Jak vybrat chladící nádobu na víno

Víno patří mezi ušlechtilé a kulturní nápoje, jeho podávání a konzumace je tak velmi často považována za obřad. Vysoce kvalitní víno jednoduše nemůžete správně vychutnat z plastového kelímku, ani nesprávně zvolené skleničky. Pro komplexní zážitek z kvalitního vína, budete muset dodržet několik zásad, díky kterým bude chuť vína přesně taková, jaká má skutečně být. Aby byla optimální chuť, kvalita i aroma vína skutečně zachována, musí být víno skladováno, ale také podáváno při správné teplotě.

Ne každý si může dovolit pořídit drahou vinotéka, která je schopná víno vychladit na požadovanou teplotu a mnohdy dokonce dokáže nastavit teplotu pro bílé i červené víno. Pro všechny, kdo si chtějí rovněž pochutnat na správně vychlazeném víně, jsou tu proto speciální chladící nádoby na víno. V nich můžete chladit nejen bílá a červená vína, ale vhodné jsou i pro chlazení šampaňského.

Chladící nádoby mají mnoho podob, na své si přijdou méně i více nároční spotřebitelé. Před výběrem je tedy vhodné vědět, jaké pomůcky můžete při chlazení vína používat. Poté, co budete vědět, které variantě dáte přednost, bude vás zajímat pouze její velikost, vzhled a pořizovací cena.

Prohlédnout nádoby

Typy

Abyste zachovaly ideální teplotu, ale také zachovali vizuální dojem, můžete láhev vína umístit do chladící nádoby nebo tzv. ice bucketu, což je nádoba naplněná ledem.

Chladící nádoby na led

Jsou jednoduché nádoby, do kterých můžete nasypat potřebné množství ledu. Láhev s vínem poté na led položíte. Výhodou těchto nádob je velmi příznivá pořizovací cena. Na jejich výrobu se používají různé materiály, nejčastěji se jedná o hliník, nerez, plast, ale i porcelán nebo třeba měď. Chladící nádoby mohou pojmout 1 – 3 láhve vína a k dostání jsou v mnoho různých podobách.

Elektrické chladiče

Velký boom zaznamenávají moderní elektrické chladiče na víno i sekt. Jedná se o malé stolní zařízení, které může pojmout jednu nebo dvě láhve vína. Ke svému chodu potřebuje chladič přístup k elektrické energii. K dostání jsou chladiče s přívodním kabelem, ale i takové, které jsou napájeny prostřednictvím akumulátoru. Požadovanou teplotu můžete nastavit pomocí termostatu.

Elektrické chladiče se vyznačují vysokým chladícím výkonem a láhev jsou schopny vychladit v poměrně krátkém čase. Poté již budete moci požadovanou teplotu udržovat. Ovládání chladiče je velmi jednoduché, veškeré důležité údaje budou uvedeny na elektronickém displeji.

Chladící obaly a návleky

Láhev vína může ochladit i speciální obal nebo návlek. Velkou výhodou tohoto typu je skladnost a dobrá přenositelnost, díky které je můžete brát i na cesty.

Obaly jsou opakovaně použitelné, o chlazení láhve se postará speciální gelová vložka. Obal stačí vložit na nějakou dobu do mrazničky a vychlazený obal na láhev nasadit. Láhev začne ihned přejímat teplotu z návleku a víno bude ke konzumaci připravené do cca 5 minut. Nachlazený obal bude možné v závislosti na teplotě vzduchu používat asi 2 hodiny.

Chladící kapka

Chladit můžete i víno nalité ve skleničce. K tomuto účelu můžete použít chladící kapku. Ta je vyrobena z kovu. Před použitím je nutné vychladit chladič v mrazáku, poté ho můžete vložit do skleničky, ale větší chladiče lze vkládat i do láhve vína.

Materiál

Chladící nádoby se vyrábí z několika různých materiálů. Nejčastěji se jedná o nerezovou ocel, sklo, plast, ale i silikon. Typ materiálu souvisí především s pořizovací cenou, přičemž k nejdražším, ale stále nejoblíbenějším patří chladiče vyrobené z nerezové oceli.

  • Nerez – je materiál s dobrými izolačními vlastnostmi. Nerez je navíc odolná i vůči korozi a výhodou je i jeho jednoduchá údržba a moderní vzhled.

Správná teplota vína

Ne každý přesně ví, na jakou teplotu je třeba víno vychladit. Někteří výrobci tuto informaci uvádějí na etiketách, ale mnohdy jednoduše chybí. Při konzumaci vína je však správná teplota velmi důležitá.

  • Podchlazené víno – při podchlazení dochází k tlumení unikátních vlastností vína a podávaný nápoj bude působit mdle.
  • Zteplalé víno – takovéto víno je příliš těžké, může pálit na jazyku a může mít patrnou chuť alkoholu.

Při jaké teplotě tedy víno podávat:

  • Suché bílé víno – tato vína se podávají při teplotě od 5 – 7 °C.
  • Sladší bílé víno a dezertní víno – podávat byste je měli při teplotě od 10 – 12 °C.
  • Růžové víno – mělo by být vychlazeno stejně jako víno bílé. Doporučená teplota při podávání je tedy 7 – 9 °C.
  • Lehké, svěží, mladé červené víno – podávat ho můžete při teplotě 10 – 12 °C.
  • Starší zralé červené víno – je vhodné podávat při teplotě od 15 – 17 °C.
  • Perlivé a šumivé víno – podává se při teplotě od 4 – 6 °C.

Značka

Chladící nádoby na víno je možné koupit v různých provedeních, tvarech i velikostech. Zvolit můžete i výrobní materiál. Všechny typy chladičů je možné použít k chlazení bílého, červeného i šumivého víno. Nabídka různých chladičů je poměrně velká, na trhu jsou k dostání chladiče značky Toro, VinoTek, Hendi, Zwilling, Blomus, Vacuvin nebo třeba Climadiff.

Cena

Cenové rozpětí chladících nádob a jiných pomůcek je poměrně široké. Jednoduché nádoby, které je třeba naplnit ledem, můžete koupit za cenu od 150 – 500 Kč. Stylovější a robustnější nádoby však mohou stát okolo 1 000 Kč. Elektrické chladící nádoby stojí od 1 500 – 5 000 Kč.

Prohlédnout nádoby

Otázky a odpovědi

Je možné k chlazení vína používat mrazák?

Mrazák svádí k chlazení vína mnohé, avšak k chlazení vína není tento spotřebič v žádném případě vhodný. Pokud dáte teplou láhev s vínem do mrazáku, dojde k prudké změně teploty, která negativně ovlivní aroma i chuť vína. Pakliže nemáte možnost, jak víno správně vychladit, neměli byste ho raději vůbec podávat.

Na kvalitní víno se jednoduše vyplatí počkat. Dle znalců by měla být lednice schopná víno vychladit do cca 45 minut.

Je možné podávat červené víno při pokojové teplotě?

Podávání červeného vína pokojové teploty je mýtus, kteří se snaží sommelieři vymýtit řadu let. Červené víno by se mělo podávat při teplotě od 14 – 16°C, právě takováto teplota byla dříve běžná v zámcích nebo středověkých hradech. Právě odtud zvyk červené víno před podáváním nechladit pochází.

Dnes jsme ovšem zvyklí a vyšší teploty, a proto je třeba před podáváním vychladit i červené víno. Mladá, lehčí a svěží červená vína by měla být podávána při teplotě okolo 14°C, chuť starších a zralých vín lépe vynikne při teplotě 16, maximálně však 19°C.

Je možné podávat perlivé nebo šumivé víno s ledem?

Ano, perlivé i šumivé víno můžete podávat s ledem. Pomocí ledu vytvoříte osvěžující a moderní nápoj. Šumivé víno s ledem se běžně podává v zahraničí, ale obliba takto připraveného nápoje roste i u nás. Led byste však neměli přidávat do každého vína, vhodné jsou především aromatické odrůdy.

Závěr

Chladící nádoby na víno jsou praktické pomůcky, které rychle a efektivně vychladí láhve vína. Chladící nádoby se vyrábí v nadčasovém designu a jejich velkou výhodou je i jednoduchá údržba.

Díky svému vzhledu mohou být také stylovou dekorací nebo skvělým dárkem, který ocení každý milovník vína. Chladící nádoby mohou pojmout 1 – 3 láhev vína a kromě jednoduchých nádob lze koupit i elektrický chladič, který víno udrží v požadované teplotě po dobu, kterou budete potřebovat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo