Skládací kola

Nejoblíbenější typy kol

Obliba jízdní kol strmě roste u osob prakticky všech věkových kategorií. Jízdní kola mají několik podob, to správné kolo budete vybírat podle způsobu používání. Prakticky každý typ kola je zastoupen i skládací variantou. Skládací kolo tak není určeno pouze do města, na skládacím kole můžete vyrazit do terénu, nebo si užít rychlou jízdu po zpevněných komunikacích.

Důvodů proč skládací kolo pořídit je celá řada. Tato kola jsou ideálním řešením pro ty, kteří nemají dostatek místa pro uskladnění klasického kola. Skládací kola se vejdou do malého bytu, na studentské koleje, do karavanu, auta i letadla. Skládací kola můžete bezpečně přepravovat v kufru auta a vyhnete se tak jejich instalaci na speciální držáky. Se skládacím kolem můžete poměrně jednoduše cestovat MHD, nebo jednoduše hledáte kolo, které využijete pouze několikrát do roka.

Ať už máte jakýkoliv důvod k nákupu tohoto typu kola, měli byste si před jeho pořízením položit několik základních otázek. Nejprve je třeba vybrat správný typ kola. Velmi pečlivě zvažte, jak často a kde všude budete na kole jezdit. Od četnosti používání a typu terénu se bude lišit nejen typ kola, ale kvalita konstrukce a další prvky. Při výběru hraje poměrně důležitou roli i výška a hmotnost. Konstrukce skládacích kol není přece jenom tolik kvalitní a pevná, jak tomu bývá u klasických jízdních kol.

Porovnat ceny skládacích kol

Typy

Na skládacím kole můžete vyrazit do města, projet se po lese i silnici. Koupit pak můžete i kolo v eklektickém provedení. Záleží tedy na tom, kde se budete chtít na kole pohybovat.

Městské kolo

Skládací kola do města patří k těm nejmenším a zároveň i nejlehčím. Na první pohled ho poznáte podle malých kol. Konstrukce vám umožní velmi rychlé složení a opětovné rozložení kola. Díky tomu můžete kolo vozit ve vozech MHD nebo je mít u sebe na různých místech.

Silniční kolo

Nejoblíbenější variantou je tzv. universální kolo, které se hodí do města, ale díky odpruženému rámu vám umožní i pohodlnou jízdu méně náročným terénem. K dispozici máte v tomto případě i různý počet převodových stupňů. Speciální konstrukce je uzpůsobena i pro rychlejší jízdu po silnici.

Horské kolo

Konstrukce těchto kol se od té klasické zase tolik neliší, avšak i v tomto případě máte možnost kolo složit. Jízdu náročnějším terénem si budete moci užít díky větším kolům a odpruženému rámu.

Elektro kola

Nejžádanějším typem jsou nejtěžší a nejdražší kola elektrická. Jejich nevýhodou je omezená možnost skládání, limitovat vás zde bude poměrně velká baterie. Přesto je však baterie menší, než tomu bývá u klasických elektrických kol a pro tuto variantu je tak typický menší dojezd. Pro pohyb po městě nebo na kratší jízdu si však el. skládacím kolem zaručeně vystačíte.

Velikost

Skládací kola se vyznačují menší velikostí. Velikost kol mívá nejčastěji 20´´. Narazit však můžete i na kola s velikostí 16´´ nebo naopak 26´´. Velikost kola je odvozena od účelu použití i velikosti postavy. Osoby s výškou okolo 185 cm, budou potřebovat větší kolo s pevnějším rámem.

Více než velikost samotného kola je pro mnohé důležitější rozměr kola ve složeném stavu. Kolo běžné velikosti můžete zpravidla složit do balíčku o velikosti 40 x 60 x 80 cm, největší kola mívají ve složeném stavu rozměr okolo 80 x 66 x 47 cm.

  • Kola s průměrem 16 – 20´´ – tyto skládačky spadají do kategorie malých, lehkých kol. Jsou snadno ovladatelné a vhodné spíše na krátké trasy a pevný rovný terén.
  • Kola s průmětem 22 – 24´´ – je považováno za zlatou střední cestu. Výhodou je vyšší rychlost kola a stále ještě přijatelná hmotnost.
  • Kolo s průmětem 26´´ – v této kategorii najdete horská kola, která je ideální na delší jízdu méně náročným terénem.

Elektokola mívají zpravidla kola s průměrem 16 – 20´´. Jsou určena pro jízdu po zpevněném terénu.

Velikost rámu

Velikost rámu mu měla být vybírána s ohledem na výšku postavy. Velikost je často uváděna písmeny S – XL, někteří výrobce používají údaje v palcích.

  • Pro cyklisty s výškou do 165 cm jsou určena kola s výškou rámu 15 a 16“
  • Cyklisté s výškou 160 – 170 cm budou potřebovat kola s velikostí 16 – 20“
  • Výšce postavy 170 – 180 cm bude vyhovovat kolo s rámem o velikosti 20 – 22“

Hmotnost

U skládacích kol je důležitým parametrem rovněž hmotnost. Ta se běžně pohybuje v rozmezí 10 – 15 kg. Z hlediska praktičnosti je lepší pořídit lehčí kolo, avšak při výběru se zaměřte i na nosnost kolo. Lehčí kola se vyznačuje nižší nosností, těžší kola si naopak poradí s těžším nákladem. Skládací kola mívají zpravidla nosnost okolo 100 kg.

Rám

U skládacích kol se klade důraz na co nejnižší hmotnost. Z tohoto důvodu mají kola zpravidla lehký hliníkový rám. Z hliníku se vyrábí prakticky všechny kovové prvky. Dražší kola mohou mít rám vyrobený z duralu, což je slitina hliníku a dalších kovů. Nejlevnější kola pak mají rám ocelový.

Rám zpravidla umožní kolo složit přesně v polovině. Toto však neplatí u kol s vyšší nosností. Tato kolo mívají rám pevnější a odolnější a rám nelze složit přesně v polovině. Ve složeném stavu má tak kolo větší velikost.

Příslušenství

Skládací kolo můžete dovybavit dalším příslušenstvím. Mnohá kola jsou s příslušenstvím dodávána. K základní výbavě patří kryt řetězu, blatníky, odrazky, světla, stojánek i zvonek. Další doplňky si můžete v případě zájmu dokoupit. Žádané jsou především nosiče a košíky nebo tašky na kolo.

Značka

Skládací kola nabízí poměrně velké množství výrobců. V našich končinách patří mezi známé značky Author a Liberty. Za jedny z nejkvalitnějších jsou považována kola značky Brompton. Velmi žádaná jsou rovněž kola Tern.

Cena

Pořizovací cena skládacích kol je o něco nižší, než je běžné pro kola klasické. Ačkoliv je skládací kolo beze sporu praktickou záležitostí, nabízí vám o něco méně, co se komfortu jízdy týká. Nejlevnější kola koupíte za 6 – 8 000 Kč. Tyto kola spadají do kategorie městských a jsou vhodnější pro přesun na kratší vzdálenost.

Více možností nabídnou kola s cenou od 10 – 15 000 Kč. Zde najdete oblíbené universální modely, které jsou určeny pro jízdu městem a poradí se i s méně náročným terénem. Horská a elektrická kola patří k těm nejdražším a zaplatit za ně můžete více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny skládacích kol

Otázky a odpovědi

Na co se při výběru skládacího kola zaměřit?

Jednoznačně nejdůležitější je účel využití. Od něho se odvíjí typ kola. Do města budete potřebovat opravdu skladné a lehké kolo, které můžete snadno přenášet. Ti, kteří budou kolo častěji převážet a rádi jezdí i terénem, již mohou zvolit větší i těžší kolo s odpružením. V tomto případě je nejdůležitější, aby se kolo mohlo převážet v kufru automobilu. Ideální volbou je horské kolo s vyšší nosností s pevnějším rámem.

Jakou kvalitu má odpružení skládacího kola?

Odpružení není pro skládací kola až tak typické. Přesto i zde narazíte na kola určená do terénu, které mohou mít odpružení na předním i zadním kole. Pro kolo s odpružením jsou typická větší kola. Počítat však musíte s vyšší hmotností a menší skladností.

Lze na skládací kolo připevnit sedačku pro děti?

Ano, i tuto možnost mnohá kola nabízí. Dá se dokonce říct, že přimontování sedačky by mělo umožnit každé kolo.

Závěr

Skládací kola jsou nejčastěji k vidění ve městech, kde je používají tisíce cyklistů. Kola skládačky se těší obrovské popularitě všude ve světě a jejich obliba stále stoupá. Skládací kolo můžete jednoduše složit a vzít ho s sebou kamkoliv, nemusíte se tedy bát, že vám kolo někdo ukradne a mnohem snadnější bude i přesun MHD.

Drtivá většina kol vám složení umožní přesně v polovině za použití centrálního kloubu. Jiné kola využívají obdobné systémy jako dětské kočárky. Každý výrobce má trochu odlišný způsob a je tedy vhodné manipulaci s kolem před nákupem vyzkoušet.

V každém případě by měl být způsob složení jednoduchý a spolehlivý. Skládací kola jsou malá a nemají tolik robustní konstrukci. Důležitá je u nich totiž nízká hmotnost. Z tohoto důvodu si nezapomeňte ověřit nosnost kola. Ta by měla být alespoň 100 kg.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.velorama.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám skládací kolo od značky Liberty a používám ho vždy, když potřebuju jet někam, kde se špatně parkuje. Bez problémů si ho totiž složím a vezmu dovnitř na jednání, aniž bych se musela obávat, že mi jej venku někdo odcizí. Cena byla kolem deseti tisíc, ale své si odpracuje na jedničku.

  2. Manželka chtěla koupit skládací kolo, aby ho mohla vozit v kufru auta a potom na něm jezdit u maminky na venkově. Pořídil jsem jí Kenzel Camping Ceremony 2023 a hodně si ho chválí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo