Mini pračky

Pračka je spotřebič, který se postará o všechno špinavé prádlo v domácnosti. Tento spotřebič je v nějaké podobě zastoupen v každé domácnosti. Minipračka může díky svým kompaktním rozměrům posloužit i na jiných místech. Výběr mini pračky není plně jednoduchý, protože i tyto spotřebiče nabízí prakticky ty stejné možnosti jako pračka klasické velikosti. Do kategorie malých praček však spadají i tzv. kempingové pračky, které disonují výrazně menší výbavou a chápat je můžete spíše jako nouzové řešení.

Při výběru malé pračky si tedy nejprve ujasněte, kde všude a jako často budete chtít pračku používat. Malé pračky mají malý vnitřní prostor a jsou vhodné spíše do malých domácnostní. I v případě malé pračky však může platit, že je vhodné vybrat pračku s nějakou kapacitní rezervou. Větší pračka vám umožní prát ložní prádlo a jiné větší bytové doplňky.

Velikost pračky však může limitovat i dispozice místa, na kterém bude pračka umístěna. Prostor z části určuje, zda budete potřebovat pračku s předním nebo horním plněním. Velmi důležité je zvolit úspornou pračku, proto věnujete pozornost informacím uvedeným na energetickém štítků. A v neposlední řadě vás budou pochopitelně zajímat i různé funkce. O spolehlivosti rozhodne i kvalitní a prověřený výrobce.

Porovnat ceny praček

Typy

Mini pračka může na první pohled vypadat jako klasická pračka, která má své místo nejčastěji v koupelně. Druhou variantou jsou přenosné nebo také kempingové pračky, které využijete spíše příležitostně.

Malá pračka

Za malé se považují pračky s kapacitou do 6 kg. Jedná se o klasický spotřebič, který disponuje řadou funkcí avšak díky svým rozměrům je vhodný pro jednotlivce nebo rodinu s maximálně 3 členy domácnosti. Malá pračka může nabídnout horní i boční plnění.

Kempingová pračka

Na trhu najdete i poměrně velký výběr specifických přenosných praček. Ty lze využívat během letní dovolené, vozit je můžete v karavanu, ale své místo mohou najít i na studentských kolejích nebo malé domácnosti.

Na rozdíl od klasických praček však zpravidla nenabízí žádné další funkce, součástí některých je však samostatná odstředivka. Kapacita je v tomto případě v rozmezí 1,5 – 3 kg prádla. Pračku lze připojit k elektrické zásuvce a napájena může být 220 – 240 V.

Velikost

Klasické pračky mají rozměry 60 x 60 x 85 cm. Malé pračky s předním plněním mají hloubku nejčastěji 30 – 50 cm. Ještě menší jsou pak pračky s horní plněním, které jsou na trhu zastoupeny ve větším počtu. Zde je hloubka maximálně 45 cm. Šířka a hloubka přenosných praček nebývá více než 40 cm.

Kapacita

Důležitým parametrem je kapacita praní, která je udávána v kilogramech. Jak již bylo řečeno, mezi malé pračky patří spotřebiče s kapacitou do 6 kg. Kapacita běžných volně stojících praček může být v rozmezí 3 – 6 kg. Nejmenší přenosné pračky mají kapacitu pouze 1,5 kg, v těch největších vyperete 3 kg prádla. Tyto varianty tak splní nároky maximálně 2 – 3 osob.

Materiál

I výrobní materiál se liší v souvislosti s typem pračky. Malé klasické pračky bývají kovové a nejčastěji jsou k dostání v tradičním bílém provedení. Výhodou je jejich delší životnost i větší možnosti. Nevýhodou pak vyšší hmotnost, která však nebývá na překážku, protože pračka zůstává stát na jednom místě.

Přenosné pračky jsou z důvodu nízké hmotnosti vyrobeny z tvrzeného plastu. Konstrukce pračky vám umožní prádlo vkládat pouze shora. Nevýhodou je v jejich případě nižší životnost a minimum funkcí. Pračka je tak vhodná pouze k občasnému používání.

O hmotnost minipračky se zajímejte především v případě, že ji hodláte často přenášet nebo ji chcete používat při cestování. Menší modely vyrobené z plastu zpravidla nejsou příliš těžké, jejich hmotnost se pohybuje okolo 5–10 kilogramů. Kvalitnější minipračky, které mívají nerezovou vanu, váží i přes 20 kilogramů – tyto modely jsou tak vhodnou volbou do domácnosti, kde mají plně nahradit běžně velkou pračku.

Spotřeba

Příkon najdete zpravidla uveden u malých přenosných praček, v případě těch klasických je uvedena energetická třída. Dále vás pak bude zajímat spotřeba vody.

  • Příkon – přenosné pračky mají příkon do 300 W. Obvykle se pohybuje okolo 270 W, ale na trh přichází stále nové výrobky, takže může narazit i na výkonnější zařízení. Volně stojící pračky se pak mohou pyšnit příkonem od 1 500 – 2 000 W.
  • Energetická třída – nevýhodou malých praček je větší spotřeba energie. Mini pračky spadají běžně do energetické třídy B – F.
  • Spotřeba vody – výhodou malých praček je však nižší spotřeba vody. Tu můžete ještě snížit pomocí šetrného pracího programu. Obvyklá spotřeba je okolo 20 litrů vody.

Funkce

Také malé pračky mají řadu praktických funkcí. Více možností vám nabídnou pračky klasického vzhledu, v případě těch přenosných žádný velký výběr nemáte.

  • Odstřeďování – zatímco v případě běžné pračky je tato funkce naprostou samozřejmostí, u těch přenosných odstředivku pokaždé nenajdete. Mnoho kempingových praček však tuto funkci nabídnou, některé mají pro tuto činnost dokonce samostatnou nádobu.
  • Prací programy – počet pracích programů se liší v závislosti na typu pračky. Přenosné pračky mohou umožnit pouze šetrné nebo intenzivní praní. Klasické pračky mají většinou program určený pro různé druhy textilií a obvykle nechybí ani úsporný ECO režim.
  • Dětská pojistka – tuto funkci nabízí oba typy mini praček.
  • Časovač – funkce, kterou disponují klasické pračky, ale i některé pračky přenosné.
  • Hadice – součástí kempingové pračky by měla být alespoň vypouštěcí hadice. Vodu z pračky pak vypustíte jednoduše za pomoci vestavného čerpadla. Některé pračky mají rovněž hadici napouštěcí, která však není pro chod pračky zase tolik podstatná. Do pračky můžete vodu jednoduše nalít, ať už bude umístěna kdekoliv.
  • Další funkce – klasické malé pračky disponují celou řadou dalších funkcí. Jmenovat můžeme například váhovou automatiky, odložený start, antialergenní péči, ruční praní, máchání, odstředění atd.

Značka

Výrobců praček je celá řada. Ověřenou klasikou jsou pračky značek Whirlpool, Candy, Indesit, nebo Beko. Od těchto předních výrobců koupíte i malé pračky s kapacitou do 6 kg prádla. Přenosné pračky jsou zastoupeny menším počtem výrobců. V jejich případě můžete vybírat mezi modely značky vida XL, Mesko, oneConcept nebo Adler.

Cena

Pořizovací cena je další parametr, který určuje typ pračky. Levnějšími jsou malé plastové pračky. V jejich případě se cena pohybuje od 2 – 5 000 Kč. Dražší pračky mají větší kapacitu a jejich součástí bývá odstředivka. V jejich případě můžete rovněž využívat funkci ohřevu vody.

Mnohem více zaplatíte za klasickou podobu pračky s kapacitou do 6 kg prádla. Cena těchto modelů začíná na cca 5 000 Kč a může překročit 10 000 Kč. Cenu zvyšují zejména funkce a svůj podíl na ceně má rovněž energetická třída.

Porovnat ceny praček

Otázky a odpovědi

Jak funguje kempingová mini pračka?

Obsluha přenosné pračky není nijak náročná. Tyto pračky nabízí pouze horní plnění, po otevření poklopu do pračky vložíte prádlo a do pračky nalijete potřebné množství teplé nebo studené vody. Přidáte potřebné množství pracího přípravku a zmáčknete knoflík. Jeli součástí pračky samostatná odstředivka, budete muset mokré prádlo přemístit a vyždímat.

Lze koupit plastovou pračku s ohřevem vody?

Funkci ohřevu vody některé dražší přenosné pračky nabízí. Díky výrobnímu materiálu, kterým je v případě přenosných praček plast, však může mít voda teplotu maximálně 60 °C. Každý z modelů může umožnit použít vodu s trochu jinou teplotou, proto čtěte pozorně doporučení výrobce. Do pračky, která funkci ohřevu nemá, budete muset teplou vodu nejprve zajistit.

Jak výkonná je odstředivka?

Funkce ostředivky je bezesporu praktická, avšak v tomto případě si budete muset vystačit s mnohem menším počtem otáček. Pračky jsou schopny odstřeďovat rychlostí maximálně do 700 ot/min.

Závěr

Pod označením mini pračky si mnozí představí spíše malé přenosné spotřebiče, které využijete především během letního kempování. Za malou pračku se však považují všechny pračky s kapacitou do 6 kg prádla.

Před výběrem si tak nejprve ujasněte, kterou variantu hledáte. Malá plastová pračka může posloužit i v malé domácnosti, na chalupě či koleji. Vystačit si však budete muset s menším počtem programů a menší účinností. Naopak klasické pračky malých rozměrů se výbavou a kvalitou od těch běžných nijak podstatně neliší.

Mini pračky můžete nakoupit v e-shopu: Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alaza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (38 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Kupovala jsem mini pračku na chalupu od Profesora a jsem spokojená. Své si odpracuje na jedničku, dobře pere a je moc hezká, celá modrá.

Přidat komentář

Recenzer
Logo