Sedací vaky

Sedací vak se skládá z polystyrenových kuliček, díky nim se vak přizpůsobí vašemu tělu a poskytne vám tak maximální pohodlí. A právě pohodlí a zdravé sezení je důvod, proč zájem o sedací vaky nebo pytle neustále roste.

Velmi oblíbený je především pro děti, ale také stále větší množství dospělých jeho kouzlu propadá. Tyto vaky jsou také používány jako pomůcky pro ležící pacienty a vyrobit z něho můžete i pohodlné a bezpečné hnízdečko pro miminko.

Vaky se vyrábí v mnoha různých velikostech, neslouží tedy pouze k sezení, se zakoupením velkého vaku získáte i pohodlné místo k ležení. Při výběru je tak nutné zvážit, jak velký prostor můžete sedacímu vaku obětovat. Vaky se nejčastěji pořizují do dětských pokojíčků nebo obývacích pokojů. Pokud si trochu připlatíte a koupíte vak vyrobený z kvalitních a odolných materiálů, můžete ho bez obav používat také venku.

Porovnat ceny sedacích vaků

Tvary

První, co vás na sedacím pytli zaujme je jeho velikost a tvar. Tvary sedacích pytlů jsou různé, velmi oblíbené jsou obdélníkové vaky, které můžete libovolně tvarovat a poslouží vám i k ležení.

Do obývacího pokoje se kupují pohodlná křesla a děti ocení vak v podobě míče nebo zvířátka. Kromě těchto tvarů narazíte i na menší taburetové vaky v podobě válce nebo kostky. Kromě tvaru se však pytle liší i účelem použití.

Křeslo

Tento tvar je vhodný do obývacího pokoje, kde vám poskytne adekvátní náhradu za klasické křeslo. Sezení je díky kuličkám velmi pohodlné a zaujmout můžete díky většímu tvaru křesla i pozici v pololehu. Křeslo se vyrábí i ve venkovním provedení.

Polštář

Polštář je vak, který vám poslouží při sezení i ležení. Pro změnu pozice je často doplněn o postranní popruhy, které ho zafixují do bezpečné pozice. Polštář bez popruhů můžete jednoduše tvarovat.

Míč

Jedná se o nejoblíbenější tvar, která je pořizován do dětských pokojů. Sedací míče jsou k dostání v několika velikostech a koupit ho tak můžete i dospělým.

Hruška

Také hruška je oblíbený tvar, který můžete díky menším rozměrům koupit i do menších pokojů. Hrušku můžete nastylizovat do tvaru křesla a výhodou je i vyšší sedací výška, která je příjemná i starším uživatelům.

Válec a kostka

Jedná se o menší vaky, které vám neposkytnou potřebnou oporu zad, krku a hlavy. Neposlouží vám tedy k lenošení, můžete ho však kromě sezení použít i jako podnožku nebo malý odkládací stolek. Výhodou je snadné přemísťování.

Koule a zvířátko

Jedná se o vaky vyrobené z příjemných, hebkých materiálů. Jsou určeny především pro malé děti. Potahy vaků nejsou ve většině případů pratelné, před nákupem si tak ověřte, jakým způsobem je možné vak čistit.

Velikost

Výhodou vaků jsou rozmanité rozměry, ve kterých se vyrábí. Vhodné jsou tak pro všechny výšky a váhy. U každého vaku by měla být uvedena o výšce i šířce. Aby vám vak poskytl vhodnou oporu hlavy při sezení, měl by mít jeden jeho rozměr velikost 140 cm. Vak, který využijete i k ležení, by měl dosahovat rozměru 180 cm.

Velikost vaků je udávána také objemem polystyrenových kuliček, které je možné do vaku umístit. Pro zjednodušení je možné vaky rozdělit následovně.

  • Do 250 litrů – malé vaky určené menším dětem. A v této velikosti je možné koupit i jednoduché vaky v podobě podnožky.
  • Od 250 litrů – 350 litrů – střední a nejoblíbenější velikost. Vaky můžete pořídit i do menších pokojů, kde nezabírají příliš mnoho místo a přesto vám nabídnou dostatek místo pro pohodlné použití.
  • Od 350 – 450 litrů – velikost označovaná písmeny XXL. Vhodné do větších prostor, posloužit mohou i dvěma osobám.
  • Nad 450 litrů – tyto obří vaky jsou určené pro více osob, nevýhodou je však jejich větší váha, která vám značně ztíží přemisťování. Do vaků budete muset ve více lidech usedat současně, pokud se posadí nejprve jeden, druhému se již nepodaří najít pohodlnou polohu, protože kuličky zaujmou tvar těla první sedící osoby.

Materiál

Při výběru vaku, byste měli přihlédnout i k výrobnímu materiálu. Některé materiály jsou určené pouze pro vnitřní užívání, jiné můžete bez obav používat i venku. Kromě materiálu však zkontroluje i to, zda je vak ušit kvalitně.

Kvalitní vaky mají trojité nebo alespoň dvojité švy. Takové provedení vám umožní vak používat dlouhou dobu. Sedací vaky jsou vyrobené tak, aby bylo možné dle potřeby přidávat náplň. K tomuto účelu slouží místo opatřené zipem. Zde je vhodné zkontrolovat způsob plnění.

Nylon

Tento materiál je možné díky velké odolnosti i pevnosti používat doma i venku. Nylon je nepromokavý a jednoduché je i jeho čištění. V tomto případě si vystačíte s obyčejnou houbičkou. V sedacím pytli vyrobeném z nylonu se nebudete potit ani při letním používání. Jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Polyester

Oproti nylonu je polystyren příjemnější na dotyk. Jinak se tento materiál velmi podobá nylonu, i polyester se vyznačuje velkou odolností, o trochu horší je jeho údržba.

Bavlna

Výhodou bavlny je prodyšnost i dobrá odolnost vůči oděru i tahu. Bavlna je také velmi příjemná na dotyk, není však určená pro venkovní používání. Bavlněný sedací vak není vhodné pořizovat do bytu, kde se pohybují zvířata. Špatně z něj budete odstraňovat zvířecí chlupy, a horší je i samotná údržba.

U bavlněného vaku si ohlídejte, zda je možné potah sundat a vyprat v pračce. Pokud to však vak neumožňuje, můžete nečistoty odstranit běžně dostupnými čistícími prostředky, což už je o něco náročnější.

Kůže

Luxusním materiálem je pravá kůže, která je na dotyk velmi příjemná. Nevýhodou kůže je i větší náchylnost k poškození i oděru. Při sezení v koženém vaku se budete také více potit.

Umělá kůže

Praktičtější než pravá kůže je umělá kůže, která je velmi prodyšná a poskytne vám tak pohodlné používání. Ani tento materiál není příliš odolná, protrhnout ji můžete ostrými předměty a poškodit ji mohou i drápky vašich mazlíčků.

Ani tento materiál není určen pro venkovní používání. Výhodou je jednodušší údržba, kdy si opět vystačíte s obyčejnou mýdlovou vodou a houbičkou.

Plyš

Pro děti můžete koupit vak potažený plyšem, což je velmi příjemný a hřejivý materiál. Nevýhodou je stejně jako v případě bavlny horší údržba. I tyto vaky by měly umožnit potah sundat a vyprat.

Náplň

Vaky koupíte plněné různými náplněmi. Ta se po čase používání slehne a budete tedy muset vyřešit, čím vak doplníte. Na výběr máte z několika velikostí polystyrenových kuliček a použít můžete i drť nebo nějakou přírodní variantu.

Drť

Drť je nejlevnější variantou, kterou můžete použít. Nevýhodou drtě je opětovné rychlé slehnutí a také prašnost. Tento materiál není obecně nijak vhodný, ale vyhnout se mu je nutné zejména pokud máte v rodině alergika.

EPS

Tvrzené polystyrenové kuličky jsou vhodnější variantou, čím vak plnit. Výhodou kuliček je především vyšší odolnost. Kuličky je možné koupit v několika velikostech v rozmezí 1 – 6 mm. Nejvhodnější doporučená velikost je v rozmezí 3 – 4 mm.

Tento rozměr se vyznačuje dobrou výdrží a snadným přesypáváním. Větší kuličky jsou náchylnější ke slehnutí, ale velmi brzy se přizpůsobí vašemu tělu. Polystyrenové kuličky jsou zdravotně nezávadné a používat je mohou i alergici.

Přírodní materiál

Pokud upřednostňujete přírodní materiály, můžete použít pohankové nebo špaldové slupky. Tyto materiály jsou obecně vhodnější pro alergiky, hůře se však přizpůsobují tvaru těla.

Značka

Výrobou sedacích vaků se zabývá několik značek. Koupit můžete prakticky všechny dostupné barvy a na výběr máte i mnoho tvarů a velikostí. Přesto však není nemožné některé výrobce oslovit s žádostí o vyrobení vaku na míru.

V tomto případě si můžete zvolit vlastní velikost, tvar i design výrobku. Mezi výrobce patří Ecopuf, Tuli, SakyPaky, Primabag, Vipera, Interier Stejskal, M&M a mnoho dalších.

Cena

Cena vaků se odvíjí od velikosti, do 1 000 Kč koupíte malé a jednoduché dětské vaky, vaky v podobě míčů nebo nafukovací vaky plněné vzduchem. Od 1 – 2 000 Kč jsou již k dostání sedací polštáře a vaky v podobě hrušky. Za tuto cenu koupíte i designově lépe vyvedené malé vaky pro děti.

Pohodlně si posedíte i poležíte ve vaku, jehož cena se pohybuje v rozmezí 2 – 3 000 Kč. Zde již můžete vybírat mezi všemi tvary a materiály. Ti náročnější pak mohou koupit vak za 5 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny sedacích vaků

Otázky a odpovědi

Jaká je největší přednost sedacích vaků?

Sedací vaky jsou pomůcky k sezení, které doporučují i lékaři. Sezením ve vaku nebude přetěžovat páteř a můžete tak předejít možným potížím se zády. Tyto vaky můžete využít i při péči o dlouhodobě ležící pacienty s omezenou hybností. Při pobytu ve vaku nedochází k výskytu proleženin.

Jak často vak plnit?

Na tuto otázku není možné jednoznačně odpovědět. Vak budete plnit podle četnosti používání i vlastních potřeb. Někomu vyhovuje více a jinému zase méně naplněný vak. Při každodenním používání se však doporučuje vak plnit každé 3 – 4 měsíce.

Náhradní náplň je běžně k sehnání v různých velikostech od 25 – 1 000 litrů. Menší výběr budete mít, pokud budete jako náplň používat přírodní materiály. Ty se prodávají v menších baleních a počítat musíte s vyšší pořizovací cenou.

Jak plnit sedací vak?

Naplnit sedací vak není úplně jednoduché. Neobejdete se bez asistence další osoby. Vaky jsou opatřeny poměrně malými otvory uzavřenými klasickými i suchými zipy. Ve chvíli, kdy otvor otevřete, mohou vás překvapit vyskakující kuličky.

Vak byste měli plnit pomalými pohyby, kuličky se budou rozlétávat i při mírném průvanu. Vhodné je k plnění použít nějakou nádobu optimální velikosti.

Závěr

Nejoblíbenějším tvarem je v současnosti polštář, který využijete k sezení i ležení. Druhým nejoblíbenějším tvarem je hruška. Tento tvar vám umožní ve vaku pohodlně sedět s kvalitně podepřenými zády i hlavou.

Díky vyššímu sedu bude vyhovovat i starším uživatelům. A jeho výhodou je i velikost, který vám umožní vak využít i v menších prostorech. Z materiálů je pak nejoblíbenější polyester, který je příjemný pro kožku ale také dostatečně odolný.

Oblíbený je i nylon, který se velmi snadno udržuje. Není však tolik příjemný na dotyk a častěji než do domácnosti se pořizuje na zahradu.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.biano.czwww.darkovo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (30 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Helena á miluji lenošení a nejlíp na zemi, ale to přece jen už s přibývajícím věkem není ono. Proto jsem si koupila CrazyShop Standard 144 x 180 cm tmavě šedé barvy a umístila do rohu obýváku. Můžu si na něm číst knížku, koukat se na televizi, surfovat na mobilu, zkrátka mít chvilku jen pro sebe s dostatečně velkým prostorem.

  2. Sedací vak jsem pořídil pro manželku a děti, protože já když si do něj se svou výškou sednu, tak se těžko soukám ven. Jinak je to super věcička na sezení.

  3. Koupil jsem mému synovu Sedací vak s opicí a je velmi nadšený a spokojený. :D

    • Já jsem zas koupil k narozeninám mladšímu synovi sedací vak Krtka a ten je fakt moc pěkný a hlavně vtipný.. :D

  4. Pěkně napsaný článek.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo