Jak vybrat outdoorové kalhoty?

Vyznavači turistiky, milovníci přírody a sportu se na svých výpravách neobejdou bez pohodlného a funkčního oblečení. V mnoha případech je výběr oblečení podceňován a zejména sváteční turisté se pak mohou na cestě potýkat s různými nepříjemnostmi. Pokud se však chcete při outdoorových aktivitách cítit opravdu komfortně, budete potřebovat kvalitní outdoorové kalhoty.

Outdoorové kalhoty musí být nejen pohodlné, ale ochránit by vás měly před větrem i vodě. Zároveň musí být dostatečně prodyšné. Při výběru konkrétních outdoorových kalhot se doporučuje vycházet z konkrétního způsobu použití. Zvolit si musíte správný typ kalhot, hlavní roli pak bude hrát velikost, materiál, vlastnosti a speciální prvky kalhot. Zajímat vás bude pochopitelně cena a z hlediska funkčnosti je dobré přihlédnout ke značce.

Prohlédnout kalhoty

Typy

Outdoorové kalhoty mají několik podob, záleží na tom, v jakém období a při jaké příležitosti budete kalhoty nosit.

Outdoorové kalhoty na lehkou turistika

Jedná se o nejuniverzálnější variantu kalhot, které bude možné nosit od jara do podzimu. Většinou to tedy jsou spíše lehčí kalhoty, které nabídnou dobrou prodyšnost. Vyrobeny bývají z rychleschnoucích materiálů, a nabídnout mohou i ochranu před UV zářením. Myslet však musíte na to, že vás nedokáží ochránit v případě silnějšího deště.

Outdoorové trekingové kalhoty

Trekingové kalhoty nejvíce užijete při pěších výletech i dlouhých túrách. Trekingové kalhoty musí být odolné vůči otěru a důležité je, aby byly při dlouhodobém nošení dostatečně odolné.

Outdoorové horolezecké kalhoty

Také horolezci budou potřebovat odolné, flexibilní kalhoty. Jsou nevrženy tak, aby byly schopny poskytnout při lezení maximální pohyblivost. Horolezecké kalhoty využijete při lezení po horách, skalním lezení i boulderingu.

Outdoorové kalhoty na běžky

Při běhání si vystačíte s lehčími, spíše prodyšnými kalhotami, které vás udrží v suchu i teple. Vhodné budou nejen při běžkování, zimních sportech a sněžných túrách.

Outdoorové voděodolné kalhoty

V horším počasí vás před deštěm ochrání voděodolné kalhoty Využít je můžete při túrách i dešti, rybaření i kanoistice.

Outdoorové softshellové kalhoty

Jsou ideální v průměrně teplém počasí. Využít je můžete při různých outdoorových aktivitách, například kempování, cyklistice i jarních a podzimních túrách. Softshell je materiál, který vás dokáže ochránit před větrem a kalhoty mohou obecně poskytnout dobrou prodyšnost i dostatečný tepelný komfort. Softshellové kalhoty vás mohou ochránit i před lehkým deštěm.

Zimní outdoorové kalhoty

Speciální kalhoty vyrobené z materiálů, které vám v zimním období poskytnou potřebný tepelný komfort a zároveň zvládnou i kontakt se sněhem. K zateplení kalhot se používají syntetické i přírodní materiály, například peří. Pakliže nechcete do takových to kalhot investovat, vystačíte si i s universálními kalhotami, které budete kombinovat s funkčním termoprádlem.

Outdoorové legíny

Legíny jsou populární především u žen, přesto je však možné najít i modely určené mužům. Legíny jsou obecně velmi pohodlné a oblíbené jsou i pro svoji nízkou hmotnost. Kvalita a možnosti legín souvisí s pořizovací cenou, nejdražší legíny mohou disponovat i vodoodpudivou povrchovou úpravou.

Outdoorové taktické kalhoty

Pod tímto označením se ukrývají velmi odolné, funkční kalhoty, kterým nechybí speciální prvky v podobě velkého počtu kapes nebo výztuh. Takovéto kalhoty můžete vzít na jakoukoliv náročnější outdoorovou aktivitu, zahrát si v nich můžete paintball nebo airsoft. Vidět v nich můžete pracovníky bezpečnostních agentur.

Nepromokavost

Outdoorové kalhoty by vás měly ochránit v jakémkoliv počasí. Pokud vás při pobytu venku neodradí ani déšť, budete potřebovat nepromokavé kalhoty. Nepromokavost je parametr, který určuje hodnota vodního sloupce. Ta je vyjádřená v milimetrech vodního sloupce. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je hodnota vodního sloupce vyšší, tím lepší ochranu vůči vodě vám budou moci kalhoty nabídnout. Myslet však musíte na to, že kalhoty s vysokou nepromokavostí budou zároveň mnohem méně prodyšné, což bude nepohodlné zejména v horkém letním počasí. Za dostatečně kvalitní jsou považovány kalhoty s nepromokavostí cca 5 000 mm.

Nepromokavost může zajistit nejen speciální úprava, membrána nebo alespoň zátěr.

  • Zátěr – nejlevnější kalhoty jsou opatřeny zátěrem, který se vyznačuje nižší mírou voděodolnosti a rychlejším opotřebením.
  • Membrána – je umístěna na spodní vrstvě a zaručuje kvalitnější nepromokavost. V případě takovýchto kalhot musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.
  • Voděodolná úprava – lze ji přirovnat k dlouhotrvající impregnaci. I tato úprava je méně efektivní.

Prodyšnost

Prodyšnost je vlastnost, která umožňuje materiálu dýchat. Prodyšné kalhoty mají schopnost odvést vlhkost od těla a zvýšit tak váš komfort při turistice i sportu. Prodyšnost je velmi často označována jako paropropustnost a určuje se hned několika metodami.

  • MVTR – jednotkou je zde g/m2/24 hod. Při tomto měření se zjistí, kolik vody může propustit 1m2 látky za 24 hodin. Čím je hodnota MVRT vyšší, tím lepší je i prodyšnost. Při chůzi vám budou stačit kalhoty s prodyšností cca 10 000 g/m2/24 hod.
  • RET – tato metoda je přesnější a určuje, jak velký odpor látka klade při prostupování vodní páry. Jednotkou je Pa/W a v tomto případě se doporučuje hledat kalhoty s nízkým číselným hodnocením. Dobrou prodyšnost nabídnou kalhoty RET od 6 – 13.

Velikost

Outdoorové kalhoty mohou nosit ženy, muži i děti. Kalhoty jsou k dostání prakticky v každé velikosti a koupit je můžete v běžných i internetových obchodech. Abyste měli jistotu, že vám kaloty skutečně padnou, měli byste si je před výběrem raději vyzkoušet. Ve stejné velikosti jsou k dostání kalhoty různého střihu a velmi snadno se tak může stát, že vám kalhoty jednoduše nesednou. V ideálním případě byste měli kalhoty zkoušet společně v hodnou obuví, budete tak mít dokonalou představu o jejich délce.

Důležité je i to, aby bylo možné kalhoty upravovat v pase. Tuto možnost umožňuje guma, pásek, suchá zip nebo stahovací poutka.

Materiál

Vše, co vám budou schopny kalhoty nabídnout, souvisí s výrobním materiálem. Na výrobu se používají různé materiály, oblíbená je bavlna, ale i polyester nebo nylon.

  • Bavlna – je oblíbený přírodní materiál. Bavlněné kalhoty budou pohodlné, dostatečně prodyšné a při nošení příjemné. Počítat můžete i s jejich solidní odolností. Mokré bavlněné kalhoty však budou těžké a budou schnout pomalu.
  • Polyester – největší předností tohoto materiálu je odolnost vůči oděru. Polyester je rovněž praktický, rychleschnoucí materiál. Polyesterové kalhoty budou dostatečně funkční a jejich výhodou je i nižší pořizovací cena.
  • Polyamid – je další tkanina s velmi dobrou odolností. Polyamid se běžně používá při výrobě pracovních oděvů. Tento materiál nesaje v takovém množství vodu a bude velmi dobře schnout. Kalhoty z polyamidu využijete i v náročnějším terénu.
  • Polypropylen – obdobné vlastnosti má i polypropylen, který dokáže dobře odolávat vlhkosti a je i poměrně lehký. Jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
  • Nylon – je rovněž odolný, a přitom lehký materiál, který bude rychle schnout.

Kromě těchto základních se na výrobu používá i velké množství dalších materiálů. Letní kalhoty mohou být například vyrobeny z vizkózy, který je chladivá, pohodlná a dobře saje. V zimě více užijete kalhoty z merino vlny. Cenově dostupnější kalhoty mohou být vyrobeny z elastenu, fleecu, spandexu atd.

Vlastnosti

Outdoorové kalhoty mohou mít i nějaké praktické vlastnosti navíc. Jejich množství se odvíjí od pořizovací ceny.

  • Membrány – díky voděodolné membráně budou kalhoty maximálně prodyšné a voděodolné. Kalhoty s membránou budou adekvátně odvádět vlhkost a pot od těla.
  • Voděodolnost – odolnost proti vodě v nějaké podobě je pro outdoorové kalhoty velmi důležitá. Z hlediska voděodolnosti se kalhoty dělí na voděodolné a vodoodpudivé. Voděodolné kalhoty jsou vhodné pro aktivity v deštivém počasí. Voděodpudivé kalhoty mají pouze nižší odolnost vůči vlhkosti.
  • Větruodolnost – je vlastnost, díky které vás kalhoty ochrání před větrem. Tuto vlastnost mají softshellové kalhoty, nebo kalhoty se speciální membránou.
  • Větrací otvory – je praktický doplněk, který zvyšuje prodyšnost kalhot. Větrací otvory jsou většinou ukryté pod zipy a jedná se o otvory, které kryje paropropustná síťka.
  • Vyztužení – je zpevnění na některých částech kalhot. Většinou se vyztužené části nachází v oblasti hýždí, kolen a kotníků.
  • Odepínací nohavice – nabídnou větší universálnost kalhot. Dlouhé nohavice jednoduše odepnete a z kalhot uděláte 3/8, 3/4 kalhoty nebo kraťasy.
  • Zipy na nohavicích – na konci nohavic mohou být zipy, které vám umožní nohavice v případě potřeby rozšířit.

Značka

Výrobci outdoorových kalhot pracují při výrobě s moderními technologiemi i materiály. Díky tomu mohou kalhoty nabídnout ty nejlepší funkční vlastnosti v jakýchkoliv podmínkách. Outdoorové kalhoty můžete koupit v obchodech se sportovním vybavením nebo v prodejnách, které se specializují na outdoor vybavení. Takovýto nákup byste měli preferovat, protože na těchto místech si budete moci kalhoty vyzkoušet. Velmi kvalitní kalhoty na trh dodává značka Husky, Klimatex, HEAD, Trimm, Direct Alpine, CERVA, Alpine Pro, ALTISPORT a mnoha jiných.

Cena

Cena outdoroových kalhot začíná na cca 700 Kč a vyšplhat může až k 5 000 Kč. Záleží pouze na vašich finančních možnostech i nárocích, které na kalhoty máte. Méně náročným postačí kalhoty s cenou od 900 – 1 200 Kč. Vyznavači adrenalinových sportů nebo náročnějších aktivit budou potřebovat kalhoty mnohem kvalitnější.

Prohlédnout kalhoty

Otázky a odpovědi

Jaká může být hmotnost outdoorových kalhot?

Outdoorové kalhoty většinou nejsou těžší než několik set gramů. Nejlehčím typem jsou legíny s hmotností okolo 200 gramů. Zimní zateplené kalhoty mohou mít hmotnost až okolo 1 kg. Hmotnost kalhot souvisí především s použitým materiálem. Dražší kalhoty bývají vyrobeny z mimořádně kvalitního a přitom lehkého materiálu. Více než hmotnost většinu uživatelů zajímá skladnost kalhot. Kalhoty by měly v batohu zabírat příliš mnoho místa.

Jakým způsobem outdoorové kalhoty udržovat?

Před údržbou si dobře přečtěte instrukce uvedené výrobcem, případně by měly být instrukce týkající se údržby uvedeny na štítku kalhot. Pokud tyto pokyny nebudete respektovat, riskujete nezvratné poškození kalhot. Postup údržby se bude lišit v souvislosti s materiálem, obecně se nedoporučuje při praní používat aviváž nebo změkčovadla.

Jaké jsou nejlepší outdoorové kalhoty?

Nejlepší jsou takové kalhoty, které splní veškerá vaše očekávání, co se kvality a ceny týká. Při výběru tak zohledněte svoje potřeby, požadavky a finanční možnosti. U zákazníků jsou nejoblíbenější kalhoty značky Apline Pro, ALTISPORT a HUSKY.

Závěr

Outdoorové kalhoty mají více podob. Vyznavači lehké turistiky si vystačí se softshellovými kalhotami. Do chladnějšího nebo deštivého počasí můžete vynést kvalitnější kalhoty vybavené funkční membránou. Do mrazu budete potřebovat kvalitní zateplené kalhoty. Ženy mohou koupit i outdoorové legíny.  U outdoorových kalhot je důležitou vlastností voděodolná úprava. Větší ochranu nabídnou kalhoty s membránou, případně se můžete řídit informacemi týkajícího se vodního sloupce.

Další důležitou vlastností je prodyšnost, která udává, v jaké míře jsou kalhoty schopny odvádět pot od těla. Drobnosti a vychytávky, které vám jsou schopny kalhoty nabídnout, souvisí s pořizovací cenou, stylem kalhot i výrobcem. Praktické jsou především dostatečně velké kapsy.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.sportisimo.cz, www.4camping.cz, www.huskycz.cz, www.rockpoint.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo