Elektrický sporák je moderní spotřebič, který je kompletně napájen elektřinou. U těchto sporáků však můžete vybírat podobu varné desky. Co se týká pečící trouby, bude vás zajímat pouze její velikost a počet funkcí. Obecně patří moderní elektrické trouby mezi mimořádně kvalitní spotřebiče, které splní nároky všech uživatelů.
Elektrické sporáky mohou být vybaveny litinovou, sklokeramickou nebo indukční varnou deskou. Typ desky je u spotřebiče velmi důležitý, souvisí nejen s funkčností a praktičností sporáku, ale výrazným způsobem ovlivňuje pořizovací cenu. Dá se říct, že typ varné plochy z velké části určuje i výbavu pečící trouby. Také elektrické trouby mají mnoho výhod. Tou největší je skutečnost, že umožňují poměrně přesně regulovat teplotu a to v rozmezí od 35 – 350°. Při přípravě pokrmů pak můžete mít k dispozici ventilátor, horní i dolní ohřev, gril či oblíbenou funkci horkovzduchu. Většině trub pak nechybí další doplňkové funkce či pečící programy.
Při výběru elektrického sporáku byste však měli přihlédnout i k několika technickým parametrům. Mezi ně patří především šířka sporáku, příkon, způsob ovládání i čištění a pochopitelně funkce, které si přejete využívat u varné desky i pečící trouby.
Nejlepší elektrické sporáky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Mora C 2240 CW | ⭐ 95 % | 7 204 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
2. | Beko FSM 52321 DXDS | ⭐ 94 % | 6 989 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
3. | Electrolux LKI64020AX | ⭐ 93 % | 16 348 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
4. | Amica SHC 5784D X | ⭐ 93 % | 11 590 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
5. | Beko FSE 57300 GX | ⭐ 82 % | 8 150 Kč | Zobrazit | Expert.cz |
Typ varné desky
Elektrické trouby nabízí vaření na litinové, sklokeramické nebo indukční varné desce. Každá varianta nabízí jiný způsob používání a zásadním způsobem ovlivňuje pořizovací cenu celého sporáku. Za jedinou nevýhodu lze u některých variant považovat pomalejší ohřev a v případě elektrického vaření je nutné počítat i s větší energetickou náročností.
Litinová deska
Tyto sporáky patří k těm nejstarším a jsou zároveň i tou nejlevnější variantou. Právě nízkou cenu však lze považovat za jedinou výhodu, protože u tohoto typu spíše převažují různé nevýhody. Litinová varná deska představuje neefektivní vaření, vyznačuje se nejvyšší spotřebou energie. Nevýhodou je i poměrně pomalé nahřívání a vysoké tepelné ztráty.
Za výhodu litinového sporáku lze považovat i skutečnost, že ho lze připojit k nižšímu elektrickému napětí, konkrétně se jedná o napětí 230 – 240 V. Z tohoto důvodu najdete litinové sporáky nejen v domácnostech, ale i na chatách, chalupách, a v jiných objektech, kde není možné třífázové zapojení.
Sklokeramická deska
V modernějších domácnostech najdete spíše úspornější elektrické sporáky doplněné o sklokeramickou varnou desku. Součástí desky jsou zabudované spirály, které jsou schopny dosáhnout poměrně rychle požadovanou teplotu. Rychlost ohřevu je mnohem rychlejší než u litinové desky, avšak pomalejší než ohřev indukční desky. Z tohoto hlediska lze sklokeramickou desku považovat za zlatou střední cestu.
Výhodou sklokeramiky jsou rovněž malé tepelné ztráty a počítat můžete i s jednoduchou údržbou. Sklokeramická deska je oblíbená i pro svoji cenovou dostupnost.
Indukční deska
Indukční desky jsou v současnosti těmi nejmodernějšími a nejúspornějšími spotřebiči. Jejich jedinou nevýhodou je pouze vysoká pořizovací cena a nutnost vařit pouze v nádobách s magnetickým dnem. K ohřevu využívají desky elektromagnetickou technologii, kdy se ohřívá pouze dno nádoby, kterou na zapnutou plotnu postavíte. K ohřevu dochází prakticky okamžitě po zapnutí a při ohřevu vznikají pouze minimální tepelné ztráty. Okolí hrnce navíc zůstává stále chladné, a vy tak nebudete muset řešit složité čištění připečených zbytků jídla. O indukční desku se rovněž prakticky nemůžete spálit.
Šířka sporáku
Elektrické sporáky lze koupit v šířce 50 nebo 60 cm. To, kterou variantu upřednostníte, souvisí s prostorem, který můžete sporáku vymezit. Šířka sporáku však prakticky nijak neovlivňuje vnitřní objem trouby. I v případě užších variant lze využívat troubu s objemem okolo 70 litrů.
Počet plotýnek
Se šířkou prakticky nesouvisí ani počet plotýnek, které můžete při vaření využívat. Stále nejoblíbenější jsou elektrické sporáky se 4 plotýnkami. Kromě nich lze pořídit sporák se 3 varnými zónami. V závislosti na šířce se pouze mění jejich velikost.
Příkon
O rychlosti ohřevu rozhoduje příkon sporáku. Elektrický sporák může mít příkon méně než 6 kW nebo naopak více než 8 kW.
Výkon plotýnek
V závislosti na velikosti jednotlivých varných zón se mění i jejich výkon.
- Nejmenší plotýnky – mívají výkon v rozmezí 1 000 – 1 200 W.
- Střední plotýnky – v jejich případě je výkon okolo 1 700 W.
- Největší plotýnky – mají výkon okolo 2 300 W.
Některé sporáky umožňují varné zóny spojovat nebo krátkodobě navýšit její výkon. Jestliže tyto možnosti oceníte, zaměřte se varianty s funkcí Booster, což je právě funkce, která navyšuje výkon varné zóny. Spojení je pak možné díky Flexi-zóně.
Způsob ovládání
Také způsob ovládání souvisí s typem varné desky. Litinové desky bývají doplněny o jednoduché knoflíkové ovládání. Sklokeramické a indukční desky mívají dotykové ovládání, kterému nechybí ani zvuková odezva.
Funkce
Varné elektrické desky dále umožňují využívat několik funkcí. K nejvybavenějším patří indukční desky. V jejich případě můžete využívat již zmíněné funkce Booster, Flexi zóna, ale k dispozici máte i různé bezpečnostní či jiné praktické funkce. Několik možností nabízí i sklokeramické desky, v případě těch litinových se budete muset bez funkcí obejít.
Trouba
Součástí elektrického sporáku je moderní elektrická trouba. Elektrické pečící trouby nabízí díky množství funkcí široké využití a mají řadu výhod. Předností elektrické trouby je i velmi dobrá možnost regulovat teplotu, a to v rozsahu od 30 – 350°C. K běžné výbavě elektrických trub pak patří horní i spodní ohřev, horkovzdušné pečení, gril a ventilátor. Moderní trouby nabízí mnohem více funkcí i pečících programů.
Objem trouby
Před tím, než se zaměříte na výbavu, je nutné vědět, jak velkou troubu budete potřebovat. Velikost trouby se běžně odvíjí od počtů členů v domácnosti, ale také od způsobu, kterým budete troubu používat. Do velké trouby vejdou velké nádoby a připravit můžete větší kusy masa, malá trouba pak bude rychleji připravena k použití, což se podepíše na nižší spotřebě.
- Pro 1-2 osoby – v tomto případě obvykle postačí trouba s objemem do 45 litrů.
- Pro 2-3 osoby – menším rodinám mohou vyhovovat trouby s vnitřním objemem 40 – 70 litrů.
- Pro 4 a více osob – do velkých rodin se vyplatí pořídit troubu s vnitřním objemem více než 70 litrů.
Funkce trouby
Nyní lze přejít k výbavě trouby. Elektrické pečící trouby patří k těm nejmodernějším a nabízí toho skutečně mnoho. Počet funkcí a pečících programů souvisí s pořizovací cenou, proto dobře zvažte, co vše budete schopni skutečně využít.
- Tradiční pečení – je tou nejběžnější funkcí, kterou nabídne každá trouba. Při tomto pečení dojde k aktivaci spodního i horního topného tělesa. Tento způsob pečení je vhodný při přípravě všech typů pokrmů.
- Horkovzduch – také funkci horkého vzduchu najdete prakticky u každé trouby. V tomto případě se o rozhánění horkého vzduchu postará ventilátor. Díky němu je po celém vnitřku trouby konstantní teplota. Díky tomu můžete péct na několika úrovních naráz. Funkce horkého vzduchu je mimořádně vhodné při přípravě cukroví a dezertů.
- Gril – další oblíbená funkce, díky ní budete moci připravit chutné grilované pochoutky.
- Parní pečení – je nadstandardní funkce, kterou nabízí dražší trouby. Díky parní funkci můžete připravit pokrmy zdravým a moderním způsobem. Při parní přípravě si pokrmy zachovají svoji chuť a jako bonus i většinu vitamínů.
- 3D pečení – jedná se o pečení na více úrovních. Připravovat můžete více různých pokrmů, aniž by došlo k promíchání chutí nebo vůní.
- Mikrovlnný ohřev – pečící troubu budete moci používat i jako klasickou mikrovlnku.
- Rozmrazování – funkce, která vám umožní šetrně rozmrazovat potraviny.
- Časovač – je funkce, díky které můžete nastavit čas pečení. Po uplynutí nastavené doby se trouba dokáže sama vypnout.
- Dětská pojistka – stejně jako varná zóna, má i pečící trouba dětskou pojistku, která ochrání děti i celou domácnost.
Další možnosti trouby:
Kromě pečících funkcí a programů mají elektrické trouby různou výbavu, která vám používání trouby usnadní:
- Chlazení dvířek – praktický bezpečnostní prvek, který zabrání možnému spálení dětí i dospělých. Dvířka trouby zůstanou studená i při pečení na vysokou teplotu.
- Tlumené zavírání – prvek, který vám zaručí šetrné a tiché zavírání dvířek. K zavření dvířek postačí pouze váš jemný dotek.
- Termosonda – součástí pečící trouby může být i termosonda. S její pomocí můžete kontrolovat teplotu uvnitř připravovaných pokrmů. Sondy se využívají především při pečení masa. Ve chvíli, kdy pokrm dosáhne potřebnou teplotu, upozorní vás trouba zvukovým signálem.
- Teleskopický výsuv – velmi žádanou možností je teleskopický výsuv, který se postará o jednoduchou manipulaci s horkými plechy i jinými nádobami.
- Knoflíky Push – některé trouby můžete ovládat otočnými knoflíky. Po skončení přípravy lze knoflíky zamáčknout, což usnadní čištění dvířek a panelu. Push knoflíky jsou i designovým prvkem.
- Odnímatelné dveře – v tomto případě budete moci odejmout celá dvířka. Díky tomu se dostanete do méně přístupných míst, což se může hodit při čistění i možné opravě trouby.
Energetická účinnost
Elektrické sporáky jsou spotřebiče, které většinou spadají do úsporné energetické třídy A, ty nejdražší pak najdete v energetické třídě A+. Informace o energetické třídě je uvedena společně se spotřebou a vnitřním objemem trouby na energetickém štítku.
Značka
Elektrické sporáky jsou na trhu zastoupeny celou řadou známých výrobců. Vybírat můžete mezi cenově dostupnějšími spotřebiči značek Amica, Mora nebo Beko. Náročnějším udělají radost vybavenější sporáky značky Electrolux, Bosch, AEG nebo Whirlpool. Kromě nich pak můžete zakoupit sporák značky Concept, Indesit, nebo Romo.
Cena
Cenové rozpětí je poměrně velké a souvisí s výbavou pečící trouby a typem varné desky. Nejlevnější jsou sporáky s litinovou deskou, které lze koupit již za cenu okolo 6 000 Kč. Od 7 500 Kč lze pořídit první sporáky se sklokeramickou deskou. V jejich případě si musíte vystačit s méně vybavenou troubou. Cena sporáků s indukční deskou začíná na cca 10 000 Kč. V tomto případě však najdete jen minimum výrobků. Více možností máte u ceny od 12 000 Kč, Za skutečně vybavený sporák však zaplatíte více než 20 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Mají indukční desky nějaké nevýhody?
Nevýhodou indukce je vyšší pořizovací cena, nutnost používat nádobí s magnetickým dnem, ale také hlučnější provoz. Při používání desky můžete slyšet slabé vibrování nebo bzučení. Tento zvuk způsobuje ventilátor, který je součástí desky.
Jakým způsobem se elektrický sporák zapojuje?
Elektrické sporáky jsou především uzpůsobeny k napájení třífázovým proudem 380 – 400 V. Díky třífázovému napájení můžete bez obav používat všechny varné zóny současně s pečící troubou. V těchto situacích však musíte počítat s vyšším odběrem elektřiny. Litinové sporáky lze rovněž napájet pomocí 230 V.
Co vše nabízí indukční varná deska?
Indukční desky nabízí rychlé a úsporné vaření, které vám mohou zpříjemnit různé funkce. K těm nejběžnějším paří extrémně rychlý ohřev, který nabízí funkce Booster. Díky flexi zóně můžete spojit několik varných zón dohromady a používat velké hrnce či jiné nádoby.
Z bezpečnostních funkcí je to detekce nádobí, detekce prázdného hrnce či detekce podpětí a přepětí. K dispozici můžete mít i ochranu před vznícením oleje nebo ochranu před přetečením. Jednotlivých funkcí však může být ještě více. Součástí indukční desky pak může být i odsavač par nebo teplotní sonda.
Závěr
Elektrické sporáky využijete všude tam, kde nelze k vaření používat plyn. Tento spotřebič je oblíbený i díky možnosti vařit na indukční desce, která patří k tomu nejmodernějšímu, co dnešní trh nabízí. Součástí sporáku je i dokonale vybavená pečící trouba, jejíž předností je nejen mnoho funkcí, ale k dispozici budete mít i jeden ze samočistících programů.
Elektrické sporáky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Varné desky
- Nejlepší sporáky
- Indukční sporáky
- Kombinované sporáky
- Recenze Beko FSE 57300 GX
- Sporáky se sklokeramickou deskou
Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.expert.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Pokud jde o elektrický sporák, ten jsme měli většinou od značky Mora, ale pak jsme koupili na zkoušku od Amica a také nebyl špatný. Jedině Beko nás moc neuchvátilo, to jsme kupovali manželově sestře a nebyla s ním spokojená. Takže za sebe doporučuji značku Mora, ta se s léty nemění.