Sůl do myčky

Sůl do myčky je velmi důležitou součástí efektivního a správného mytí nádobí. Úkolem soli je upravit tvrdost vody, což je vlastnost, která myčku ochrání před vznikem vodního kamene. Sůl do myčky však rovněž ovlivňuje kvalitu mytí. Bez soli se na nádobí objevují šmouhy a další stopy.

Myčka na nádobí je schopna dávkovat sůl podle potřeby zcela sama, na nedostatek soli vás vždy upozorní. Sůl do myčky je třeba přidávat i tehdy, kdy k mytí používáte speciální tablety 3v1, které určité množství soli obsahují.

Sůl do myčky koupíte běžně v drogeriích i supermarketech. Každý při nákupu tohoto prostředku postupuje jinak. Někoho zajímá především pořizovací cena, jiný se zaměřuje na výrobky oblíbeného výrobce. Co se týká výrobců, jsou rozdíly v kvalitě solí opravdu minimální. Každá produkt zvládá svůj účel spolehlivě a jejich používání je naprosto bezpečné. Vyhnout byste se však měli nákupu těch nejlevnějších solí neznámých výrobců.

Porovnat ceny solí

Nejlepší sůl do myčky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Finish sůl do myčky 4 kg 96 % 115 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Madel Purissimo sůl do myčky nádobí 1 kg 95 % 33 Kč Zobrazit Mall.cz
3. G&G Gut & Günstig sůl do myčky 2 kg 93 % 49 Kč Zobrazit Alora.cz
4. Somat Sůl 1,5 kg 92 % 59 Kč Zobrazit Pilulka.cz
5. Glanz Meister sůl + Zinek 1,2 kg 90 % 44 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Sůl do myčky se prodává ve formě tablet nebo větších granulí. To, které variantě dáte přednost, je spíše otázkou dostupnosti a ceny.

  • Tablety – sůl ve formě tablet je u nás k dostání spíše výjimečně. Také tablety se velmi dobře rozpouští a mají stejnou účinnost jako sůl ve formě granulí.
  • Granule – častěji u nás koupíte sůl do myčky ve formě granulí. Velikost granulí je dostatečná na to, aby nedošlo k ucpání potrubí nebo zanešení dalších částí myčky.

Složení

Sůl do myčky chrání myčku nádobí, protože obsahuje změkčovadla. Ta brání usazování vodního kamene uvnitř přístroje. Tím, že budete sůl pravidelně doplňovat, prodloužíte svojí myčce nádobí životnost. Kromě toho zabraňuje usazování vápenatých usazenin na nádobí. To bude díky soli dokonale čisté a beze šmouh.

Tablety 3v1

Ačkoliv výrobci tablet 3v1 garantují, že při používání těchto tablet nebudete muset sůl do myčky používat, není tomu tak. Je pravda, že v multifunkčních mycích tabletách je nějaké množství soli obsaženo. Jedná se však pouze o malé, standardizované množství. Toto množství nebude stačit domácnostem, které mají větší tvrdost vody. Proto je v i případě multifunkčních tablet nutné regenerační sůl do myčky pravidelně doplňovat.

Dávkování

Myčky nádobí disponují kontrolkou, která vás na nedostatek soli upozorní dopředu. Jakmile se kontrolka rozsvítí, měli byste potřebné množství soli dosypat. Zatímco některé myčky si sůl dávkují sami podle potřeby, jiné vyžadují před prvním použitím nastavit tvrdost vody. Podle toho myčka určí, kolik soli musí použít, aby bylo mytí efektivní. Díky tomu nebude spotřebovávat více nebo méně soli, než je nutné. Sůl se sype do speciální přihrádky, přičemž na každé myčce je uvedeno, jaké množství soli je třeba doplnit.

Velikost balení

Při výběru soli do myčky vás bude zajímat především cena. Ta se odvíjí i od velikosti balení. Sůl do myčky se prodává v různých velikostech. Koupit můžete 1 – 12 kg tohoto výrobku. Obecně se vyplatí koupit spíše větší balení, vždy je však lepší zaměřit se na známější značky.

Značka

Soli do myčky koupíte od různých výrobců. K nejoblíbenějším patří sůl značky Finish nebo Somat.

Finish je ve vývoji prostředků pro myčky nádobí průkopníkem. Na trhu je již od roku 1957. Na trhu je tato značka zastoupena poměrně širokým sortimentem. Veškeré přípravky Finish vyhovují všem typům myček.

Somat je značka spadající pod německou firmu Henkel, který svoji výrobu soustředí na mycí prostředky. Tablety Somat jsou velmi oblíbené v mnoha zemích pro svoji vysokou účinnost. Přípravky Somat si poradí i s velmi odolnými nečistotami a jsou šetrné nejen k myčce, ale i k nádobí.

Další značkou je Q-Power. Tento výrobce se zaměřuje na výrobu různých ekologických produktů pro domácnost. Pokud chcete vyzkoušet sůl ve formě tablet, můžete je koupit od značky PUREX. Sůl této značky však v běžných obchodech spíše nekoupíte a zaměřit se budete muset na internetové obchody. Pokud máte v domácnosti velmi tvrdou vodu, zaměřte se na soli značky Sodasan.

Kromě běžných prostředků je možné koupit i ekologickou sůl do myčky. Výběr však není nijak velký, nejvíce oblíbené jsou u nás přípravky značky Jelen. Další značkou je TIERRA nebo WINNI´S Sale. Také tyto přípravky jsou v běžných obchodech k dostání spíše výjimečně.

Cena

Pořizovací cena se mění v závislosti na balení. Mnohdy můžete sůl koupit ve slevových akcích. Obecně se cena pohybuje v rozmezí 100 – 500 Kč, přičemž za 1 kg soli zaplatíte od 20 – 40 Kč.

Porovnat ceny solí

Otázky a odpovědi

Je možné používat kuchyňskou sůl?

Kuchyňskou sůl do myčky sypat nelze. Kromě chloridu sodného jsou v soli obsaženy další látky jako železo či jód. Tyto látky mohou myčku poškodit více než samotný vodní kámen. Kuchyňská sůl je navíc v podobě velmi malých krystalků, které mohou zanést důležité části myčky.

Proč je sůl do myčky označována jako regenerační sůl?

Toto označení se používá pro speciálně vyrobenou sůl. Ta se od běžné kuchyňské soli liší svým složením. Běžná sůl obsahuje vápník, který je v regenerační soli nahrazen sodík. Sodík je látka, která je pro kuchyňský spotřebič naprosto neškodná.

Proč se na nádobí bez soli tvoří různé skvrny?

Skvrny na nádobí způsobuje tvrdá voda. Ta zabraňuje efektivnímu působení mycího prostředku. Při mytí se na nádobí vytváří mýdlové hrudky, které skvrny a šmouhy způsobují. Sůl tvrdou vodu změkčí a nádobí bude dokonale čisté.

Závěr

Regenerační sůl je pro spolehlivý chod myčky naprosto nezbytná. Sůl se postará o změkčení vody. Díky soli se na různých částech stroje nebude tvořit vodní kámen. Sůl odstraní z nádoby šmouhy, jejím používáním předejdete i různým skvrnám, které se na nádobí mohou tvořit. Sůl je třeba doplňovat pravidelně, a to i v případě, kdy budete používat mycí tablety 3v1, které sůl obsahují. Regenerační sůl je k dostání ve formě tablet nebo granulí. V obou případech ji do myčky snadno doplníte pomocí speciálního trychtýře.

Sůl do myčky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo