Leštidla do myčky

Myčka je stejně jako lednice nebo pračka nedílnou součástí mnoha domácností. Ne v každé domácnosti je myčce nádobí věnována dostatečná pozornost. Aby myčka fungovala tak jak má, je nutné pravidelně doplňovat sůl. Sůl je pro provoz myčky naprosto nezbytná a to i v případě, kdy k mytí používáte speciální tablety 3v1.

Leštidla do myčky je však přípravek, který používat můžete, ale také nemusíte. Leštidlo je přípravek, který zbaví nádobí zbytků jídla. Princip myčky je jednoduchý, ostřikovací ramena nádobí smyjí, leštidlo se uvolňuje až na konci mytí. Úkolem leštidla je na nádobí vytvořit povlak, po kterém bude špinavá voda snadno stékat. Po umytí bude nádobí dokonale čisté a beze šmouh.

Leštidlo je prostředek, který je běžně k dostání v drogeriích, supermarketech i menších obchodech. Při jeho nákupu většinu zajímá pořizovací cena. Specializovat se rovněž můžete na přípravky oblíbené značky.

Porovnat ceny leštidel

Nejlepší leštidla do myčky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Calgonit Finish Shine&Dry Lemon 400 ml 97 % 119 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Calgonit Finish Shine & Dry Regular 800 ml 96 % 153 Kč Zobrazit Pilulka.cz
3. Somat Leštidlo do myčky 750 ml 95 % 99 Kč Zobrazit Onlineshop.cz
4. Madel Curalavastoviglie 250 ml 95 % 48 Kč Zobrazit Pemi.cz
5. Glanz Meister Leštící přípravek 920 ml 93 % 59 Kč Zobrazit Alza.cz

Složení

Při výběru leštidla můžete věnovat pozornost jeho složení. K dostání jsou chemická i ekologická leštidla. Složení ovlivňuje pořizovací cenu, obecně dražší jsou ekologické přípravky.

Leštidlo obsahuje alkohol, vodu, kyselinu citronovou a další aktivní látky.

  • Chemické složení – chemická leštidla obsahují tenzidy, které se dobře rozpouští ve vodě. K dostání jsou leštidla s neiontovými tenzidy, které netvoří nijak bohatou pěnu. Větší množství pěny tvoří leštidla s aniontovými tenzidy.
  • Biologické složení – tato leštidla nejsou toxická a pro životní prostředí mnohem šetrnější.

Složení leštidel se v závislosti na výrobcích nijak zvlášť neliší. Jediný rozdíl je v množství jednotlivých látek. Ty určitým způsobem ovlivňují kvalitu mytí. Za nekvalitní přípravky se považují leštidla obsahující fosfáty nebo chlór.

Kyselina citronová je složka, která má neutralizovat zásadité sloučeniny z rozpuštěných tuků. Pokud by nebyla kyselina citronová v leštidle obsažena, může se na nádobí tvořit nevzhledný povlak. Mnoha leštidla obsahují i aromata.

Tablety 3v1

Mýt nádobí můžete pomocí moderních all in one tablet, které obsahují sůl i leštidlo. Zatímco sůl je nutné přidávat i pokud tablety 3v1 používáte, leštidlo není nutné přidávat. Setkat se však můžete i s názorem, že je nutné leštidlo přidávat vždy.

  • Sůl – sůl do myčky je prostředek, který ovlivňuje nejen kvalitu mytí, ale zároveň zabraňuje tvoření vápenatých usazenin na různých částek myčky. Díky soli zajistíte správný chod myčky a prodloužíte i její životnost. Pravidelné doplňování soli je tedy vždy nezbytné.
  • Leštidlo – leštidlo ovlivňuje pouze kvalitu umytého nádobí. Na chod myčky nemá však žádný vliv. To, zda je třeba používat leštidlo i při používání tablet 3v1, poznáte právě na kvalitě umytého nádobí. Ne každé tablety fungují spolehlivě, jestliže však jste s kvalitou mytí spokojeni, nemusíte leštidlo do myčky přidávat. Pokud však z myčky vytahujete nekvalitně umyté nádobí, můžete leštidlo přinejmenším vyzkoušet.

Značka

Leštidlo koupíte od několika různých výrobců. Mezi nejoblíbenější v současnosti patří leštidla značky Finish a Somat.

Finish je průkopníkem ve vývoji prostředků pro myčky. Tento výrobce je na trhu již od roku 1957. Tato značka je zastoupena poměrně širokým sortimentem. Veškeré přípravky Finish vyhovují všem typům myček.

Somat je značka, která spadá pod německou firmu Henkel, což je výrobce, který svoji výrobu soustředí na mycí prostředky. Leštidla Somat jsou velmi oblíbené v mnoha zemích pro svoji vysokou účinnost. Leštidla Somat si poradí i s velmi odolnými nečistotami.

Výběr leštidel je však mnohem větší. Další prostředky jsou k dostání od značky Cif, Candy, Winni´s, Glanz, Atotech, Jar, Miele a mnoha dalších.

Cena

Leštidlo do myčky je poměrně levný prostředek. Do myčky ho navíc budete lít v poměrně malém množství. Jedno balení vám tak vydrží delší dobu. Cenu ovlivňuje nejen velikost balení, ale i značka výrobku. V závislosti na velikosti balení můžete leštidlo koupit za cca 60 – 600 Kč.

Porovnat ceny leštidel

Otázky a odpovědi

Jak se leštidlo používá?

Každá myčka má speciální prostor, do kterého lze leštidlo nalít. Dávkovač je většinou umístěn na dvířkách myčky. To, kolik leštidla lze do myčky nalít, určuje samotný výrobce. Každá myčka má navíc indikátor, který vás na nedostatek leštidla upozorní. Zatímco v případě soli je nutné prostředek doplnit co nejdříve, leštidlo doplnit můžete, ale nemusíte. Na správnou funkci myčky nemá přítomnost leštidla žádný vliv.

Lze místo leštidla používat něco jiného?

Jestliže nechcete investovat do běžně dostupného leštidla, můžete si tento přípravek vyrobit sami doma. Na výrobu domácího leštidla budete potřebovat pouze určité množství vody, alkoholu a kyseliny citronové. Vodu a alkohol v doporučeném poměru nalijete do láhve a nasypete potřebné množství kyseliny. Poté stačí vše protřepat a počkat, než se sůl zcela rozpustí. Recepty na domácí výrobu leštidla najdete na internetu.

Lze leštidlo do myčky využít i jinde?

Možnost používat leštidlo do myčky různými způsoby je často diskutovanou otázkou. Leštidlo je primárně určeno k leštění skla. Někteří tak tento prostředek používají v koupelně. Jiní zkouší leštidlem mýt okna.

Závěr

Leštidlo do myčky je přípravek, který se postará o dokonalou čistotu nádobí. Běžné balení obsahuje 500 – 1000 ml přípravku. Díky tomu, že se během mycího cyklu spotřebuje pouze velmi malé množství, vydrží vám leštidlo poměrně dlouhou dobu.

Leštidlo je prostředek, který myčka dávkuje až v samotném závěru mycího cyklu. Po jeho použití nebudou na nádobí a zejména sklenicích nebo příborech nevzhledné skvrny nebo zaschlé zbytky jídla. Leštidlo do myčky přidávejte ve chvíli, kdy vás myčka upozorní rozsvícenou kontrolkou. Dávkování si určuje samotný spotřebič.

Leštidla do myčky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já jsem vyzkoušel Glanz Meister leštící přípravek do myčky o objemu 920 ml a musím konstatovat, že je daleko účinnější, než třeba Somat. Rozhodně jsem ho nekoupil naposledy, protože jsem byl velmi spokojený. Mohu ho jedině doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo