Vestavné myčky nádobí

Vestavné myčky vám umožní sjednotit podobu kuchyňské linky. V současnosti se jedná o nejoblíbenější typ myčky vůbec. Kromě vestavných lze pořídit i samostatně stojící nebo malou stolní myčku.

Myčky nádobí pracují ve čtyřech fázích. Při první fázi dochází k oplachu nádobí. Během něho jsou odstraněny hrubé nečistoty. Při druhé fázi se ohřívá voda, která v kombinaci s mycím prostředkem nádobí odmastí. Při třetí fázi je nádobí několikrát opláchnuto a zároveň i leštěno. Ve čtvrté poslední fázi pak dochází k sušení.

Koupit kvalitní a šetrnou myčku není plně jednoduché. Vestavné myčky mají mnoho podob. Nejprve se zamyslete nad tím, jak velkou myčku budete potřebovat. Ať už zvolíte úzkou nebo standardní verzi najdete ji na trhu ve dvojím provedení. Rozhodovat se budete mezi plně integrovanou nebo myčkou s vestavným panelem. Poté je nutné přihlédnout k základním parametrům. Mezi ně patří kapacita a šetrnost spotřebiče. Důležité je vybírat mezi tichými spotřebiči, které nabízí minimálně ty nejzákladnější mycí programy. O vybavenosti jednotlivých modelů rozhoduje pořizovací cena. Ti, co si mohou dovolit připlatit, budou mít k dispozici i řadu praktických mycích programů.

Porovnat ceny myček

Nejlepší vestavné myčky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Miele G 7460 SCVi 100 % 50 990 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Bosch SMV6ZDX49E 97 % 22 990 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Whirlpool WIO 3O540 PELG 94 % 19 690 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Bosch SMI6TCS00E 90 % 26 489 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Gorenje GV671C60 85 % 11 990 Kč Zobrazit Siko.cz

Typy

Vestavné myčky nádobí se rozdělují do 2 skupin. První skupinu tvoří myčky polointegrované, druhou pak plně integrované myčky. Oba typy myček jsou stejně kvalitní, liší se pouze svým vzhledem. Vybírat ten správný spotřebič budete dle svého vkusu.

 • Polointegrovaná vestavná myčka – tyto myčky mají viditelný ovládací panel, který je umístěn v horní části myčky.
 • Plně integrovaná vestavná myčka – tyto myčky mají ovládací panel ukrytý na svojí horní hraně.

Rozměry a kapacita

Myčky nádobí lze do několika skupin rozdělit i podle šířky. S velikostí přímo souvisí i kapacita myčky. Tento parametr se standardně udává počtem sad nádobí, které můžete do myčky umístit. Sadu tvoří hluboký, mělký a dezertní talíř, dále pak sklenice či hrnek a příbor.

 • Do 45 cm – nejužší modely mají šířku okolo 45 cm. Do úzké myčky můžete umístit až 10 sad nádobí.
 • Do 60 cm – standardní myčky mají šířku 60 cm. Do širší myčky lze umístit 10 – 16 sad nádobí

Vnitřní uspořádání

Vestavné myčky mohou mít různou podobu vnitřního uspořádání. Běžně jsou součástí myčky 2 koše, do kterých se nádobí skládá. Některé myčky pak mají i horní užší koš, který je určen na příbory nebo jiné drobné předměty. Tento koš je možné částečně nebo zcela vyjmout. Myčky se 3 koši by měly rovněž disponovat horní mycí tryskou.

Velkou výhodou je, pokud mají koše sklopné trny. Díky tomu budete moci do myčky velmi jednoduše vkládat rozměrnější nádoby různých tvarů. Opěrky na ukládání skleniček mohou být pogumované.

Hlučnost

Důležitým parametrem, který není radno přehlížet, je hlučnost myčky. Ještě více se to týká domácností, ve kterých je kuchyň součástí obývacího pokoje.

 • 39 dB – za mimořádně tiché se považují myčky s hlučností do 39 dB.
 • 48 dB – mezi komfortní spadají myčky s hlučností do 48 dB.
 • 50 dB – hlučnější myčky jsou ještě hlučnější. Hranice hluku by však v případě myčky neměla přesáhnout 50 dB.

Spotřeba

U myčky nádobí si rovněž všímejte spotřeby. Jedná se o spotřebu vody i elektrické energie. Spotřebu vody a energie z velké části ovlivňuje výběr mycího programu i typ mycího prostředku

Spotřeba vody

Šetrnější myčky dokáží nádobí umýt při necelých 10 litrech vody. Ty nejméně šetrné během mytí spotřebují až 20 litrů vody. I tyto myčky však lze považovat za šetrné, protože při ručním mytí nádobí bude spotřeba mnohonásobně vyšší.

Energetická náročnost

Veškeré informace, co se týkají spotřeby energie, vyčtete z energetického štítku. Tím je povinně vybaven každý spotřebič. Na energetickém štítku najdete mimo jiné údaj o roční spotřebě vody i elektřiny. Mezi další uvedené údaje patří kapacita myčky, účinnost sušení a hlučnost. Tím nejdůležitějším je však zařazení do energetické třídy. Ty nejšetrnější myčky jsou zařazeny do energetické třídy A, nejméně úsporné spadají do energetické třídy G.

Mycí programy

To nejdůležitější, co vás bude při výběru vestavné myčky nádobí zajímat, jsou pravděpodobně mycí programy a funkce. Základem každé myčky by mělo být 5 základních programů. Tyto programy jsou však označovány různými názvy.

 • Standardní program – tento program je určen umožňuje mytí při teplotě 50 – 70 °C a využijete ho při mytí běžně špinavého nádobí.
 • Intenzivní program – teplota mytí je okolo 75 °C, a program využijete při mytí silně znečištěného nádobí.
 • Úsporný ECO program – myje při teplotě okolo 45 °C a jeho kolem je ušetřit vodu i elektrickou energii. Program využívá prodlouženou dobu mytí.
 • Poloviční náplň – využít ji můžete, pokud budete potřebovat umýt nádobí umístěné pouze v horním či spodním koši.
 • Rychlé mytí – umyje nádobí rychle za cenu vyšší spotřeby energie a vody.
 • Kromě těchto základních nabízí dražší myčky řadu speciálních programů. Jednotlivých programů je celá řada, proto se zaměříme pouze na ty nejužitečnější.
 • Parní program – je určený k mytí velmi silně zašpiněného nádobí. Program je schopen odstranit zaschlé zbytky jídla.
 • Tlakové mytí – je program, který umyje velmi silně zašpiněné nádobí. To by mělo být umístěno v zadní části dolního koše.
 • Technologie DirectSpray – program pro přímé mytí vnitřků kojeneckých lahví nebo jiných vysokých sklenic.
 • Odložený start – známá funkce, kterou nabízí velké množství spotřebičů.
 • Aktivní sušení – funkce, díky které bude nádobí dokonale suché.

Značka

Myčky nádobí jsou na trhu zastoupeny velkým počtem výrobců. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří myčky Electrolux. Méně náročným udělá radost myčka značky Mora nebo Beko. Naopak náročnější mohou vybírat myčku značky Bosch, AEG nebo Whirlpool.

Cena

Pořizovací cena vestavných myček začíná na cca 6 000 Kč. Za tuto cenu koupíte úzkou myčku v základním provedením. Myčka se šířkou 60 cm vyjde na cca 8 000 Kč. Za kvalitní myčky. Co se poměru cena/výkon týká, lze považovat modely s cenou 8 – 12 000 Kč. Šetrnější a vybavenější myčky vyjde na 12 – 20 000 Kč. Pro ty nejnáročnější jsou k dostání i dražší modely.

Porovnat ceny myček

Údržba

Aby myčka fungovala správně a dlouho vám vydržela, je nutné nezanedbat její pravidelnou údržbu. Ta není nijak složitá, důležité je pravidelně čistit filtr. Na něm se usazují zbytky jídla i mastnoty. Celou myčku pak vyčistíte pomocí speciálních čistících prostředcích. Ty se doporučuje používat po cca 50 mycích cyklech.

Otázky a odpovědi

Co je dobré při výběru myčky vědět?

Některé myčky nádobí je možné napojit na přívod teplé vody. Díky tomu můžete významně zkrátit mycí cyklus. V domácnostech, které k ohřevu využívají tepelné čerpadlo nebo solární panely, dojde i ke snížení výdajů za energie.

Jak poznat kvalitní myčku?

Za kvalitní jsou považovány tiché myčky. Jejich součástí bývá invertorový motor. Tyto myčky jsou sice dražší, avšak výrobci na ně poskytují prodlouženou záruku.

Proč je dobré na myčce nastavit tvrdost vody?

Díky tomu, že na myčce nastavíte tvrdost vody, kterou v domácnosti používáte, bude mýt šetrně, spolehlivě a prodloužíte i její životnost. Tvrdost vody zjistíte jednoduše pomocí lakmusového papírku na měření pH. Výslednou naměřenou hodnotu nastavíte na displeji. Podle toho bude myčka dávkovat potřebné množství soli. Sůl je nutné do myčky pravidelně doplňovat.

Závěr

Myčka nádobí má v mnoha domácnostech svoje plnohodnotné místo. Koupit myčku sice něco stojí, ale její používání přináší řadu výhod ve srovnání s ručním mytím nádobí. Tím nejdůležitějším je úspora vody a také času. Díky myčce bude vaše kuchyňská linka stále uklizená. Díky chytrým programům nemusíte nádobí odmáčet ani složitě drhnout. To ušetří i vaše ruce. Na trhu jsou myčky nádobí zastoupeny velkým počtem spotřebičů. Pokud budete při jejím výběru dodržovat základní pravidla, koupíte zajisté myčku, která splní veškerá vaše očekávání.

Vestavné myčky nádobí můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.expert.cz, www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (47 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo