Rozkládací pohovky

Spánek je nesmírně důležitá věc, kterou byste neměli podceňovat. Ne každý má to štěstí na byt s velkým prostorem, proto je často jedinou možností pro spánek rozkládací pohovka. V případě špatného výběru se mohou objevit zdravotní komplikace, mezi nejčastější patří bolesti zad. Společně si proto řekneme, na jaké parametry byste se při pořizování rozkládací pohovky měli zaměřit a jaké všechny druhy jsou k dispozici.

Porovnat ceny pohovek

Typy

Rozkládací pohovky můžeme rozdělit na několik typů podle jejich rozkládání či tvaru a vzhledu. Obě tyto kategorie jsou důležité a je třeba se na ně při vybírání soustředit. Je totiž rozdíl, pokud budete pohovku využívat pouze k sezení nebo případnému odpočinku a na každodenní spánek. Bude vás jistě zajímat, za jak dlouho pohovku složíte, jak dobře se na ní bude spát a jaké další výhody vám poskytne.

Podle rozložení

Způsob, jakým budete pohovku rozkládat, je klíčový. Když vám manipulace denně zabere víc jak 5 minut, asi vás to časem začne rozčilovat, proto je vhodné předem si ujasnit, jakou variantu jste ochotni zvážit. Některé typy se sice rychleji rozkládají, za to ale vašemu tělu i kvalitě spánku spíše ublíží. Pojďme si popsat, jak jednotlivé rozklady fungují a zda jsou vhodné pro každodenní spánek.

Rozklad s celistvou matrací

Nejlepší volbou pro váš spánek bude určitě pohovka s celistvou matrací, která nabízí jednoduchou manipulaci a dobrou kvalitu spánku. Matrace se vytahuje tak, že zatáhnete za úchop. Vzhledem k tomu, že je upevněna na odpruženém roštu, zvládne i větší zátěž a bude se vám na ni dobře spát. Jedinou nevýhodou je vyšší cena.

Vysouvací zásuvka s rozkladem

Méně pohodlná je vysouvací zásuvka s rozkladem, která funguje opět na principu vytahování pomocí madla, jenže tentokrát je matrace v rovině pohovky, a tak vám při spánku mohou překážet předěly. Pokud se jedná o pohovku ve tvaru L, máte na spánek alespoň více místa.

Click Clack systém

Nejjednodušší manipulaci budete mít s Click Clack systémem, který funguje na bázi sklopení opěrky, díky čemuž vznikne postel. I když se tento styl může zdát jako optimální volba, bohužel kvalita matrace je nízká, proto byste na ní neměli spát každý den.

Belgický typ rozkladu

Další typ pohovky, na které byste neměli spát denně, ale spíše příležitostně, je belgický. Ten funguje podobně jako ostatní rozklady, ovšem pod sedací částí je uložené kovové lehátko s tenčí matrací, což má negativní vliv na spánek.

Sklopná záda

Podobně jako Click Clack systém fungují i pohovky se sklopnými zády, které mají ale manipulaci o něco složitější. Je totiž třeba, abyste pohovku odsunuli kousek od zdi a následně sklopili opěrku. Tento způsob manipulace z tohoto typu dělá nevhodnou volbu na každodenní spaní.

Rozklad se dvěma matracemi na sobě

Poněkud zdlouhavý proces budete mít také u rozkladu se dvěma matracemi na sobě. V sedací nebo opěrné části jsou uloženy dvě matrace, jednu z nich překlopíte a položíte na úložný prostor. Kvůli své složitosti asi nebude optimální volbou na každodenní spánek, nicméně kvalita a pohodlí jsou zaručeny.

Podle tvaru a vzhledu

Jak bude pohovka u vás doma vypadat? Byli byste raději, kdyby byla rovná nebo do tvaru písmene L? Každý z typů vám nabídne jiné výhody a hodí se pro jiné účely. Dobře si proto předem rozmyslete, na co máte v plánu pohovku využívat.

Rovná rozkládací pohovka

Úplně nejklasičtějším typem tvaru je rovná rozkládací pohovka, která je spíše menší a nevejde se na ní tolik lidí. Za to je ale levnější.

Rozkládací pohovka ve tvaru písmene L

Rádi si dáváte nohy nahoru? Pak se vám bude hodit pohovka ve tvaru L, která umožňuje ležení ve více polohách, aniž byste museli vytahovat matraci. Co se týče sezení, vejde se na ní samozřejmě více lidí a je také moderní.

Rozkládací pohovka na nožičkách

Chcete-li, aby prostor, ve kterém bude pohovka umístěna, byl vzdušnější, pořiďte pohovku na nožičkách. Její další výhodou je snadný úklid, protože nožičky umožňují dostat se i pod sedačku, což u jiných druhů nezažijete.

Nízká rozkládací pohovka (bez nožiček)

Tento typ pohovky je malý, nezabere tolik místa, ale nepůsobí úplně moderně. Také se na něj vejde menší množství lidí.

Rozkládací pohovka s úložným prostorem

Rádi byste si schovali ložní prádlo rovnou do pohovky? Úložný prostor vám to umožní, díky čemuž si usnadníte práci.

Rozkládací pohovka s područkami

Máte-li v plánu se z pohovky dívat na televizi, jistě oceníte područky, které vám dopřejí větší pohodlí a v případě odpoledního šlofíku můžete polštář polohovat do různých úhlů.

Rozkládací pohovka bez područek

Tento typ pohovky se hodí spíše na návštěvy, jelikož se na něj vejde více lidí.

Rozkládací pohovka s polohovatelnou opěrkou hlavy

Nadšencům filmů se určitě bude líbit možnost polohování opěrky, aby si filmový zážitek vychutnali přesně podle svých představ. Díky svým unikátním vlastnostem vás ale vyjde na pořádnou sumu.

Rozkládací pohovka s poličkou a odkládacím stolkem

Další, o něco speciálnější pohovka, je model s poličkou a odkládacím stolkem, což je nejen praktické, ale také to zanechává dojem. Takové pohovky jsou v provedení do písmene L a opět stojí o něco více.

Funkce

Pohovka na dobu, kdy si chcete sednout a koukat na film, číst si knížku, nebo jen tak odpočívat. Zároveň ale postel, která je pohodlná, dobře se na ní spí a její příprava je rychlá. Je třeba při výběru zohledňovat oba aspekty a najít ideální kombinaci, která vám bude vyhovovat.

Jak vybrat kvalitní matraci?

Abyste měli zajištěn kvalitní spánek, zajímejte se hlavně o matraci, na které budete spát. Měla by být vyrobena z polyuretanové pěny nebo molitanu a její objemová hustota by měla být minimálně 30 kg/m3. Měli by mít také pevné pružiny, ideálně ve tvaru vlnovky, případně bonellové pružiny.

Čalounění

Jaké materiály můžete na rozkládacích pohovkách čekat? Budou vás jistě zajímat hlavně kvůli vzhledu, důležité jsou ale z hlediska péče o pohovku – některé čalounění se bude lépe čistit než jiné.

  • Kůže – odolný, dlouhá životnost, nesmí být blízko zdroje tepla či slunečního záření
  • Eko kůže – levnější než kůže, kratší životnost, může být blízko zdroje tepla, dobře odolává skvrnám
  • Koženka – levnější, horší odolnost, více způsobů provedení
  • Mikroplyš – dobrá odolnost, příjemný materiál
  • Bavlna – horší odolnost, příjemný materiál, náročný na údržbu, nesmí na sluneční záření, jinak barva vybledne
  • Vlna – vyšší odolnost, vyšší cena
  • Mikrovlákno – jednoduché čištění, příjemný materiál
  • Samet – vyšší cena, příjemný materiál, dobře se udržuje, nevhodné pro denní použití
  • Carabu – antialergenní, prodyšný, odolný materiál, dobře se udržuje
  • Alcantara – velurová kůže, odolný materiál, dobře se udržuje

Značka

Které značky jsou na trhu osvědčené a neuděláte s nimi krok vedle? Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější!

Casarredo

Tento dovozce nábytku v Čechách a na Slovensku funguje již od roku 2007. Zabývají se různým interiérovým nábytkem, jejich rozkládací pohovky jsou různého provedení i cenové kategorie.

Falco

Dalším velkoobchodem je značka Falco, která se pyšní moderním interiérovým nábytkem. Jejich rozkládací pohovky bývají většinou menších rozměrů.

Jech

Kvalitní české pohovky značky Jech nepatří mezi ty nejlevnější. Za to ale disponují konstrukcí ze dřeva a kvalitní matrací, takže vám vydrží desítky let.

Jena nábytek

Poslední společností bude Jena nábytek, která nabízí kromě nábytku také elektroniku. Na území Čech má několik prodejen, kde si můžete zboží, které vás zaujalo, prohlédnout. Nabízí rozkládací pohovky různých cen.

Cena

Připravte se na to, že pohovka není zrovna nejlevnější záležitostí a bude vás stát docela velkou částku. Nevyplatí se na ní šetřit, protože její kvalita bude zodpovídat za to, jak ji budete využívat a jak dlouho vydrží. Pokud tedy chcete dobře spát a nekupovat další pohovku za pár let, našetřete si.

Do 7 500 Kč

Nejlevnější kategorií jsou rozkládací pohovky do 7 500 Kč, ve které nenajdete nic extra. Pohovky jsou menší, většinou bez područek.

Od 7 500 Kč do 25 000 Kč

Zlatou střední cestou dojdete k pohovkám na spaní i pro dva lidi či s lepší matrací. Na výběr máte z několika provedení. Takové pohovky vám nějaká ta léta vydrží a bude se vám na nich i lépe spát.

Nad 25 000 Kč

Stojíte-li o opravdu kvalitní kousek, který vám vydrží klidně celý život, pak si připravte 25 000 Kč a více. Luxusní pohovky vás vyjdou dokonce na více než 60 000 Kč.

Porovnat ceny pohovek

Údržba

O kolik dražší pohovka bude, o to více budete chtít, aby něco vydržela. Životnost ovšem nezáleží pouze na materiálu, je to také o vás. Aby pohovka sloužila několik desítek let, musíte se o ni starat a věnovat ji pozornost, obzvlášť, pokud na ni spíte.

Jak na to? Podle typu čalounění se každá pohovka čistí jinak, informace o tom vašem najdete u výrobce. Obecně je ale dobré, když vybíráte pohovku se snímatelnými potahy, které při zašpinění jednoduše sundáte a vyperete. Tento krok byste měli dělat jednou za rok.

Vysavač s hubicí na čalounění byste měli brát do ruky minimálně jednou týdně, poté otřít pohovku jemným, světlým navlhčeným hadříkem, ideálně s destilovanou vodou. Hodit se vám určitě může vysavač na mokré vysávání, s jehož pomocí čistící přípravek dokonale aplikujete. Abyste zároveň chránili pohovku od dalšího znečištění, impregnujte ji, díky tomu se do ni nezažere špína a ani vylitá tekutina nebude problémem.

Otázky a odpovědi

Jaký typ pohovky vybrat na každodenní spaní?

Nejlepší volbou je pohovka s celistvou matrací, tvar už je poté na vás. Tento typ pohovky ovšem zaručuje zdravý spánek a rozložení je rychlé a zároveň jednoduché.

Jak poznat, že je matrace kvalitní?

Měla by být vyrobena z polyuretanové pěny nebo molitanu a její objemová hustota by měla být minimálně 30 kg/m3. Pružiny by měly být pevné, ideálně ve tvaru vlnovky, případně bonellové pružiny.

Jak se o pohovku starat, aby dlouho vydržela?

Při koupi si od výrobce zjistěte, jak dané čalounění udržovat. Každá pohovka vyžaduje jinou péči, obecně ale minimálně jednou týdně vysajte pohovku vysavačem s hubicí na čalounění a poté otřete pohovku jemným, světlým navlhčeným hadříkem, ideálně s destilovanou vodou.

Pokud to materiál dovoluje a vy máte k dispozici vysavač na mokré vysávání, můžete použít ten – díky němu bude aplikace přípravku dokonalá. Jednou ročně perte snímatelné potahy, pokud je máte a pohovku naimpregnujte, abyste ji ochránili.

Závěr

Rozkládací pohovka se vám bude hodit, ať už na ní plánujete spát denně, občas nebo vůbec. Je ale třeba, abyste svůj výběr uzpůsobili účelu a mysleli kromě ceny a designu také na kvalitu matrace, která je v případě zdravého spánku velice důležitá.

Pokud budete vybírat bez rozmyslu, riskujete zdravotní problémy a nízkou životnost pohovky. Vezměte v úvahu všechny parametry a zakupte takový kousek, který bude vypadat u vás doma dobře, bude vám dlouho sloužit a zabezpečí, abyste se každé ráno budili odpočatí.

Rozkládací pohovky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.jena-nabytek.cz, www.czvyrobky.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Rozkládací pohovku jsem potřebovala do obýváku, jenže zase ne každá, se mi zamlouvá. Na internetu jsem našla spousty značek, až jsem nakonec vybrala velkoobchod Falco, kde mají opravdu krásné a moderní kousky, takže je rozhodně z čeho vybírat.

Přidat komentář

Recenzer
Logo