Ústní sprchy

Ústní sprchy patří k pomůckám, které využijete při péči o chrup. Jsou vhodné především pro komplikované čištění mezizubních prostor. Ústní sprchu využijete také pro masáž dásní, mohou ji používat osoby trpící paradentózou a je vhodná i pro osoby, které mají zubní implantáty nebo můstky. Oproti mezizubním kartáčkům bude vše vyčištěno za cca 1 minutu.

Ústní sprcha vstřikuje do úst vodu pomocí trysky a ve většině případů umožňuje zvolit tlak vody. Proud vody provádí takzvanou irigaci, což je cílený, intenzivní, pulzující, šetrný a nedráždivý oplach zubů a dásní.

Celý tento proces je naprosto bezbolestný. Trysku ústní sprchy si vložíte do úst, nakloníte se nad umyvadlo a spustíte čištění. Tryskou potom postupně čistíte dásně a zuby. Výplach probíhá do vyčerpání vody v nádržce, což je podle typu v rozmezí 45 sekund – 1 minuty.

Kvalitnější sprchy mají větší rozmezí tlaku vody a lze je tak využít pro čištění mezizubních prostot i masáž dásní. Masáž probíhá pomocí mikrobublinek, které jsou vstřikovány pod linii dásní, kde následně prasknou. Tímto způsobem odstraníte velké množství škodlivých bakterií.

Porovnat ceny ústních sprch

Nejlepší ústní sprchy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. TrueLife AquaFloss Station 94 % 1 199 Kč Zobrazit Smarty.cz
2. Panasonic EW1211W845 90 % 1 199 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Sencor SOI 1100SL 88 % 1 499 Kč Zobrazit Notino.cz
4. Oral-B Oxyjet MD20 84 % 1 819 Kč Zobrazit Nazuby.cz
5. ETA Sonetic Aquacare 0708 90000 79 % 1 499 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Ústní sprchy je možné rozdělit do čtyř skupin, a to ústní sprchy na vodovodní baterie, stolní sprchy, cestovní sprchy a ústní centra. Tyto výrobky se od sebe liší použitím a také rozměry.

Sprcha na vodovodní baterii

Sprcha na vodovodní baterii se hodí všude tam, kde je malá koupelna. Princip použití je jednoduchý, sprcha je k použití připravena ve chvíli, kdy ji nasadíte na vodovodní baterii. Tlak je u tohoto typu omezen intenzitou proudu vody.

Ve vodovodu je ve většině případů tlak v rozmezí 2 – 4 Bary. Proud vody je zde jednotný, to znamená, že sprcha netvoří mikrobublinky ani pulzy, což je obvyklé u ostatních typů. Výhodou sprchy je, že se nemusí nabíjet a je k použití připravena prakticky pořád.

SoWash Hydro-Jet

Ukázka ústní sprchy na vodovodní baterii: SoWash Hydro-Jet

Stolní sprchy

Jsou již rozměrnější a vyžadují více místa. Nádržka na vodu je větších rozměrů, lze do ní nalít 450 – 600 ml vody. Nádržka není součástí sprchy, proto je samotná rukojeť velmi lehká a bude se vám s ní pohodlně manipulovat.

Základna je hadičkou propojena s držákem trysky. Stolní sprchy jsou napájeny ze sítě. I tyto sprchy mají jednotný proud vody a k masáži dásní lze také využít mikrobublinky. Tlak vody je v rozmezí 0,7 – 6 Barů. Díky značnému rozmezí tlaku, nabízí stolní sprchy větší množství programů. Jednotlivé typy nabízí 3 – 10 programů.

Philips Sonicare HX3911/40

Ukázka stolní ústní sprchy: Philips Sonicare HX3911/40

Ústní centrum

Tento výrobek je na pohled stejný jako stolní sprcha, i v tomto případě se jedná o výrobek větších rozměrů. Totožná je velikost nádoby na vodu i počet programů, které ústní centrum nabízí a stejné je i rozmezí tlaku vody, tedy opět 0,7 – 6 Barů.

Ústní centrum funguje pomocí elektrické energie a poskytuje stálý proud vody i mikrobublinky. Jediným rozdílem je, že ústní centrum kromě sprchy disponuje také elektrickým zubním kartáčkem.

Pokud se rozhodnete pro koupi ústního centra, budete stát před otázkou, které je pro vás vhodnější především z pohledu kartáčku, kterým centrum disponuje. I zde máte totiž možnost volby ze dvou různých skupin. To jaké centrum je pro vás vhodné, záleží především na tom, jestli máte spíše citlivé nebo bezproblémové zuby.

Stolní centrum se sonickým kartáčkem je šetrnější k zubům i dásním a využijete ho tedy v případě citlivých zubů. Tento typ kartáčku čistí zuby pomocí malých vibračních pohybů. V kombinaci se sonickým kartáčkem jsou pak ústní centra k dostání také v menší cestovní podobě.

Stolní centrum s rotačním kartáčkem je vhodné v případě, kdy nemáte potíže s citlivými zuby a netrpíte ani krvácivostí dásní. Rotační kartáček čistí zuby pomocí otáčivých pohybů.

ETA Sonetic 2707 90000

Ukázka ústního centra: ETA Sonetic 2707 90000

Cestovní sprcha

Jedná se o menší typ sprchy, která má nádržku na vodu zabudovanou v rukojeti. Obsah nádržky je v rozmezí 130 – 210 ml vody. Proud vody zde může být jednotný nebo s miktrobublinkami, vše záleží na tom, jakou sprchu si vyberete.

Mikrobublinky využijete zejména při masáži dásní. Tlak vody je v tomto případě v rozmezí 2 – 6 Barů. Tyto sprchy jsou doplněny o několik málo programů a to v rozmezí 2 – 4. Tyto programy mají přednastavenou intenzitu proudu vody.

Cestovní sprchy jsou napájeny pomocí tužkových baterií nebo dobíjecího akumulátoru, který je třeba nabíjet podle četnosti používání cca každých 14 dní.

Sencor SOI 1101RD

Ukázka cestovní ústní sprchy: Sencor SOI 1101RD

Využití

Ústní sprchu využijete při čištění mezizubních prostor, odstraňování plaku a masáže dásní. Nejčastějším důvodem pořízení ústní sprchy je právě problematické čištění mezizubních prostor. Aby sprcha tato místa dobře vyčistila, musí poskytovat dostatečně silný proud vody.

Masáží dásní zlepšíte jejich celkový stav i pevnost. Masáže je dobré praktikovat zejména při zánětu dásní, může však sloužit také jako prevence. Při masáži využijete spíše nižší tlak vody, nebo si vyberte takový model, který poskytuje program pulzující proud vody.

Kromě masáže dásní se vám bude hodit i program na odstraňování plaku. To je možné u sprch, které umožňují nastavit velké rozmezí tlaku vody od velmi nízkého po vysoký.

Trysky

K ústním sprchám je možné dokoupit náhradní nebo speciální trysky. Každý výrobce nabízí větší či menší počet těchto trysek, proto se před výběrem finálního výrobku na tuto možnost zaměřte.

Trysku je také čas od času vyměnit cca v rozmezí 3 – 6 měsíců. Vše záleží na četnosti používání. K dostání jsou kromě klasických trysek také speciální vhodné pro péči o implantáty, korunky a můstky, další využijete v případě rovnátek, pro kompletní péči, svěží dech atd. K těmto sprchám je také možné zakoupit náhradní rukojeť nebo držák na stěnu.

Značka

Mezi nejlépe hodnocené značky patří Waterpik a Oral-B. Kvalitní výrobky nabízí také TrueLife, Philips, Sencor, Dr. Mayer, Panasonic nebo Biotter.

Ústní sprchu vybírejte podle toho, co vám který výrobce nabízí za příslušenství nebo prostředky, které jsou určené pro péči o tyto výrobky. Zohledněte také délku záruky i pozáručního servisu.

Cena

Nejlevněji pořídíte ústní sprchu na vodovodní baterii nebo cestovní typ. Cena těchto výrobků začíná na cca 600 Kč. V rozmezí 1 – 2 000 Kč můžete vybírat z velkého množství stolních sprch a k dostání jsou i kvalitnější sprchy na vodovodní baterii.

Od cca 2 500 Kč je k dostání i ústní centrum, větší výběr vám však poskytne cenové rozpětí 3 – 4 000 Kč. Při výběru ústního centra zohledněte také typ kartáčku na zuby.

Porovnat ceny ústních sprch

Údržba

Aby vám sprcha dlouho a dobře sloužila, vyžaduje určitou péči a pravidelné čištění, které zabrání ucpání trysky. Ústní sprcha vyžaduje zejména pravidelné odvápňování cca každých 14 dní, samozřejmě záleží především na tom, jak tvrdou vodu máte.

K tomuto účelu slouží speciální přípravky, které vás budou celou údržbou provádět pomocí návodu. Vše je ale jednoduché, většinou stáčí rozpustit čistič ve vodě a zapnutím sprchy ji nasát do systému sprchy a nechat nějakou dobu působit. Poté je třeba sprchu propláchnout čistou vodou.

Pokud do nádržky sprchy občas místo vody nalejete ústní vodu je nutné po jejím vyprázdnění sprchu propláchnout čistou teplou vodou, která zabrání možnému zanesení a ucpání trysky.

Otázky a odpovědi

Proč je nutné čistit jazyk?

Ústní sprchy nabízí speciální trysku určenou pro péči o jazyk. Na jazyku se usazují bakterie, které produkují nežádoucí látky. Ty jsou zodpovědné za typicky nepříjemný zápach z úst. Z tohoto důvodu není vhodné péči o jazyk podceňovat.

Lze ústní sprchu využít také k bělení zubů?

K dostání je také bělící ústní sprcha. Do tohoto typu se vkládá speciální tableta, která se postará o vybělení mezizubních prostor. Tuto sprchu je možné použít s tabletou i bez tablety, kdy bude fungovat jako klasická sprcha.

Závěr

Čištění mezizubních prostor byste měli provádět alespoň 1x denně. K tomuto účelu slouží především mezizubní kartáčky. Práce s nimi je však náročná a zdlouhavá. Výhodou tohoto přístroje je, že může posloužit celé rodině.

Ústní sprchu mohou používat i děti od cca 6 let. Díky množství nástavců vám pomůže při mnoha potížích. Většina výrobků má otočné nástavce o 360°, díky kterým se snadno dostanete do všech částí úst. Jednotlivé typy mohou mít podle rozsahu tlaku k dispozice několik čistících režimů. Zapomenout byste neměli ani na pravidelnou údržbu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.nazuby.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (53 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vždy jsem mívala problém s dásněmi, ale od té doby, co používám ústní sprchu od Oral-B, problémy jsou téměř pryč. Dásně jsou svěží, mezizubní prostor pěkně čistý a celkově mám v ústech daleko lepší pocit než dřív. Za sebe mohu jednoznačně sprchu do úst doporučit, je to vynikající pomocník.

  2. Nedávno jsem hledala fakt slušnou ústní sprchu, až jsem si nakonec vybrala TrueLife AquaFloss Compact C300. Je opravdu skvělá, příjemně se s ní manipuluje a to sprchování dásní je strašně příjemné, člověku se skutečně hrozně uleví.

  3. Používám ústní sprchu od značky Philips a spokojenost. Rozhodně tento přístroj doporučuji, protože pro dásně je to obrovská úleva po každém použití.

  4. Tak díky ústní sprše má člověk opravdu luxusní pocit po čištění zubů. Na dásně je to hotový balzám a moc to pomáhá.

  5. Ústní sprcha je hodně dobrá, když si chcete vyčistit mezery mezi zuby a nechcete používat tak často mezizubní kartáček. :D Můj názor no..

    • Naprosto souhlasím, taky jsem někdy lína si vyčistiti mezizubní mezery kartáčkem. Ústní sprcha, vám urychli a usnadní práci, ale pozor nevyčistí, tak pořádně, jako kartáček.

Přidat komentář

Recenzer
Logo