Aminokyseliny

Nejoblíbenější typy aminokyselin

Aminokyseliny jsou základní stavební jednotkou proteinu, tedy bílkovin. Bílkoviny jsou velmi potřebné látky, které tvoří téměř všechny struktury lidského těla. Kromě proteinu tvoří aminokyseliny také peptidy. V lidském DNA je 20 aminokyselin, 9 složek tvoří tzv. esenciální a 11 neesenciální aminokyseliny.

Aminokyseliny jako doplňky stravy užívají zejména sportovci, kteří mají vyšší spotřebu bílkovin, pro jejich anabolickou nebo antikatalogickou funkci. Zjednodušeně se dá říct, že aminokyselina chrání a obnovují svalovou hmotu.

Mezi nejvíce prodávané doplňky stravy patří proteiny nebo gainery, aminokyseliny nepatří na nejvyšší příčky tohoto pomyslného žebříčku. Užívají se většinou s dalšími doplňky stravy, tedy právě proteiny, různými vitamíny nebo omega 3.

Porovnat ceny aminokyselin

Nejlepší aminokyseliny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. BSN Amino X 1015 g 97 % 869 Kč Zobrazit Pilulka.cz
2. Prom-IN BCAA Synergy 550 g 94 % 549 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Extrifit BCAA Instant 300 g 93 % 550 Kč Zobrazit Pilulka.cz
4. NUTREND BCAA 2:1:1 150 tablet 92 % 509 Kč Zobrazit Notino.cz
5. MyProtein BCAA 500 g 85 % 379 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Aminokyseliny je možné rozdělit do několika skupin. První skupinu tvoří rozvětvené nebo také komplexní aminokyseliny, které obsahují v jednom výrobku více složek. Druhou skupinou jsou pak jednotlivé aminokyseliny.

BCAA

Patří mezi esenciální aminokyseliny. BCAA obsahuje 3 aminokyseliny – leucin, izoleucin a valin. Jejich hlavní funkcí je funkce antikatalogická, aminokyseliny brání rozpadu svalové hmoty. Užíváním leucinu zvýšíte energii a předejdete kožním potížím i možnému vypadávání vlasů.

Isoleucin pomáhá při hojení, podporuje imunitu a reguluje cukr v krvi. Isoleucin se nachází zejména ve svalové tkáni, jeho nedostatek tak hrozí starším osobám. Valin podporuje mentální zdraví, udržuje emocionální klid a ovlivňuje koordinaci svalů.

BCAA se používají zejména u redukčních diet, kdy je svalová tkáň vystavena větší zátěži. BCAA se vyrábí v různých poměrech složek, kdy mohou chránit více před rozpadem svalové hmoty nebo je jejich hlavní úkol budovat svalovou hmotu.

Výrobci používají různé poměry složek:

  • 2:1:1 – základ, který poskytuje především ochranu svalové hmoty
  • 8:1:1 – 16:1:1 – tyto aminokyseliny mají ve větším poměru zastoupen leucin, který se stará o tvorbu bílkovin a je určen pro ty, kteří chtějí především budovat svalovou hmotu.

BCAA se užívají především po nebo před tréninkem. Výhodnější je však užívání po tréninku, aminokyseliny totiž zvyšují inzulín a tím snižují stresový hormon kortizol. Doporučená denní dávka je 3 – 5 gramů leucinu, což odpovídá cca 5 – 10 g prášku. Přesné dávkování je však vždy uvedeno na konkrétním výrobku a je vhodné doporučenou denní dávku zbytečně nepřekračovat.

EAA

Pod touto zkratkou se ukrývají esenciální aminokyseliny, které lidské tělo nedokáže samo vyprodukovat. EAA obsahuje všech 9 složek, které mají mimo jiné vliv na růst svalů a minimalizují ztrátu svalové hmoty.

Esenciální aminokyseliny jsou obsaženy v drůbeži i červeném mase, rybách, mléčných produktech i vejcích. Z rostlinných zdrojů je EAA obsaženo v quinoi a sóji.

Leucin

Leucin je v BCAA aminokyselinách zastoupen v největším poměru. Hlavním úkolem leucinu je budovat svaly a samotný leucin tak můžete zařadit jako podpůrnou složku k aminokyselinám, které jsou v poměru 2:1:1. Leucin reguluje množství cukru v krvi. Nedostatek leucinu může vést ke kožním problémům a únavě a ovlivnit může i vypadávání vlasů.

Glutamin

Glutamin je aminokyselina nejvíce zastoupena v lidském těle a slouží především k regeneraci svalů. Glutamin se nejčastěji užívá před spaním, kdy napomáhá k vyplavování růstového hormonu a plní i imunitní funkci.

Užívat ho však můžete také po tréninku, kdy je jeho úkolem nastartovat regenerační proces. Doporučená denní dávka je 5 gramů jednorázově, dávku však můžete rozdělit do 2 – 3 menších dávek.

Arginin

Tato semi – esenciální aminokyselina způsobuje uvolnění cév, lepší prokrvení a tím i lepší regeneraci svalů. Dle různých výzkumů je dokázáno, že užíváním argininu zlepšíte příznaky ucpaných tepen a předejít můžete i kardiovaskulárním onemocněním.

Tyto účinky se však podle jiného výzkumu nevztahují na osoby, které již prodělali infarkt. Pokud tedy patříte mezi ty, kdo řeší jakýkoliv srdeční problém, je třeba užívání argininu nejdříve konzultovat s lékařem.

Mezi další přednosti argininu patří snižování únavy a zlepšení vytrvalosti. Arginin může dopomoci i se spalováním nadbytečných tuků. Arginin se nachází v červeném mase, krůtích a kuřecích prsou.

Mezi další běžně dostupné potraviny patří ryby, mléčné výrobky, dýňová semínka, arašídy, cizrna nebo čočka. Arginin by měl být užíván společně s jídlem a vhodné je dodržovat dávkování výrobce.

Značka

Aminokyseliny ve všech dostupných podobách koupíte od značky Extrifit. CzechVirus, Nutrend, BioTech USA, Prom-IN, Acra nebo třeba GymBeam. Výrobců je však mnohem více. Vždy se snažte preferovat známého výrobce, u kterého si můžete být jistí kvalitou výrobku.

Cena

Cenu jednotlivých výrobků je těžké specifikovat. Je odvozena od velikosti balení, složení výrobku nebo formy, v jaké jsou aminokyseliny k dostání.

V začátcích užívání je vhodné koupit menší balení a výrobek nejdříve vyzkoušet a teprve pokud budete spokojeni, můžete koupit větší balení. Cena menších balení se pohybuje kolem 100 – 200 Kč. Naopak velká balení koupíte i za více než 1 000 Kč.

Porovnat ceny aminokyselin

Otázky a odpovědi

V jaké podobě je možné koupit BCAA a jaký je mezi jednotlivými typy rozdíl?

Aminokyseliny můžete koupit v tekuté formě, která je již předpřipravená. Její užívání je tak nejjednodušší. Nevýhodou je však nejvyšší pořizovací cena. Druhou možností jsou tablety nebo kapsle. I zde je užívání velmi jednoduché a doporučuje se spíše upřednostnit kapsle před tvrdými tabletami.

Poslední možnost je instantní podoba. I zde je jednoduchá příprava, prášek stačí rozmíchat s vodou. Výhodou instantních aminokyselin je nejnižší pořizovací cena, ale chuťově nemusí vyhovovat každému.

BCAA je k dostání také v podobě drinků, ty obsahují navíc kofein. Vychlazené drinky jsou vhodné zejména v letních měsících. Nevýhodou je, že drink obsahuje pouze jednu dávku, a jeho každodenní používání je neekonomické, jedná se tedy o občasnou záležitost.

Co se řadí mezi esenciální aminokyseliny?

Do této skupiny patří několik složek.

  • Lysin – je složka, která udržuje pevné kosti a podporuje růst svalů. Urychluje hojení a reguluje tvorbu enzymů a hormonů. Ovlivňuje tvorbu imunity i energie, a také produkci kolagenu a elastinu.
  • Histidin – usnadňuje růst i regeneraci tkání. U obézních osob může snížit BMI.
  • Treonin a metionin – treonin je součástí zubní skloviny, elastinu a kolagenu a má vliv na zdraví zubů i pokožky. Metionin se používá společně s neesenciální aminokyselinou Cystein a má pozitivní dopad na zdraví vlasů, nehtů i pokožky.
  • Aminokyseliny – Aminokyseliny BCAA se skládají z leucinu, isoleucinu a valinu a patří mezi aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. Užívají se pro regeneraci svalů i produkci energie.
  • Fenylalanin – ovlivňuje správnou funkci mozku.
  • Tryptofan – je výchozí látkou pro vznik melatoninu a seratoninu. Seratonin reguluje chut k jídlu, náladu, spánek i bolest. Melatonin má vliv na spánek a najdete ho v mnoha přípravcích na spaní.

Co jsou neesenciální aminokyseliny?

Neesenciální aminokyseliny si může lidské tělo samo vyrobit. Také tyto aminokyseliny jsou navíc obsažené v různých potravinách. Na rozdíl od esenciálních je najdete pouze v živočišných produktech.

Mezi neesenciální aminokyseliny patří například arginin, který pomáhá detoxikovat játra a využívá se při léčbě sterility u mužů. Cystein eliminuje škodlivé toxiny, chrání mozek i játra, pomáhá s regenerací po úrazech i spalování tuků. Taurin má pozitivní vliv na činnost srdce a zlepšuje zrak.

Závěr

Aminokyseliny patří k běžným doplňkům stravy. Ať již zakoupíte jakýkoliv výrobek, dodržujte vždy doporučené denní dávkování. Při vyšším dávkování nezvýšíte účinnost, ale naopak snížíte využitelnost produktu.

Při nákupu dejte pozor i na nekvalitní podezřele levné výrobky méně známých značek. Zde můžete zakoupit aminokyseliny v nižším poměru. Vždy si ověřte, že výrobek obsahuje ideálně téměř 100 % aminokyselin. Proto si před nákupem dobře nastudujte i složení výrobku.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.protein.cz, www.pilulka.cz, www.kulturistika.com, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (140 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Aminokyseliny jsou velmi důležité, což je také důvod, proč vždy sázím na osvědčené značky. U mě vedou značky Nutrend a Prom-IN, proto jsem si objednal Prom-IN Glutamine Micro Powder 500 g balení a spokojenost.

  2. Dříve jsem bral MyProtein L-Glutamine, ale tento produkt mi moc nevyhovoval. Přešel jsem na Prom-IN Glutamine Micro Powder a super. Je to obrovský rozdíl, protože účinek je vynikající a je to úplně jiný level než předchozí aminokyseliny.

Přidat komentář

Recenzer
Logo