Jak vybrat myčku nádobí?

Myčka nádobí bývala svého času pouze ve vybraných domácnostech, často se říkalo, že je to spotřebič pro vyšší vrstvu obyvatel. Tyto předsudky už jsou naštěstí minulostí, neboť si jí může dovolit každý, kdo na ní najde dostatečný prostor i finance. Tento pomocník se hodí zejména do těch bytů či domů, kde nezbývá čas na pravidelné mytí nádobí, případně se vám nechce zbytečně utrácet za nadměrnou spotřebu vody, kterou vyberete díky ručnímu mytí pod tekoucím kohoutkem.

Když si vyberete správný model, ušetříte nejen vodu, ale také elektrickou energii a ještě hromadu času, který byste jinak trávili nad dřezem při mytí nádobí například po rodinné večeři či oslavě s přáteli.

Vzhledem k tomu, že je myčka nádobí trochu větší investice, musíte si předem rozmyslet, jakou kapacitu budete potřebovat, kolik nádobí denně umyjete, jestli jí budete pouštět často nebo bude trvat třeba celý týden, než jí celou naplníte atd. My se vám pokusíme pomoci s výběrem toho nejideálnějšího modelu s naším skromným manuálem.

Porovnat ceny myček

Jak myčka funguje

Když to vezmeme z obecného hlediska, dělíme proces mytí v myčce nádobí na 4 různé fáze. První fáze představuje opláchnutí veškerého nádobí, které do myčky vložíme, tím ho zbavíme hrubších nečistot. Poté dochází k ohřevu vody, která i s optimální dávkou mycího prostředku nádobí zcela omyje, zmizí mastnota a další nečistoty.

Ve chvíli, kdy skončí druhá fáze, tedy mytí nádobí, se myčka automaticky přepne na proces oplachování. Jeho výhodou je, že se opakuje vícekrát, takže si můžeme být jistí, že je nádobí dokonale opláchnuto a nezůstal na něm žádný mycí prostředek.

Během oplachování se zároveň dávkuje leštidlo. Poslední fáze spočívá v sušení nádobí. Proces je zahájen ihned po odčerpání vody z myčky. Na jednotlivých kusech nejsou stopy ani po jediné kapičce vody, nádobí je čisté a hezky suché, aniž byste ho museli otírat utěrkou.

Další zajímavé informace o funkčnosti myčky najdete na Wiki tady.

zpět k obsahu ↑

Typy myček

Přestože se na trhu vyskytuje nepřeberné množství různých výrobců, kteří se předhánějí v tom, aby přicházeli s nějakými inovacemi, dělí se myčky na 3 hlavní kategorie – stolní, vestavné a volně stojící myčky. U vestavných a volně stojících myček je výhoda, že se dá vybírat ze dvou šířek, a to 60 cm nebo 45 cm, přičemž užší modely uvítáte v menších kuchyních. Samotné kapacitě myčky vždy odpovídá i její šířka.

Stolní myčky

Tento typ myček je ideální pro jednotlivce nebo páry, ale hodí se i do takové domácnosti, kde se moc nevaří a většinou se omývají jen talíře či hrnky. Jak už napovídá její název, instaluje se přímo na kuchyňskou linku. Pokud jde o kapacitu, ta se ve většině případů pohybuje kolem 5 sad nádobí.

Myčka se rychle naplní, takže není problém mýt nádobí častěji, aniž byste ji museli zapínat poloprázdnou, což uspoří energii i vodu. S ohledem na jejich velikost a typ se dají stolní myčky umístit prakticky kamkoliv, včetně chalup, kanceláří a dalších podobných prostor.

Klady:
 • nejsou náročné na místo
 • nemusí se instalovat
 • šetří elektrickou energii i vodu

Zápory:
 • omezená kapacita
 • zabírají část kuchyňské linky


Vestavné myčky

Po vestavných myčkách sahají ti zákazníci, kteří si nechali vyrobit kuchyňskou linku na míru ve vybraném designu. Ostatně i myčku je možné zabudovat do linky ve stejném designu, stačí na ní jen upevnit laminovou desku, která bude mít stejnou barvu jako samotná kuchyň. Myčka splyne s linkou a bude skrytá před zraky návštěvníků.

Klady:
 • vhodné do všech kuchyní
 • dekor dvířek v designu kuchyně
 • možno zakoupit ve dvou variantách – šíře 45 i 60 cm
 • mnohem tišší než volně stojící

Zápory:
 • dekor dvířek nutno dokoupit
 • nelze měnit za model jiných rozměrů


Volně stojící myčky

Dá se říci, že volně stojící myčky jsou nejžádanější a také nejprodávanější. Mají tu výhodu, že se dají umístit všude, kde je na ně místo. Samozřejmostí musí být také přívod vody, energie a rovněž odpad, aby bylo myčku možné napojit rovnou. Pokud byste chtěli myčku instalovat pod kuchyňskou linku, je nutné pořídit takový model, u kterého bude možné oddělit horní desku.

U těchto myček nemusíte řešit dekor dvířek, jako je tomu v případě vestavných. Pro dvou až čtyř člennou domácnost si vystačíte s myčkou o šíři 45 cm, pro větší rodinu se hodí šířka 60 cm. Zatímco užší myčky pojmou až 10 sad, do širších naskládáte až 14 sad nádobí.

Klady:
 • jednoduchá manipulace i montáž
 • dá se umístit kamkoliv
 • možnost výběru šíře 45 nebo 60 cm

Zápory:
 • nevhodné do modernějších interiérů


zpět k obsahu ↑

Energetický štítek

Na všech spotřebičích musí být vylepen energetický štítek, ostatně to nařizuje Evropská unie. Štítek obsahuje důležité údaje, které jsou zásadní při rozhodování, kterou myčku si vlastně máte koupit. Vhodný model tak vybíráte podle hlučnosti, třídy účinnosti sušení, kapacity myčky a odhadované roční spotřeby vody i elektrické energie.

1x1.trans - Jak vybrat myčku nádobí?

Enegretický štítek myčky nádobí

Info: Všichni prodejci mají za povinnost umístit do blízkosti ceny celý energetický štítek nebo třídu energetické náročnosti ve formě šipky.
zpět k obsahu ↑

Hlučnost

Myčka nádobí patří k těm spotřebičům, které pouštíme podle potřeby, ale i tak není na škodu, když při výběru přihlédnete i k hlučnosti. Ta může být důležitá zejména tehdy, je-li za zdí vaše či sousedova ložnice, případně obývák. Určitě by vás netěšilo, že sledujete svůj oblíbený pořad a přitom vám za hlavou dělá hluk myčka. Pokud jde o nejtišší myčky, tam by neměla hlučnost překročit 40 dB. Hranice snesitelnosti, tedy maximální možná hlučnost, kterou lze tolerovat, by měla být do 60 dB.

Tabulka hlučnosti (úrovně hlasitosti)

1x1.trans - Jak vybrat myčku nádobí?

zpět k obsahu ↑

Třída účinnosti sušení

Když už budete mít myčku, počítáte s tím, že bude nádobí po dokončení cyklu suché. K tomu potřebujete znát třídy účinnosti sušení neboli zbytkovou vlhkost, která na nádobí zůstává. Třídy jsou označeny písmeny A až G. Chcete-li, aby bylo dosaženo kvalitního výsledku, pak zvolte třídu A – C. Dobře osušené nádobí na sobě nemá mít ani kapku vody. S každou objevenou kapkou se třída účinnosti sušení sníží. Podle toho je pak zařazena do vhodné třídy. Jediné co máte opravdu zaručeno, je kvalitně umyté nádobí a to i v případě, že si koupíte levný model. Třídy účinnosti mytí totiž musí být vždy A.

zpět k obsahu ↑

Kapacita myčky

Měřítkem, podle kterého se určuje kapacita myčky, je počet sad nádobí, jež se do ní vejdou. Jedna sada nádobí znamená mělký talíř, hluboký talíř, dezertní talířek, hrnek, skleničku a jeden komplet příbor, tedy lžíci, nůž a vidličku. Větší druhy nádobí, jako jsou hrnce, mísy a podobně nejsou do těchto sad započítány. Jestliže tedy kupujete myčku, pak běžnou kapacitu tvoří 12 až 14 sad u spotřebiče o šíři 60 cm. Dvoučlenná domácnost si vystačí s kapacitou do 10 sad nádobí. V takovém případě jde o myčku v šíři 45 cm. Pro ty nejméně náročné domácnost je dobrou volbou stolní myčka.

zpět k obsahu ↑

Spotřeba vody a energie

Spotřeba elektrické energie je v dnešní době zřejmě nejdůležitějším parametrem vůbec. Základní energetickou třídou je A, k níž jsou přidávány symboly +/++/+++. Na jejich základě jsou jednotlivé modely rozlišovány, přičemž čím víc plus, tím méně spotřebované energie. K nejúspornějším patří ty myčky, jež jsou označeny A+++. Úsporné modely mají odhadovanou roční spotřebu zhruba 170 kWh.

Spotřeba vody se vypočítává podle průměrné roční spotřeby na 280 mycích cyklů. Myčky s nejmenší spotřebou vystačí s necelými 6 litry na 1 mycí cyklus, tedy průměrně 1 600 litrů za rok, což je úžasné ve srovnání s těmi nejméně úspornými modely, které potřebují až 4 000 litrů vody ročně. Přesto se i takové myčky vyplatí oproti ručnímu mytí nádobí, když i na pár kousků nádobí můžete vybrat až 40 l vody.

zpět k obsahu ↑

Vybavení a funkce

Když se rozhodujeme, jaký spotřebič si koupit, určitě je dobré zohlednit i jeho vlastnosti, respektive jaké funkce umí a co je součástí výbavy. Existují různé vychytávky, jež nám mohou ulehčit používání samotného spotřebiče, pomoci se snižováním spotřeby, prodloužit životnost myčky a také chránit ostatní členy rodiny, zejména když máte malé děti.

 • Aquastop – systém, který má na starost vnější ochranu spotřebiče. Dokáže zabránit přetečení myčky i vytopení sousedů, pokud by například praskla hadice (zastaví přítok vody).
 • Aquasafe – je schopen rozpoznat, zda z myčky neuniká voda a v případě potřeby jí jednoduše vypne.
 • Ochrana proti přetečení – sleduje hladinu vody v myčce a pokud by stoupla příliš vysoko, automaticky vypne mycí program.
 • Odložený start – oblíbená funkce, kterou využíváme zejména, když se někam chystáme. Jednoduše nastavíme čas, kdy má myčka pracovat s tím, že je start možné odložit až o 24 hodin.
 • Dětská pojistka – vítaná funkce v domácnosti s dětmi. Pojistka se postará o uzamčení ovládacího panelu, aby nedošlo k náhlému vypnutí, zapnutí, změny mycího cyklu atd.
 • Senzor naplnění – reguluje množství spotřebované vody podle toho, kolik nádobí je uvnitř vloženo.
 • Green Intelligence – podle toho, jak znečištěné je nádobí, pak určí spotřebu energie, vody i času.
 • Zvukový signál – nemusíte hlídat, kdy myčka skončí, jednoduše vám to oznámí pomocí zvukového signálu.
 • Zásuvka na příbory – vynikající pomůcka, do které naskládáte příbory a rovnou vložíte do myčky. Zabere minimum místa a příbory jsou perfektně umyté.
 • Displej – důležitý doplněk, usnadňující zacházení s myčkou. Zobrazují se na něm základní informace o mycím procesu.
 • Automatické otevření dvířek – velmi užitečná funkce, která se stará o otevření dvířek ihned po skončení
 • Samočisticí filtr – automatický systém, který zbaví filtr veškerých nečistot.
 • Indikátor nedostatku leštidla a soli – hlídá za vás, kdy je potřeba tyto přípravky doplnit.
zpět k obsahu ↑

Programy

Rozhodně nečekejte stejný počet programů jako u pračky nebo sušičky. Standardně máte k dispozici 5 – 6 programů. Vybraní výrobci nabízí u některých modelů až 10 programů, v tomto případě jsou to myčky Whirlpool. Oblíbené značky Beko či Bosch mají ve výbavě 8 programů. Základem jsou 4 teploty mytí, ale je dobré, pokud mezi programy najdete automatický.

Teploty mytí:

 • 40°C – ideální pro umytí nádobí, vloženého do myčky okamžitě po skončení oběda, večeře atd.
 • 50°C – patří k univerzálním teplotám, používá se v podstatě pravidelně.
 • 60 – 65°C – tato teplota je vhodná pro nádobí, které jste nechali zasychat až 3 dny.
 • 70°C – nejlepší možná volba tam, kde je zvykem pouštět myčku pouze jedenkrát do týdne, například o víkendu.

Automatický program

Jinak také AutoSense či Šestý smysl, je program, jež automaticky vyhodnotí, jak je nádobí znečištěno a tomu přizpůsobí délku zvoleného programu, což snižuje spotřebu energie a vody. Vaším jediným úkolem je stisknutí tlačítka. Tento program je ideální kombinovat s odloženým startem.

 • Rychlý program – dobrá volba pro standardně špinavé nádoby, kdy se délka jednoho mycího cyklu pohybuje kolem 30 minut (nejvíce 45 min.)
 • Eco program – jeden z úsporných programů, který vyniká minimální spotřebou elektrické energie i vody při maximální intenzitě mytí.
 • Party program – speciální program, jež využijete při mytí velkého množství skleniček.
 • Speciální program na mytí skla – nejvíce jej využijí domácnosti používající z velké části skleněné nádobí.
 • Noční program – je velmi tichý, což oceníte, zejména pokud potřebujete myčku pouštět v noci.
 • Poloviční náplň – perfektní program na minimální množství nádobí. Myčka sama upraví spotřebu, aby odpovídala nádobí uvnitř.
 • Intenzivní program – ideální program pro nádobí se zaschlými zbytky jídla. Funguje i u nádobí zaschlého několik dní.

Zajímá vás, jak probíhá celý program? Jeden majitel myčky Whirlpool instaloval dovnitř kameru a celé mytí natočil.

zpět k obsahu ↑

Cena

Dnes se nemusíme bát, že bychom pořídili levný spotřebič a nedělal by to co má. Dávno už neplatí, že co je levné, to je špatné, naopak můžete sehnat velmi kvalitní a funkčně slušně vybavenou myčku a přitom za ní neutratíte víc než třeba 10 000 korun. Zvlášť, když třeba narazíte na nějakou akční nabídku či výprodej v rámci Black Friday. Jinak samozřejmě počítejte s tím, že za ty nejlepší funkce a maximální úsporu budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Když k tomu ještě budete chtít i tichý chod, určitě počítejte s vyšší investicí. Z obecného hlediska se v rámci ceny, rozdělují myčky na 3 kategorie.

Cena do 10 000 Kč

Ideální cenová kategorie pro běžně fungující domácnost, kam spadají myčky o šíři 45 i 60 cm s rozdílnou kapacitou. Pokud jde o energetickou třídu, ta je ve většině případů ta nejméně úsporná, navíc jsou myčky trochu hlučné. S funkcemi to není žádná sláva, počítejte se základními programy. Ve většině případů myčky nemají dětskou pojistku a zapomenout můžete i na funkci Aquastop.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

S vyšší cenou se snižuje spotřeba, myčky jsou méně hlučné a disponují slušnější výbavou. Funkce už jsou zajímavější a také se objevují prvky pro zabezpečení. Tato cenová kategorie je nejvyhledávanější a také nejoblíbenější. Za slušnou cenu získáte velmi dobrý výkon.

Cena nad 20 000 Kč

Tato částka není nic zvláštního, neboť kdo chce to nejlepší, pak musí i nejvíc zaplatit. Nad dvacet tisíc seženete takové myčky, které jsou nadupané nejmodernějšími funkcemi a programy, vynikají minimální spotřebou energie, tedy jsou to ty nejúspornější vůbec. Do nově vybudované kuchyně perfektní volba.

Porovnat ceny myček

zpět k obsahu ↑

Sůl a leštidlo

Správnou funkci myčky zajistíte ochrannými prostředky, k čemuž v tomto případě potřebujete regenerační sůl a také leštidlo. Pokud jde o sůl, ta zajišťuje úpravu tvrdosti vody, aby nedocházelo k usazování vodního kamene v myčce. Sůl si dávkuje sama, na vás je pouze pravidelné doplňování a to bez ohledu na to, že myjete nádobí pomocí tablet či kapslí, v nichž je sice sůl obsažená, ale takové množství zkrátka nestačí.

Leštidlo pomáhá s odstraněním veškerých zbytků jídla a rovněž zamezuje usazení různých nečistot, které jsou velmi odolné a často se těžko odstraňují, navíc se postará o to, že na nádobí nevznikají žádné skvrny od vody. To uvítáte zejména u skleněných kousků nádobí. Leštidlo slouží i jako prevence vápenatých usazenin, také se s jeho pomocí lépe suší nádobí a získává ten správný lesk. Nezapomínejte i u leštidla na neustálé doplňování, podobně jako je tomu u regenerační soli.

zpět k obsahu ↑

Jak správně používat myčku?

 • než budete nádobí skládat do myčky, odstraňte z něj zbytky jídla. Stačí je jen otřít papírovou utěrkou. Není potřeba ho oplachovat, aby mohl prostředek na mytí lépe působit. Jestli nádobí nebudete hned mýt, ale plánujete to až třeba po dvou dnech, tak ty zbytky můžete opláchnout.
 • do myčky se nehodí měděné, stříbrné, hliníkové ani zinkové kusy nádobí, neboť by se mohlo dojít k jejich poškození. To samé platí o hrncích či pánvích s teflonem, dále předměty ze dřeva jako vařečky, prkénka a podobně. Pokud chcete dávat do myčky plastové nádobí, pak si dejte pozor, jestli má označení, které to umožňuje.
 • vyhněte se vkládání těch kusů nádobí, na nichž jsou nějaké zlaté ozdoby, také si dejte pozor u etiket a polepů. Každý papír se musí dát pryč před mytím.
 • velké kusy a hodně špinavé nádobí patří do spodní části myčky, horní prostor je určen pro skleničky.
 • talíře vkládejte tak, že střídáte malý talíř s velkým, aby mezi nimi byly mezery a voda s mycím prostředkem mohla všude.
 • myčku je dobré zapínat, až když je plná. Výjimku tvoří ty myčky, které dostaly do výbavy speciální program vhodný pro mytí malého množství nádobí.
 • jednou za půl roku vždy přidejte do myčky speciální čistič a zapněte jí, aniž byste do ní vložili nádobí. Tím se provede její pročištění a nutná údržba.
Tip: Když už víte, na jaké věci si dát při výběru pozor, tak se můžete podívat na náš test myček nádobí. Nebo se podívat zde, jak vypadaly myčky nádobí před 125 lety.

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

2 komentářů
 1. Reagovat
  Jana Kratochvílová 28.12.2020 v 19:53

  Zdravím,pro mě výborné rady,při kterých se ve výběru mohu orientovat! moc děkuji ! S pozdravem Jana Kratochvílová

  • Reagovat
   Miloš 29.6.2021 v 13:56

   Souhlasím s vámi, taky mi tyto rady pomohli na co se mám při výběru myčky na nádobí zaměřit.

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz