Polarizační brýle vám pomohou na slunci vidět ostře a to díky speciálnímu polarizačnímu filtru, který mají brýle nanesený na čočkách. Tento filtr propouští méně odraženého světla, díky čemuž nebudete svoje oči tolik namáhat.
Princip polarizačních brýlí je poměrně jednoduchý. Brýle mají na čočkách nanesenou chemickou látku, jejíž molekuly se mohou přirozeně stavět vedle sebe do tzv. řetízků. Brýle tak propustí pouze světlo s vertikální polarizací. Světlo s horizontální polarizací do skel pouze narazí, ale skrz neprojde.
Brýle s polarizačními skly jsou dostupné v mnoha tvarech, velikostech i barevných odstínech. Kvalitním brýlím nesmí chybět ani UV filtr. Polarizace plní pouze funkci nadstavbového filtru, který pohlcuje horizontální světlo, ale neochrání vás před škodlivým UV zářením. Polarizační brýle budete vybírat stejně jako klasické sluneční brýle. Zde je velkou měrou výběr brýlí spíše otázkou vkusu a financí. Přesto můžete zvážit alespoň doporučení, co se týká tvaru, barvy skel nebo kvality filtru.
Tvar
Polarizačním filtrem jsou vybaveny sluneční i dioptrické brýle. Tuto úpravu nabízí i dioptrické nebo samozabarvovací čočky. Ať už vybíráte jakékoliv brýle, měl by vás zajímat jejich tvar. Výběr tvaru může být otázkou vkusu, ale velmi často se brýle vybírají podle tvaru obličeje. Nejlépe jsou na tom majitelé oválného obličeje, kterým bude slušet jakýkoliv tvar brýlí. Osoby s kulatým nebo zakulaceným obličejem budou potřebovat spíše brýle s hranatým tvarem. Obdélníkové brýle obličej prodlouží a zeštíhlí. Lidem s ostrými hranatými rysy budou nejvíce slušet kulaté nebo oválné obroučky.
UV filtr
Aby vás polarizační brýle ochránily před škodlivým UV zářením, musí být vybaveny kvalitním UV filtrem. UV filtry nabízí dvojí značení. UV filtry se rozdělují do 5 kategorií, které jsou označeny čísly 0 – 4. Číselný údaj označuje stupeň propustnosti světla a tím i stupeň ochrany zraku před škodlivým slunečním zářením. Největší ochranu poskytují brýle, které se nachází v kategorii označené číslem 4. Nejmenší ochranu pak nabízí brýle kategorie 0 a 1.
- Kategorie 4 – brýle vhodné do míst s vysokou intenzitou slunečního záření. Ideální jsou k moři i na hory. Tyto brýle propustí jen 5% světla. Díky tomu však nejsou brýle vhodné při řízení automobilu.
- Kategorie 3 a 2 – brýle s nižší ochranou jsou vhodné pro běžné nošení v přírodě.
- Kategorie 1 a 0 – vaše oči ochrání spíše před mechanickými nečistotami nebo větrem. Považovat je však nelze za plnohodnotné sluneční brýle.
Kvalitní brýle poznáte i podle značení UV 400. Tyto brýle jsou schopné odfiltrovat dostatečné množství škodlivého slunečního záření a poskytnou vám dostatečnou ochranu.
Barva
Sluneční polarizační brýle se liší i barvou. Vybírat můžete barvu obrouček i skel.
Obroučky
Volba obrouček je čistě individuální záležitostí. Nestárnoucí klasikou jsou brýle s černými i hnědými obroučkami. Tyto barvy jsou vhodné pro každou příležitost a stále díky tomu patří k tomu nejoblíbenějšímu. Vlastnit však můžete i brýle s výrazněji zbarvenými obroučkami nebo sáhnout po modelech s různými dekoračními prvky.
Skla
Polarizační brýle mají hned několik odstínů skel. V tomto případě není zbarvení skel pouze otázkou vkusu, každá barva je vhodná do trochu jiného prostředí.
- Šedá – šedé zbarvení je považováno za universální, brýle budou dokonale fungovat ve všech podmínkách.
- Červená/oranžová – toto zbarvení je typické pro sportovní brýle. Barva skel zvyšuje kontrast a dokáže dobře zvýraznit detaily.
- Žlutá/růžová – velké oblibě se těší brýle se žlutě zbarvenými skly. Žlutá barva propustí větší množství světla a brýle budete moci nosit i při méně dobrých světelných podmínek. Podobně se chovají brýle s růžovými skly. Nevýhodou tohoto zbarvení je horší rozlišování barev. Brýle s těmito barvami nejsou vhodné pro řidiče.
- Hnědá – barva vhodná pro osoby, které řeší potíže s krátkozrakostí.
- Modrá – modrá barva je vhodná do míst, kde se světlo více odráží například od vodní hladiny.
Materiál
K nejoblíbenějším patří brýle s plastovými obroučkami. Jejich výhodou je nízká cena i hmotnost. Plastové obroučky bývají obvykle větší a k dostání jsou v mnoha barevných variantách. Pro mnohé jsou stylovější a módnější brýle s kovovými obroučkami. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena, ale brýle ustojí i méně šetrné zacházení. Pro nerozhodné mohou být řešením brýle, které mají obroučky vyrobeny v kombinaci obou materiálů.
Materiál čočky
Čočky brýlí se rovněž vyrábí z několika materiálů. Volit budete mezi sklem nebo plastem. Ačkoliv se mnohým může jevit plastová varianta za tu méně kvalitní, mají čočky vyrobené z plastu i skla prakticky totožné vlastnosti. Kvalitu čočky v tomto případě určuje především kvalitní výrobce.
Značka
Polarizační brýle jsou k dostání v pánském, dámském i dětském provedení. Co se týká výrobců, je určitě z čeho vybírat. Na trhu je nabídka opravdu veliká, avšak kromě kvalitních brýlí můžete bohužel koupit i brýle nekvalitní. Proto věnujte zvýšenou pozornost výrobci a brýle vždy kupujte pouze ve specializovaných prodejnách. Naopak vyhnout byste se měli jejich nákupu v drogeriích nebo supermarketech. Na výrobu polarizačních brýlí se specializuje například značka Polaroid. Kvalitní brýle koupíte od značky Delphin, R2, Relax, VeyRey, VIF nebo Wayfater. Kvalitních výrobců je na trhu však mnohem více.
Cena
Polarizační filtr není nijak drahou záležitostí. Za tuto funkci si připlatíte opravdu minimálně. Cenu brýlí spíše určuje celkové provedení a pochopitelně i výrobní materiál. Nejlevnější polarizační brýle nestojí ani 500 Kč. I v této cenové relaci je výběr opravdu velký a na své si přijdou všichni méně nároční uživatelé. Větší výběr, co se designu týká, však nabízí cenové rozpětí 500 – 1 500 Kč. Zde již máte k dispozici brýle všech tvarů a barevných variant. Vybírat můžete mezi plastovými i kovovými obroučkami. Nejnáročnější uživatelé mohou za brýle zaplatit 2 – 5 000 Kč.
Otázky a odpovědi
V čem se liší horizontální světlo od světla vertikálního?
Horizontální světlo se odráží od rovných povrchu ve všech směrech a pro lidské oko působí rušivě. Vertikální světlo naproti tomu pomáhá vidět jasné kontrasty a barvy. Díky tomu, že polarizační filtr nepropustí horizontální světlo, budete při nošení brýlí méně oslňováni. Brýle sníží únavu očí, kterou způsobuje jasné, prudké světlo. To se hodí zejména během řízení.
Komu se mohou polarizační brýle hodit?
Polarizační sluneční brýle jsou vhodné naprosto pro každého. Díky svým výjimečným schopnostem jsou tyto brýle obzvlášť vhodné pro řidiče a všechny, kteří mohou být při jakékoliv činnosti oslňování horizontálním světem. To se nejvíce odráží od vodní plochy, silnice nebo sněhu. Proto jsou brýle vhodné i pro lyžaře, všem, kteří se věnují vodním sportům, ale výhody brýlí ocení také rybáři. Polarizační brýle oceníte i při čtení na slunci.
Jak poznat polarizační brýle?
Polarizace není nutnou funkcí slunečních ani dioptrických brýlí. To, že brýle polarizační filtr mají, poznáte podle štítku nebo nálepky, kterou mají brýle na čočce. Polarizaci můžete i velmi jednoduše vyzkoušet. Stačí brýle otočit o 60 – 90°. Po tomto natočení by se měly čočky stát neprůhlednými.
Závěr
Polarizace je funkce, kterou nabízí zejména sluneční brýle. Díky polarizaci se nebude světlo ve slunečných dnech tolik odrážet a snížíte tak možnost oslnění. To bývá běžné při pohledu na horizontální plochy, což může být vodní hladina i vozovka. Polarizační brýle dokáží odrážející se horizontální světlo pohltit a ochrání vás před možnou únavou očí. Při výběru brýlí se zaměřte především na kvalitu UV filtru. Ostatní parametry jsou spíše individuální záležitostí.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.optikdodomu.cz, www.czechnymph.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Polarizační brýle preferuji od značky Ray Ban a mohu je vřele doporučit. Mají fakt super výrobky, ve vynikající kvalitě a parádním designu. Rozhodně je za sebe mohu doporučit, i když někomu se mohou zdát drahé.