Jak vyčistit sedačku?

Pro někoho může být látková sedačka největší hrozbou, jelikož se na ní každá nečistota rychle uchytí a následné čištění bývá komplikovanější než u kožené sedací soupravy. Na druhou stranu textilní sedačka má větší životnost, je odolnější proti drápkům domácích mazlíčků, a navíc bývá mnohem pohodlnější. V tomto článku se dozvíte, jak vyčistit textilní sedačku a uvidíte, že se nemusíte ničeho bát.

Prevence

Čistou sedačku je dobré tzv. impregnovat, což znamená, že na ni nanesete voděodolnou vrstvu, která chrání textilii před všemi tekutinami i nečistotami. V dnešní době je nejčastější nano-impregnace, která funguje na bázi nanočástic a měla by zajistit dlouhodobější a ekologičtější účinek. Impregnace se nejčastěji prodává ve spreji a 500 mililitrů můžete sehnat do 1 000 korun.

Dalším způsobem, jak ochránit vaši sedačku, je obyčejná deka. Nabízí se možnost i speciální voděodolné nebo protiskluzové deky. Pokud chcete rozměry na míru, můžete si zakoupit látkový přehoz ve velikosti a tvaru vaší sedačky.

Sedací soupravu pravidelně vysávejte ručním vysavačem, a to asi jednou týdně, aby se vám na povrchu netvořila prachová vrstva.

Čištění sedačky

Jedlá soda

Jestliže se vám objevila na sedačce skvrna, třeba od vína, moči, nebo krve, nezoufejte. Stačí vám pohledat v kuchyni jedlou sodu, kterou smícháte s vlažnou vodou, a to v poměru 1:2. Vytvoří se vám hustá kašička, kterou bude třeba nanést na vzniklou skvrnu.

Délka působení se odvíjí na tom, jak moc je skvrna velká, a jestli je například mastná. Většinou postačí pár desítek minut, ale jestli se jedná o zapáchající nebo mastnou skvrnu, můžete nechat působit i pár hodin. Poté zbytek otřete navlhčeným hadříkem a zbylý prášek můžete vysát.

Čističe

Jedlá soda nemusí zabrat vždycky, a pokud je to i váš případ, zkuste použít prací prášek s vodou nebo speciální čističe skvrn jako je Vanish nebo Savo. Jedlou sodu také můžete nahradit roztokem octu a vody v poměru 1:1.

Kompletní čištění

Chcete, aby vaše sedačka vypadala zase jako nová? Pak bude nejlepší najmout si speciální službu, kdy k vám domů za pár minut dorazí odborníci na úklid a kompletně vám vyčistí sedací soupravu. Může to ale stát nemalé peníze. Pokud se raději spoléháte na sebe, je možné si v půjčovně vypůjčit stroj na čištění a do úklidu se pustit sami. Za vypůjčení musíte zaplatit poplatek a vratnou zálohu, ale částky nejsou příliš vysoké.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.expedo.cz, www.xxxlutz.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Nikdy bych nevěřila, že se dá skvrna od vína vyčistit jedlou sodou, zvlášť tedy ze sedačky. Už jsem se viděla, jak zase sháním nějakou spolehlivou firmu, která by nám sedačku vyčistila a nakonec to vůbec nebylo nutné.

Přidat komentář

Recenzer
Logo