Stolní myčky nádobí

Stolní myčka nádobí je nejmenší a zároveň nejkompaktnější myčka vůbec. Hodí se do malých domácností, ale poslouží i na chatě nebo v karavanu. Na stolní myčku se můžete spolehnout stejně jako na myčku klasickou. Myčka si poradí s každým nádobím. Na rozdíl od klasické myčky je ta stolní mnohem menší, přirovnat ji lze k běžné pečící troubě. Díky svým malým rozměrům je však spornější.

Při výběru stolní myčky je nutné postupovat stejně, jako při pořizování klasické. I v tomto případě je větší počet parametrů, které je nutné zvážit. Každého bude pravděpodobně nejvíce zajímat velikost a s ním spojená kapacita. U každého spotřebiče je nutné přihlédnout ke spotřebě. Stejně jako běžná myčka má i stolní k dispozici různé praktické funkce a programy. Za kvalitu výrobku ručí výrobce, který z části určuje i pořizovací cenu.

Porovnat ceny myček

Nejlepší stolní myčky nádobí

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Beko DTC 36610 W 90 % 5 990 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Candy CDCP 6 82 % 6 190 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Klarstein Amazonia Mini stříbrná 80 % 9 499 Kč Zobrazit Klarstein.cz
4. Goddess DTC656MW8F 78 % 5 490 Kč Zobrazit Datart.cz
5. Bosch SKS51E32EU 73 % 8 690 Kč Zobrazit Okay.cz

Rozměry

Zatímco klasická myčka měří na výšku nejčastěji 82 – 85 cm, jsou stolní myčky vysoké maximálně 60 cm. Na trhu jsou však zastoupeny i myčky, jejichž výška je jen 44 cm.

Hloubka je v rozmezí 50 – 55 cm.

Kapacita

S rozměrem souvisí i kapacita myčky, což je velmi podstatný parametr, který zajímá každého zájemce. Kapacita bývá klasicky uvedena v sadách nádobí. V tomto případě můžete do myčky naskládat 6 – 8 sad nádobí, přičemž za sadu se považují mělké i hluboké talíře, příbory a hrníčky. Sada nádobí naopak nepočítá s pánvemi, hrnci, pekáči atd., což jsou nádoby, které v myčce zaberou nejvíc místa. Některé větší hrnce, pekáče nebo zapékací mísy se do myčky nemusí vejít vůbec.

Energetický štítek

Všechny zásadní informace ohledně spotřeby musí být uvedeny na energetickém štítku. Zde najdete vše podstatné ohledně elektřiny, ale i vody.

 • Energetická třída – nejdůležitější je vědět, jak je myčka sporná, co se spotřeby elektřiny týká. Stolní myčky spadají do kategorie F a G a nejsou tak příliš energeticky úsporné. Spíše výjimečně však narazíte na sporné spotřebiče spadající do energetické třídy A+. Za ně si však budete muset připlatit.
 • Spotřeba vody – zatímco spotřeba energie je v tomto případě vyšší, co se týká spotřeby vody, jsou pochopitelně malé myčky úspornější. Na jeden cyklus bude myčka potřebovat cca 6 – 8 litrů vody. Klasická myčka bude potřebovat alespoň 10 litrů vody.
 • Výkon sušení – může být označen písmeny A-G. Stolní myčky mají obvykle výkon sušení A a B.

Ovládání

Ovládání stolní myčky není nijak složité. Velké množství spotřebičů disponuje přehledným ovládacím panelem. V menším počtu máte k dispozici myčky s tlačítkovým ovládáním.

 • Kolečka/tlačítka – zejména pro starší bude přehlednější klasické tlačítkové ovládání. Nastavení programů umožňují otočná kolečka. Výhodou tlačítkového ovládání je jednodušší spouštění, myčku můžete spustit i s mokrýma nebo ušpiněnýma rukama. Poradit si poté budete muset jenom se složitější údržbou.
 • Dotykový panel – moderním myčkám naopak nechybí dotykové ovládání, které je doplněno o přehledný displej. Myčky s dotykovým ovládáním jsou běžně o něco dražší.

Programy

Z uživatelského hlediska je praktické široké programové vybavení, které stolní myčky nabízí.
Počet programů udává z velké části pořizovací cena, v závislosti na ní mohou myčky disponovat 3 – 10 a více programy.

 • ECO program – úsporný program je velmi žádaný a nabízí ho prakticky každá kvalitní myčka. ECO mytí je šetrné, co se vody i elektřiny týká, na druhou stranu je však úsporný program mnohem delší.
 • Rychlé mytí – jestliže potřebujete mýt špinavé nádobí velmi rychle opět k dispozici, budete potřebovat program rychlého mytí. Tento program však již nenabízí každá myčka a počítat musíte i s vyšší spotřebou.
 • Intenzivní mytí – program, který si poradí i s opravdu velmi mastným a ušpiněným nádobám.
 • Senzory mytí – chytré myčky jsou schopny vyhodnotit svůj obsah a podle něho spustí ten nejvíce vhodný program.
 • Poloviční náplň – i malou myčku nemusíte vždy úplně naplnit. V tomto případě můžete využít rychlý a šetrný úsporný program.
 • Odložený start – nádobí můžete mít v čase, který vám bude více vyhovovat.
 • Automatické vypnutí – jestliže myčku omylem zapnete, ale nespustíte, dojde po nějaké době k jejímu vypnutí.
 • Aquastop – ochranný program, který zabrání případnému vytečení vody.
 • Dětská pojistka – po jejím spuštění dojde k zablokování ovládacích tlačítek.

Hmotnost

Hmotnost myčky bývá obvykle v rozmezí 20 – 25 kg. Hmotnost je spíše okrajový parametr, který bude více zajímat ty, co budou myčku častěji přenášet nebo ji budou chtít umístit do skříňky či na poličku. V tomto případě je důležitá i nosnost police, abyste měli jistotu, že nedojde k nehodě, je nutné ke hmotnosti myčky připočítat i hmotnost nádobí a vody.

Hlučnost

Důležitá je i hlučnost myčky. V tomto případě není možné počítat s tím, že díky menším rozměrům bude myčka tišší než myčka klasická. Hluk obou spotřebičů je prakticky totožný a pohybuje se okolo 50 dB.

Značka

Při výběru stolní myčky se vyplatí šáhnout po ověřeném výrobci. Mezi oblíbené patří spotřebiče značky Bosch. Tento výrobce je opravdovou zárukou dlouhé životnosti a kvality. Cenově dostupnou myčku koupíte od značky Candy a Beko. Také tyto spotřebiče potěší kvalitou a praktickými funkcemi. Mezi nejdražší a zároveň nejkvalitnější spotřebiče lze považovat myčky Klarstein. Oblíbenými výrobci jsou rovněž Hyundai, Electrolux a Indesit.

Cena

Pořizovací cena stolních myček příliš často nepřesáhne 10 000 Kč. Ty nejlevnější myčky lze koupit za cenu lehce převyšující 5 000 Kč. V akci pak můžete za myčku zaplatit ještě méně. K nejoblíbenějším však patří myčky s cenou od 6 – 8 000 Kč. Zde najdete spotřebiče, které nabízí všechny základní funkce a jsou tak vhodné pro ty, co nemají na myčku žádné velké nároky. Jestliže naopak chcete spotřebič nabitý programy, který se nachází v úspornější energetické třídě, přijde vás myčka na 9 – 11 000 Kč.

Porovnat ceny myček

Údržba

Stolní myčka vyžaduje tu stejnou držbu jako myčka klasická. I v tomto případě je nutné pravidelně čistit filtr, na kterém se usazují nečistoty různého druhu. Zbytky jídla jsou zodpovědné za zápach, který je pro myčky nádobí typický. K čištění vnitřního prostoru pak budete moci použít jeden z mnohých volně dostupných čističů. Na trhu jsou k dispozici čističe v tekuté i pevné formě. Některé je možné použít současně během umývání nádobí, jiné se vkládají do prázdné myčky. Tyto přípravky zbaví myčku usazených nečistot i mastnoty. Toto intenzivní čištění by se mělo provádět alespoň 2x ročně.

Otázky a odpovědi

Komu se vyplatí pořídit stolní myčku?

Stolní myčku neocení běžná rodina, tento spotřebič je vhodný maximálně pro 2 osoby, protože myčka je schopna pojmout pouze 6 sad nádobí. Své místo tak najde v garsonkách, na studentských kolejí, ale posloužit může i v karavanu nebo na chalupě, což jsou místa, kde pravděpodobně nebudete připravovat žádné složité pokrmy.

Jaký design může stolní myčka mít?

Stolní myčka nespadá do kategorie zabudovaných spotřebičů. Její vzhled tak nebudete moci nijak ovlivnit. Proto jsou na trhu nejčastěji k dispozici myčky v neutrálních barvách, jako je bílá, černá nebo stříbrná – nerezová varianta.

Jaké jsou hlavní programy stolních myček?

Výběr programů je v tomto případě menší, ale ani zde nechybí běžné programy jako úsporné mytí, intenzivní a běžné mytí nebo předmytí. Stolní myčky dále nabízí rychlé mytí nebo program poloviční náplně. Poslední zmíněný program je však spíše raritou.

Závěr

Stolní myčka je spotřebič, který není vhodný pro každého. Proto si před jejím výběrem nejprve ujasněte, že myčka bude schopna splnit veškeré vaše nároky. Stolní myčky jsou malé a vyhovovat tak budou spíše jednotlivcům, maximálně pak dvěma osobám. Co se týká kvality, jsou tyto myčky energeticky náročnější, ale programově se od těch velkých zase tolik neliší. V tomto případě nebudete mít potíže, ani co se vzhledu týká. Na trhu najdete myčky převážně v bílém a stříbrném provedení. Poslední možnost pak představuje stolní myčka v černé barvě.

Stolní myčky nádobí můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.datart.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (47 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo