Vodácké pytle

Vodácké pytle, vaky nebo lodní vaky nebo prostě loďáky patří mezi jedno z nejdůležitějších vybavení, bez kterého se při delší plavbě po vodě neobejdete. Tato vodotěsná pouzdra a nepromokavé batohy ochrání nejen různou elektroniku, cennosti, ale i náhradní oblečení nebo svačinu. Vodácký pytel je nepromokavý, nepropustný a má i speciální vodotěsné zavírání.

Dříve se veškeré cennosti ukládaly do tvrdých a ne příliš praktických vodáckých sudů či barelů, v dnešní době však roste poptávka právě po různě velkých vodotěsných vacích. Ty se liší nejen velikostí, ale i vzhledem a tím i svými možnostmi.

Proto před výběrem dobře zvažte, jak velký pytel budete potřebovat a kde všude ho budete používat. Některé vaky jsou vhodné pro uložení na jednom místě, jiné můžete díky poutkům a popruhům poměrně jednoduše přenášet. Oblíbené jsou i tzv. suché vaky, které lze používat i během plavání nebo paddleboardingu.

Porovnat ceny vodáckých pytlů

Nejlepší vodácké pytle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sea to Summit Dry Sack 2l 100 % 151 Kč Zobrazit Sportega.cz
2. Sea to Summit Ultra-Sil Dry Sack 2l 99 % 213 Kč Zobrazit Husky.cz
3. Sea to Summit Ultra-Sil Dry Sack 8l 96 % 292 Kč Zobrazit Hudy.cz
4. Yate Dry bag 50l 94 % 509 Kč Zobrazit 4camping.cz
5. Hiko Trek backpack 80l 86 % 2 090 Kč Zobrazit Sport365.cz

Typy

Vodácké vaky a pytle lze rozdělit do několika skupin podle velikosti. Každá velikost je vhodná pro trochu jiné použití. Nejmenší vaky mohou posloužit i jako praktické nepromokavé batůžky, ty velké využijete spíše během letních radovánek u vody.

Příruční pytel

Nejmenší loďáky mají objem od 3 – 20 litrů. Jsou tedy velmi skladné a ideální na přenášení. Používají se i při pobytu na pláži nebo při letních radovánkách u bazénu, praktické jsou pro ty, kdo si užívají běžnou rodinnou dovolenou. Pro plavbu na vodě však nejsou příliš vhodné, protože se vyrábí spíše z lehčích materiálů, které jsou náchylné k propíchnutí.

Vodácký pytel

Za vodácký pytel se považuje zavazadlo s objemem od 20 – 60 litrů. Tyto pytle jsou prostornější a vystačí i více osobám při celodenní plavbě. Vyrábí se z odolnějších materiálů a spadají do skupiny vodotěsných vaků. Vodácký pytel může být vybaven popruhy a lze ho tak jednoduše přenášet. Posloužit může i jako obal na stan a spacák.

Lodní pytel

Velké pytle s objemem 60 – 100 litrů se vyplatí těm, kdo potřebují sbalit vše potřebné pro několikadenní plavbu. Na výrobu se používají ty nejodolnější materiály a pytle jsou tak naprosto bezpečné a odolné vůči mechanickému poškození.

I zde se o snadnější manipulaci a přenášení postarají popruhy, počítat však musíte s jejich vysokou hmotností. Jestliže budete potřebovat přenášet větší množství věcí, bude se vám hodit vak doplněný o praktická přepravní kolečka.

Materiál

Vodácké pytle se vyrábí z různých materiálů, nejčastěji se jedná o nylon. Na vnější stranu se poté nanáší jednostrannný nebo oboustranný nános.

  • Polymar – vodácké vaky se vyznačují atraktivnějším lesklým povrchem. Polymar je jednoduchý na údržbu, znečištěný vak jednoduše omyjete. U tohoto materiálu však musíte počítat s menší odolností. Vak je více náchylný k oděrkám.
  • Cortex – tento materiál je hrubší a jeho vzhled je tak pro někoho méně atraktivní. Textilie Cortex je však velice odolná a vydrží i horší zacházení. Vaky se doporučují zejména rybářům. Nevýhodou materiálu je horší údržba.

Konstrukce

Vodácké pytle se od klasických batohů a vaků liší konstrukčním zpracováním. Důležitá je zde zejména kvalita spojí a způsob uzavření vaku. V obou případech by měly tyto prvky zaručit naprostou vodotěsnost. Kvalitní pytle mají místo klasických švů sváry, které jsou navíc doplněny o nánosovou nepropustnou textilii. Levnější vaky mají švy polepené vodotěsnou páskou, která zabrání zatékání vody.

Popruhy

Součástí většiny vodáckých vaků jsou i popruhy. Popruhy však nejsou součástí každého vaku. Proto před výběrem dobře zvažte, zda budete zavazadlo přenášet, nebo si vystačíte s jednodušším pytlem bez popruhů.

  • Levnější vaky – bývají zpravidla vybaveny jednoduchými popruhy, které nebývají polstrované. I zde však zpravidla můžete upravit délku popruhů. Pro krátkodobé nošení takovéto popruhy naprosto postačí.
  • Nejdražší pytle – mají nastavitelné a více polstrované ramenní popruhy a mnohdy nechybí ani bederní popruh.
  • Další možnosti – u vaku můžete využívat i menší popruhy, které jsou určeny k pevnému uchycení různých věcí například pádla.

Design

Výběr vodáckých vaků a pytlů je opravdu pestrý. Ve všech velikostech najdete jednobarevné i vícebarevné vaky, které udělají radost malým i velkým. Mezi nejoblíbenější patří černé, šedé či hnědé vaky. Koupit můžete vak v bílé, zelené, modré, růžové a jiné barvě.

Značka

Vodácké pytle jsou v současné době opravdu oblíbené, o čemž svědčí velké množství výrobců. Obrovský výběr a maximální kvalitu nabízí značka Sea to Summit, Hiko sport, Elements Gear nebo Water Elements. Mezi oblíbené patří vaky Aqua Marina, Boatpark, Ocean Pack nebo Trimm Saver.

Cena

Koupit vodní pytel nepředstavuje nijak velkou finanční zátěž. První vaky menších rozměrů jsou k mání za méně než 200 Kč. K nejoblíbenějším patří vaky s cenou od 400 – 1 000 Kč. Zde najdete vysoce kvalitní vaky mnoha velikostí, které postačí běžným i náročnějším uživatelům. Ty nejdražší loďáky, které pojmou opravdu velké množství věcí, stojí od 1 000 – 3 000 Kč.

Porovnat ceny vodáckých pytlů

Otázky a odpovědi

Co je vodácký pytel jezevčík?

Jezevčík je zavazadlo, které má podlouhlý tvar a spíše užší vstupní otvor. Ten usnadňuje zavírání vaku a snižuje i riziko vniknutí vody. Jezevčík je taška doplněná o popruhy a nosit ji tak můžete na zádech.

Co vše může vodácký pytel nabídnout?

U vodotěsných vaků zpravidla nechybí praktické popruhy, díky kterým můžete loďák snadno přemísťovat. Velmi žádané jsou vaky a pytle s průhlednou přední stranou. Díky ní snáze najdete jednotlivé věci.

Jedna strana vaku může být vybavena i pevnou gumičkou, která přichytí různé věci, které se mohou namočit. Ideální je pro láhev s vodou atd. Vodáckým pytlům by dále neměly chybět vnitřní či vnější kapsy.

Jaké další příslušenství na vodu přibalit?

Vodní sporty jsou oblíbené, atraktivní, ale mohou být i nebezpečné. Na vodu byste tak neměli v žádném případě vyrazit bez záchranné vesty. Ta by měla být samozřejmostí pro malé i velké vodáky. Při adrenalinovém sjíždění nebo jiných náročných vodních sportech by neměla chybět ani vodácká helma a hodit se může i lékárnička a opalovací přípravek.

Závěr

Lodní či vodácký vak je praktická pomůcka, kterou využijete při plavbě na lodi, paddleboardu, ale hodit se může i při rodinné dovolené na pláži či u bazénu. Tyto voděodolné vaky ochrání vše uvnitř před vodou i znečištěním.

Do vaku pak můžete naopak vložit mokré ručníky, plavky a hračky a předejít tak navlhnutí věcí a oblečení, které by měly zůstat suché a čisté. Vodácké pytle lze koupit v různých velikostech, tvarech a designech. Mnohým nechybí ani další praktické doplňky.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.vodacky-obchod.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (37 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Potřebovali jsme s přítelem vodácký pytel pro uložení našich osobních věcí, tak jsem hledala, který by byl vhodný. Nakonec jsem vybrala Honza Cortex 80l a je skvělý, opravdu se do něj hodně vejde a má hodně dobrou kvalitu i provedení.

  2. Dlouho jsem vybíral vhodný vodácký pytel, do kterého opravdu nepoteče a bude fungovat tak, jak má. Objednal jsem si Ocean Pack 20l a bomba, opravdu jsem s ním maximálně spokojený, protože všechny věci zůstávají vždy naprosto v suchu.

  3. Vyzkoušel jsem Mistral Vodotěsný vak 20 l a docela ujde. Sice jsem dřív měl trochu lepší model, ale ten už jsem bohužel nesehnal.

  4. Za mě tedy nejlepší vodácké pytle reprezentuje Honza Cortex 80 l, to je naprostá bomba. Ještě se mi s nimi nikdy nestalo, že by mi něco namoklo nebo se poškodilo. Těch 100 % na Heuréce si rozhodně zaslouží.

Přidat komentář

Recenzer
Logo