Vzpěračské boty

Chodíte do posilovny a rádi vzpíráte? Věděli jste, že i k tomuto cviku je zapotřebí vhodná obuv? Je to tak. Účelem takových bot je ochránit vzpěrače proti padajícímu závaží a vytvořit pevný stabilní povrch. Hodí se pro cviky jako je trh či nadhoz a s nimi úzce související cviky jako je dřep a přemístění. Abyste vybrali správně, je třeba nejprve zvážit několik parametrů, které si dnes v článku zmíníme.

Porovnat ceny vzpěračských bot

Typy

Typické vzpěračské boty jsou vybaveny podpatkem, který vám pomůže k lepšímu výkonu a zároveň ochrání vaše tělo. Pokud tedy chcete provádět hlubší, stabilnější a bezpečnější dřepy v plném rozsahu, měli byste pořízení vzpěračských bot zvážit. Existuje ale i druh bez podpatku, ten ovšem využijete pouze k rychlejšímu cvičení, nikoliv ke vzpírání. Pokud váš tréninkový plán zahrnuje oba tyto druhy cvičení, vyplatí se jednotlivé typy bot střídat.

S podpatkem

Tento druh vzpěračských bot je určen pro vzpírání v leže i ve stoje, aby poskytovaly lepší stabilitu a podporu pro nohu i kotník – proto mají zvýšené podpatky vyrobené ze dřeva, plastu nebo gumy a chybí jim výstelka. Zvýšená pata navíc pomáhá udržet neutrální oblouk v chodidle a celkové stabilní pozici. Vyvýšení se rovná zhruba 2,5 cm. Hodí se těm, kdo se věnují vzpírání, dřepům, mrtvým tahům a dalším cvikům.

Bez podpatku

Pokud váš trénink zahrnuje hodně rychlých pohybů, například dřepy a kliky, využijete spíše tento typ. Díky botám bez podpatku budete mít větší flexibilitu a lehkost, což se vám bude při cvičení hodit.

Materiál

Nezapomínejte ani na materiál. Měl by být dostatečně pevný a odolný, aby dlouho vydržel. Abyste měli nohy suché po celou dobu tréninku, bude také zapotřebí dostatečná ventilace. Pro lehčí a pružnější boty hledejte materiál typu syntetika, pro větší prodyšnost, ale menší odolnost, zvažte nylon.

Materiál podpatku

Pojďme se detailněji podívat na podpatek a jeho materiály. Při výběru bot totiž nebudete hledět pouze na materiál boty, ale právě i na tak důležitý podpatek, který z obyčejné boty dělá speciální pomůcku na cvičení. Plast, dřevo i kůže vám poskytnou odlišné výhody, které je dobré dopředu znát.

Plast

Podpatky z plastu jsou často vyrobeny z TPU a patří mezi nejčastější variantu tohoto typu obuvi. Poskytují tvrdý povrch pro stání a jsou obecně odolnější než dřevěné nebo kožené podrážky.

Dřevo

Chcete-li pevnou základnu, která vám umožní lépe cítit podlahu, vybírejte ze dřevěných podpatků. Využívají je i atleti olympijských vzpěračů.

Kůže

Kožené podpatky jsou podobné dřevu a poskytují vzhled staré školy.

Velikost a šířka

Velikost bot asi víte, u vzpěračských je ale důležité myslet na dostatečný prostor pro prsty. Zároveň by prostoru nemělo být až příliš. Ujistěte se, že při jejich používání nedochází ke zvedání paty. Namísto tkaniček by měly být vybaveny vhodným zapínáním, většinou se jedná o jeden pásek, u některých modelů můžete ovšem najít i dva. Nejběžnější místo, kde najdete pásek, je kolem horní části jazyka. To je navrženo tak, aby poskytoval extra bezpečnost pro zvýšenou pohyblivost kotníku v dřepu.

Některé modely jsou vybaveny spodními nebo středními pásy, které zakrývají střední část jazyka. Pokud je pro vás bezpečnost velmi důležitá, pak vám s největší pravděpodobností bude nejlépe vyhovovat bota se dvěma pásky nebo silnějším páskem. Modely s jedním popruhem však poskytují také dostatečné zabezpečení, takže záleží na osobních preferencích. Pokud máte širší nohy, zaměřte se také na tento parametr.

Podrážka

Protože budete při vzpírání potřebovat dostatečnou stabilitu a podporu, měla by být podrážka dostatečně tuhá. Aby boty dobře přilnuly k podložce, hodí se gumová podrážka. U některých bot najdete také různé speciální vzory na podrážce, které zajišťují lepší balanc a kontrolu.

Funkce

Nemusíte být profesionální sportovec na to, abyste potřebovali kvalitní obuv. Nejen, že vám pomůže v lepších výkonech, ale také zajistí bezpečnost. Díky vzpěračským botách dochází k menšímu zatížení a tlaku na dolní část zad, kompenzaci nedostatečné mobility a stabilní pozici při dřepu. Pokud máte navíc problémy s mobilitou kotníku či se dopouštíte chyb v podobě vbočených kolen, tento typ bot pro vás bude dobrou volbou.

Značka

Mezi oblíbené značky vzpěračských bot patří například Adidas, Reebok, INOV-8 nebo Under Armour. Jsou to vlastně klasičtí výrobci, zaměřují se ale také na výrobu tohoto typu bot na sport. Liší se provedením, materiály a cenovou kategorií.

Cena

Vzhledem k tomu, že jde o speciální druh obuvi, je i cena vyšší. Jen minimálně narazíte na model, který by vás vyšel pod 3 000 Kč. Většinou se pohybují mezi 3 000 až 5 000 Kč, přičemž vybíráte z pánských, dámských a unisex modelů. Cena může dosahovat až 6 000 Kč a například značka Adidas dbá na životní prostředí a svršek boty obsahuje minimálně 50% recyklované příze, čímž společnost přispívá k boji s plastovým odpadem.

Porovnat ceny vzpěračských bot

Údržba

Sice boty nenosíte ven, přesto je ale třeba je čistit. Při pravidelném nošení je úplně normální, že začnou zapáchat. Můžete je proto například vyprat v pračce, ovšem to neplatí pro všechny modely. Informaci o tom, zda vaše vzpěračské boty smí do pračky, se dozvíte na vnitřní straně na štítku.

Praní vzpěračských bot v pračce

Jako první z nich setřete veškerou špínu pomocí měkkého kartáčku (například starého zubního). Odstraňte tkaničky, vložte boty do malého síťovaného sáčku a hoďte je do pračky (zabráníte tak jejich zamotání během cyklu). Nemáte sáček na praní? Zkuste povlak na polštář. V závislosti na vašich botách možná budete moci vyjmout vnitřní stélky a vyprat je samostatně. Boty perte společně s 3 – 6 ručníky, abyste zabránili tvrdým nárazům.

Nikdy neumisťujte obuv do sušičky, mohla by deformovat její tvar a roztavit lepidlo. Raději ji nechte uschnout přirozeně při pokojové teplotě.

Ruční mytí vzpěračských bot

Pokud nechcete nebo nemůžete vaše boty prát v pračce, můžete využít ručního mytí. Stačí si připravit směs pracího prostředku a vody, kterou po rozpuštění aplikujete na povrch boty malým štětečkem. Vyvarujte se tření, protože by mohlo dojít k poškození materiálu boty. Věnujte zvýšenou pozornost drážkám, protože právě tam se usadí většina nečistot. Stejně jako při praní v pračce je dobré před ručním čištěním odstranit tkaničky. Následně otřete povrch vlhkým hadříkem a počkejte, až uschnou na vzduchu.

Jak se zbavit pachu?

V případě, že nejde o zašpinění bot, ale o jejich zápach, máme pro vás jednoduchou a účinnou metodu, jak se ho zbavit. Do každé boty nasypte zhruba jednu polévkovou lžíci jedlé sody a nechte působit ideálně přes noc. Další ráno sodu vyklepejte.

Případně můžete boty zbavit zápachu bílým octem. Navlhčete hadřík tekutinou a použijte ji k vytírání vnitřku každé boty. Nepoužívejte balzamikový nebo jablečný ocet, mohou ušpinit látku. Až budete hotovi, nechte je uschnout na vzduchu – nenoste je znovu, dokud úplně neuschnou. V případě potřeby můžete boty také vycpat zmačkanými novinami, které vám pomohou zbavit se přebytečné vlhkosti.

Vybavení na vzpírání

Kromě vzpěračských bot se vám na vzpírání bude hodit také další příslušenství, a to rukavice, návleky na kolena, popřípadě magnesium. Rukavice zabrání vzniku puchýřů a mozolů, navíc vám poskytnou lepší přilnavost při držení tyče.

Návleky na kolena poskytují kompresi, která zvyšuje průtok krve, a tak snižují bolest a otoky kloubů po tréninku, což vede k ještě větší bezpečnosti. Magnesium využijete v případě, že nevlastníte rukavice a potřebujete, aby vám tyč z ruky nevyklouzla. Pohltí vlhko, na druhou stranu ale dost vysušuje.

Otázky a odpovědi

V čem mi vzpěračské boty při vzpírání pomohou?

Slouží hlavně jako bezpečnostní pomůcka, kterou využijí jak profesionálové, tak obyčejní návštěvníci fitness centra. Zároveň pomáhají k lepším výkonům pro cviky jako je trh či nadhoz a s nimi úzce související cviky jako je dřep a přemístění. Díky vzpěračským botách dochází k menšímu zatížení a tlaku na dolní část zad, kompenzaci nedostatečné mobility a stabilní pozici při dřepu.

Jaký materiál podpatku je nejlepší?

Možná to pro vás bude překvapení, ale nejlepším materiálem podpatku je plast, který je odolnější než dřevo a kůže a poskytuje tvrdý povrch pro stání.

Jak na údržbu vzpěračských bot?

Vzpěračské boty můžete prát buďto v pračce nebo v ruce. Vždy před čištěním sundejte tkaničky, abyste je mohli vydrhnout zvlášť. Pro zbavení se zápachu zkuste na noc jednu polévkovou lžíci jedlé sody, kterou následující den vyklepejte.

Závěr

Pokud vzpíráte, neměli byste na bezpečnost zapomínat. Hlídat si kolena a záda sice můžete, nic vám ovšem nepomůže tak, jako správná obuv. Lze k ní dokoupit i další pomůcky, jako jsou například rukavice a chrániče na kolena, sama o sobě ale dokáže mnohé. Při výběru hleďte hlavně na to, aby vám boty dobře seděly a byly kvalitní.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.kulturistika.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupil jsem vzpěračské boty od Adidasu a jsou v pohodě. Pohodlné, kvalitní a za dobrou cenu, protože jsem naplatil ani dva tisíce, a přesto jsem spokojený.

  2. Objednala jsem příteli vzpěračské boty jako dárek a byl nadšený. Vzala jsem Nike AIR MAX ALPHA TRAINER 5 DM0829-008 a chválí si je, že jsou velmi pohodlné, kvalitní a hlavně mu perfektně sedí, nikde netlačí ani neodírají pokožku.

Přidat komentář

Recenzer
Logo