Tablety do myčky

Myčka na nádobí je neocenitelný pomocník v každé domácnosti. Přednosti tohoto spotřebiče ocení především ženy, kterým díky myčce odpadne nekonečný proces mytí nádobí, ale myčka jim velmi pomůže i v udržení pořádku na pracovní ploše.

Nákupem myčky však starost o nádobí nekončí. Pravidelně budete muset doplňovat čistící prostředky, sůl i leštidlo. Tyto přípravky se mnohdy pořizují ve slevových akcích, aniž by mnozí spotřebitelé věděli, něco o složení a tím i účinnosti těchto mycích prostředků. Co je tedy nutné vědět o přípravku, který na mytí nádobí používáte?

Při výběru mycího prostředku nenarazíte pouze na tablety, stejně jako při praní prádla můžete používat gely a prášek. Pozornost byste měli věnovat složení jednotlivých prostředků, ekonomickému i ekologickému hledisku.

Porovnat ceny tablet do myčky

Nejlepší přípravky do myčky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Somat Excellence Duo Gel 2 x 900 ml 100 % 428 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Jar Fairy Professional All in 1 kapsle 115 ks 99 % 365 Kč Zobrazit vmd-drogerie
3. Sanytol 4v1 tablety 40 ks 95 % 195 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Finish Quantum tablety 100 ks 93 % 449 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Jelen prášek 1,5 kg 86 % 229 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

K mytí nádobí můžete použít kromě tablet a kapslí také gel nebo prášek. Každá z variant má pochopitelně své pro a proti. Při výběru vhodného čističe se nemusíte omezovat na používání pouze jednoho typu, kombinovat můžete různé přípravky, nejčastěji se kombinují gelové kapsle s tabletami.

Při kombinování těchto prostředků však vždy myslete na doplňování leštidla a soli u prostředků, kde tyto složky nejsou obsaženy.

Prášek

Patří k tomu nejlevnějšímu, co můžete na mytí nádobí použít. Prášek na mytí můžete nadávkovat v potřebném množství a v jeho prospěch hovoří i větší šetrnost k životnímu prostředí. Aby bylo nádobí umyto opravdu kvalitně, je nutné mycí prášek kombinovat s leštidlem a zapomenout nesmíte ani na pravidelné doplňování soli.

Gel

Tento prostředek je v jistém smyslu tekutá podoba prášku. I v tomto případě můžete gel dávkovat podle potřeby. Oproti prášku se gel lépe a rychleji rozpouští a to i při mytí na nižší teplotě. S pomocí gelu odstraníte také zašlé skvrny na nádobí. Také gel je nutné používat v kombinaci s leštidlem a solí. Počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou.

Tablety

Jsou k dostání v několika variantách. Levné tablety neobsahují leštidlo a sůl, i zde se tedy neobejdete bez těchto pomocných prostředků. Tyto komponenty jsou však součástí dražších tablet.

Kvalitní tablety vaši myčku spolehlivě ochrání před vznikem vodního kamene. Tato skutečnost se pochopitelně podepíše na delší životnosti myčky. Avšak ani tablety nejsou všemocné a přece jen mají nějaké negativa. Při zvolení krátkého programu nemusí dojít k dokonalému rozpuštění tablety.

Kapsle

Pravděpodobně nejoblíbenější variantou jsou kapsle, které obsahují tekutý mycí gel v kombinaci s leštidlem a solí. Kapsle jsou baleny v obalu, který se při kontaktu s vodou rozpustí. Gelové kapsle se dokonale rozpustí i při krátkém programu a nízké teplotě. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Typy tablet

Tablet do myčky je k dostání velké množství. Na první pohled se liší pořizovací cenou, ale také složením.

Mycí tablety

Pomocí tablet zbavíte nádobí nečistot, což pochopitelně u tohoto přípravku oceníte. Nevýhodou tablet je však absence leštidla, tato skutečnost se odrazí na stavu umytých sklenic a příborů.

Po vyndání z myčky na nich mohou být patrné šmouhy. Aby bylo vaše nádobí umyto dokonale, je nutné přidávat pravidelně leštidlo. Mycí tablety jsou na první pohled výhodná koupě, ale právě nutnost doplňovat leštidlo cenu mytí navýší.

Multifunkční tablety

Dražší tablety obsahují leštidlo nebo leštidlo a sůl. Koupit tak můžete levnější tablety 2v1, které vyžadují doplňování soli nebo dražší 3v1, které dle výrobce obsahují i potřebnou sůl.

Ekologické tablety

Kromě běžných tablet je možné koupit i šetrné tablety, které neobsahují fosforečnany. Tyto tablety patří k nejdražším, avšak jejich mycí schopnosti nejsou zcela ideální. Některé tablety, které jsou označeny jako ekologické, však obsahují podle výsledků různých testů konzervační látky, které naopak k životnímu prostředí šetrné nejsou.

Před nákupem ekologických tablet se tedy dobře informujte, zda je vámi zvolený prostředek opravdu ekologický. Ekologické tablety opět vyžadují doplňování leštidla a soli.

Pokud nechcete do ekologických tablet investovat a přesto je vám tato varianta nejbližší, můžete si tablety vyrobit doma pomocí různých návodů, které najdete na internetu. Na jejich výrobu budete potřebovat pouze sodu na praní, roztok kyseliny citronové a kuchyňskou sůl.

Složení

Tablety do myčky se liší složením. To, jaké látky tableta obsahuje, však výrobce uvádět na balení nemusí. Některé složky však mohou být uvedeny v %. Co vše tedy může tableta do myčky obsahovat?

 • Fosforečnany – tyto látky se postarají o zašlé skvrny a upravují pH vody.
 • Enzymy – rozkládají škroby a bílkoviny, které jsou obsaženy v potravinách a které tedy zanechávají stopy na nádobí. Enzymy však patří mezi alergeny.
 • Aktivní látky – tyto látky zbaví vaše nádobí i odolné mastnoty.
 • Bělící látky – také tyto látky zbaví vaše bílé nádobí skvrn od zaschlých potravin a nápojů.
 • Fosfonáty – stabilizují bělící látky, na vašem nádobí tak nebudou patrné skvrny.
 • Polykarboxyláty – doplňková složka, stará se o úpravu pH vody.
 • Aromata – díky nim bude nádobí vonět.
 • Sůl – je obsažena v malém množství pouze v některých tabletách.

Značka

Tablety do myčky koupíte od známých značek, mezi které patří Jar, Sonett, Finish, Klee, Somat, Calgonit, Winterhalter, Sanytol, Sunlight a další.

Cena

Na cenu má z velké části vliv počet tablet v balení. Vždy si tedy dobře spočítejte, které balení je z ekonomického hlediska opravdu výhodné. Balení často obsahuje 45 tablet, koupit však můžete i opravdu velká balení, kde najdete až 100 tablet.

Malé balení tablet koupíte do 100 Kč. Tyto levné tablety neobsahují leštidlo ani sůl, počítat tedy musíte s jejich pravidelným doplňováním. Za tuto cenu je možné koupit také malé balení gelových kapslí.

Nejvíce množství různých kapslí a tablet nabízí cenové rozmezí 100 – 300 Kč. Tato kategorie je nejoblíbenější, zakoupit můžete větší množství klasických a menší multifunkčních tablet.
Cena tablet může šplhat i k 500 Kč. Jedná se o velké balení multifunkčních tablet. Zde najdete výhradně tablety známých a kvalitních výrobců.

Porovnat ceny tablet do myčky

Otázky a odpovědi

Mají tablety nějaké nadstandardní funkce?

Některé tablety mají funkci ochrany stříbra a nerezu. Neutralizovat mohou pachy, které jsou u myčky na nádobí časté. Některé tablety umožňují mytí při nízkých teplotách a výrobci mohou zaručit i rychlé rozpuštění tablety. Některé tablety mohou mít i dezinfekční účinky.

Je nutné přidávat do myčky sůl?

Některé tablety tyto přípravky obsahují, avšak zejména množství soli není ideální. Pokud tedy koupíte tablety se solí a leštidlem, je doporučeno přidávat do myčky ještě sůl. Naopak přidávat leštidlo je dle odborníků zbytečné. V případě, že nejste s kvalitou umytých sklenic spokojeni, je možné doplnit i leštidlo.

Jaký program nastavit při používání tablet?

Teplota mytí by měla být u tablet cca 55°C. Moderní myčky mají funkci automatického programu. Díky němu je myčka schopna sama teplotu vodu upravit a všechny složky, které tableta obsahuje, jsou využity opravdu efektivně.

Naopak se nedoporučuje používat krátký program, během kterého se tableta zcela nerozpustí. Při používání tablet není vhodné volit ani možnost poloviční náplně, kdy není tableta opět plně využita. Myčku se naopak snažte naplnit co nejvíce.

Z čeho jsou vyrobeny ekologické tablety?

Tyto tablety jsou vyrobeny z minerálních a rostlinných látek. Obsahovat by naopak neměly fosfonáty, fosfáty, barviva nebo parfémy.

Závěr

Mycí prostředky do myčky v jakékoliv podobě se postarají o vaše nádobí. Těchto přípravků je k dostání opravdu mnoho a není možné označit některý výrobek za ten úplně nejlepší. V tomto případě vám však nic nebrání v možnosti vyzkoušet více různých značek a rozhodnout se, který typ vám bude vyhovovat nejvíce.

Tablety do myčky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.mocdobre.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (44 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Teď jsem koupila Jar Fairy Professional All in 1 kapsle, kde je v balení 115 ks a nádobí je opravdu úžasně čisté. Rozhodně mohu tyto kapsle doporučit.

 2. Vyzkoušela jsem již několik značek tablet do myčky, od Sanytolu, přes Somat či Jar, až po Finish a u této značky jsem nakonec i zůstala. Tablety jsou opravdu kvalitní a nádobí perfektně čisté.

 3. Přínosný článek, určitě všem usnadní práci při vybírání tablet do myčky.

Přidat komentář

Recenzer
Logo