Obývací stěny

Obývací stěna je prvek, který ozvláštní obývací pokoj a dokáže zaujmout. Je jen na vás, co všechno bude obsahovat – může být řešena spíše prakticky nebo může mít různé doplňky, které budou spíše na okrasu. Mylný dojem může také tvořit fakt, že obývací stěna rámuje televizi, a proto se kupuje.

V dnešní době už málokdo vlastní televizi jako takovou, mladší generace spíše využívá notebook či stolní počítač, na kterém si pouští filmy a seriály přes streamovací služby. I v takovém případě se vám ale obývací stěna může hodit! Na co bude třeba se při jejím výběru zaměřit?

Porovnat ceny stěn

Typy

Obývací stěny můžeme rozdělit do několika kategorií – podle jejich stylu, využití, materiálu a umístění. Je třeba zvážit, co se vám do obývacího pokoje hodí, protože ne vše bude vypadat dobře. Styl byste měli ladit s ostatními pokoji, ne je kombinovat.

Využití bude odrážet to, jak obývací stěna bude vypadat a materiál to, jakým způsobem se bude udržovat. Zároveň vypovídá o tom, jak dlouho daná obývací stěna vydrží a kolik vás bude stát. Umístění záleží spíše na možnostech prostoru, ve většině případů se ale jedná o dlouhou stěnu místnosti.

Podle stylu

Styl bude pravděpodobně ten nejdůležitější aspekt ze všech, když budete obývací stěnu vybírat. Je třeba zvážit, jak se k vám do bytu/domu hodí a který styl je vašemu srdci nejblíž. Také pamatujte na to, že všechny pokoje by měly být laděny do stejného stylu, prostor by jinak mohl působit nesourodě.

Rustikální styl

Pokud se vám líbí dřevo a přírodní materiály, rustikální styl je pro vás jako stvořený. Bude se hodit do velkého domu i malého bytu. Je v současnosti velmi populární, hodí se k němu doplňky z přírodních látek, skla nebo kovu. Skvělou volbou je také kombinace s rostlinami, které prostor zútulní a zjemní atmosféru masivního dřeva.

Provence styl

Opakem rustikálního stylu je provence styl, ve kterém převažuje bílá a světlé dřevo. Je jedním z hlavních symbolů francouzského venkova, který působí útulně, klidně a romanticky. Typické jsou různé řezbářské prvky.

Skandinávský styl

Neutrální barvy, čisté linie a kvalitní materiály jsou typické pro skandinávský styl. Působí útulně, vzdušně, ležérně i bez zbytečných příkras. Vévodí mu bílá barva a přírodní dřevo.

Minimalistický styl

Nemáte rádi příliš mnoho věcí a raději se spokojíte s málem? Pak pro vás bude ideální volbou minimalistický styl, tedy světlé a neutrální barvy bez zbytečných doplňků a s co nejmenším množstvím ozdob či úchytek.

Industriální styl

o tomto stylu se říká, že ho budete buďto milovat nebo nenávidět. Vychází z průmyslového designu a typickým znakem pro něj je beton, ocelové trámy nebo staré cihly. Nesmí chybět ani nejrůznější svítidla. Tento styl se ovšem nehodí všude.

Retro styl

Máte-li rádi nožičky kónického tvaru, hlubší skříňky, oblé tvary a výrazné barvy, pak zvažte retro styl obývací stěny.

Moderní styl

Poslední styl je tak trochu kombinace minimalistického, industriálního a skandinávského stylu. Je založen na jednoduchosti, čistotě a funkčnosti.

Podle využití

Ve většině případů se obývací stěna vybírá jako hlavní dominanta pokoje, která rámuje televizi. V případě, že televize nemáte, můžete obývací stěnu využít i tak. Existují dva způsoby využití obývací stěny, a to:

  • Obývací stěna jako úložný prostor – množství skříněk, šuplíků a polic k odkládání předmětů, je důležité hlídat nosnost,
  • Obývací stěna jako estetický prvek – není tak velká, hlavní jsou doplňky a design.

Podle materiálu

Když jsme si vysvětlovali typy obývacích stěn podle stylu, nakousli jsme také materiály. Ty budou mít vliv na to, jak bude stěna v pokoji vypadat, ale také na to, jakým způsobem je budete udržovat – každý z nich má totiž odlišné požadavky.

Masiv

Velkou výhodou masivního dřeva je jeho dlouhá životnost, útulná atmosféra, která z něj vyzařuje a také jeho vůně. Na druhou stranu ale patří mezi dražší materiály a je třeba se o něj starat, je totiž náchylné na poškození. Počítejte také s vysokou hmotností, což zároveň přináší výhodu, že obývací stěny z masivu samy o sobě unesou dost.

Dýha

Líbí se vám masiv, ale nechcete za něj tolik utratit nebo se vám nelíbí jeho nízká odolnost? Dýha je oblíbeným materiálem, který je od masivu na pohled k nerozeznání. Je ale o poznání levnější a odolnější. Skládá se z kombinace dřevotřískové desky, která tvoří nosný střed a z povrchové vrstvy, dýhy, jež slouží jako přírodní dekor.

Lamino

Lamino najdete v různých barvách a dekorech, jedná se o tvrdý materiál, který ale špatně odolává vlhkosti. Jakmile se voda dostane do spár, lamino se zdeformuje. Je avšak nejlevnějším materiálem ze všech.

MDF desky

Medium density fibreboard, tedy středně hustá vláknitá deska je vysoce odolná vůči vlhkosti. Desky se poté ze všech stran buď polepí speciální PVC fólií, nebo se mohou zalaminovat či nalakovat. Na výběr máte z několika barev i dekorů, cena je ovšem o něco vyšší.

Sklo

Ne, že by obývací stěny byly ze skla přímo vyrobeny, mluvíme tu pouze o výplni vitrín. Z bezpečnostních důvodů je sklo podlepené speciální fólií, aby v případě rozbití držely střepy pohromadě.

Kov

Kov stejně jako sklo funguje jako materiál na detaily, konkrétně na různé úchytky a kování.

Podle umístění

Jako poslední budeme obývací stěny dělit podle jejich umístění. Většina volí dlouhou stěnu, existují ale i jiné varianty, které budete zvažovat hlavně vzhledem k prostoru, který máte k dispozici.

Na krátkou stěnu místnosti

Chcete-li v obývacím pokoji více místa, pak bude obývací stěna na kratší stěně ideální. Nebude sice středobodem pokoje, ale pokud ji chcete spíše z praktického hlediska na odkládání, vůbec to nevadí.

Na dlouhou stěnu místnosti

Obývací stěna na dlouhé stěně místnosti je elegantnější a na první pohled zaujme každého, kdo do místnosti vstoupí. Je klasickou volbou kupujících.

Do rohu místnosti

Trochu neobvyklým způsobem je obývací stěna do rohu místnosti, která může vypadat hezky, nicméně tolik nevynikne. Využijete ji spíše, pokud nemáte dostatek prostoru k dispozici.

Funkce

Dvě hlavní funkce jsme si již vysvětlili – praktická a ozdobná. Obývací stěna většinou rámuje televizi, ne ve všech domácnostech tak tomu ale musí nutně být.

Namísto televize může dominovat knihovna nebo doplňky. Vnáší do pokoje určitou atmosféru, kterou určujete podle stylu provedení. Je na vás, zda chcete do svého domova přinést pocit útulnosti, použít stěnu jako designový prvek obýváku nebo jen doplnit pokoj o další kousek, který bude atmosféru dotvářet.

Značka

Nejedná se o levnou záležitost, proto byste si s výběrem měli dát záležet. Ověřené značky vám pomohou získat nejen kvalitu, ale také jistotu, že víte, co kupujete. Které prodejce byste měli upřednostnit?

Casarredo

Různý interiérový nábytek prodává značka Casarredo, která se u obývacích stěn zabývá hlavně laminem a MDF deskami. Ceny jsou velmi příznivé, navíc se jedná o českou značku.

Helvetia Meble

Moderní provedení obývacích stěn nabízí polská značka Helvetia Meble. Cena se pohybuje většinou nad 10 000 Kč.

Nábytek MAXIVA

Rodinná firma nábytek MAXIVA vznikla roku 2018 a zabývá se kvalitním nábytkem, který je připraven k okamžitému odběru nebo dodání. V jejich sortimentu najdete pestrý výběr obývacích stěn od menších po větší i různých materiálů. Jedná se spíše o dražší kousky.

Cena

Cena bude jistě důležitým prvkem, který budete řešit. Pokud chcete kvalitu, vyplatí se investovat více jak 10 000 Kč, v případě dlouhé životnosti potom dokonce přes 20 000 Kč. Cena se odráží od materiálu, ze kterého je obývací stěna vyrobena, proto u levného zboží nemůžete očekávat vysokou odolnost a detailní provedení.

Do 7 000 Kč

Jak už jsme si řekli, nejlevnějším materiálem je lamino, které je málo odolné vůči vlhkosti. Bohužel nelze zajistit, že vám stěna dlouho vydrží a bude také menší velikosti. V této cenové kategorii nečekejte nic extra.

Od 7 000 do 20 000 Kč

Ve střední cenové kategorii narazíte na větší a kvalitnější obývací stěny, které budou vybaveny také doplňky. Co se týče materiálu, převažuje dýha a MDF desky.

Nad 20 000 Kč

Líbí se vám masiv? Pak budete vybírat z cenové kategorie nad 20 000 Kč, kde najdete luxusní zboží, které vám vydrží dlouhou dobu. Nezapomeňte o něj dobře pečovat!

Porovnat ceny stěn

Údržba

U obývacích stěn nejde o žádnou vědu, udržují se jednoduše utíráním prachu pomocí hadříku a nějakého přípravku na čištění. U lamina si ovšem dejte pozor na pořádné vysušení, nesmí se do spár dostat ani kapka, jinak se nábytek poničí. To samé platí i u masiva. Pro jistotu můžete také zakoupit čističe přímo určené na daný materiál. Pokud chcete, aby váš nábytek vypadal neustále nově a leskl se, naimpregnujte ho voskem nebo olejem. Uvidíte, jak najednou prokoukne!

Otázky a odpovědi

Který materiál zvolit u obývací stěny?

Záleží na tom, co od materiálu očekáváte. Pokud je to dlouhá životnost a odolnost, masiv je skvělou investicí, i když je ze všech nejdražší. Je ale třeba o něj pečovat a nevystavovat ho slunci či vlhkosti.

Skvělou alternativou masivu je dýha, která je o něco odolnější i levnější. Stejně kvalitní, ale dražší jsou potom MDF desky, které navíc nabízejí různé druhy provedení. Naopak nedoporučujeme lamino, které sice může lákat svou nízkou cenou, je ale nejméně kvalitní a vysoce náchylné na vlhkost.

Na kolik mě vyjde kvalitní obývací stěna?

Počítejte, že abyste zakoupili kvalitní obývací stěnu, budete muset zaplatit alespoň 7 až 20 000 Kč. V takové kategorii najdete dýhu a MDF desky, na které se můžete spolehnout. Pokud byste raději masiv, tak si připravte větší sumu – více jak 20 000 Kč, cena se může dokonce vyšplhat až na téměř 70 000 Kč.

Jak na údržbu obývací stěny?

Úklid prachu zvládnete vlhkým hadříkem, u masivu a lamina je ale třeba, abyste dbali na vysušení. Větší množství vlhka by mohlo materiál nenávratně poškodit. Vyhledejte si, jak se o konkrétní nábytek starat, abyste podpořili délku jeho životnosti. Můžete zakoupit také speciální přípravky, kterými obývací stěnu bezpečně vyčistíte.

Závěr

Obývací stěna je skvělou dominantou pokoje, která bude fungovat nejen jako designový prvek, ale také jako praktický doplněk. Je jen na vás, kolik se do ní rozhodnete investovat a jaký materiál zvolíte, jde o to, abyste našli balanc mezi cenou, efektem a údržbou.

Některé materiály sice vypadají dobře na pohled, ale při špatném zacházení nevydrží příliš dlouho. Dobře se rozhodněte, nejedná se o levnou záležitost. Předem si zjistěte, co je pro daný materiál charakteristické a podle toho vybírejte. Doufáme, že vám náš průvodce pomohl a nyní už víte, jakým směrem se vydat.

Obývací stěny můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.kasvo.cz, www.nabytek-aldo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Co se týká obývací stěny, tak ty moderní nemám rád, což byl jeden z mnoha důvodů, proč jsem za cca patnáct tisíc pořídil klasickou velkou stěnu, kde je dostatek úložného prostoru, výklenek na televizi, vitrína i výklopný bar, kam si většina lidí ukládá alkohol, ale jelikož nepiji, mám tam různé sladkosti a podobně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo