Neoprenové rukavice

Neopren je materiál, který je spjat s vodními sporty a aktivitou. Jedná se o syntetickou pryž označovanou jako chloropren. Neoprenové oblečení má výjimečné izolační schopnosti, díky kterým vás při pobytu ve vodě ochrání před chladem. Stejnou funkci jako neoprenové obleky plní neoprenové rukavice.

Neoprenové rukavice jsou k dostání v několika podobách. Nejvíce jsou zastoupeny rukavice tradičního vzhledu, které využijete při všech vodních sportech a potápění. Při výběru rukavic je třeba zohlednit činnost, kterou budete vykonávat. Důležitým parametrem je velikost a šířka neoprenu. Jednotlivé modely se liší i povrchovou úpravou nebo doplňky.

Porovnat ceny rukavic

Nejlepší neoprenové rukavice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Aropec ULTRASTRETCH 2 mm 100 % 590 Kč Zobrazit Mastersport.cz
2. Mares Flexa classic 3mm 100 % 691 Kč Zobrazit Agama-diving.cz
3. Aqualung Thermocline 5 mm 93 % 665 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Agama CLASSIC 3 mm 90 % 550 Kč Zobrazit Insportline.cz
5. Agama CLASSIC 5 mm 70 % 790 Kč Zobrazit Mastersport.cz

Typy

Při výběru rukavic narazíte na několik různých typů. Každý z nich je vhodný pro trochu jinou aktivitu.

Klasické

Klasickou podobu rukavic využijete při běžných sportech nebo při potápění. Rukavice jsou však součástí výbavy záchranářů. A používat je můžete také během otužování. Tyto rukavice mají často protiskluzovou úpravu. Snadnější oblékání umožňuje suchý zip, díky němu můžete rukavice dle potřeby utáhnout. Dvojitá manžeta se zase postará o perfektní utěsnění.

Plavecké

Speciální rukavice bez konečků prstů, které mají mezi prsty plavací blány. Tyto rukavice zvyšují díky svému unikátnímu tvaru záběr rukou při plavání. Jsou ideální pro plavání, ale použít je můžete i při aqua aerobiku. Tyto rukavice využijete při posilování horní části těla, aniž byste zbytečně zatěžovaly klouby.

Rybářské

Neoprenové rukavice jsou k dostání také pro rybáře. Ti je mohou využít během rybolovu, ale také při zimním rybolovu. Na rozdíl od běžných rukavic umožňují odklopit první 2 prsty i palec. Díky této možnosti budete moci bez potíží upravit vlasec i nástrahu.

Velikost

Neoprenové rukavice jsou k dostání v různých velikostech stejně jako běžné oblečení. Koupit můžete rukavice XS – XXL. Proto, abyste vybrali správnou velikost, postačí znát svůj obvod dlaně bez palce.

Klasické rukavice:

 • Velikost XS – obvod dlaně 15 cm
 • Velikost S – obvod dlaně 18 cm
 • Velikost M – obvod dlaně 20 cm
 • Velikost L – obvod dlaně 23 cm
 • Velikost XL – obvod dlaně 25 cm
 • Velikost XXL – obvod dlaně 28 cm

Rybářské rukavice jsou k dostání ve velikostech M – XXL.

Plavecké rukavice

Jsou k dostání v menším zastoupení. Vybírat můžete z velikosti S, M a L a zajímat vás bude šířka dlaně.

 • Velikost S – šířka dlaně 8 cm
 • Velikost M – šířka dlaně 8,5 cm
 • Velikost L – šířka dlaně 9 – 9,5 cm

Neoprenové rukavice jsou však k dostání od mnoha různých výrobců a velikosti se tak mohou v některých případech lišit. Výše zmíněný výčet tak berte spíše jako doporučení.

Tloušťka neoprenu

Jednotlivé modely se liší také sílou neoprenu. Nejčastěji narazíte na rukavice o tloušťce 2 – 5 mm. Do tropických vod můžete vyrazit v rukavicích, které mají tloušťku 1,5 mm. Stejně jako u neoprenových obleků platí i zde, čím je neopren silnější, tím větší vám poskytne tepelný komfort.

Neopreny o tloušťce 3 mm jsou vhodnější do teplejších vod, 5 mm neoprenové rukavice vás efektivně ochrání i ve studené vodě.

Některé rukavice jsou však vyrobeny z různě silných materiálů. Méně silný neopren se většinou používá v oblasti dlaně. Některé rukavice mohou mít neopren pouze na vrchní části, v místě dlaně se často nachází například voděodolná kůže.

Možnosti

Při výběru rukavic narazíte i na různé doplňky, kterými se snaží výrobci jednotlivé modely alespoň nějak odlišit a zatraktivnit.

 • Pružný pásek – nachází se na zápěstí, jeho úkolem je zabránit případnému vniknutí vody.
 • Protiskluzový zátěr – nebo jiná protiskluzová úprava je v případě rukavic poměrně standardní.
 • Suchý zip – díky němu bude oblékání i svlékání pohodlné. Pomocí zipu můžete upravit i velikost rukavice.
 • Švy – dražší rukavice mají švy překryté kaučukem. Díky kapalnému kaučuku jsou rukavice odolné proti třepení i zatékání.

Značka

Kvalitní neoprenové rukavice koupíte od české značky HIKO, která zaručuje používání nejmodernějších technologií i výrobních postupů. Velmi kvalitní rukavice koupíte také od Aqualung, která se specializuje na potápěčskou výbavu.

Speedo je jednou z nejuznávanějších plaveckých značek, která podporuje závodní plavce a zabývá se i výrobou plaveckých pomůcek. Delphin a Saenger jsou výrobci rybářských rukavic.

Cena

Cena neoprenových rukavic není nijak vysoká. Levnější jsou plavecké a rybářské rukavice, které koupíte do 500 Kč. Zastoupeny jsou v několika velikostech a šířkách. Dražší je klasická podoba rukavic. Levnější jsou k dostání od cca 600 Kč, ty nejkvalitnější koupíte za více než 1 000 Kč.

Porovnat ceny rukavic

Otázky a odpovědi

Jaký mají smysl neoprenové rukavice při otužování?

Neoprenové oblečení a doplňky se běžně používají při zimním plavání tzv. mrožování. Někteří se díky neoprenovému oblečení cítí bezpečněji, někdo však používá pouze neoprenové plavky, protože milují kontakt se studenou vodou.

Díky neoprenovým rukavicím, čepici a ponožkám, ochráníte v teple části těla, která nejsou při plavání ideálně prokrvovány.

Na jakém principu neopren funguje?

Neopren je možné přirovnat k houbovité hmotě, která je schopna nasáknout vodu, kterou zadržuje. Voda se po styku s lidskou pokožkou zahřeje a vytvoří se izolační vrstva, která udrží vaše tělo v teple.

Je možné koupit i jinou podobu neoprenových rukavic?

Neopren jako materiál může být zastoupen také v pracovních rukavicích. Tyto rukavice však mají pouze malou neoprenovou část a vyrobeny jsou v kombinaci s jinými materiály.

V případě pracovních rukavic se neopren stará o chemickou ochranu. Tento materiál má vysokou chemickou odolnost vůči kyselinám i rozpouštědlům.

Závěr

Neoprenové rukavice mají široké zastoupení. Nejčastěji je používají milovníci vodních sportů, vhodné jsou i pro rybáře. V případě rybářů však není zastoupení nijak široké a spíše převládají jiné materiály.

Kromě klasických rukavic je možné zakoupit i pracovní rukavice, kde hraje tento materiál také jednu z hlavních rolí. Ať budete vybírat rukavice pro jakoukoliv příležitost, věnujte pozornost zejména velikosti. Především u sportovních rukavic je velikost zásadním parametrem. Do velkých rukavic se může dostat voda, příliš těsné rukavice nebudou pohodlné.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (28 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Kupoval jsem neoprenové rukavice od značky Aqualung a vynikající kvalita. Opravdu jsem byl velmi spokojený, už když jsem je poprvé vybalil z balíčku.

 2. Zásadně používám českou značku Hiko a jsem moc spokojený. Má vynikající kvalitu i zpracování.

 3. Pěkný článek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo