Elektrické ohradníky

Elektrický ohradník využije každý chovatel hospodářských zvířat, ale i psů útěkářů. Elektrické ohradníky mohou využívat i chovatelé lesní i jiné zvěře. Elektrický ohradník je složen z několika částí. Tím hlavním je elektrický generátor, který zásobuje vedení proudovými impulsy. Jednotlivé impulsy charakterizuje vysoké napětí, které je však velmi krátké. Zásah elektrickým proudem není nebezpečný, ale je poměrně nepříjemný. Díky tomu se ho zvířata naučí poměrně rychle respektovat.

Před nákupem elektrického ohradníku je nejdůležitější vědět, pro jaká zvířata toto zařízení pořizujete. Rozhodující je především jejich velikost. Poté se zaměřte na technické parametry, jako je odolnost zdroje napětí. Ten by měl být odolný vůči dešti i sněhu. Aby bylo možné do ohradníku vcházet, budete potřebovat příslušenství, které bude tvořit vstupní bránu. O kvalitě a bezpečnosti rozhoduje poctivý výrobce.

Porovnat ceny ohradníků

Nejlepší elektrické ohradníky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Dogtrace d-fence 2002 95 % 5 129 Kč Zobrazit Mall.cz
1. Dogtrace d-fence 101 94 % 3 899 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Dogtrace elektronický neviditelný plot d-fence 202 93 % 4 749 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. PetSafe Pawz Away Mini Pet Barrier 90 % 2 290 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Dogtrace d-fence 1001 86 % 3 549 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Bentech elektronický neviditelný ohradník KD660 81 % 1 590 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Elektrické ohradníky se využívají na zahradách, pastvinách i různých výbězích. Úkolem ohradníku je zajistit ochranu zvířat, ochránit je před predátory i zloději. Elektrické ohradníky pro psy a kočky mají zabránit útěku domácích mazlíčků.

Elektronické ohradníky pro psy

Ohradníky jsou bezpečná pro velká, střední i malá plemena. Ohradník zabrání utíkání i možnému podhrabávání psa. Díky ohradníku nebude pes plot přeskakovat, a můžete zabránit i likvidaci určitých míst zahrady.

Součástí neviditelného plotu pro psa je izolovaný drát, který vede všude tam, kde se může pes pohybovat. Zvolit si můžete způsob instalace, ohradník může být nad zemí i v zemi. Pes pak na krk dostane speciální obojek s přijímačem, který je propojen s vysílačem. Pokud se pes dostane do blízkosti drátu, je nejprve napomenut výstražným signálem. Jestliže pes neuposlechne, bude vystaven vibracím a pokud ani ty nezaberou, dojde k vyslání elektrostatického impulsu.

Dražší ohradníky vám umožní úroveň signálu v různém rozsahu nastavit. Díky tomu se může pes s novým výchovným prostředkem v klidu seznámit.

V základním balení najdete zařízení vhodné pro jednoho psa, balení jednoduše obsahuje pouze jeden obojek. Majitelé více psů tak musí volit ohradník, který umožňuje připojit větší počet přijímačů. Jednotlivé obojky budete muset dokoupit samostatně. Vhodné je pořizovat vždy zařízení jedné značky, u kterého máte jistotu, že vše bude fungovat tak, jak má.

Bezdrátové ohradníky pro psy

Méně známou variantou jsou bezdrátové ohradníky, které fungují stejně jako ohradníky elektronické. Bezdrátová varianta je opět tvořena přijímačem umístěným v obojku a vysílačem. Signál se přenáší vzduchem, což vám instalaci zásadním způsobem usnadní. Nevýhodou je skutečnost, že můžete vytvořit pouze hranice s podobou kruhu. Nevýhodou je i vyšší pořizovací cena.

Ohradníky pro chov hospodářských zvířat

Zde jsou nejčastěji k vidění ohradníky, které stráží koně nebo krávy. Využít je však můžete i při venkovním chovu slepic, prasat, ovcí, koz nebo slepic. Ohradník zabrání možnému útěku zvířat a zároveň je bude chránit před okolními predátory. Nejdůležitější je umístit ohradník do té správné výšky.

Ohradníky pro chov lesních zvířat

Tyto ohradníky se používají při chovu srnek, srnců, jelenů, daňků, divočáků atd. Ohradník může rovněž ochránit domácí zvířata před liškami, vlky či medvědy. Správný ohradník tak budete opět vybírat podle toho, kterému zvířecímu druhu je určen.

Před výběrem tohoto ohradníku byste měli vědět, jak dlouhé oplocení budete potřebovat a zda je v blízkosti ohradníku elektrická zásuvka. V současné době lze však koupit ohradníky napájené ze sítě i ty, které využívají klasické 12 V baterie.

Výkon

Při výběru ohradníku je nutné zvážit výkon generátoru. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je zapojení delší, tím výkonnější by měl být i generátor. Ke ztrátám napětí bude docházet i při kontaktu s porostem, což bývá nejčastěji v případě ohradníků pro lesní zvěř, kde se terén zase tolik neudržuje.

Síla elektrických impulsů se s typem zvířete liší. Některá zvířata mohou mít ohradníky se silnějšími, jiné naopak se slabšími impulsy. Proto vždy vybírejte ohradník s ohledem na možnosti jednotlivých zvířat.

  • Malá zvířata – zdroj napětí by měl být v rozmezí 1 000 – 2 000 V.
  • Krátkosrstá středně velká zvířata – zdroj napětí by měl být od 3 000 – 5 000 V.
  • Dlouhosrstá zvířata – zdroj napětí by měl být alespoň 5 000 V.

Odolnost

Velmi důležité je, aby byl ohradník dostatečně odolný. Naprostou samozřejmostí by měla být voděodolnost. Jednotlivé ohradníky se, co se týká voděodolnosti, poměrně liší. Méně kvalitní ohradníky jsou odolné vůči sněhu a vodě, kvalitnější pak ustojí i ponoření do vody.

Napájení

Elektrické ohradníky mohou být napájeny ze sítě pomocí klasické zásuvky s napětím 230 V. Druhou variantou je pak bateriové napájení 12 V. Elektronické ohradníky pro psy mohou být napájeny bateriemi, nebo je budete moci dobíjet pomocí USB kabelu.

Značka

Elektronické a elektrické ohradníky musí být především bezpečné, volba výrobce je tedy důležitým parametrem. Na trhu najdete kvalitní certifikovaná zařízení, která byste měli při výběru vždy upřednostnit před podezřele levnými modely.

Elektronické ohradníky pro psy nabízí například značka PetSafe, Petrainer, Pet at School, Dogtra, iTrainer nebo Reedog. Elektické ohradníky pro domácí i lesní zvířata můžete koupit od Fencee, Leovet, Beaumont, Kerbl, Euro Guard nebo Ellofence.

Cena

Elektronické i elektrické ohradníky stojí nejčastěji okolo 2 000 Kč. Koupit však můžete levnější i dražší variantu, záleží pouze na tom, co vše od ohradníku očekáváte a kolik do něho můžete investovat. Cenu elektrických ohradníku pak zvyšuje i další příslušenství. Mezi to základní patří ohradníková páska, ohradníková síť, sada brány nebo třeba sloupky.

Porovnat ceny ohradníků

Otázky a odpovědi

Jak elektrický ohradník funguje?

Elektrické ohradníky fungují na principu uzavřeného elektrického obvodu mezi vodičem ohradníku a zemí. Elektrický proud putuje z generátoru do vodičů. Poté, co dojde ke kontaktu zvířete s vodičem, projde proud tělem do nohou a poté do země. Elektrický šok, který zvíře zažije, trvá méně než 1 sekundu. Přes zemnící tyče proudí proud opět do generátoru.

V čem je elektrický ohradník lepší než plot?

Elektrické ohradníky mají oproti klasickému plotu řadu výhod. Sestavení ohradníku je poměrně jednoduché, rychlé a ohradníky jsou i méně náročné na finance. Elektrický ohradník je poměrně flexibilní a můžete ho jednoduše obměňovat. Používání ohradníku je naprosto bezpečné a využijete ho při chovu různých zvířat.

V čem se liší elektrický a elektronický ohradník?

Rozdíl je zejména ve způsobu používání. Pokud sháníte ohradník pro psa, budete potřebovat elektronický ohradník. Pro chov zvířat je nutné zakoupit elektrický ohradník. Elektronické ohradníky pro psy vysílají impulsy v případě, kdy se pes přiblíží k drátu umístěného na hranici pozemku. Elektrické ohradníky jsou pod napětím neustále.

Závěr

Elektrické ohradníky jsou ideální při chovu různých zvířat například koní, ovcí, koz, krav či lesní zvěře. Samostatnou kapitolou jsou pak ohradníky pro psy. Tyto pomůcky nejsou na trhu žádnou novinkou a na trhu jsou zastoupeny poměrně velkým typem různých modelů. Nejžádanější jsou ohradníky s podobou plastového lanka nebo kovového vlákna, ohradník však může tvořit i obyčejný drát, který je připevněný na dřevěném kůlu. Při výběru ohradníku respektujte typ zvířete, podle něho bude ohradník umístěn ve vhodné výšce. Napájení můžete zvolit síťové 230 V nebo bateriové 12 V. Napětí ohradníku bývá v rozmezí 3 000 – 10 000 V a pro zvíře je zcela bezpečné.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org,

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. My máme elektronický ohradník kvůli slepicím, protože mají občas choutky utíkat a já se bojím, aby je něco nepřejelo, nebo nedej bože nezadávilo. Zatím zdá se ohradník splnil svůj účel a slepice jsou v naprosté pohodě na svém vyhrazeném prostoru.

  2. Elektrický ohradník jsme vzali od značky PetSafe, protože manžel trval na tom, že je to jediný způsob, jak si poradit s výchovou našeho psa. Osobně bych to asi řešila jinak, ale manžel je spokojen s vývojem výchovy, tak to asi bylo v pořádku taková koupě.

Přidat komentář

Recenzer
Logo