Skládací elektrokola

Kola jsou neodmyslitelnou součástí mnohých domácností. Ve velkém se využívají jako dopravní prostředek i sportovní náčiní. Kola mají mnoho podob, jedním typem jsou právě skládací elektrokola.

Skládací elektrokola vás stejně jako klasická elektrokola odvezou z místa A do místa B bez větší námahy. Jejich největší výhodou je pak snadná přenositelnost, nabízí totiž velmi jednoduchý systém složení. To oceníte zejména při pohybu po městě. Právě pro něj se tento typ kol využívá nejčastěji. Tato kola se obecně hodí pro jízdu v méně náročném, spíše zpevněném terénu. Jejich nevýhodou je i skutečnost, že je stavěné spíše pro kratší přesuny.

Skládací elektrokolo se na rozdíl od klasických elektrokol nedělí do dalších skupin. Najít ho můžete pouze v jednom provedení. Vybírat ho tak budete především podle kapacity baterie a s ní spojeným maximálním dojezdem. Při výběru by vás z praktického hlediska měla zajímat i hmotnost kola.

Porovnat ceny elektrokol

Baterie

Velmi důležitou součástí kola je pochopitelně baterie. Ta může být umístěna na rámu, nebo na nosiči. Kola s vyšší hmotností mívají baterii pod sedlem. V souvislosti s baterií se zajímejte o její kapacitu a tím i dojezd.

  • Dojezd – skládací elektrokola se dojezdem poměrně značně liší. S vyšším dojezdem však obecně roste i pořizovací cena. Proto volte velmi dobře, pro jak velkou vzdálenost kolo potřebujete. Dojezd těchto kol se nejčastěji pohybuje v rozmezí 70 – 120 km, přičemž můžete pochopitelně narazit na kolo s menším nebo naopak větším dojezdem.

Průměr kol

Obvyklý průměr těchto kol je od 12 – 20´´. Tato kola jsou tedy menší, avšak pro přesun po městě naprosto vyhovující. Elektrokolo, které budete používat i při vyjížďkách mírným terénem, by mělo mít kola o velikosti alespoň 18´´.

Kapacita baterie

Baterie nabízí různou kapacitu. Kapacitu baterie volte opět podle toho, na jak dlouhé trasy budete pravidelně vyrážet. Skládací elektrokola nabízí kapacitu od 8 – 20 AH.

  • 10Ah – jestliže si vystačíte s dojezdem od 50 – 70 km, bude vám stačit nižší kapacita baterie.
  • 15Ah – díky této kapacitě bude kolo schopno ujet až 100 km.

V souvislosti s kapacitou se zajímejte i o dobu, kterou baterie potřebuje ke svému opětovnému nabití. Na další cestu budete moci obvykle vyrazit po uplynutí 4 – 5 hodin.

Konstrukce

Skládací kola jsou považována za velmi bezpečná, přesto se najdou tací, kteří skládačkám jednoduše nevěří.

  • Nestabilní konstrukce – první, co mnozí zájemci o toto kolo řeší, je stabilita konstrukce. Ne každý považuje konstrukci za dostatečně stabilní a mnozí se obávají krátké životnosti kola. Pravdou však je, že na výrobu elektrokol se používají velmi kvalitní a odolné materiály, které se používají na výrobu každého komponentu. Jestliže budete kolo vybírat mezi ověřenými značkami, budete se na něho moci spolehnout v každé situaci.
  • Nízká rychlost – jiní zase oponují, že skládací elektrokola nejsou dostatečně rychlá. Rychlost těchto kol je však srovnatelná s rychlostí jiných typů elektrokol. Tento typ kol nabízí všechny benefity elektrických dopravních prostředků. Spolehnout se můžete na pohodlnou ekologickou jízdu bez zbytečné námahy.
  • Údržba – obávat se nemusíte ani složité údržby. Ani v tomto ohledu se skládací elektrokolo od klasických kol nijak výrazně neliší. Největší pozornost je nutné věnovat baterii, kterou musíte pravidelně nabíjet a v zimních měsících byste ji měli uskladnit na teplejším místě. V opačném případě můžete výrazně snížit její životnost. Před každou jízdou se rovněž doporučuje zkontrolovat brzdy, řetěz a plášť.
  • Náročná jízda – poslední mýtus se týká náročné jízdy. Mnozí se domnívají, že díky systému skládání musí mít kolo mnohem těžší konstrukci, což se odráží na náročnější jízdě. Při šlapání do kopce vám však práci zjednoduší baterie. Obávat se nemusíte ani vysoké hmotnosti, protože elektrokola jsou konstruována tak, aby bylo jednoduché je přenášet nebo převážet z místa na místo.

Značka

U každého kola je velmi důležité vybrat dostatečně kvalitního výrobce. Ten vám zaručí, že na výrobu kola byly použity dostatečně kvalitní, odolné a přitom lehké materiály. Na našem trhu jsou tato kola zastoupena značkami jako Leader Fox, Apache, LOVELEC, GOCYCLE, TERN, Hecht, Devron Bike a dalších.

Cena

Obecnou nevýhodou elektrokol je vyšší pořizovací cena. Ta se odvíjí především od typu kola. Elektokola jsou však dostupná pouze v jediném provedení a cenové rozdíly tak v jejich případě nejsou tak vysoké, jak tomu bývá u kol klasických. Většinu kol lze pořídit za cenu v rozmezí 20 – 30 000 Kč.

Dražší jsou kola, která mají výrazně vyšší dojezd nebo je jejich součástí odpružení přední vidlice. Nejdražší běžná skládací elektrokola koupíte za cenu okolo 40 000 Kč, k dostání jsou i dražší kola, která vám již umožní jízdu náročnějším terénem. Tato kola se liší i velikosti a na první pohled připomínají klasické horské kolo.

Porovnat ceny elektrokol

Otázky a odpovědi

Jakou hmotnost mají skládací elektrokola?

Skládací elektrokola se vyznačují menší a méně robustní konstrukcí, která je vhodná pro jízdu na zpevněné komunikaci. Díky této konstrukci je však kolo poměrně lehké a jeho přenášení ve složeném stavu není tudíž nijak obtížné. Obvyklá hmotnost kola je okolo 20 kg, menší kola však mohou mít ještě nižší hmotnost.

Jaké příslušenství elektrokolo nabízí?

Ke skládacímu elektrokolu budete moci přikoupit různé příslušenství. Tím základním je osvětlení nebo zámek na kolo. Ve městě se vám bude hodit příslušenství určené k převážení věcí. Jedná se o brašnu na kolo, košík atd. Některá kola vám umožní vyměnit sedlo kola. Koupit můžete takové, které vám bude dokonale vyhovovat.

Nabízí elektrokolo nadstandardní výbavu?

Dražší modely mohou být odpružená. Jízda tak bude mnohem pohodlnější. Odpružená bývá přední vidlice. Nevýhodou odpružených kol je již zmíněná vysoká pořizovací cena.

Závěr

Elektrické skládací kolo využijete především při jízdě rovným terénem, nejčastěji jsou tato kola k vidění v rušném městském provozu. Na elektrokole se jednoduše dostanete do cíle rychleji než v autě. V jejich případě nemusíte řešit ani to, kde kolo zaparkujete. Kole jednoduše složíte a vzít si ho můžete všude s sebou.

Výhodou kol je i poměrně nízká hmotnost a dostatečná nosnost. Kolo obvykle uveze jezdce s hmotností do 110 kg. Skládací elektrokolo poznáte na první pohled podle menší velikosti, kola mohou mít průměr maximálně 20“. Nevýhodou je menší dojezd, baterie obvykle vydrží cca 80 km. Aby skládací elektrokolo uspokojilo veškeré vaše představy, měli byste ho před nákupem vždy vyzkoušet.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (64 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Skládací elektrokola mají tu výhodu, že se vlezou kamkoliv, což byl důvod, proč jsme je s manželkou pořizovali. Vozíme je s sebou na chalupu a používáme pro jízdu na nákupy, nebo jen tak když se chceme projet po okolí. Máme oba Agogs Lowstep 2022 a jezdí se na něm super, ani jsme moc neřešili, co je dámské či pánské, prostě nám padlo do oka a bylo hotovo.

  2. Moc jsem tedy skládacím kolům nevěřil, když jsem na ně poprvé narazil, ale jsou fakt super. Hlavně dokonale skladná do auta, což je pro mě velké plus.

Přidat komentář

Recenzer
Logo