000 Kč, ale narazit můžete i na dražší varianty. Tlumič pádů pořídíte za cca 1 500 – 2 500 Kč. Výhodnější bude nákup kompletní ferratové sady, která obsahuje kromě speciálních úvazků a karabin i helmu. Cena těchto sad obvykle začíná na 4 000 Kč. Počítat musíte i s výdaji za speciální rukavice, kvalitní obuv i speciální oblečení.
Otázky a odpovědi
Kdo může via ferratu vyzkoušet?
Via ferrata neboli zajištěná cesta je k vidění v mnoha skalních i horských terénech. Projít tyto cesty mohou méně i více zkušení turisté. Záleží pouze na vaší zdatnosti a odvaze. Na náročnou via ferretu byste však neměli vyrážet bez potřebného vybavení, které vám při výstupech i sestupech zajistí potřebné jištění.
Jak se orientovat v obtížnosti ferrat?
V případě, kdy se na via ferratu vypravíte, měli byste se orientovat v obtížnosti ferrat. Ferraty se podle obtížnosti rozdělují do několika skupin. Běžné je značení A – F. Farraty obtížnosti A a B spadají do skupiny lehkých ferrat. Od skupiny C se pak jedná o těžké ferraty, se zvyšujícím se hodnocením pak stoupá obtížnost ferrat. S výběrem správné cesty vám může pomoci ferratový průvodce, kterého najdete v knižní i digitální podobě.
Jaké další příslušenství by mělo být součástí vybavení?
Opravdovým základem na via ferraty je helma. Tu byste měli mít nasazenou ihned po vstupu do horolezeckého terénu. Z hlavy byste ji pak měli sundat až po odchodu z tohoto terénu. Helma vás ochrání nejen před možným pádem a nárazem, ale ochránit vás může i před padajícími kameny. Vaše ruce by měly chránit speciální feratové rukavice. Podcenit byste neměli ani výběr správné obuvi.
Závěr
Na ferrary můžete vyrazit s různou podobou vybavení. Nejdůležitější není typ vybavení, ale výrobce, který na trh dodává pouze výbavu splňující bezpečnostní normy. I v případě, kdy pořídíte vysoce kvalitní výbavu, měli byste stav svého vybavení pravidelně kontrolovat. S potřebným vybavením můžete vyrazit na ferraty s různou obtížností. Začátečníkům budou vyhovovat ferraty se stupněm obtížnosti A – B/C. Zkušenější mohou vyzkoušet i náročnější výstup. Vědět byste však měli, že do skupiny A spadají spíše zajištěné chodníky, v jejich případě slouží ocelové lano spíše jako prvek pro přidržení. Pokud si chcete vyzkoušet opravdovou ferratu, měli byste se zaměřit spíše na obtížnost B. Ideálně pak právě B/C.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?