Parní pračky

Parní pračka patří mezi dražší, avšak jedinečné spotřebiče, které pro svoji činnost využívají výjimečné čistící účinky páry. Již mnoho let se v domácnostech s oblibou používají ruční parní čističe i mopy, parní pračka je však poměrně novým, méně známým spotřebičem. Parní pračka prádlo nejen vypere, ale i hloubkově vyčistí. Pára vaše oděvy zbaví bakterií, roztočů i virů a poradí si snadno i s odolnými skvrnami, na které byste museli používat drahé odstraňovače skvrn. Do parní pračky můžete bez obav vkládat jakékoliv textilie, čištění horkou párou je obzvlášť vhodné pro funkční oblečení.

Mezi další přednosti těchto praček patří i mnohem kratší prací cykly. I zde hraje hlavní roli vysoce účinná horká pára. Parní praní je navíc velmi šetrné, ušetříte nejen za energii, ale i za spotřebu vody. Parní pračka funguje na poměrně jednoduchém principu. Pomocí parního generátoru se voda mění na páru a to již při běžných teplotách. Pára je schopna textilii dokonale vyčistit a zbavit je bakterií již při teplotě 40 °C. Díky tomu, že je voda ohřívána přímo v ohřívači, spotřebuje pračka méně vody i elektrické energie. Tyto pračky jsou tak velmi úsporné a spadají většinou mezi spotřebiče energetické třídy A++.

K dalším výhodám parních praček patří tichý chod, což nejvíce ocení majitelé bytových domů. Pára vám usnadní i žehlení oblečení. Prádlo vytažené z parní pračky bude mnohem méně zmačkané a často ho postačí pouze dobře pověsit. Pára nevypere pouze prádlo, ale během pracích cyklů dokonale vyčistí a vydesinfikuje i samotnou pračku. Ušetříte tak za nákup různých čističů a nebudete muset řešit ani usazený vodní kámen.

Při výběru parní pračky budete postupovat stejně, jako při výběru jakékoliv jiné pračky. Pravděpodobně nejvíce vás bude zajímat kapacita bubnu a způsob plnění. Parní pračky jsou energeticky úsporné, při výběru tak můžete přihlédnout spíše k nadstandardním funkcím, které tyto pračky nabízí.

Porovnat ceny praček

Nejlepší parní pračky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Haier HW80-B14979-S 96 % 15 990 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Hoover HW4 37AMBS/1-S 95 % 9 887 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Beko WUE 6536 CSX0C 95 % 7 990 Kč Zobrazit Mall.cz
4. LG F4TURBO9E 93 % 9 989 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Candy RO41274DWMCE/1-S 92 % 9 490 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Parní pračky lze rozdělit do skupin podle způsobu plnění. Oblíbenějším typem jsou pračky s předním plněním, druhou variantu představují pračky s horním plněním.

Pračky s předním plněním

Tento typ praček je oblíbenější a na trhu zastoupen větším počtem modelů. Za přednost těchto praček se považuje průhledný buben, který vám umožní průběh praní kontrolovat. Na pračku s předním plněním navíc můžete umístit sušičku prádla.

Na trhu najdete malé i velké pračky, které splní nároky malých i velkých domácností. Nejmenší pračky s předním plněním mají kapacitu pouhých 4 kg prádla, ty největší pojmou až 13 kg prádla. Kromě velikosti můžete zvolit i barevné provedení. Největší výběr nabízí standardní bílá, ale koupit můžete i černou nebo stříbrnou variantu.

Pračky s horním plněním

Jsou jasnou volbou pro majitele malých bytů či garsonek. Díky své velikosti nezabere pračka tolik místa a umístit ji můžete i do úzkých prostorů. Tyto pračky mohou více vyhovovat starším nebo méně pohyblivým osobám, které se nemusí při vydávání oblečení tolik namáhat.

Největší nevýhodou těchto praček je nemožnost na spotřebič cokoliv umístit. Pračky s horním plněním jsou na trhu zastoupeny v mnohem menším počtu, dvojnásobně to platí právě pro parní pračky. Vybrat tu správnou pračku, která by vám vyhovovala kapacitou i funkcemi je tedy mnohem náročnější.

Kapacita

Kapacita bubnu je velmi důležitá u každé pračky. Kapacitu pračky z velké části ovlivňuje způsob plnění. Obecně větší jsou pračky s předním plněním, které mohou pojmout až 13 kg prádla. Pračky s horním plněním mají menší buben a tím i nižší kapacitu. Ty největší však vyperou až 10 kg prádla.

Menší domácnosti se 2 – 3 členy si vystačí s pračkou, jejíž kapacita bude do 6 – 9 kg prádla. Běžně velká rodina pak bude potřebovat pračku s kapacitou 8 a více kg prádla. Při výběru správné kapacity myslete na to, že vaše prádlo bude lépe vyprané v případě, kdy pračku naplníte do cca 80% kapacity bubnu.

Funkce

Parní pračky disponují stejně jako běžné pračky řadou praktických programů. Mezi oblíbené funkce patří například:

  • Desinfekce – program desinfekce odstraní z oblečení škodlivé mikroorganismy.
  • Refresh – tento program vaše textilie osvěží a zbaví je veškerých nepříjemných pachů. Parní pračky s touto funkcí jsou obzvlášť vhodné pro kuřáky. Tento program lze spustit s pracím procesem i zcela samostatně.
  • Air Bubble – je technologie, která za pomoci bublinek vzduchu snadněji rozpustí prací prášek.
  • Eco Program – v tomto případě se nejedná o úsporný ale o šetrný program, jehož snahou je co nejvíce šetřit přírodu. Díky tomuto programu bude z pračky vytékat co možná nejméně kontaminovaná voda.

Kromě těchto specifických programů nechybí běžné funkce jako odložený start nebo dětská pojistka. Další nadstandardní funkce nabízí parní Smart pračky, které lze pomocí mobilní aplikace ovládat i na dálku prostřednictvím mobilního telefonu. Tyto pračky si sami zvolí vhodný program a běžné je i automatické dávkování pracího prostředku.

Značka

Kvalitu pračky určuje především výrobce. Na trhu jsou parní pračky zastoupeny patrně všemi nevyhledávanějšími značkami, mezi které patří Beko, AEG, Whirlpool, Bosch, LG, Indesit, Samsung, Electrolux nebo Miele. Tito výrobci vám umožní vybírat mezi pračkami s předním i horním plněním, koupit můžete Slim nebo Smart parní pračku i parní pračku v kombinaci se sušičkou.

Cena

V případě parních praček jednoznačně převyšují výhody. Za jedinou nevýhodu tohoto spotřebiče lze považovat pouze vyšší pořizovací cenu. Ta je tím jediným, co vás může od nákupu parní pračky odradit. Cena těchto praček začíná nejčastěji na hranici 10 000 Kč, spíše výjimečně lze narazit na levnější modely. Za kvalitnější pračku však zaplatíte 15 – 20 000 Kč a pochopitelně je možné koupit i mnohem dražší variantu.

Porovnat ceny praček

Otázky a odpovědi

Jaké jsou největší přednosti parních praček?

Za největší výhodu se považuje hloubkové čištění oděvů. Do parní pračky můžete vložit i to nejjemnější prádlo, tedy hedvábí a krajku. Pára si také velmi dobře poradí s velmi odolnými skvrnami. Velké množství parních praček využívá program desinfekce, který dokáže odstranit veškeré mikroorganismy. Parní pračky však mají mnohem více praktických programů.

Jak jsou parní pračky úsporné?

Díky moderní technologii jsou parní pračky ve všech směrech úsporné. Tyto pračky ušetří nejen náklady za energii, ale i vodu. Do parní pračky navíc nepatří aviváž, čímž prodloužíte i životnost vašich oděvů. Díky páře odstraníte i odolné skvrny a to s menším množstvím pracího prášku.

Jak funguje pračka s funkcí páry?

Dražší automatické pračky mohou nabídnout funkci páry. Tyto pračky perou prádlo běžně ve vodě a funkci páry spustí až na samotném konci pracího programu. Pára na závěr oblečení načechrá a osvěží. Tyto pračky však perou při běžně dlouhých pracích cyklech a funkce páry nijak neovlivňuje ani vyšší spotřebu vody a energie. Parní pračky páru využívají během celého cyklu, což ovlivní délku cyklu i nižší spotřebu.

Závěr

Bez pračky se v dnešní době neobejde žádná domácnost. Nejoblíbenější jsou levnější automatické pračky. Dražší automatické pračky nabízí alespoň parní funkci. V případě středně drahých praček můžete využívat funkci páry. Nejdražší jsou pak čistě parní pračky. Avšak parní pračky mají mnoho výhod, díky kterým se vyplatí do této pračky přece jenom investovat. Největší předností těchto praček je úspora ve všech směrech a šetrnost k prádlu i jiným textiliím.

Parní pračky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (76 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo