Food processor je jedním z nejvšestrannějších pomocníků v moderní kuchyni, který se stal nepostradatelným nástrojem pro kuchaře po celém světě, ať už amatérské nebo profesionální. Tento multifunkční kuchyňský přístroj je navržen tak, aby usnadnil a zrychlil proces přípravy jídel, například sekání zeleniny, mletí masa, nebo přípravu těsta. Díky své schopnosti nahradit několik jednotlivých kuchyňských nástrojů může food processor ušetřit nejen čas, ale i místo v kuchyni. Ideální na občasné použití pro pár osob – jak postupovat při jeho výběru?
Co je food processor?
Tento přístroj se svými schopnostmi velmi podobá kuchyňskému robotu, nicméně není tak výkonný, proto je i jeho cena přijatelnější. Zvládne mixování, sekání, mletí, krájení, šlehání, hnětení těsta a další. Typicky se skládá z robustní motorové jednotky, nad níž se umísťují různé nástavce a pracovní nádoby, které umožňují provádět různé kuchyňské činnosti. Nejsou tak velké, tudíž se dobře skladují a vejdou se vám všude. Na druhou stranu, o něco složitější u nich budete mít čištění, protože se hůře dostává do mezírek kvůli hřídeli ve středu nádoby.
Typy kuchyňských pomocníků
Pokud si chcete usnadnit práci, kuchyňské pomocníky v kuchyni určitě uvítáte. Pomohou vám s krájením, sekáním nebo odšťavňováním. Podle toho, jak často je chcete používat a jaký výkon požadujete se dělí na tři druhy, a to food processor, kuchyňský robot a mini kráječ. Který z nich bude tou pravou volbou pro vás?
Food processor
Tento typ kuchyňského pomocníka je určen především na sekání, strouhání, krájení, mixování či šlehání. Sice některé modely zvládnou i zamíchat těsto, ale jejich kapacita je menší. Disponují ale menšími rozměry a nižší hmotností, tudíž se lépe skladují i se s nimi jednodušeji manipuluje.
Kuchyňský robot
Kuchyňské roboty jsou výkonnější, zvládnou více úkonů, jako je například šlehání, mísení těsta, sekání, strouhání, příprava zmrzliny či mletí masa. Skládají se ze 3 částí, ke kterým můžete připojit příslušenství. Díky tomu, že lze kuchyňský robot využít při mnoha pracích, vás vyjde také na vyšší pořizovací cenu.
Mini kráječ
Sháníte-li přístroj na sekání nebo mixování potravin jen v malém množství, pak by pro vás mini kráječ mohl být to pravé. Zabírá málo místa, a tudíž se s ním i lehce manipuluje, není těžké se s ním naučit, nedisponuje totiž velkým množstvím tlačítek. Mnoho modelů nabízí odnímatelné části, které jsou vhodné do myčky nádobí, což značně usnadňuje čištění.
Výkon
Jak jsme si již řekli, food processory nejsou tak výkonné oproti kuchyňským robotům, přesto si ale poradí s vyšším množstvím surovin. Pro jednoduché úkoly vám postačí výkon 600 W, pro větší množství využití se vám bude hodit kolem 800 W, jež zvládnou rozmixování ovoce či zeleniny na smoothie. Ty úplně nejvýkonnější food processory disponují výkonem nad 1 000 W, jejichž součástí je i příslušenství, za pomocí kterého zvládnete třeba hnětení těsta.
Velikost
U food processoru najdete jednu nebo více nádob s menším objemem, které nabídnou maximálně 4 litry. Takovou velikost využijete, pokud budete připravovat suroviny pro celou rodinu, naopak 1 litr bude tak akorát pro jednu až dvě osoby, popřípadě budete zpracovávat menší množství surovin.
Příslušenství
Pro zpracování jednotlivých surovin budete potřebovat jiný druh příslušenství. Například, pokud chcete strouhat, krájet, řezat nebo sekat, využijete ostré a pevné disky z nerezové oceli, které položíte do nádoby na vrch točícího se pístu. Chcete-li vymísit těsto, použijete speciální čepel, která může být buď kovová nebo plastová. Pro míchaná vajíčka se vám bude hodit násada s dvěma širokými rameny, která směřují svisle vzhůru a jsou vyrobeny z plastu. Na čerstvou šťávu zvolte násadku na odšťavňovač.
Funkce
Food processor je všestranný kuchyňský přístroj, který může značně usnadnit a urychlit přípravu jídla. Rychle seká cibuli, mrkev, papriku a další zeleninu, jemně krájí čerstvé bylinky, vytváří ořechové máslo nebo mouku z ořechů a semínek, dokáže hnětat těsto na pizzu či chléb, připraví pyré nebo smoothie. Ačkoliv není tak výkonný jako kuchyňský robot, je ideální pro menší práce či menší počet osob.
- Regulace rychlosti – ovlivňuje velikost posekaných surovin, levnější modely nabízejí 2 rychlosti, výkonnější až 10, lze nastavovat otočným ovladačem nebo tlačítky.
- Pulzní režim – uživatel stiskne a drží tlačítko, čímž aktivuje motor přístroje, který začne zpracovávat potraviny. Jakmile uživatel tlačítko uvolní, motor se okamžitě zastaví.
- Displej – pouze u dražších modelů, může ukazovat zvolený rychlostní stupeň nebo čas zbývající do ukončení provozu.
- Tepelná pojistka – vypne motor při přetížení, jakmile motor vychladne, pojistka sepne a vy můžete zařízení opět používat.
- Bezpečnostní pojistka – zabraňuje provozu při špatně nasazené nádobě nebo krytu, udržuje vás v bezpečí.
Značka
Mezi oblíbené značky food processorů patří Bosch, Kenwood, Philips, Eta, Sage nebo KitchenAid.
Cena
Do 3 000 Kč seženete ty nejlevnější modely, které mají nižší výkon i menší objem nádoby, tudíž jsou vhodné pro jednu až dvě osoby či pro ty, kteří mají v plánu zpracovávat menší množství surovin. Co se materiálu týče, převládá plast.
Od 3 000 Kč do 10 000 Kč už výkon stoupá nad 1 000 W, objem nádoby dosahuje až 4 litrů. Disponuje také větším množstvím funkcím, tudíž s ním zvládnete leccos.
Nad 10 000 Kč najdete jak nejvýkonnější, tak největší food processory, které se na trhu nacházejí. Zvládnou i hnětení, jsou vyrobeny z ocele a jejich cena se šplhá až na 16 000 Kč.
Údržba
Údržba food processoru je klíčová pro jeho dlouhodobou funkčnost a bezpečnost. Pravidelným čištěním a správným používáním zajistíte, že váš přístroj bude v dobrém stavu a připraven k použití kdykoli ho budete potřebovat. Zde jsou základní kroky a tipy pro údržbu:
Po každém použití:
- Odpojte přístroj od elektrického zdroje: Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě.
- Rozmontujte odnímatelné části: Odeberte pracovní nádobu, čepele a další příslušenství.
- Vyčistěte odnímatelné části: Většinu odnímatelných částí lze bezpečně umývat v myčce na nádobí, ale pro zajištění jejich dlouhé životnosti je často doporučováno umývat je ručně v teplé mýdlové vodě. Čepele čistěte opatrně, abyste se nepořezali.
- Otřete motorovou jednotku: Motorovou jednotku nikdy nesmíte ponořit do vody. Místo toho ji otřete vlhkým hadříkem a poté suchým. Zabraňte tomu, aby se voda dostala do motoru nebo elektrických komponent.
- Usušte všechny části před skládáním: Ujistěte se, že jsou všechny části zcela suché, než je znovu sestavíte nebo uložíte, aby se zabránilo růstu bakterií nebo plísní.
Pravidelná údržba: - Ostré čepele: Čepele by měly být pravidelně kontrolovány a ostřeny nebo vyměněny, pokud jsou tupé. Ostřejší čepele znamenají efektivnější a bezpečnější použití.
- Kontrola příslušenství: Pravidelně kontrolujte všechny části přístroje, zda nejsou poškozené nebo opotřebované, a v případě potřeby je vyměňte.
- Mazání pohyblivých částí: Některé modely mohou vyžadovat občasné mazání pohyblivých částí, aby se zajistilo tiché fungování. Vždy se řiďte pokyny výrobce.
- Skladování: Když food processor není používán, uchovávejte ho na suchém a čistém místě. Pokud je možné, uchovávejte čepele chráněné, aby nedošlo k jejich otupení nebo poškození.
Otázky a odpovědi
K čemu je food processor užitečný?
Využijete ho na porcování zeleniny či ovoce, bylinek, ořechů, mletí masa, hnětení těsta, přípravu arašídových másel, přípravu dresinků a omáček, pyré, smoothie, strouhání sýru či obecné mixování. Ušetří vám čas i práci, ať už připravujete jakýkoliv pokrm.
Je lepší food processor nebo kuchyňský robot?
Volba mezi food processorem a kuchyňským robotem závisí na vašich konkrétních potřebách a preferencích v kuchyni. Obě zařízení mají své jedinečné funkce a výhody, a proto je dobré zvážit, co od přístroje očekáváte, abyste mohli vybrat ten správný pro vaše použití.
Food processor je menší a lépe se skladuje, nicméně není tak výkonný a všestranný jako kuchyňský robot. Budete to mít také těžší s údržbou, jelikož se hůře dostává do mezer přístroje. Kuchyňský robot zvládne větší množství funkcí, jako například hnětení těsta nebo šlehání smetany. Často mívá také více nástavců, za to je ale těžší a větší. Hodí se spíše pro častější používání.
Mohou se ve food processoru zpracovávat i horké přísady?
Zpracování horkých přísad ve food processoru závisí na konkrétním modelu a materiálech, z nichž je vyroben. Většina pracovních nádob food processorů je vyrobena z plastu, který může být citlivý na vysoké teploty. Horké přísady mohou způsobit deformaci nebo dokonce roztavení plastu. Proto se doporučuje nechat horké přísady alespoň částečně vychladnout před jejich zpracováním.
Pokud je model vyroben z nerezové oceli, neměl by to být problém, nicméně se raději podívejte do manuálu a podle toho se rozhodněte.
Závěr
Existují různé typy food processorů na trhu, které se liší velikostí, výkonem a funkcemi. Některé jsou jednoduché a zaměřené především na základní úkony jako je sekání a krájení, zatímco jiné jsou vybaveny množstvím nástavců a programů pro speciální úlohy, jako je hnětení těsta, příprava smoothies nebo dokonce vaření.
Při výběru ideálního modelu je důležité zvážit individuální potřeby a preference, aby food processor fungoval jako skutečný pomocník.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.alza.cz, www.shopkitchenaid.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?