Opasky na cvičení

Opasek na cvičení je příslušenství, které se při cvičení používá poměrně často. Úkolem opasku je udržet střed těla, kulturisti opasek používají ve snaze docílit užšího pasu. Opasek se dále používá při posilování, při tomto cvičení ohlídá správnou pozici zad.

Opasky na cvičení jsou velmi diskutabilní pomůckou, která má řadu příznivců ale i odpůrců. Aby bylo jeho používání opravdu přínosem, je nutné přesně vědět, kdy je možné opasek používat.

V žádném případě byste ho na sobě neměli mít po celou dobu tréninku. Naprosto nevhodný je pak pro začátečníky, kteří ještě neznají správnou techniku cvičení. Důležité jsou zejména cviky, které vedou k posílení středu těla.

Porovnat ceny opasků

Nejlepší opasky na cvičení

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Power System Power Black PS-3100 96 % 503 Kč Zobrazit Muziker.cz
2. MadMax Sandwich MFB244 95 % 332 Kč Zobrazit Aktin.cz
3. Power System Power Basic PS-3250 94 % 355 Kč Zobrazit Aktin.cz
4. GymBeam Frank 94 % 219 Kč Zobrazit Gymbeam.cz
5. Power System Powerlifting PS-3800 87 % 533 Kč Zobrazit Sport365.cz

Typy

Opasků na cvičení je několik různých druhů. Každý z nich je vhodný na trochu jiné cvičení a ten správný model byste tak měli vybírat s ohledem na způsob cvičení.

  • Vzpěračský opasek na cvičení – tento opasek je určen vzpěračům i pokročilejším sportovcům. Vzpěračský opasek efektivně zpevňuje trup, což pomůže v dosažení lepších výsledku při cvičení mrtvého tahu, dřepů a jiných těžkých cviků. Vzpěračské opasky patří k těm nejpoužívanějším, vyrábí se z pravé nebo umělé kůže a mívají polstrovanou vnitřní část.
  • Zátěžový opasek na cvičení – součástí opasku je řetěz, na který můžete zavěsit kotouče a zvýšit tak hmotnost při cvičení shybů a jiných posilovacích cviků. Tyto opasky se často používají při cvičení na bradlech nebo hrazdě a jsou vyrobeny z kůže nebo nylonu.
  • Powerliftingový opasek na cvičení – má prakticky stejné vlastnosti jako opasek vzpěračský. Rozdílný je však jeho tvar. Zatímco vzpěračský opasek má v oblasti břicha mírné vykrojení má powerliftingový opasek po celé své délce stejnou šířku.

Materiál

Opasky na cvičení se vyrábí z různých materiálů. Materiály se mění v závislosti na účelu používání a druhu cvičení. Na výrobu opasků se nejčastěji používá pravá nebo umělá kůže. Levnější opasky jsou vyrobeny z nylonu a narazit můžete i na výrobky vyrobené v kombinaci více materiálů.

  • Nylon – nylonové opasky jsou levnější a spadají spíše do fitness kategorie. Používají se jako pomůcka při hubnutí a formování postavy a oblíbené jsou zejména u žen.
  • Kůže – opasky vyrobené z kůže jsou častější. Jejich výhodou je vysoká pevnost a odolnost, což se odráží i na dlouhé životnosti.
  • Neopren – jestliže se chcete během cvičení opravdu zapotit a spálit více kalorií, zaměřte se na opasky vyrobené z neoprenu. Také tyto opasky se postarají o částečné zpevnění těla a kontrolu nádechu.

Velikost

Stěžejním parametrem při výběru opasku je velikost. Na výrobu opasků se specializuje poměrně velké množství výrobců, které používají odlišné značení. Důležité je tedy znát obvod pasu a poté vybírat opasek dle velikostní tabulky. Při určování velikosti se používá tradiční značení. K dostání jsou opasky velikosti XS – XXL.

Prakticky všechny opasky však lze velikostně přizpůsobit a to díky zapínání. To je většinou řešeno suchým zipem, sponou nebo pákovou přezkou.

Při výběru správné velikosti je důležitá také šířka. Také šířka je závislá od druhu cvičení. Silnější jsou vzpěračské pásy, které mívají šířku okolo 20 cm. Koupit však můžete i opasek široký okolo 10 cm.

Výhody

Používání opasků přináší mnoho výhod. Mnoho uživatelů se díky opasku cítí více chráněni při provádění některých namáhavých cvičeních. Tento pocit pak často vede ke zlepšování výkonnosti. Při správném používání opasku podpoříte správný růst svalů.

Používání opasku vede k zvýšenému nitrobřišnímu tlaku, který se tvoří uvnitř břicha. Díky tomu můžete provádět namáhavé vzpěračské cviky.

Opasek poskytne lepší podporu páteři, což vede k její stabilizaci. Stabilizovaná páteř je nutná při zvedání těžkých břemen.

Díky opasku získá větší oporu i břicho, které se má o co zapřít. Při cvičení se tak může břicho lépe zapojit.

Opasek na cvičení omezí pohyb beder. Také to vede k lepší stabilizaci a ochraně páteře.

Pokud budete opasek používat při provádění dřepového zdvihu, ochráníte před možným zraněním svoje záda. Při tomto cvičení je zádová část často nadměrně přetěžována, což může způsobit bolest.

Opasek na cvičení vám pomůže udržet správnou polohu zad. Dále se postará, aby byly vaše svaly v teple, ve chvílích, kdy se budete potřebovat vydýchat a odpočinout si.

Značka

Opasky na cvičení koupíte ve specializovaných prodejnách. Výrobou těchto cvičebních pomůcek se zabývá mnoho výrobců. V současnosti se za jedny z nejlepších považují opasky Harbinger. Na výběr máte hned několik tvarů a k dostání jsou opasky ve všech cenových kategoriích. Známými značkami jsou pak Power Systém nebo ATX. Další možností jsou opasky značky inSPORTline, Eleiko, Chiba nebo třeba Venum.

Cena

Opasek na cvičení nepředstavuje nijak nákladnou investici. Levnější jsou nylonové fitness opasky, které můžete koupit již za cenu okolo 200 Kč. Dražší opasky vyjdou na 500 – 800 Kč. Zde již můžete vybírat mezi kvalitnějšími koženými opasky, které splní nároky náročnějších uživatelů. Profesionálové mohou vysoce odolný opasek pořídit za 1 – 4 000 Kč.

Porovnat ceny opasků

Otázky a odpovědi

Je nutné při posilování používat opasek?

Zatímco pro někoho je opasek na cvičení zbytečným výdajem, jiní na něho nedají dopustit. Používání opasku přináší mnoho pozitivního, na druhou stranu byste to s ním neměli přehánět. Jeho pravidelné používání může vést k oslabení některých břišních a zádových svalů.

Tyto části těla jsou pak díky tomu náchylné ke zranění. Proto je vhodné opasky používat spíše občasně. Opasek na cvičení by se měl používat především při podávání maximálních výkonů. Naopak mít ho nemusíte při rozehřívacích cvicích nebo při cvičení s lehkou zátěží.

Jaké cviky je lepší cvičit s opaskem?

Opasek na cvičení je vhodné používat během intenzivních trénincích při kterých se cvičí s vlastní vahou. Používat by se měl při dělání dřepů, přítahů prováděných v předklonu. Dále se používá při mrtvém tahu a jiných těžkých cvicích.

Jaké zapínání zvolit?

Opasky na cvičení zapnete snadno pomocí suchého zipu. Samostatný suchý zip najdete u těch nejlevnějších variant. Nevýhodou suchého zipu je vyšší náchylnost k opotřebené. Spolehlivější jsou tak spony, které drží mnohem lepe, ale budete je složitěji rozepínat. Nejsnáze se ovládají opasky doplněné o pákovou přezku.

Závěr

Opasky na cvičení jsou pomůcky, které vám při provádění náročných cviků pomohou efektivně zpevnit střed těla. Poskytnou potřebnou oporu zádovým i břišním svalům a pomohou i se správným držením těla. Díky používání opasku můžete předcházet i možným zraněním. Při správném používání vám opasek jednoduše pomůže dosáhnout lepších výkonů. Opasky na cvičení jsou vhodné pro ty, kteří již ovládají správnou techniku, jejich používání se naopak nedoporučuje začátečníkům.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Používám vzpěračský opasek a nedám na něj dopustit. Stál mě kolem tisícovky, takže to není nic, co by člověka jakkoliv zruinovalo.

  2. Mám opasek od Gymbeam a jsem docela spokojený. Předtím jsem měl trochu jiný, ale tenhle mi vyhovuje lépe a nebyl ani drahý, stál nějak kolem pěti set korun.

Přidat komentář

Recenzer
Logo