Mezizubní kartáčky

Nejoblíbenější typy mezizubních kartáčků

Čištění mezizubních prostor by mělo být neodmyslitelnou součástí každodenní péče o chrup. Mezizubní kartáček odstraní plak i z těžko dostupných míst, kam se s běžným kartáčkem nemáte šanci dostat. Používání mezizubního kartáčku vám pomůže snížit riziko vzniku zubního kazu i zánětu dásní. Ne každý má však tento výrobek ve své výbavě.

Při výběru mezizubního kartáčku je velmi důležité zvolit správnou velikost. Tento kartáček byste měli s mírným odporem zavést do mezizubních prostor. Pokud půjde kartáček zavést příliš lehce, budete potřebovat větší velikost. V případě, že je jeho používání bolestivé, je naopak nutné vybrat velikost menší.

Porovnat ceny mezizubních kartáčků

Nejlepší mezizubní kartáčky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Elgydium Clinic Mono Compact 2,5-2,2 mm 100 % 93 Kč Zobrazit Notino.cz
2. Curaprox CPS 011 Prime Refill 8 ks 98 % 176 Kč Zobrazit Drmax.cz
3. Curaprox CPS 405 Perio plus 5 ks 97 % 133 Kč Zobrazit Profimed.cz
4. TePe Original 0,7 mm 8 ks 95 % 97 Kč Zobrazit Krasa.cz
5. G.U.M. Soft Picks 90 % 174 Kč Zobrazit Nazuby.cz

Typy

Mezizubní kartáček není tím jediným, co můžete k čištění mezizubních prostor použít. Na trhu jsou dostupné i další pomůcky.

Mezizubní kartáček

Je v čištění těchto prostor nejúčinnější. S jeho pomocí odstraníte největší množství zubního plaku. Tuto pomůcku adekvátně nenahradí ani ústní sprcha.

Curaprox CPS 011 Prime Refill 8 ks blistr

Ukázka mezizubních kartáčků: Curaprox CPS 011 Prime Refill 8 ks blistr

Zubní nit

Je pravděpodobně nejznámější mechanická pomůcka, kterou můžete k čištění mezizubních prostor použít. Využít ji mohou ti, komu nebude vyhovovat svojí velikostí ani ta nejmenší velikost mezizubního kartáčku.

Zubní nit vám může při používání klouzat v rukách, použít ji však můžete prakticky kdekoliv. Začátečníkům bude více vyhovovat voskovaná nit, kterou lépe dostanete do mezizubních prostor.

Elmex voskovaná zubní nit 50 m

Ukázka zubní nitě: Elmex voskovaná nit 50 m

Superfloss

Je speciální zubní nit, která je určená pro uživatele vlastnící můstky, korunky nebo zubní implantáty. Tato nit má flaušové vlákno, konce jsou zpevněné z důvodu snadnější manipulace.

Oral-B Super Floss ortodontická zubní nit pro rovnátka 50 ks

Ukázka speciální nitě: Oral-B Super Floss ortodontická nit pro rovnátka 50 ks

Zubní sprcha

Na čištění mezizubních prostor můžete použít i zubní sprchu. Tento výrobek dle výrobců odstraní až 99% zubního plaku. I v tomto případě se však doporučuje používat sprchu v kombinaci s mezizubním kartáčkem.

TrueLife AquaFloss Compact

Ukázka ústní sprchy: TrueLife AquaFloss Compact

Velikost

Velikost mezizubního kartáčku je nejdůležitějším parametrem výběru. A právě vybrat tu správnou velikost může být problematické. S výběrem správné velikosti vám v případě potřeby poradí váš ošetřující zubní lékař nebo dentální hygienik.

Ti, kdo se však hned k zubaři nedostanou a nechtějí s používáním mezizubního kartáčku příliš otálet, mohou zakoupit celou sadu různě velkých kartáčků a vybrat si ten pravý.

Kartáčky jsou dostupné od velikosti 0,5 – 1,1 mm. Tento parametr značí průměr kovového drátku. Poté, co vyberete správnou velikost, můžete se řídit barevným značením. Vždy je však nutné vybírat pouze barvu vašeho předešlého výrobce.

Značení

Na balení jednotlivých kartáčků najdete různé číselné či písmenkové údaje. Ty vám však zpravidla nic neřeknou, protože jednotlivý výrobci označují kartáčky svým vlastním způsobem.

Setkat se můžete například s označením průměru drátku. Dále to může být velikost označená jako ISO, která je v rozmezí 0 – 8. Z tohoto důvodu vám většinou nezbyde než zakoupit celou sadu a jednotlivé kartáčky vyzkoušet.

Rukojeť

Po zvolení správné velikosti můžete mezizubní kartáček vybírat také podle podoby rukojeti. Většině uživatelů vyhovuje klasická rukojeť. Kromě ní jsou dostupné kartáčky s krátkou tzv. kompaktní rukojeť.

Jiní dávají přednost rukojeti prodloužené. A dražší kartáčky je možné připevnit na speciální držák, který je vyroben z kvalitního materiálu, a v případě potřeby můžete měnit pouze samotnou malou část, která slouží k čistění.

Značka

Mezizubní kartáčky jsou k dostání od různých výrobců. Pokud s tímto výrobkem začínáte a výrobky daného výrobce vám z nějakého důvodu nevyhovují, můžete přijít na výrobce jiného. Při výběru je však dobré vědět, že kartáčky mezi značkami si neodpovídají podle barev, vybírat tak musíte podle izoparametru, který je obecný pro velikosti mezizubních kartáčků.

Tato velikost je však výrobci uváděna spíše výjimečně. Oblíbené jsou výrobky značky Curaprox, které umožňují měnit pouze hlavu. Ve velkém množství jsou zastoupeny i kartáčky SPOKAR, TePe nebo Denta MAX.

Cena

Mezizubní kartáčky se obvykle prodávají v celých sadách. V sadě může být pouze jedna velikost nebo rovnou všechny velikosti. Cena se liší nejen značkou či typem rukojeti, ale i počtem kusů v balení.

Jednodušší kartáčky koupíte od 70 – 250 Kč. Pokud nechcete kupovat celé kartáčky, můžete zakoupit dražší rukojeť, jejíž cena je cca 80 Kč. Poté již můžete dokupovat pouze výměnné hlavy. I ty se liší počtem kusů v balení. Jejich cena se od běžných kartáčků příliš neliší a pohybuje se v rozmezí 100 – 200 Kč.

Porovnat ceny mezizubních kartáčků

Údržba

Stejně jako běžný kartáček je nutné udržovat v dobré kondici i kartáček mezizubní. Ten se opotřebovává poměrně rychle. Ve chvíli, kdy jsou jeho tenká vlákna zohýbána nebo jinak poškozena, ztrácí jeho používání patřičný efekt.

Doporučená doba používání je 7 – 10 dní, poté je nutné kartáček vyměnit. Opotřebený kartáček má ohnutá a opotřebovaná vlákna. Opotřebení je často znatelné i na středovém drátku, ani ten není po čase ideálně rovný.

Co se týká samotné údržby, je nutné kartáček po každém použití řádně opláchnout pod tekoucí vodou. V případě, že budete balit mezizubní kartáčky na cesty, doporučuje se jejich řádné vysušení.

Otázky a odpovědi

Vystačím si s jednou velikostí kartáčku?

Ve většině případů jedna velikost nestačí, mezizubní prostory jsou většinou různě velké. Často je třeba vlastnit 2 velikosti, které na sebe velikostně navazují.

Jak mezizubní kartáček používat?

Hlavní pravidlo říká, že na kartáček byste neměli tlačit. Pokud ho nemůžete do těsných prostor zasunout, bude nutné zvolit menší velikost.

Vyčistit byste měli přední i zadní prostory každého zubu, z tohoto důvodu je možné kartáček používat pod úhlem 90°. Kartáček přiložte šikmo k dásni a najděte otvor, do kterého ho budete moci zasunout.

Je možné kartáček používat i v případě krvácení z dásní?

Krvácení dásní obvykle nastane po několika prvních použitích. Právě krvácení dásní mnoho uživatelů od používání kartáčku odradí.

Krvácení dásní je však pouze imunitní reakce organismu na bakterie, které v dlouhodobě nečištěných prostorách nahromaděny. Poté, co tyto bakterie pravidelným používáním kartáčku odstraníte, krvácení dásní ustane.

Závěr

Mezizubní kartáčky je nutné používat pravidelně. Jediný parametr, který při výběru musíte ohlídat je správná velikost. Začátečníkům se doporučuje pořídit celou sadu kartáčků v různých velikostech.

Díky tomu mohou zvolit velikost, která jim vyhovuje a po opotřebení poté kupovat jen tu velikost, kterou opravdu využijí. Zpravidla budete potřebovat 2 různé velikosti. Určení správné velikosti však můžete nechat i na svého zubaře.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.nazuby.cz, www.profimed.cz, www.cistimesizuby.cz, www.alza.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (26 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dříve jsem pravidelně používala zubní nit, ale pak jsem náhodně objevila mezizubní kartáčky a už jsem se jich nikdy nepustila, jak se říká. Používám je pravidelně a musím uznat, že je to hodně dobrá pomůcka pro udržování ústní dutiny ve vynikající kondici.

  2. Já preferuji spíš značku Curaprox sice jsou dražší než Tepe, ale zas dlouho vydrží.

Přidat komentář

Recenzer
Logo