Požární hlásiče

Požární nebo také autonomní hlásiče jsou levná a jednoduchá zařízení. V jedné krabičce je obsaženo vše potřebné pro spolehlivé odhalení kouře. Požární hlásiče však mohou upozornit také na nebezpečné plyny v domácnosti. Pokud hlásič zpozoruje, že něco není v pořádku, spustí hlasitý alarm.

Součástí každého hlásiče je podrobný návod, kde najdete informace, jak s hlásičem manipulovat a udržovat ho v provozu. Při správném používání jsou požární hlásiče naprosto spolehlivé. Autonomní hlásiče jsou napájeny pomocí baterií, které mají životnost cca 1 rok. Také v případě, že je baterie téměř vybitá, budete hlásičem na tuto skutečnost dopředu upozorněni.

Porovnat ceny požárních hlásičů

Nejlepší požární hlásiče

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. EMOS GS536 95 % 179 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. Kidde 10SCO 91 % 1 239 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Kidde 29HD-L 90 % 412 Kč Zobrazit Dek.cz
4. Hutermann F1 alarm EN14604 88 % 145 Kč Zobrazit Eva.cz
5. Elektrobock LM-102D 87 % 234 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy dle detekčních podmětů

Požárních hlásičů je více typů, některé reagují na kouř, jiné na teplotu nebo plyn.

Kouřový požární hlásič

Tento typ patří k nejvíce využívaným. Lze ho najít také pod označením optický detektor kouře. Je vhodný do domácností i kanceláří. Lze ho umístit do každé místnosti, kde není možné, aby se kouř tvořil běžným provozem. Nehodí se však do koupelny nebo jiných prostor, kde se tvoří pára a ani do místností se zvýšenou prašností.

Teplotní požární hlásič

Je nejvhodnější do míst, kde se nachází krbová kamna nebo krb. Je také vhodný do jiných částí domu nebo bytu, kde se může vyskytnout kouř během běžného provozu. Tento hlásič funguje na principu hlídání teploty, z tohoto důvodu mu vznik kouře nevadí.

Hlásič hořlavých plynů

Hlásiče, které jsou vhodné do míst s plynovými spotřebiči, kotli ale také prostor, ve kterých jsou skladovány plynové bomby. Hlásič reaguje na veškeré silně hořlavé plyny, které jsou běžně používané v domácnosti ať už při vaření nebo topení. Tyto hlásiče je nutné připojit k 220 V zásuvce.

Oproti klasickým se neumísťují standardně na strop, ale dle typu plynu buďto ke stropu nebo kousek nad podlahu.

Dělení dle způsobu napájení

Mnoho spotřebitelů se domnívají, že autonomní a požární hlásič je jeden a ten samý výrobek. Tak tou však ve skutečnosti není. Jaký je tedy rozdíl mezi požárním a autonomním hlásičem?

Autonomní hlásič funguje díky baterii, jejíž životnost je cca 1 rok. Tyto hlásiče jsou nejčastěji pořizovány do domácností.

Požární hlásič můžete vidět v hotelích nebo jiných komerčních prostorech. Jedná se o čidla, která jsou napojena na centrální pult, kde je k dispozici obsluha. Požární hlásiče mohou otevírat klapky na odvod kouře, ale také zprovoznit zařízení, která mohou požár hasit.

Bezdrátový hlásič je zařízení velmi podobné autonomnímu typu. Tyto hlásiče jsou schopné odesílat informace o požáru na zabezpečovací systém. S výběrem hlásiče je vhodné se nejprve poradit, protože hlásič musí být se zabezpečovacím systémem nebo alarmem kompatibilní.

Umístění

Požární hlásiče je možné umístit do všech místností, vyjma míst, kde se nachází krb nebo krbová kamna. Zde často vzniká kouř během běžného provozu, což může spustit zbytečný poplach. Jestliže chcete hlásič do těchto míst umístit, je třeba volit teplotní požární hlásič.

Hlásič je vhodné umístit alespoň 60 cm od jakékoliv stěny a minimálně 30 cm od svítidla nebo jiného zdroje tepla. Hlásič se nesmí instalovat do rohů místnosti, za záclony, závěsy nebo nábytek.

V těchto místech nedochází k dostatečnému proudění vzduchu a hlásič tak není schopný správně a včas případný kouř odhalit. Dále není vhodné hlásič umístit do blízkosti zdroje tepla, tedy ne v blízkosti topných těles nebo klimatizací. V těchto místech je proudění vzduchu příliš rychlé a koncentrace kouře tak nemusí dosáhnout potřebné hladiny pro odhalení nebezpečí.

Funkce

Také u detektorů kouře je možné najít několik doplňkových funkcí. Jsou jimi vybaveny především dražší přístroje.

LCD displej

LCD displej vás bude informovat o naměřených hodnotách, ukazovat může i čas a teplotu.

Mobilní aplikace

Umožňují využívat detektory, které je možné připojit k internetu pomocí WIFI. V aplikaci budete mít k dispozici různé statistiky a detektor je schopný zasílat informace o aktuální situaci.

Funkce paměti

Jestliže chcete mít přehled o všech signálech, bude se vám hodit funkce paměti.

GSM

Pomocí GSM připojení je možné v případě požáru odeslat SMS zprávu na předem zvolená telefonní čísla.

WIFI

Za pomoci automatické kontroly budete mít přehled o stavu baterie nebo signálu WIFI.

Dočasného vypnutí alarmu

Díky funkci dočasného vypnutí alarmu, můžete detektor kouře na určitou dobu deaktivovat. Tuto funkci využijete v situacích, kdy v domácnosti vznikne větší množství kouře například během vaření.

Značka

Kvalitní hlásič jsou k dostání od značek EMOS, Evolveo, Jablotron, Elektrobock, Bosch, Honeywell nebo Retlux. V případě, že budete preferovat výrobky jiné značky, ověřte si, že splňuje patřičné bezpečnostní normy.

Cena

Cena hlásiče je nesrovnatelně nižší než případné škody, které může případný požár způsobit. V případě požárních hlásičů není vhodné zbytečně šetřit, zejména proto, že díky hlásiči můžete ochránit majetek, ale především životy.

Nejlevnější hlásiče jsou k dostání za cca 200 Kč. Ty však nemusí být úplně spolehlivé. Cena kvalitního hlásiče se pohybuje v rozmezí 500 – 800 Kč.

Porovnat ceny požárních hlásičů

Otázky s odpovědi

Je detektor kouře povinným vybavením?

Od roku 2008 musí být ze zákona součástí každé novostavby požární hlásič. Kromě hlásiče je nutné do těchto domů nebo bytů pořídit také hasící přístroj. V bytech, které mají více než 150 m2, musí být hlásiče dva.

Kolik hlásičů je nutné pořídit?

Je vhodné pořídit alespoň jeden přístroj, doporučuje se však vlastnit detektory dva. Jeden by měl být umístěn poblíž ložnice. Díky tomuto umístění vás dokáže hlásič zalarmovat během noci. Druh čidlo se pak umístí do blízkosti vstupních dveří.

Zde vás hlásič upozorní na to, zda je ještě bezpečné dům či byt opustit nebo se požár do těchto míst rozšířil a je nutné hledat jiný únikový východ.

Závěr

Detektor kouře patří k povinnému vybavení domácností od roku 2008. Pořízení tohoto zařízení není nijak finančně nákladné. Při správném používání může fungovat řadu let. Při nákupu volte ověřené značky, které vám poskytnou spolehlivý výrobek. Instalace detektoru není nijak složitá, během několika minut ji zvládne naprosto každý.

Požární hlásiče můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (23 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. My máme doma Solight za pětikilčo a pohoda. Zatím tedy spustil jen jednou, když manželka spálila oběd, ale aspoň člověk ví, že to funguje.

  2. Máme požární hlásič Honeywell XS100T a je to špička. Už se párkrát osvědčil, že to nebyla marná koupě. Rozhodně doporučuji.

  3. U nás se osvědčil kouřový požární hlásič, když jsem zapomněla v troubě maso a kuchyň byla plná kouře. Pro mě určitě užitečný pomocník.

  4. Díky článku se teď můžu zaměřit na to nejdůležitější. Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo