Již nějakou dobu svět bojuje s celosvětovou pandemií. V důsledku pandemie dochází k uzavírání škol, není možné se běžně scházet, pořádat pracovní porady či cokoliv jiného.
K tomu, abyste mohli alespoň nějakým způsobem komunikovat se světem, lze použít webkameru. Tu již delší dobu používají milovníci streamování nebo počítačových her. Webkameru můžete využít i k natáčení výukových videí a ke komunikaci s rodinou nebo kolegy.
Před nákupem webkamery si ujasněte dvě věci, tím prvním by měla být cena, kterou jste ochotní do kamery investovat. Druhým kritériem jsou požadavky, které na kameru máte. Podle těchto kritérií můžete vybírat kameru s HD nebo FULL HD rozlišením. Důležitá je i konstrukce kamery, u kvalitnějších webkamer můžete využít možnost připevnění na stativ. Levnější kamery lze posadit na monitor počítače.
Nejlepší webkamery
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Genius ECam 8000 | ⭐ 93 % | 704 Kč | Zobrazit | Muziker.cz |
2. | Logitech HD Webcam C270 | ⭐ 87 % | 745 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
3. | Trust Exis Webcam | ⭐ 79 % | 91 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
Rozlišení
Rozlišení je u webkamery tím nejdůležitějším, tento parametr stojí za kvalitou obrazu. Čím je rozlišení větší, tím vyšší je i pořizovací cena. Pokud budete kameru využívat pouze pro komunikaci s rodinou, kolegy či spolužáky, nebudete potřebovat ten nejkvalitnější obraz. Youtubeři nebo ti, kdo využijí webkameru profesionálně, budou naopak požadovat obraz té nejvyšší kvality.
Za nejméně kvalitní je považováno rozlišení VGA 640 x 480, s těmi se však na trhu setkáte spíše vzácně.
Méně kvalitní webkamery využívají HD 1 280 x 720 rozlišení. Toto rozlišení je postačující pro občasné používání a pořídit můžete videa v základní kvalitě. Cenově jsou kamery velmi dostupné.
Za standart lze považovat webkameru s Full HD 1 920 x 1080 rozlišením. Využijete je k častějšímu používání, natočíte kvalitní videa, jsou vhodné i pro videokonference či výuková videa. Ani zde není cena nijak dramatická a kamera je stále relativně dostupná.
Nejvyšší kvalitu obrazu budete mít díky 4K Ultra HD 4 096 x 2160 rozlišení. Tyto kamery jsou určeny spíše profesionálům, na rozdíl od levnějších kamer mají více funkcí.
Další parametry
Při výběru webkamery se můžete soustředit i na tyto parametry:
Snímková frekvence
Parametr udávaný pod zkratkou FPS udává, kolik snímků/vteřinu může webkamery pořídit. I zde platí čím víc, tím líp. Obraz s vyšší snímkovou frekvencí je kvalitnější a plynulejší. V základu má webkamera 25 – 30 FPS, kvalitnější kamery mají 60 a více FPS.
Jesliže nepatříte mezi profesionály a přesto oceníte plynulý obraz, vybírejte webkameru alespoň s 30 FPS. Minimem je pak FPS 25, což je množství snímků/ sekundu, který vnímá lidský mozek jako plynulý záběr.
Úhel záběru
Jedná se o velikost prostoru, který je webkamera schopna zachytit. Pokud budete používat webkameru jako jednotlivec, vystačíte se s úhlem záběru cca 60°, jestliže mají být na záběru 2 osoby, měl by být úhel záběru cca 80 °, ti, kdo chtějí webkameru používat pro pořádání videokonferencí nebo různých prezentací, budou potřebovat větší úhel záběru. Doporučuje se 100 ° a více.
Uchycení
Také uchycení webkamery nabízí různé možnosti. Levnější přístroje lze umístit na stůl nebo uchytit na monitor počítače či notebooku. Dražší webkamery disponují závitem, kterým ji můžete přidělat ke stojanu nebo stativu. Díky této možnosti můžete záběr pořizovat prakticky z jakéhokoliv úhlu.
Funkce
Čím je webkamera dražší, tím více funkcí máte k dispozici. Není však rozumné zbytečně připlácet za funkce, které nijak nevyužijete.
- Sledování obličeje – kamery s touto funkcí budou stále sledovat váš obličej. Ten je automaticky zaostřován, můžete se tak plně soustředit pouze na samotné natáčení.
- Přisvícení – díky této možnosti můžete natáčet za šera či ve tmě. Kamera, která přisvícení nemá, musí být používána pouze za dobrého denního světla, nebo za kvalitního a dostatečného světla umělého. Při používání v nedostatečných světelných podmínkách nebude kvalita obrazu uspokojivá.
- Zoom – funkci optického zoomu najdete spíše u profesionálních webkamer,
- Dálkové ovládání – praktická možnost ovládat kameru odkudkoliv.
- Potlačení šumu – v případě, kdy je součástí kamery mikrofon velmi oceníte tuto funkci. Ta se postará o redukci rušivého okolního zvuku.
Značka
Za nejkvalitnějšího výrobce je považován Logitech. Výrobky této značky jsou na našem trhu v největším zastoupení, potěší nejen vysoká kvalita, ale i cenová dostupnost. Poměrně velký výběr kvalitních kamer máte i v případě značek Genius, Sandberg, Poly, Yealink , AVerMedia a několika dalších.
Cena
Základní webkamery lze pořídit za cenu nižší než 500 Kč. Jsou vhodné pro občasné používání na běžné úrovni. Tyto kamery mají zabudovaný mikrofon, který bývá poměrně běžně vybaven funkcí potlačení šumu. Rozlišení je nejčastěji v HD kvalitě. Některé kamery disponují také funkcí přisvícení.
Za cenu okolo 1 000 Kč již můžete pořídit webkameru s rozlišením FULL HD, v této cenové skupině jsou však stále častěji zastoupeny webkamery pouze s HD rozlišením. Tyto kamery jsou vhodné pro běžné používání a patří k nejoblíbenějším.
Pro streamování videí se vyplatí do kamery investovat 1 000 – 3 000 Kč. Rozlišení je ve FULL HD a kamery mají všechny funkce, které pro domácí nahrávání využijete. Webkameru je pochopitelně možné koupit i za více než 3 000 Kč. Tyto výrobky využijí spíše profesionálové.
Otázky a odpovědi
Jaké příslušenství ke kameře přikoupit?
K nahrávání videí budete pochopitelně potřebovat také mikrofon. Ten bývá součástí některých webkamer. V případě, že nechcete investovat do dalšího zařízení a vystačíte si s nižší kvalitou, kterou lze od zabudovaných mikrofonů očekávat, ověřte si, že kamera mikrofonem disponuje. Profesionální uživatelé spíše využijí možnost, pořídit si kvalitnější zařízení, které splní veškerá jejich očekávání.
Je třeba ohlídat operační systém?
V současné době se prodávají webkamery, které podporují operační systém Windows 10. V případě některých kamer lze používat také Windows 7 a Windows 8. V případě, že kamera není s operačním systémem kompatibilní, nebude fungovat.
Jak webkameru instalovat?
S připojením webkamery si poradí každý. Pro zprovoznění stačí webkameru pouze propojit a počítačem nebo notebookem pomocí USB kabelu. Operační systém se nainstaluje během chvíle sám a kameru tak můžete používat prakticky ihned.
Závěr
Webkameru vybírejte podle toho, jakým způsobem ji budete využívat. I levnější výrobky poskytují obraz ve velmi dobré kvalitě a pro komunikaci s příteli nebo rodinu jsou zcela dostačující. Jestliže budete kameru využívat i pro pořizování různých videí, pořádání videokonferencí apod, bude lepší pořídit přece jenom o něco kvalitnější výrobek.
YouTubeři a profesionálové, kteří mají na webkameru největší nároky, zainvestují do kamery, s FULL HD nebo 4 K rozlišením. Právě pro ně je ideální možnost umístit kameru během natáčení na stativ nebo stojan.
Webkamery můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org, www.okay.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Objednal jsem si nedávno Logitech C922 Pro Stream Webcam a je to pecka. Funguje opravdu perfektně.