Sporáky se sklokeramickou deskou

Sklokeramické desky jsou moderní, odolné a dobře se čistí. Oproti litinovým plotýnkám navíc šetří elektřinu. Jedná se o desky s elektrickými topnými spirálami, které ohřívají varné zóny. Nemusíte se omezovat na vhodné nádobí, oproti indukční desce lze na sklokeramiku použít všechno. Pokud o tomto druhu sporáku uvažujete, pojďme si je blíže představit, abyste vybrali ten správný model.

Porovnat ceny sporáků

Typy

Kromě sklokeramické desky existují i další varianty, které byste měli při výběru zvážit. Abyste věděli, jestli bude vaše volba u sklokeramiky správná, měli byste se informovat také o ostatních možnostech. Každý z materiálů má své pro i proti.

Indukční varná deska

Indukce je velmi rozumným řešením, které přináší nespočet výhod. Mezi ty hlavní patří úspora, jednoduché a rychlé čištění i jídlo bez připálenin. Kvůli tomu, že nemá téměř žádné zbytkové teplo, budete u vaření muset déle čekat, než se například voda ohřeje, zároveň ale plotýnka rychleji vychladne. Další nevýhodou může být také nutnost pořizování nádobí z magnetických materiálů, které vás sice nepřijde na moc peněz, je ale potřeba, abyste tuto informaci u nádobí kontrolovali.

Plynová varná deska

Pokud vám nevadí zajistit přívod plynu, může být tato varná deska ideální volbou. Je levná, velmi odolná a rychle reguluje teplo, díky čemuž se hodí na profesionální vaření. Naopak, nevyhovovat vám může složitější čištění, kdy musíte sejmout rošt, vydrhnout plochu desky a rošt samotný, jinak je ale plynová varná deska výhodná.

Sklokeramická varná deska

O této desce se dnes budeme bavit detailněji. Na první pohled vypadá podobně jako indukční deska, nicméně má lepší vlastnosti v tom, že na ní ohřívání jídla netrvá tak dlouho a lze na ni položit jakýkoliv druh nádobí. Protože se plocha zahřívá, tak také chladne déle, dlouho ale muset čekat nebudete. Zároveň tyto varné desky mají světelnou indikaci zbytkového tepla, díky které uvidíte, zda je povrch desky stále horký.

Kombinovaná varná deska

Zaujalo vás více variant a nevíte, pro kterou se rozhodnout? Naštěstí existuje varianta, která kombinuje více varných desek zároveň. Pořídit můžete indukci a sklokeramiku, indukci a plyn nebo sklokeramiku a plyn. Pokud u vás doma často dochází k výpadku elektřiny, jistě toto provedení oceníte, nicméně počítejte s vyšší cenou.

Litinová varná deska

Litinové varné desky se příliš nevyplatí, přesto je třeba je tu zmínit. Dlouho jim trvá, než se zahřejí a zároveň déle chladnou. Vysoká spotřeba energie vás také odradí. Navzdory nízké ceně se z trhu pomalu vytrácejí, není divu.

Počet plotýnek

Podle toho, jak často a pro kolik lidí budete vařit, budete vybírat také počet plotýnek. U sklokeramiky se nejčastěji objevují 2 – 4 plotýnky, výjimečně narazíte na 5.

 • 2 plotýnky – pro příležitostné vaření, malý počet lidí nebo malé kuchyně, jedna plotýnka větší než druhá, nižší cena
 • 3 plotýnky – menší výběr, jedna hlavní ploténka, dvě menší, lze instalovat do užší kuchyňské desky
 • 4 plotýnky – nejrozšířenější varianta, dvě malé a dvě velké plotýnky, vyšší cena

Speciálním druhem plotýnek jsou potom:

 • Dvouokruhová plotýnka – obsahuje dva kruhy, přičemž jeden z nich je určen pro vaření v menším hrnci, větší kruh je určen pro větší hrnce,
 • Multi-zóna nebo oválná zóna – je možné spojení dvou sousedících plotýnek v jednu, díky čemuž můžete vařit v oválných pekáčích nebo na plechu.

Výkon a příkon

Minimální celkový výkon u klasických čtyřhořákových plotýnek by neměl být méně než 6 000 W, jinak se příliš nevyplatí, ohřev by trval dost dlouho. Příkon má vliv na to, za jak dlouho se plotýnka nahřeje i na spotřebu elektrické energie. Abyste dokázali vyhodnotit, jestli se koupě daného sporáku vyplatí, orientujte se podle následujících informací:

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Počet plotýnek Optimální příkon
4 6 500 – 8 500 Wattů
5 4 500 – 6 500 Wattů
6 2 500 – 4 500 Wattů

Ovládání

Aby se vám sklokeramická deska dobře obsluhovala, existují dva druhy ovládání, ze kterých budete vybírat.

 • Dotykové ovládání – u většiny sklokeramických desek, elegantní vzhled, zvuková odezva, snadné a rychlé
 • Mechanické ovládání – menší výběr, knoflíky, které mohou při vaření překážet a také se kolem nich často usazují nečistoty

Funkce

Samozřejmostí sporáku jsou také funkce, které vám usnadní a zefektivní vaření. U každého modelu se mohou lišit, mívají ale pár společných.

 • Automatické vypnutí – pokud není nastavena teplota ohřevu, na ovládacím panelu leží předmět nebo je na ní delší dobu rozlitá tekutina, deska se automaticky vypne
 • Ukazatel zbytkového tepla – abyste se nespálili, deska ukazuje, zda je na dané plotýnce ještě horká
 • Dětská pojistka – pro bezpečnost vašeho dítěte lze tlačítka na ovládacím panelu zablokovat
 • Časovač – lze nastavit čas spuštění i vypnutí varné zóny
 • Booster – krátkodobé zvýšení výkonu plotýnky pro extra rychlý ohřev
 • Plynulá regulace výkonu – nastavení intenzity ohřevu pomocí stupňů, obvykle na stupnici 1 – 9

Značka

Abyste vybrali kvalitní sporák se sklokeramickou desku, zvažte koupi značek Mora, Gorenje, Amica nebo Beko. Cenově se příliš neliší, proto uděláte dobře, ať už koupíte cokoliv.

Cena

Sporák se sklokeramickou deskou je skvělou volbou, navíc vás nemusí vyjít na velké mění. Nejlevnější seženete už od cca 7 000 do 10 000 Kč. Takové modely disponují pouze základními funkcemi, nečekejte od nich zázraky. Design bývá dost jednoduchý a u všech značek podobný.

Od 10 000 do 15 000 Kč se objevují modely se speciálními funkcemi a programy, které se vám budou jistě hodit. Propracovanější je také design, který může být kromě klasické bílé barvy také nerezový. Ještě více funkcí a popřípadě 5 plotýnek najdete u sporáků od 15 000 do 50 000 Kč, které se budou hodit těm, kteří si potrpí na luxus a využívají sklokeramickou desku či elektrickou troubu opravdu často.

Porovnat ceny sporáků

Údržba

Sklokeramická deska je jedním z nejlepších materiálů na údržbu, který můžete u sporáku vybrat. Po vaření, až vychladnou všechny plotýnky, stačí vzít hadr se saponátem a přejet jím plochu. Pokud potřebujete odstranit připáleniny, vezměte si na pomoc speciální škrabku na sklokeramickou desku, která ji nepoškodí. V žádném případě nepoužívejte na sklokeramiku kovové náčiní, mohlo by její povrch poškrábat.

Otázky a odpovědi

Proč je sporák se sklokeramickou deskou dobrou volbou?

Velkou výhodou sklokeramické desky je její šetření energie, ale zároveň rychlý ohřev, čímž se liší od indukce. U té je stejně tak potřeba kontrolovat materiál nádobí, na což u sklokeramiky dbát nemusíte, je vhodná pro všechny druhy. Sporáky jsou vybaveny světelnou indikací, která upozorňuje na zbytkové teplo plotýnky.

Jak nainstalovat elektrickou sklokeramickou desku?

Zapojení do elektrické sítě by měl vždy provádět kvalifikovaný odborník, aby proběhlo úspěšně a bylo bezpečné. Sklokeramické varné desky obvykle vyžadují připojení na 230 V. V případě, že nekupujete sporák, je pro vestavnou sklokeramickou desku třeba připravit montážní otvor do kuchyňské desky, do které se varná deska následně vloží a zafixuje. Nakonec se zapojí do elektrické sítě.

Jak na údržbu sklokeramiky?

Údržba není vůbec náročná, stačí po vychladnutí všech plotýnek vzít hadřík se saponátem a přejet desku. Pokud potřebujete odstranit připáleniny, vezměte si na pomoc speciální škrabku na sklokeramickou desku, která ji nepoškodí. Vyhněte se používání kovového náčiní, mohli byste povrch poškrábat.

Závěr

Pokud se rozmýšlíte nad tím, jaký sporák pořídíte, sklokeramická deska není vůbec špatný nápad. Její cena je přijatelná, má dobré vlastnosti, v mnoha ohledech je výhodnější oproti svým konkurentům. Údržba není náročná a k dispozici je několik funkcí – čím dražší model, tím více možností. Využijte veškerých výhod, kterými sporák se sklokeramickou deskou disponuje a vařte s radostí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.expert.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (67 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Mám doma Mora C 2231 AW a modlím se, aby mi vydržel opravdu hodně dlouho, protože je naprosto perfektní. Jsem s tímto sporákem moc spokojená a těší mě každé vaření či pečení, které s jeho pomocí zvládnu levou zadní.

Přidat komentář

Recenzer
Logo