Vaky na vodu

Vak na vodu je pro outdoorové nadšence a cestovatele jedním z nejdůležitějších doplňků. Do vaku můžete nalít vodu nebo jinou tekutinu, která vám vystačí na menší i větší výlet.

Na trhu najdete velké množství hydrovaků, vybrat ten správný, který splní veškeré vaše potřeby tak nemusí být nijak jednoduché. Hydrovak byste měli vybírat podle toho, za jakým účelem ho budete chtít používat.

Tím nejdůležitějším je vybrat správnou kapacitu hydrovaku. Myslet musíte i na svoje pohodlí, příliš velký hydrovak se vám na vašich túrách pronese. Z hlediska pohodlí je nutné vědět, jakým způsobem se k vodě dostanete. Některé hydrovaky umožňují využívat hadičku, jiné jsou opatřeny pouze uzávěrem. Zvážit musíte i to, z čeho bude vak na vodu vyroben. Výrobní materiál určuje životnost i pořizovací cenu hydrovaku.

Porovnat ceny vaků

Typy

Hydrovaky s oblibou používají milovníci mnohých sportovních aktivit. Výrobci hydrovaků se vždy snaží splnit nároky zákazníků a k dostání díky tomu jsou odlehčené vaky pro turisty i běžce, svoje hydrovaky mají cyklisté a s izolačním vakem můžete do přírody vyrazit prakticky kamkoliv. Právě od toho, kde budete vak na vodu používat, se mění jeho vlastnosti.

Turistické vaky na vodu

Turistické vaky mají podobu klasických batohů. Kromě vody si tak můžete nést jídlo a vše, co na výlet potřebujete. Koupit je můžete v malých i velkých velikostech podle toho, kolik věcí na túru ponesete, nebo kolik času venku strávíte. Do největších můžete vložit také spacák se stanem.

Běžecké vaky na vodu

Běžecký vak byste měli mít možnost použít i při běhu. Lze je koupit v podobě speciálního batohu nebo vesty.

Vak na vodu s podobou batohu

Mají podobu klasického batohu, ale většinou mívají stejně jako vesty nízký profil. Při běhu vám tak nebudou nijak překážet ani vás omezovat. Do batohu můžete uložit i další věci, které se vám mohou při sportu hodit.

Tento prostor vám vesta nenabídne, na druhou stranu budete muset nést vše na zádech, což při dlouhém běhu nebude nijak pohodlné, na druhou stranu budete mít vše potřebné po ruce. Do batohu můžete vložit vak na vodu a v přední části je i prostor pro klasickou láhev.

Vak v podobě vesty

Mají podobu vesty a nést je můžete přes ramena. V přední části vesty najdete i několik kapes na různé drobnosti, naopak zde chybí opasek, který nabízí vak s podobou batohu.

Do vesty můžete vložit hydratační rezervoár, který velmi často není součástí vesty a koupit ho tak musíte samostatně. Rezervoár vám umožní pít pomocí hadičky. Vesty pak většinou umožňují i vložení lahve s vodou, a to ve svojí přední části.

Cyklistické vaky na vodu

Úkolem vaku je nijak neztížit jízdu na kole, ale naopak být vždy připraven k rychlému použití. U vaku je kladen důraz na nízkou hmotnost a kompaktní rozměr. Důležité je i to, aby vak při jízdě seděl pevně na zádech a nijak nepřekážel. Cyklistické vaky jsou nízkoprofilové a umístěny budou v bederní části tak, aby vás při jízdě nijak nelimitovaly.

Kromě vaků, které jsou vhodné na ježdění v běžném terénu lze koupit vaky pro vysokohorskou cyklistiku. Tyto vaky jsou větší a umožní vám převážet i další věci či oblečení.

Vak na zimu pro zimní sporty

Tyto vaky jsou dobrou volbou pro snowboardisty, lyžaře a všechny vyznavače zimních sportů či pobytů v přírodě. Vak je velmi dobře izolovaný a zajistí, že vám nápoj při pobytu venku nezamrzne.

Hydrovak nebo vložka

Na trhu lze pořídit 2 odlišné výrobky:

  • Vložka do hydrovaku – postačí těm, kteří již vlastní batoh nebo vestu s prostorem na vložení vložky do hydrovaku.
  • Hydrovak – budou muset pořídit všichni, kteří podobný batoh či cokoliv jiného nevlastní. Kompletní hydrovak poskytuje prostor pro umístění vložky, kterou je zpravidla nutné koupit samostatně. Z této vložky pak vede hadička přes ramenní popruh. Hadička by měla končit v oblasti brady a pít tak často můžete bez použití rukou.

Objem

Kapacita hydrovaku je tím nejdůležitějším parametrem. Největší výhodou vaků je větší objem, než jaký mají klasické láhve na vodu. Nejmenší vaky pojmou 1,5 litru vody. Ve velkém vaku můžete nosit i 3 a více litrů vody. S velikostí vaku roste i jeho hmotnost. Proto se doporučuje volit správnou velikost skutečně uvážlivě. Na kratších výletech vám postačí vaky s objemem do 2 litrů. Na druhou stranu však můžete větší vak naplnit méně, objem toho malého však nijak nezvětšíte.

Materiál

Hydrovak slouží k přenášení pitné vody, proto je velmi důležité, aby byl vyroben ze zdravotně nezávadných materiálů. Především se ujistěte, že v materiálu není obsažen škodlivý Bisfenol A. Vaky, které tento materiál neobsahují, poznáte i podle označení BPA free.

Nastavení

Hydratační vak v jakékoliv podobě musí na zádech dokonale sedět. Z tohoto důvodu vybírejte takový, který lze výškově nastavit v oblasti zad i v okolí bederního opasku. Díky tomu můžete vak přizpůsobit svojí postavě, nebo může sloužit více lidem.

Značka

Na trhu najdete vaky na vodu mnoha výrobců. Koupit ho můžete prostřednictvím internetu, nebo si pro něho můžete zajít do obchodu se sportovním vybavením. Zde si můžete hyrovak nejen prohlédnout, ale třeba i vyzkoušíte, zda se vám vejde do batohu. Volit můžete mezi vaku značky Osprey, Sakomon, Hydrovak, Vaude, CameIbak nebo třeba Source.

Cena

Cenu určuje typ vaku na vodu. Levnější variantou jsou samostatné rezervoáry, které se vkládají do batohu či vesty. Jejich cena se v závislosti na objemu a kvalitně materiálu pohybuje v rozmezí 200 – 1 000 Kč. Více již zaplatíte za celý nízkoprofilový hydratační systém v podobě vesty nebo batohu. Zde se cena pohybuje od 1 000 do 5 a více tisíc korun. Opět záleží na materiálu, objemu a dalších možnostech, které systém nabízí.

Porovnat ceny vaků

Údržba

Vak na vodu vyžaduje pravidelnou údržbu. V opačném případě riskujete, že se stane živnou půdou pro nebezpečné bakterie, které můžete pít společně s vodou. Společně s hydrovakem se tedy doporučuje pořídit i sadu určenou k jeho čištění. Při výběru byste si měli ověřit, jak je způsob čištění u vámi zvoleného modelů složitý, a zda bude možné hydrovak převrátit naruby. Otočené hydrovaky mohou dokonale vyschnout, což ji rovněž velmi důležité.

Nejdůležitější je údržbu hydrovaku zbytečně neodkládat, očistit je nutné nejen část na tekutinu, ale i hadičku. S tou si poradí speciální štěteček nebo si můžete pomoci vatou upevněnou na drátku.

Vyčistit lze i zatuchlý nebo plesnivý hydrovak. Zde však již musíte použít horkou vodu s octem nebo jedlou sodou. Použít můžete i běžný saponát. Poté je nutné nechat vak důkladně usušit. V případě opravdu silně znečištěné hadičky vám pravděpodobně nezbyde nic jiného, než pořídit hadičku novou. Abyste opravdu zlikvidovali všechny patogenní organismy, doporučuje se vak na vody vložit do mrazáku. Zde je však možné umístit pouze dokonale čistý a suchý vak.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou největší výhody hydrovaků?

Hydrovaky pojmou větší množství vody, což oceníte při delších výletech. Na rozdíl od klasické láhve jsou i mnohem více skladné. Větší hydrovak zabere méně místa než několik menších lahví na vodu. K vodě ve vaku tak budete mít přístup kdykoliv, aniž byste museli zastavovat a zdržovat se vyndáváním lahve z batohu.

Je možné k vaku na vodu koupit nějaké příslušenství?

Množství i typy příslušenství se liší s ohledem na výrobce. K běžné nabídce paří náhradní hadičky a ochranné obaly. Pokud plánuje pobývat v přírodě během zimy, může se vám hodit izolační hadička, ve které nebude tekutina zamrzat. Stejnou funkci pak bude plnit i izolační obal. K dostání je i ochranný kryt na silikonový náustek. Dále můžete pořídit držáky na hadičku či různé speciální hadice větší délky.

Jaký objem může mít hydratační batoh?

Hydratační batohy jsou stejně jako ty klasické k dostání v mnoha velikostech. Na krátkou procházku vám postačí batoh s objemem do 5 litrů. Do něho kromě vody umístíte i několik drobností. Na delší výlet, jízdu na kole či běhání můžete nést batoh s objemem 6 – 10 litrů. Koupit však můžete batoh s objemem do i nad 20 litrů.

Závěr

Hydratační vaky jsou velmi pohodlné, protože mají kompaktní tvar a nízké těžiště. Díky tomu se vak dokáže snadno přizpůsobit tvaru vašeho těla, což klasická láhev na vodu neumí. Hydratační vak můžete koupit samostatně jako rezervoár či celý komplet v podobě hydratačního systému. Na trhu jsou pak jednotlivé vaky rozděleny podle typu aktivity, která je vám blízká. Kromě toho se liší i velikost a výrobní materiál.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.bagalio.cz, www.waragod.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Dobrá značka je Osprey, má fakt kvalitní vaky na vodu. Zatím nebyl ani s jedním žádný problém.

Přidat komentář

Recenzer
Logo