Herní sluchátka

Herní sluchátka se od klasických poslechových sluchátek liší na první pohled. První, čeho si všimnete, je mnohem atraktivnější vzhled. Tato sluchátka jsou většinou robustnější a jejich součástí bývá velmi často mikrofon. Herní sluchátka se liší i zvukem, v jejich případě je kladen velký důraz na basy a nabídnou vám i prostorový zvuk.

Vybrat správná herní sluchátka není úplně jednoduché. V tomto případě je ideální sluchátka před nákupem vyzkoušet. O kvalitě v tomto případě velmi rozhoduje pořizovací cena. Méně nároční hráči, kteří si zahrají spíše příležitostně, si vystačí s levnějšími sluchátky. Čím déle času hraním her strávíte, tím dražší a kvalitnější verzi budete potřebovat. Během výběru si všímejte i několika hlavních parametrů.

Porovnat ceny sluchátek

Nejlepší herní sluchátka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. HyperX Cloud II 94 % 1 599 Kč Zobrazit Tera.cz
2. Zalman ZM-HPS300 87 % 229 Kč Zobrazit Mall.cz
3. A4Tech Bloody G501 86 % 692 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Yenkee Ambush YHP 3020 84 % 299 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Genius HS-05A 80 % 319 Kč Zobrazit Datart.cz

Typy

Herní sluchátka lze rozdělit do skupin podle typu konstrukce. Běžnější jsou sluchátka s konstrukcí přes uši, koupit můžete sluchátka na uši i do uší. Zvolit sluchátka správné konstrukce je velmi důležité, protože ovlivňují pocit ze hry.

  • Sluchátka přes uši – tato podoba sluchátek je tou nejoblíbenější. Sluchátka překrývají celé uši, jsou velmi pohodlné a zvuk dokonale izolují. Nevýhodou těchto sluchátek je větší velikost a hmotnost.
  • Sluchátka na uši – jedná se o odlehčenou variantu, kterou poznáte podle drobnější konstrukce. Jejich nevýhodu je však menší pohodlí a horší izolace zvuku. Při hraní se navíc může stát, že vám budou sluchátka padat.
  • Špunty do uší – nejméně oblíbené jsou sluchátka v podobě špuntů. Tato sluchátka nejlépe izolují zvuk, ale při dlouhodobém používání jsou spíše nepohodlné. Výhodou těchto sluchátek je nízká hmotnost a kompaktní velikost. Na druhou stranu musíte počítat s méně kvalitním zvukem.

Konstrukce

Konstrukce sluchátek může být uzavřená nebo otevřená.

  • Uzavřená konstrukce – poskytují dokonalou izolaci. Při hraní her vás nebude nikdo a nic rušit, což nemusí být vždy výhoda. Uzavřená sluchátka poskytují o něco horší utlumený zvuk.
  • Otevřená konstrukce – tyto sluchátka vám umožní částečně vnímat i zvuky okolí. Nevýhodu je, že sluchátka propouští zvuk do místnosti. Při ranní her tak můžete rušit svoje okolí.

Materiál

Na uživatelský komfort má vliv i výrobní materiál. Většina sluchátek je vyrobena z plastu. Rozdíl je však v jeho kvalitě. Levná sluchátka jsou vyrobena z nekvalitního plastu, který nemá nijak dlouhou životnost a při hře vás navíc může rušit vrzání. Dražší sluchátka jsou naopak vyrobena z odolného pružného plastu. Tato sluchátka jsou vysoce kvalitní a srovnatelná s kovovou konstrukcí.

  • Hlavový most – tato část bývá vyrobena z plastu nebo kovu. Za kvalitnější jsou považována sluchátka s kovovým mostem.

Pohodlí

Pohodlí je v případě herních sluchátek opravdu důležité. Obzvláště to platí pro hráče, kteří hraním her stráví i několik hodin denně. Pohodlná sluchátka vás nebudou tlačit a nemělo by se stát, že se vám pod nimi bude potit hlava. Proto se při výběru zaměřte i na typ výplně.

  • Koženka – nejběžnějším materiálem je koženka. Také ta se však poměrně značně liší svojí kvalitou. Levnější koženka se bude poměrně rychle olupovat a pod sluchátky se vám budou více potit uši. Proto se zaměřte spíše na dražší, ale kvalitnější materiál.
  • Paměťová pěna – výplň mušlí je vyrobena z paměťové pěny, která se dokáže přizpůsobit tvaru hlavy a sluchátka vás nebudou tlačit ani v případě, kdy budete mít nasazené brýle. Paměťová pěna by neměla být pouze na mušlích, ale i na horní části, která přichází do kontaktu s hlavou hráče.

Zvuk

Podstatným parametrem je zvuk herních sluchátek. To, jak sluchátka hrají, však bez vyzkoušení nepoznáte. Částečně vám pomohou uživatelské recenze, ale vnímání zvuku je spíše subjektivní pocit.
V souvislosti se zvukem se však můžete zaměřit na následující parametry:

  • Frekvenční rozsah – je uváděn v Hz a určuje, v jakých frekvencích mohou sluchátka hrát. Standardně je frekvenční rozsah v rozmezí 10 Hz – 30 kHz. Koupit můžete i herní sluchátka s větším frekvenčním rozsahem. Na trhu jsou však zastoupena poměrně malým počtem modelů. Za kvalitní lze považovat sluchátka s frekvenčním rozsahem 20 Hz – 20 kHz.
  • Impedance – jedná se o údaj, který určuje elektronický odpor měničů sluchátek. Laicky to znamená, že impedance ovlivňuje hlasitost a kvalitu reprodukce zvuku. Obecné pravidlo říká, že čím je hodnota impedance nižší, tím hlasitěji, ale i méně kvalitně budou sluchátka hrát. Obvyklá hodnota impedance je u kvalitních sluchátek 32 ohmů.
  • Prostorový zvuk – při hraní her je prostorový zvuk velmi důležitý. Levnější sluchátka nabízí stereo zvuk, oblíbená jsou sluchátka s 5 kanálových zvukem a za nejkvalitnější se považují sluchátka se 7 kanálových zvukem.

Připojení

K počítači nebo jinému zařízení můžete herní sluchátka připojit 3 různými způsoby. Nejstarším, ale stále velmi populárním typem jsou sluchátka s 3,5 Jackem, modernější jsou sluchátka doplněná o USB kabel a koupit můžete pochopitelně bezdrátová sluchátka.

Bezdrátová sluchátka jsou velmi pohodlná a tento způsob připojení volí stále větší počet hráčů. Bezdrátová sluchátka se vyznačují srovnatelnou kvalitou zvuku v porovnání se sluchátky drátovými. Jejich nevýhodou je tak pouze nutnost opakovaného dobíjení. V jejich případě si tak všímejte výdrži baterie. Bezdrátová sluchátka lze však zpravidla používat i během nabíjení.

Mikrofon

Mikrofon je součástí většiny herních sluchátek. Na kvalitu mikrofonu se většinou nikdo nezaměřuje. Pokud koupíte dražší sluchátka ověřeného výrobce, měli byste počítat s tím, že mikrofon bude rovněž dostatečně kvalitní.

Herní sluchátka s mikrofonem bývají většinou vybavena husím krkem, který vám umožní mikrofon různě natáčet. Lze pořídit i sluchátka s odnímatelným nebo zasouvacím mikrofonem. I podoba mikrofonu je individuální záležitostí.

  • Mikrofon s kabelem – bývá součástí sluchátek špuntů. Vyznačuje se nízkou kvalitou.
  • Sklápěcí mikrofon – můžete ho kdykoliv vyklopit nebo zaklopit.
  • Vysouvací mikrofon – elegantní a praktické řešení, které umožní mikrofon schovat do konstrukce.
  • Integrovaný mikrofon – je součástí sluchátek a nelze ho nijak schovat.

Směrová charakteristika

  • Parametr, který ovlivňuje snímání okolního zvuku. Koupit můžete všesměrové nebo směrové mikrofony.
  • Všesměrové – zvuk je snímán ze všech směrů. Nevýhodou je, že mikrofon zachytí okolní hluk.
  • Směrové – jsou oblíbenější, zvuk je snímám pouze z jednoho směru a v menší míře je snímán zvuk okolí.

Značka

Herní sluchátka koupíte od několika výrobců. Velký výběr nabízí značka Sony, oblíbená jsou i sluchátka Razer nebo Trust. Vysokou kvalitu zaručují sluchátka Logitech, Genius, Hyper X a mnoho dalších.

Cena

Cena byla zmíněna již mnohokrát. Z hlediska ceny se herní sluchátka značně liší. Kolik za sluchátka utratíte, určuje především to, jak často je budete používat. Příležitostní hráči si vystačí se sluchátky s cenou do 500 Kč. Běžným uživatelům postačí sluchátka s cenou od 1 000 – 1 500 Kč. Ti nejnáročnější však za ně mohou utratit 2 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny sluchátek

Otázky a odpovědi

Co je samonastavovací most?

Nejoblíbenějšími herními sluchátky jsou sluchátka přes uši. Jejich součástí je hlavový most, který je možné přizpůsobit velikosti vaší hlavy. Levná sluchátka nastavíte ručně, dražší sluchátka se vaší hlavě dokonale přizpůsobí. Stačí je pouze nasadit. Avšak ani sluchátka s ručním nastavením nelze považovat za nekvalitní. Záleží pouze na tom, která z variant vás zaujme více.

Jakým způsobem se herní sluchátka ovládají?

Herní sluchátka využívají několik způsobů ovládání. Nejběžnější jsou s herní sluchátka s ovladačem na kabelu. Bezdrátová sluchátka mají ovládací tlačítka přímo na mušli. Zde můžete najít různý počet tlačítek. I způsob ovládání je čistě individuální záležitostí. Někomu vyhovuje větší počet tlačítek, jiný naopak upřednostní sluchátka s menším počtem tlačítek.

Jaké funkce mohou herní sluchátka mít?

Herní sluchátka nabízí několik funkcí. Běžná je skládací konstrukce a otočné mušle. Velmi žádaná je technologie zvuku 7.1. Tato technologie poskytuje velmi přesný prostorový zvuk. Kvalitní sluchátka vás umožní měnit hlasitost, přijímat hovory nebo měnit skladby. O potlačení okolního hluku se postará technologie ANC.

Závěr

Herní sluchátka jsou k dostání v různých cenových relacích. Pokud chcete koupit opravdu kvalitní sluchátka, neměla by být cena tím hlavním, co vás bude při jejich výběru zajímat. Mnohem důležitější je váš pocit a kvalita zvuku. Proto je vhodné herní sluchátka před nákupem vyzkoušet.

Herní sluchátka můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Pokud jde o sluchátka, nejsem nijak náročný, hlavně když dělají, co mají, takže málokdy řeším, jestli je to ta nebo jiná značka. Většinou se držím značky Logitech, protože mi vyhovuje nejen vzhledově, ale i funkčností, navíc se mi zatím nestalo, že by mi vydržela taková sluchátka jen krátce, jako tomu bývá u jiných značek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo