Jak vybrat přenosnou televizi?

Vyrážíte na cestu a chcete se dívat na televizi? Ať už se bavíme o autě, autobuse, vlaku nebo ubytování, kde k dispozici klasický televizor nemáte, můžete si pořídit přenosnou televizi, která se vám vejde všude a sledovat oblíbené pořady, prohlížet fotografie i poslouchat hudbu. Jaké parametry je třeba při jejím výběru zvážit?

Prohlédnout televize

Typy

Přenosné televize mohou být ve formě buďto klasického televizoru nebo LCD přehrávače s displejem. Při výběru se rozhodujte podle toho, jaká média máte v plánu přehrávat a jaká varianta je pro vás pohodlnější.

Televizor

Pokud chcete přenosnou televizi využít zejména pro sledování televizních programů, pořiďte si ji ve formě televizoru. Nepočítejte ovšem s jinými médii, maximálně zvládne přehrát nahrané filmy přes externí disk.

Přehrávač s displejem (LCD)

Tento typ je multimediálním zařízením, které zvládá kromě klasických televizních programů také přehrávání CD nebo DVD, připojení externích disků či čtení paměťových karet, a vy tak máte možnost sledovat obsah hned z několika zdrojů, což vám usnadní rozhodování, hlavně v dnešní době.

Velikost

Jelikož se jedná o menší verzi televize, počítá se také s tím, že rozměry nebudou příliš velké. Na přenosnou televizi byste se měli dívat zblízka – čím blíže, tím menší by měla velikost obrazovky být. Obecně platí, že ideální vzdálenost pozorování je čtyřnásobek délky úhlopříčky. Ta se u přenosných modelů pohybuje nejčastěji mezi 7 až 12 palci, můžete ale sehnat i pouhých 4,3 palců.

Rozlišení

Pokud si potrpíte na kvalitu obrazu, mělo by vás zajímat i rozlišení. Přenosné televize mohou mít 800 x 400 px, 1024 x 600 px, ale také dosahovat HD (1280 x 720 px) nebo dokonce Full HD (1920 x 1080 px). Myslete však na to, že u menších obrazovek není třeba tak kvalitní obraz, přeci jen je displej menší a detaily na něm nebudou tak rozeznatelné.

Výstupy

Abyste k přenosné televizi mohli připojit externí disk a podobná zařízení, je třeba, aby disponovala několika výstupy. Předem si proto zkontrolujte, zda vámi vybraný model obsahuje výstupy pro konkrétní účely. Nejčastěji rozhraní zahrnuje:

  • USB konektor – flash disky nebo externí pevné disky.
  • HDMI – přehrávače Blu-ray, herní konzole, počítač.
  • 3,5 mm jack – sluchátka nebo externí reproduktory.
  • SCART – DVD přehrávače, starší herní konzole a videorekordéry.
  • AV vstup – starší videorekordéry, DVD přehrávače nebo starší herní konzole.
  • Sloty na paměťové karty – SD, microSD nebo MMC karty.

Média

Každá televize má seznam podporovaných formátů. Varianta televizoru bude mít k dispozici pouze televizní signál, nic jiného si na ní nepustíte. Jestliže chcete přijímat digitální signál, budete potřebovat model se zabudovaným HD DVB-T tunerem. U některých naleznete také CD nebo DVD mechaniku, jenž dokáže přečíst CD-R, DVD+R nebo DVD-R.

Formáty

K ostatním účelům, než je jen sledování televizního programu, budete potřebovat vědět, jaké formáty televize podporuje. Díky tomu následně můžete pouštět filmy, prohlížet si obrázky nebo poslouchat hudbu. Nejčastěji se objevují:

  • Zvukový formát MP3
  • Obrazové formáty JPEG, GIF nebo BMP
  • Filmové formáty AVI, MP4 nebo WMA

Uchycení

Kam přenosnou televizi umístit? Pokud ji nebudete držet v rukou, můžete ji uchytit například v autě na strop nebo na opěrku sedadla. Důležité je, aby na ni viděli pouze spolucestující, nikoliv řidič, ten se musí soustředit na cestu.

Napájení

Jelikož jde o přenosné zařízení, je třeba jej pravidelně nabíjet. K těmto účelům můžete použít klasický adaptér ze sítě 230 V nebo adaptér do autozapalovače. V některých případech využijete integrovanou nabíjecí baterií nebo baterie AA, které bude třeba jednou za čas obměnit.

Funkce

Přenosné televize dobře poslouží těm, kteří vyráží na cestu a chtějí sledovat filmy či seriály tam, kde se žádná televize nenachází. Mohou si ji díky kompaktním rozměrům vytáhnou ihned v autě, autobuse nebo vlaku. Podle podporovaných médií a formátů si na nich kromě klasického televizního programu můžete pustit také nahraná videa, obrázky i hudbu. Když navíc pořídíte model s bateriemi, můžete televizi sledovat dlouhodobě i při výpadku elektřiny. Důležité je přizpůsobit zařízení svým záměrům a vybrat takovou velikost a rozlišení, které vám bude nejvíce vyhovovat.

Značka

Mezi oblíbené značky přenosných televizí patří Sencor, GoGEN, Philips nebo LG.

Cena

Pořizovací cena přenosné televize je velmi uspokojivá, nejlevnější vás vyjdou na maximálně 2 000 Kč. Nečekejte ale vysoké rozlišení či velké množství výstupů, jde spíše o starší výrobky.

Od 2 000 Kč do 4 000 Kč najdete nejvíce modelů, ze kterých můžete vybírat. Ty už nabízejí lepší kvalitu obrazu i větší svobodu v tom, co chcete sledovat. Stejně tak je i jejich displej větší, a můžete se na televizi koukat i z dálky.

Nad 4 000 Kč může úhlopříčka dosahovat i 80 cm, u LCD displeje se nejvíce dostanete na 10 palců. Dočkáte se zde také největšího výběru médií a formátů. Pokud jste tedy nároční a chcete si pořídit to nejlepší, vybírejte z této cenové kategorie.

Prohlédnout televize

Otázky a odpovědi

Pro koho je přenosná televize vhodná?

Přenosná televize se hodí pro všechny, kdo rádi sledují své oblíbené pořady na cestách, ať už přímo v dopravních prostředcích, nebo na pokoji, kde televizor chybí. Můžete si na ní pustit cokoliv díky výstupům, které je ovšem třeba sladit s vašimi účely. Některé podporují SD karty, jiné flash disky, CD a DVD, nebo je možné zakoupit kombinaci všech těchto zmíněných – počítejte ovšem s vyšší cenou.

Mohu připojit přenosnou televizi k internetu?

Ano, některé modely mají k dispozici připojení televize k internetu, ale není tomu tak u všech. Díky Wi-Fi připojení máte přístup ke streamování YouTube, Netflixu a dalších. Pokud zakoupíte starší modely, tuto funkci nebudete mít k dispozici, ovšem je možné pomocí HDMI výstupu připojit k televizi například notebook, kde přístup k internetu máte.

Mohu připojit přenosnou televizi k většímu monitoru nebo projektoru?

Ano, díky HDMI výstupu lze přenosnou televizi připojit k většímu monitoru nebo projektoru a sledovat obraz na větší ploše, což se hodí, když se na televizi dívá větší počet osob. Ideální řešení pro případ, kdy nemáte na pokoji klasický televizor.

Závěr

Přenosná televize je kompaktní a praktickou volbou, když nemáte k dispozici klasickou televizi, ale chcete sledovat své oblíbené pořady, ať už ty televizní, nebo dle vlastního výběru. Můžete si ji s sebou vzít kamkoliv, díky jejím rozměrům, a užít si tak čas pro sebe v autě, autobuse, vlaku nebo kdekoliv, kde se televize nenachází. Připojením k větší obrazovce pomocí HDMI kabelu se navíc můžete dívat i z větší dálky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (112 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo