Pohybová čidla

Pohybová čidla jsou světla, která se spínají ve chvíli, kdy čidlo zaznamená jakýkoliv pohyb. Tyto světla se běžně umísťují do panelákových domů i bytovek, pořídit se je můžete také domů. Zde se nejčastěji umísťují na chodbu, ale poslouží i v garáži, ve sklepě, na WC, koupelně nebo kdekoliv jinde. Častěji než v interiéru se s čidly setkáte venku. Zde kromě osvětlení plní také bezpečnostní funkci.

Pohybové čidlo obsahuje elektronický senzor, který je schopen detekovat tepelné a infračervené vlny pohybujících se osob nebo jiných objektů. Ve chvíli, kdy senzor tyty vlny zpozoruje, dojde k rozsvícení světla. Ty pak zůstanou rozsvícené různou dobu od několika vteřin do cca 15 – 20 minut.

Délku svícení si budete moci ve většině případů nastavit sami. Senzor může kromě osob reagovat na pohyb zvířat nebo vozidel, ale reagovat mohou i na vítr. Zorné pole se pak obvykle pohybuje kolem 240 ° i více stupňů a rozsah je více než 10 metrů.

Pohybová čidla využívají LED technologii, která se postará o ekonomičtější provoz, a jsou doplněna o řadu funkcí. Další faktor, který stojí za zmínku je počet lumenů, tento parametr určuje jasnost svícení. Při výběru byste se měli zajímat o rozsah, ve kterém bude pohyb detekován. U venkovního světla je důležitá i odolnost vůči počasí. Venkovní světla využívají jako zdroj solární energii.

Porovnat ceny pohybových čidel

Nejlepší pohybová čidla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Greenlux GXSE004 94 % 175 Kč Zobrazit Svet-svitidel.cz
2. Elektrobock LX118 – bílá 90 % 230 Kč Zobrazit OBI.cz
3. Hütermann NANO 88 % 154 Kč Zobrazit Hityshop.cz

Typy

Současný trh nabízí různé typy senzorů a to tomografických, mikrovlnných, ultrazvukových, kombinovaných a pasivních infračervených. Jednotlivé senzory mají svoje slabé i silné stránky a lišit se mohou i jednotlivými funkcemi.

Tomografické

Senzory jsou určeny pro komerční objekty, protože jsou schopné pokrýt velké plochy. Tyto senzory vytváří rádiové vlny, který prochází i přes stěny. Ve chvíli, kdy dojde k jejich přerušení, dojde ke spuštění bezpečnostních světel.

Mikrovlnné

Toto čidlo je známé i jako vysokofrekvenční detektor a je označováno zkratkou HF. Čidlo je schopné snímat pohyb i přes tenké zdi, skleněné plochy nebo dveře.

Pro detekci využívají mikrovlnné impulsy, pokud se v dosahu vyskytne pohyb, světlo se rozsvítí. Senzory, které jsou umístěny v blízkosti oken, mohou chybně reagovat na pohyb za oknem.

Ultrazvukové

Ultrazvukové senzory US využívá lidskému uchu neslyšný ultrazvukový vysílač. Tyto senzory reagují na zvukové vlny a dělí se na aktivní a pasivní. Pasivní senzory reagují na zvuk, nejsou tolik spolehlivé a jejich cena je vyšší. Aktivní generují odrážející se zvukové vlny, nejsou tolik chybné a jejich cena je nižší.

Jejich nevýhodou je možnost plašení zvířat. Doporučuje se používat jako automatické otvírání dveří. Nevýhodou je citlivost ke zvukovým ozvěnám, nedoporučuje se je umísťovat do členitých místností nebo lomených chodeb.

Kombinované

Tyto senzory pohyb detekují pomocí mikrovlnného a PIR senzoru. Světlo se aktivuje ve chvíli, kdy pohyb zaznamenají oba tyto senzory. Výhodou je menší množství falešných poplachů, na druhou stranu, pokud jeden senzor pohyb nedefinuje správně, může dojít k proklouznutí nechtěného návštěvníka.

Pasivní infračervené

Pasivní PIR senzory patří k nejoblíbenějším. Pohyb detekují pomocí infračerveného záření, které produkují osoby i zvířata. Výhodou je jejich delší životnost i příznivá cena. Nevýhodou skutečnost, že senzor aktivují všechna teplokrevní zvířata.

Zdroj energie

Pohybová čidla využívají pro napájení baterie, elektrickou nebo solární energii. Solární jednotky je nutné umístit na slunné místo, jejich nevýhodou je závislost na slunečné energii. Jsou tedy vhodné spíše jako dekorativní osvětlení než jako ostraha majetku.

Bateriový senzor můžete umístit prakticky kamkoliv, starat se však budete o životnost baterií. Ty vydrží při obvyklém provozu cca 1 rok. Pevné jednotky se instalují nejčastěji do novostaveb, kde se s nimi počítá dopředu.

Osvětlení

Většina senzorů využívá úspornější LED osvětlení. Kromě nižší spotřeby se používají i pro eliminaci možných požárů. Narazit však můžete i na senzor vybavený klasickou žárovkou. Žárovka produkuje jasnější světlo, ale produkuje při svícení více tepla. Nevýhodou je i vyšší spotřeba.

Jas

Jas je parametr, jehož jednotkou je lumen. Čím více lumenů, tím je světlo jasnější. Rozsah lumenů je od 42 – 3 400. To, jaký jas budete potřebovat, záleží především na velikosti prostoru, který má být osvětlen.

Dosah

Stejně jako jas, má i dosah senzorů velké rozmezí. Některá čidla mají dosah pouze několik metrů, můžete koupit model s až 30 m dosahem. Pohyb jsou čidla schopná zpravidla detekovat pod úhlem 180 i 360°. Nejnižší rozpětí je v rozmezí 5 – 51°.

Stupeň krytí

Udává míru odolnosti proti vniknutí cizího předmětu nebo vody. Stupeň krytí se značí písmeny IP, za kterými jsou dvě čísla. Nejnižší stupeň krytí je zpravidla IP 20 a značí ochranu před vniknutím malých těles, 0 označuje, že čidlo není chráněno před vodou. Tato čidla jsou tak určena pro vnitřní prostory.

Častěji narazíte na stupeň krytí IP 44, tato čidla jsou chráněna před vniknutím velmi malých těles i stříkající vodě ve všech úhlech. Nejkvalitnější čidla mají stupeň krytí IP 54, 65 a 66 a jsou určena pro venkovní využití a lze je umístit i do prašného prostředí.

Funkce

Mezi základní funkce patří možnost nastavit intenzitu a dobu svícení. Ovládacími prvky jsou často malá otočná kolečka, která jsou u venkovních čidel ukrytá pod plastovou krytkou. Jednotlivé senzory toho však umožňují více.

  • Intenzita – jedná se o funkci, která umožňuje nastavit intenzitu svícení.
  • Délka svícení – ovládací prvkem, který umožňuje nastavit dobu svícení
  • Dálkové ovládání – dražší senzory můžete ovládat pomocí dálkových ovladačů. Ovladače jsou častější pro ovládání více světel.
  • Senzor přítomnosti – reguluje osvětlení podle množství denního světla. Tyto senzory jsou časté v kancelářích, učebnách nebo výrobních provozech. Detektor je schopen reagovat na sebemenší pohyb a automaticky mění množství jasu.
  • Ve chvíli, kdy je v místnosti dostatek denního světla, senzor osvětlení vypne. Pokud se množství denního světla sníží, dojde k automatickému sepnutí.
  • Hlídání zvuku rozbitého skla – některá čidla mají i tuto bezpečnostní funkci. Jamile čidlo podezřelý zvuk zaznamená, budete o situaci informováni pomocí mobilního telefonu.
  • SmartDetect – filtrování zvířat do výšky 50 cm.
  • Indikace baterie – díky ní budete informováni o stavu baterie a můžete ji vyměnit dříve, než dojde k jejímu úplnému vybití.
  • Zabudovaná kamera – dražší senzory mají zabudovanou kameru. Tato čidla hlídají blízkou teplotu těla a jsou schopny pořídit několik snímků, které vám následně pomocí aplikace přepošlou do mobilu.

Značka

Mezi ověřené výrobce můžeme zařadit senzory Electroblock, Philips, Emos, Steinel, Abb, Evolveo, Ajax Systems, Jablotron, Eaton a další.

Cena

Nejlevnější čidla je možné koupit od cca 150 – 300 Kč. Využít je můžete ve venkovních i vnitřních prostorech. Mnoho kvalitních senzorů s dostatečným úhlem záběru koupíte do 1 000 Kč. U těchto senzorů již narazíte na první funkce.

Modernější senzory s řadou funkcí a možností využití mobilní aplikaci pořídíte cca od 2 000 Kč. Jestliže budete chtít čidlo se zabudovanou kamerou, bude vás zajímat cenové rozpětí 3 – 4 000 Kč.

Porovnat ceny pohybových čidel

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi svítidlem s čidlem a pohybovým čidlem?

Koupit můžete světlo s vestavěným nebo samostatným čidlem. Samostatné čidlo je vhodnější do míst, kde senzor nezabere celou potřebnou plochu.

V takovém případě můžete čidlo umístit tak, aby požadovanou oblast ohlídalo, a světla mohou být umístěna na jiném místě v dosahu čidla. Takovéto řešení vám umožní rozsvítit v jednu chvíli i několik světel zaráz. Samostatné čidlo je navíc možné podle potřeby poměrně snadno vyměnit.

Jak dlouho může světlo po aktivaci svítit?

Světlo může zůstat zapnuté nejčastěji v rozmezí 5 sekund – 10 a více minut. Tuto dobu si ve většině případů můžete podle potřeb zvolit sami. Senzory, které nastavení neumožňují, svítí zpravidla 30 vteřin.

Co by mělo kvalitní čidlo umožňovat?

U čidla oceníte především možnost nastavení intervalu svícení. Některá samostatná čidla mohou rozsvítit i více světel naráz a moderní čidla lze ovládat pomocí dálkového ovladače. Světlo pak můžete mnohdy ovládat manuálně a volit můžete i intenzitu osvětlení.

Závěr

Pohybové čidlo je praktický způsob rozsvěcování v místech, kde byste jen těžko hledali klasický vypínač. Neocenitelné jsou zejména ve venkovním prostředí.

Jejich výhodou je poměrně nízká pořizovací cena, jednoduchá údržba a snadná instalace. Kromě funkce svícení patří k bezpečnostním prvkům, které mohou odradit možné nezvané hosty.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.emos.cz, www.ielektra.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (59 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Musím pochválit Philips Hue Bridge AppleHomeKit, který si těch 100 % hodnocení co má na Heuréce rozhodně zaslouží. Funguje perfektně a skvěle reaguje, za mě tedy TOP produkt, na který nedám dopustit a nelituji ani těch 1 300 korun, co jsem za něj musel zaplatit.

  2. Zvolil jsem iGET Security EP1 a funguje velmi dobře. Cena byla taky přijatelná, takže spokojenost.

  3. Nevěděl jsem jaké pohybové čidlo vlastně vybrat, ale pak jsem náhodou objevil váš článek a zvolil T-Led IS1-V2. Funguje velmi dobře a spolehlivě.

Přidat komentář

Recenzer
Logo