Domovní alarmy ochrání bezpečně vaši domácnost, ale vhodný je pro zabezpečení jakékoliv nemovitosti. Své využití má také pro majitelé chat, chalup, či jiných objektů, které zůstávají častěji bez dozoru. Vykrádání domácnosti je bohužel stále běžné a obětí zlodějů se může stát prakticky kdokoli.
Domovní alarm však nechrání pouze majetek, především nejmodernější Wi-Fi alarmy, které umožňují dálkové ovládání pomocí mobilní aplikace, komunikují s mnoha čidly. S jejich pomocí můžete aktivovat vytápění, ovládat rolety i žaluzie. V případě potřeby budete informování o požáru či záplavě.
Při výběru alarmu tak dobře zvažte, jaký typ bude pro vaši domácnost tím nejlepším řešením. Při výběru alarmu budete moci zapojit několik desítek dalších čidel, představíme si alespoň některé nejpoužívanější.
Jednotlivé komponenty je třeba vybírat podle počtu vchodů, jedná se o vstupní i balkonové dveře, ale třeba branku či bránu vedoucí na váš pozemek. Jednotlivé modely je možné ovládat různými způsoby a zapomenout nesmíte ani na certifikovaného dodavatele.
Nejlepší domovní alarmy
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Solight 1D11 | ⭐ 100 % | 1 549 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
2. | Platinium Bezdrátový GSM alarm PG-103 | ⭐ 95 % | 2 299 Kč | Zobrazit | Bestseller.cz |
3. | Evolveo Sonix ALM301 Standard | ⭐ 89 % | 2 289 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
4. | ST96 WH, Alarm dveřní | ⭐ 83 % | 189 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
5. | iGET SECURITY M3 | ⭐ 65 % | 1 949 Kč | Zobrazit | CZC.cz |
Typy
Domácí alarmy jsou dostupné ve dvojím provedení. Podle toho, jakým způsobem budete chtít alarm připojit, budete volit mezí drátovým a bezdrátovým.
Drátový
Drátový alarm by měl být součástí stavební dokumentace, protože musíte vědět dopředu, kde budou jednotlivé prvky zabudovány. Komponenty jsou pak vzájemně propojeny pomocí drátu. Tuto variantu jde provést i dodatečně, což se ovšem neobejde bez potřebných stavebních úprav.
K výhodám drátových alarmů patří jejich bezúdržbovost i nižší pořizovací cena. Před možným výpadkem proudu jsou tyto alarmy dovybaveny záložní baterií, vaše domácnost tak bude pod kontrolou neustále.
Bezdrátový
Modernější a v současné době i častější variantu alarmu představuje bezdrátový typ. V tomto případě se o propojení jednotlivých prvků stará Wi-Fi nebo GSM alarm. Každý z prvků však musí být napájen pomocí baterií, které budete muset čas od času vyměnit.
Výhodou této varianty je možnost umístit alarm do zaběhlé domácnosti bez nutných stavebních úprav. Díky dosahu až 80 metrů budete mít pod kontrolou doslova každý kout vaší nemovitosti. Z důvodu velkého dosahu se doporučuje pořídit bezdrátový alarm na velký pozemek nebo dům. Nevýhodou je právě nutnost měnit baterie i vyšší pořizovací cena.
Sestava
Pod pojmem domovní alarm se neukrývá pouze jeden komponent, ale hned několik jednotlivých prvků. Je však pouze na vás, jakým způsobem si celý zabezpečovací systém sestavíte.
Alfou a omegou celého zabezpečení je centrální jednotka, kterou můžete doplnit o pohybová čidla, kamery, sirénu, hlásiče, magnetické detektory a infrazávory.
- Centrální jednotka – jedná se o základnu, která přijímá všechny poplachy od dalších prvků sestavy. Na základě těchto informací pak může odeslat informaci na váš mobilní telefon popřípadě na centrální pult. Kromě toho po zaznamenání nějaké podezřelé akce dojde ke spuštění sirény.
- Pohybová čidla – tato čidla mohou být v kombinaci s kamerou, bez kamery nebo s PET imunitou, což je imunita proti vyvolání případného poplachu vaším domácím mazlíčkem.
- Agentury, které se specializují na ostrahu majetku, jednoznačně doporučují volit pohybová čidla s kamerou. Díky nim budete hned vědět, zda byl poplach oprávněný nebo zda se jednalo o tzv. planý poplach.
- Dveřní alarm – lze ho instalovat na dveře i okna. Alarm se skládá ze dvou částí, které se při nedovoleném vniknutí rozpojí, čímž dojde k aktivaci alarmu.
- Magnetické kontakty – instalují se na dveře a okna. Běžně se umísťují na velká okna v přízemí a v patrech pak v místě balkonu. V případě, že se dveře či okna otevřou, přeruší se magnetické pole, což vede k následnému zpuštění alarmu.
- Siréna – sirénu je možné umístit do domu, lze ji však naistalovat i venku. Výhodou venkovní sirény je viditelnost, případný zloděj si jí může všimnout ještě před vstupem do bytu a od svého úmyslu tak upustit.
- Detektor kouře a CO2 – těmito prvky by měla být vybavena každá domácnost nehledě na to, zda bude využívat domácí alarm. K alarmům se mohou instalovat jako doplněk.
- Infrazávora – vysílá světelný paprsek. Alarm se spustí v případě, kdy dojde k jeho přerušení.
Ovládání
Jednoduché ovládání je u domácích alarmů samozřejmost. K ovládání celého bezpečnostního systému slouží centrální jednotka. Ta je zpravidla vybavena klávesnicí i displejem. O posílání textových zpráv se postará GSM modul. Ten může informace o poplachu posílat pouze vám, nebo můžete využít služeb bezpečnostních agentur. Právě tuto možnost by měli zvážit ti, kdo bývají často mimo domov, ať už z pracovních nebo soukromých důvodů.
Klávesnici centrální jednotky využijete na kódování, proto se tento prvek umisťuje co nejblíže hlavního vchodu. Kromě klávesnice však můžete celý systém ovládat dálkově, nejčastěji pomocí mobilní aplikace. Další možností je dálkové ovládání nebo počítač.
Ovládání přes počítač je obdoba ovládání přes mobilní aplikaci. K tomuto účelu využijete program nebo webové rozhraní. Klasické dálkové ovládání je nejjednodušší variantou, která vám umožní spíše zakódovat či odkódovat.
Funkce
Jednotlivé alarmy mohou mít v závislosti na pořizovací ceně několik dalších možností nebo funkcí.
- Časovač – jednou ze základních funkcí je časovač. Ten je možné ovládat jako jednu z mála možností i pomocí dálkového ovládání. Samozřejmostí je jeho ovládání pomocí počítače nebo aplikace.
- Mikrofon a reproduktor – tyto komponenty využijete ke komunikaci s návštěvou i členy domácnosti
- Videotelefon – i tento prvek využijete k zabezpečení domácnosti. Díky němu ihned zjistíte, zda k vám míří vítaná či nevítaná návštěva
- Paměť – do paměti je možné navolit více telefonních čísel, které je možné v případě potřeby využívat.
Značka
Mezi jednoznačně doporučovanou značku domácích alarmů patří Jablotron. Na výrobky této značky se spoléhají i majitelé security agentur. Alarmy Jablotron je možné ovládat přes mobilní aplikaci a kromě alarmu vám umožní ovládat světla, žaluzie, dveře, zavlažovací systémy, ale i termostat a topení. Jablotron umožňuje připojit až 128 různých prvků.
Mezi další kvalitní značky patří Hutermann, Evolveo, Paradox, Honeywell nebo třeba Edimax. Kvalitního dodavatele domovních alarmů poznáte především podle ČSN EN 50131-1.
Cena
Pořizovací cena domácího alarmu není nijak závratná. Tyto hlídače si může dovolit prakticky kdokoliv. Jednotlivá čidla koupíte za cca 300 Kč. Někomu může stačit například pohybové čidlo či dveřní alarm, jiný může zakoupit několik dalších komponentů a sestavit plnohodnotný bezpečnostní systém.
Domovní alarm v sadě s dalšími komponenty zakoupíte za cca 2 000 Kč. Součástí je několik čidel, který lze ovládat dálkově. Jestliže chcete to nejlepší, co trh nabízí, můžete se zaměřit na Wi-Fi alarmy, které vyjdou na cca 4 – 6 000 Kč.
Porovnat ceny domovních alarmů
Otázky a odpovědi
Co je detektor tříštění skla?
Jedná se o další způsob, jak domácnost zabezpečit. Používá se k detekci rozbití oken či jiných skleněných ploch. Tyto detektory jsou schopné reagovat na změnu tlaku vzduchu i na typický zvuk rozbíjeného skla. Běžně se instalují v interiéru.
Je možné instalovat domácí alarm svépomocí?
Instalace domácího alarmu je obtížná, přesně musíte znát parametry jednotlivých komponentů. Důležitou roli hraje i jejich správné umístění, aby byla funkčnost 100%, proto je vhodnější přenechat instalaci na odborné firmě.
Jaký je rozdíl mezi GSM a Wi-Fi alarmem?
GSM alarm je vhodný do míst, kde není ideální Wi-Fi signál. Tento alarm vám bude v případě potřeby odesílat zprávy na mobilní telefon. GSM alarm vyžaduje vložení SIM karty, i zde je k dispozici klávesnice s displejem.
Modernější Wi-Fi alarm můžete ovládat pomocí mobilní aplikace. I v tomto případě budete v případě potřeby ihned informováni na mobilní telefon. Alarm je dokonce schopen sdělit, v jaké části objektu došlo k narušení. Pomocí Wi-Fi alarmu a dalších senzorů můžete dálkově ovládat rolety, topení a mnoho dalších čidel.
Závěr
Domovní alarm můžete zakoupit jako komplet s několika čidly. Toto řešení je dražší, avšak instalace proběhne napoprvé a poté bude celá domácnost bezpečná. Levnější variantou je nákup pouze kusu, přikoupit můžete pouze to, co doopravdy využijete.
Následně je možné dokupovat další čidla. Nevýhodou je však nutnost opětovné instalace, kterou bude mnohdy provádět firma. Na domovní alarmy se specializuje několik výrobců, ať už vyberete jakoukoliv značku, ohlídejte si, zda splňuje potřebné normy. V případě alarmů je to norma ČSN EN 50131-1.
Domovní alarmy můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.zabezpecovaci-zarizeni.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Objednala jsem bezdrátový domovní alarm a je to skvělá vychytávka. Rozhodně se hodí pro každý dům a mohu takového pomocníka jedině doporučit.
Domovní alarm jsme pořídili do nového domu a nemůžeme si to vynachválit. Je to dobrá věcička.
Super článek, moc mi pomohl s výběrem.